Minecraft Dungeons: když má Minecraft dítě s Diablem | Recenze

Značka Minecraft se ždímá už dost dlouho. Ze hry se rozšířila také do knižního světa, do hračkářství apod. Nyní konečně vyšla nová hra této značky. A působí trošku jako Diablo.

Co baví

  • Příjemná jednoduchá mlátička
  • Zábavný multiplayer
  • Vizuál Minecraftu baví

Co vadí

  • Málo možností customizace
  • Nezáživné pro jednoho hráče
  • Menší nedomyšlenosti game designu
6/10
Hodnocení

V jednoduchosti je síla a stavění z kostiček získalo Minecraftu slávu. Dodnes se divím, že mohl dosáhnout až tak obrovské popularity a zasáhnout i světy mimo herní průmysl. Dokonce i v knihovně na vás vybafne Minecraft. No a s popularitou titul trochu bobtnal, získával hromady rozšíření a dostal se na všechny možné platformy.

Minecraft během let získat díky Minecraft: Story Mode i příběhovou hru a nyní se dočkal o něco jednodušší, přímočařejší a akčnější verze. Když jsem to poprvé zahlédl, řekl jsem si, že Minecraft Dungeons je takové Diablo: Minecraft Edition a ačkoli je toto přirovnání trochu nadnesené, principem se jedná právě o takovou zběsilou klikačku, jako byl první díl Ďábla.

Hack and slash se vším všudy

Nyní nic nestavíte, nic nezkoumáte, nic nevyrábíte. Minecraft Dungeons je hack and slash osekaný do nejhrubšího základu. Jednoduchý příběh o zlém vesničanovi vlastně jen ukáže důvod, proč procházíte světem a bojujete s obrovskými zástupy nepřátel. A boj je víceméně o tom "střílej, sekej, uskoč". No aby to bylo prostě jednoduché.

minecraft_dungeons (1).pngminecraft_dungeons (4).pngminecraft_dungeons (8).png
Ve hře jen bojujete, hlubší význam tu nehledejte

Nemusí to být pro vás zápor, ale hned zkraje se sluší říct, že Minecraft Dungeons míří na tu méně náročnou část hráčské populace. Na tu, které se nechce příliš přemýšlet a která si chce prostě sednout a trochu se odreagovat. Postupně sice nacházíte různé speciální předměty, můžete vyvolat psa nebo lamu, mít mocný laser, který nabíjíte duší vašich nepřátel, ale to pravidla hry až tak moc nemění.

 

Minecraft Dungeons míří na tu méně náročnou část hráčské populace. Na tu, které se nechce příliš přemýšlet a která si chce prostě sednout a trochu se odreagovat.

 

Je to ale jisté zpestření. Hra je výpravou za lootem. Je to asi jediný cíl, který zde můžete najít. A ten loot je alespoň docela zajímavý. Nic světoborného zde nehledejte, ale je fajn, že tu jisté taktizování je. Na blízko můžete mít meč nebo kopí s větším dosahem, které je však pomalejší nebo rychlé dýčky, se kterými si ale musíte držet nepřátele blízko u těla. Můžete mít luk, který střílí šípy, které se odráží mezi nepřáteli či kuši, která střílí víc šipek najednou.

minecraft_dungeons (12).pngminecraft_dungeons (15).pngminecraft_dungeons (17).png
Jistý příběh tu je, ale získání co nejlepšího lootu je víceméně jediným cílem hry

Takže ačkoli budete hrát pořád dost stejně, právě úpravou a vylepšováním předmětů vytváříte svůj herní styl. Když hrajete hru s přáteli, je vážně zábava vidět, jak každý směřuje trochu jinam. Nicméně i tak mám pocit, že hra toho neumožňuje příliš a obecně tu není moc velká customizace. Zvlášť když si člověk řekne, že při získávání vyšších levelů vlastně nemáte žádný vývojový strom a pouze utrácíte body na vylepšení vašeho vybavení.

Zombíci, kostlivci a creepeři

Zásoba nepřátel je nakonec až překvapivě bohatá a hlavně pestrá. Minecraft Dungeons vychází z větší části ze starých známých nepřátel a potkáte se se zombíky a kostlivci, zároveň má však v zásobě mnohé speciality. Jsou tu mágové, kteří vylepšují své jednotky, vyvolavači či posedlí vesničané.

minecraft_dungeons (18).pngminecraft_dungeons (19).pngminecraft_dungeons (21).png
Nepřátel je ve hře docela rozmanité množství

Hra se tedy drží již zmíněných hack and slash mechanik, ale nutí vás trošku taktizovat. Rozhodnout se, jaké nepřátele zabít jako první a dle mapy popřemýšlet na již zmíněném vybavení. Mít například kost na vyvolání vlka se sakra hodí, aby se vlk obětoval a sejmul creepera, který u vlka vybouchne.

 

Hra se drží již zmíněných hack and slash mechanik, ale nutí vás trošku taktizovat. Rozhodnout se, jaké nepřátele zabít jako první.

 

Jsou tu dokonce i bossové, kteří dokáží občas hezky potrápit. Menší výtka může být k tomu, že při hře s více hráči má hra nepřátel na mapě možná až příliš. Je sice otázka, jak moc to člověku vadí. Přesto když na vás vyběhne 20 creeperů, působí to dost přehnaně.

V kostičkovém vesmíru

Minecraftový styl grafiky je až překvapivě boží. Je vážně cool prohlížet si kostičkový svět a prohledávat jeho zákoutí. Na tom je vlastně hra i postavena. Abyste vedle hlavní cesty šli také různými bočními cestami a hledali skryté poklady. Je pravda, že některé mapy kvůli tomu byly až příliš rozsáhlé, ale průzkum byl přesto uspokojivý (pokud tedy za rohem nebouchl creeper).

minecraft_dungeons (22).pngminecraft_dungeons (23).pngminecraft_dungeons (24).png
Průzkum světa je radost

Menší výtku mám možná ke kameře. Obvykle je v pohodě a úhel se mi líbí, ale vývojáři zcela nepromysleli, že není vidět například přes stromy. Nejednou se mi stalo, že jsem moc neviděl, co má postava dělá, když jsem to zrovna potřeboval. V mnoha hrách to řeší částečným mizením předmětů, které stojí v cestě výhledu. Ve výsledku je to ale spíš menší chybka, která herní zážitek moc nekazila.

Bojujte v týmu

Na rovinu, hrát Minecraft Dungeons v jednom za moc nestojí. Chce to hrát s někým, což vedlo ke zklamání, že hra zatím nepodporuje crassplatform multiplayer mezi Xbox One a PC (ale pracuje se na něm), nicméně hra je součástí Xbox Game Pass, takže najít hráče moc těžké není.

Hra celkem hezky balancuje obtížnost a množství nepřátel dle velikosti vašeho týmu, aby to byla vždy výzva. Musím pochválit i možnost teleportace na určité členy týmu (ztratíte se zde snadno). Jinak ale hra funguje příjemně. Jen jsem se setkal s pár technickými problémy (odpojování apod.), které naštěstí z větší části již zmizely.

Nic víc na tom nehledejte. Stará dobrá hack and slash, která má skin Minecraftu. Na zabavení u krácení času je to fajn, ale pro náročnější hráče určená není. Na druhou stranu, Minecraft je určený spíše pro ty mladší a těm tento styl může sednout víc.

Verdikt

Jednoduchost vedla k prosté hře, kterou může hrát vážně kdokoli a můžete se dost pobavit. Ve výsledku ale nijak nevybočuje a servíruje to, co již dávno známe. Minecraft Dungeons prostě nijak nenadchne a nebýt to Minecraft, snadno bychom hru přehlédli. Nenáročné hráče to však přesto uspokojí.

]: Object reference not set to an instance of an object.-->
Váš názor Další článek: Sledujte streamy The Last of Us Replay a vyhrajte hodnotné ceny

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Našli jsme nejlepší české hry. Je mezi nimi temný Vietcong, kultovní Mafia i virtuální Beat Saber

Našli jsme nejlepší české hry. Je mezi nimi temný Vietcong, kultovní Mafia i virtuální Beat Saber

Z českých luhů a hájů se do světa dostala celá hromada kultovních herních počinů. Pojďme se podívat na ty nejvěhlasnější.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Ladislav Novák
TémaMobily
Za 240 Kč můžete získat přes 500 her. Peníze půjdou na pomoc Ukrajině

Za 240 Kč můžete získat přes 500 her. Peníze půjdou na pomoc Ukrajině

Obří balík her za pusu. Ale když zaplatíte víc, dobře uděláte

Lukáš Václavík
PC
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal Maliarov
TémaFree-to-play
Čeká nás nová aktualizace do Assassin’s Creed Valhalla. Přeinstalujete si celou hru

Čeká nás nová aktualizace do Assassin’s Creed Valhalla. Přeinstalujete si celou hru

Ve hře bude opraveno i několik stealth problémů a dalších herních mechanik.

Radek Wunderlich
Assassin's Creed ValhallaAkční adventura
19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

Martin Nahodil
TémaStrategie
PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

Nakonec i u nás bude nejdražší varianta nového PlayStation Plus dostupná s kompletním obsahem.

Martin Nahodil
PlayStation NowOznámeníPlayStation Plus
Zahrajte si nejbizarnější počítačové hry. Simulátor ovce nebo chleba, pozorování trávy, sprchování s tatínkem

Zahrajte si nejbizarnější počítačové hry. Simulátor ovce nebo chleba, pozorování trávy, sprchování s tatínkem

Občas nechcete nejznámější hity. Občas si chcete zahrát něco ulítlého. A my vám poradíme to nejbizarnější.

Martin Nahodil
Téma
„Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

„Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

Sony spojí PlayStation Plus a PlayStation Now, jednotnou službu se třemi tarify zřejmě představí již příští měsíc

Lukáš Václavík
PlayStation PlusPlayStationSony
Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší RPG hry pro PC a konzole. Na výpravu láká Mass Effect a kultovní Gothic

Nejlepší RPG hry pro PC a konzole. Na výpravu láká Mass Effect a kultovní Gothic

Chcete se ponořit do vzrušujících světů a prožít epické příběhy? Tyto vynikající RPG hry vám to umožní a snadno vás zabaví na stovky hodin hraní.

Vojtěch Matušinský
Téma
Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Fanoušci si všimli zařazení Matrixu Awakens do digitálních obchodů už před pár dny. Epic ale nyní přichází s oficiálním oznámením.

Martin Nahodil
Matrix AwakensTechnologie
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

Lukáš Václavík
PS5Sony
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

Herní průmysl neustále doprovází jeden odklad za druhým, i tak jsme ale měli v posledním roce stále co hrát. Urodily se výborné kousky skrz všechny žánry a my jsme vybrali ty, které byste neměli minout.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Vánoční nabídka Playstationu vás provede nejlákavějšími hrami platformy
Doupě
PlayStationSony
Epic rozdává dárečky: novodobá akční trilogie Tomb Raidera zdarma

Epic rozdává dárečky: novodobá akční trilogie Tomb Raidera zdarma

Další den, další vánoční dárek od Epicu. Co si pro nás připravil dnes?

Michal Maliarov
Hry zdarmaRise of the Tomb RaiderTomb Raider 2013Shadow of the Tomb Raider
Svou cestu si už jinde nevyšlapete. Sony si patentovalo mechaniku z Death Strandingu

Svou cestu si už jinde nevyšlapete. Sony si patentovalo mechaniku z Death Strandingu

Jedná se o pojistku, jak si originální gameplay ponechat.

Radek Wunderlich
Death StrandingByznys
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

Michal Maliarov
Sluchátka
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

Martin Nahodil
Logické
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice