Minecraft jako deskovka funguje, ztrácí ale kreativitu PC verze | Recenze

Minecraft: Builders & Biomes vás přivede do kostičkovaného světa, ve kterém těžíte suroviny, stavíte budovy a bojujete s moby. Jedná se přitom o poměrně jednoduchou hru, potěší tak méně zkušené a začínající hráče.

Co baví

  • Jednoduchá pravidla
  • Využití kostky materiálů
  • Plánování staveb

Co vadí

  • Chybí kreativita z Minecraftu
  • Souboje mohly být akčnější
  • Levnější provedení
7/10
Hodnocení

Deskových her podle těch počítačových je mnoho – máme tu třeba skvělé This War of Mine, God of War či Blodborne, objevil se ale třeba i Doom a s výčtem bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Nyní přichází další a to v podobě Minecraft: Builders & Biomes. Podobně jako ostatní tituly, i zde se míří hlavně na fanoušky počítačové předlohy, čemuž napomáhá i oficiální licence od Mojangu. Česky hru vydává Ravensburger.

Díky tomu tak uvnitř, i na krabici, najdete grafiku, postavy i příšery (moby) z Minecraftu včetně typické kostičkované grafiky. Uvnitř krabice se pak nachází poměrně velké množství kartonu – různých dílků budov, mobů a zbraní. Zkušené deskovkáře zde překvapí, že se nejedná o klasickou tloušťku a vše je lehce z měkčího papíru. Herně to většinou ničemu nepřekáží. V rámci deskových her se jedná o poměrně nestandardní řešení. Každý hráč má k tomu svou základní desku a k dispozici je i velká krychle složená z malých dřevěných kostiček, ze kterých budete stavět vlastní budovy. Zde trochu vadí menší tloušťka, kdy ohrada pro snadnější tvorbu krychle působí značně nestabilně a nedrží tvar. Na druhou stranu ale oceňuji, že ji tvůrci do hry dali a jednotlivé kostky tak stačí do ní jen nasypat a je hotovo.

IMG_20200610_112636.jpgIMG_20200610_112235.jpg
Hrací plán je složen z jednotlivých dílků budov a mobů. K dispozici je centrální krychle sloužící pro sbírání materiálů na stavbu.

O tom je ostatně celá hra – chodíte po šachovnicovém hrací plánu, stavíte domy do svého hráčského prostoru, bojujete s moby a snažíte se za tři velká kola sesbírat více bodů, než soupeři. Hra je pro 2-4 hráče a oficiálně od 10 let, u zkušenějších bych se ale nebál jít s věkem i níže – hra je totiž opravdu jednoduchá a nabízí i jednodušší variantu bodování, jedná se tak o ideální vstupní hru do světa deskovek.

Autoři se zde opravdu hodně snažili, aby vše bylo jasné a snadno pochopitelné, zaměření hlavně na děti a rodinné hraní je tak opravdu zřejmé. To ale není vůbec na škodu, pro náročné hráče deskovek ale Minecraft není, možná jako hra na vyplnění času mezi většími tituly. Herní doba je totiž velmi příjemná – pohybuje se mezi půlhodinkou až hodinou, dle počtu hráčů, což je přesně tak akorát.

Ve svém tahu musíte provést dvě různé akce – pohyb, sběr bloků či zbraní, stavba, či boj s mobem. Pohyb přitom funguje velmi jednoduše. Herní plán se skládá z jednotlivých dílků budov a mobů, které jsou rozestavěné do klasické čtvercové matice a herní postavy se pohybují na průsečících mezer, nikdy ne na dílcích samotných. Svým pohybem se pak přibližujete k budovám, které chcete postavit, či mobům, které chcete porazit.

IMG_20200610_112329.jpgIMG_20200610_112336.jpg 
Pro stavbu potřebujete prvně sesbírat potřebný materiál.

Stavba probíhá jednoduše – prvně v rámci akce sběr vezmete dva bloky z centrální krychle, brát přitom můžete jen ty, které jsou volné shora a alespoň ze dvou bočních stran. Stavba je pak samostatná akce a stačí zahodit potřebné kostky, které jsou na budově, vedle které stojíte, vyobrazené. Následně si dílek z hracího plánu vezmete a položíte na svou desku. Ta je složena z jednotlivých polí biomů a snažíte se tvořit řady, což přináší kýžené vítězné body.

Hra je rozdělena na tři části, přičemž na konci každé fáze se hodnotí, jak jste uspěli s vašimi stavbami. Napoprvé se hodnotí, kolik stejných biomů se vám dotýká – každý je jinak ohodnocený a získáte tolik bodů, kolik si nejvíce napočítáte. Napodruhé hodnotíte stavební materiál, ze kterého jsou stavby postavené a napotřetí jejich typ. Každá kartička má všechny tři symboly, které se ale různí a tak musíte dobře plánovat, kam co postavíte, abyste získali co nejvíce bodů nejen v aktuálním bodování, ale i v těch příštích.

Vše funguje jak má, chybí ale větší kreativita

Hra má tak překvapivou strategickou hloubku a systém plánování mě opravdu bavil – z jednoduché hráčky se totiž stává hra, která umí potrápit vaše závity. Přitom to ale nedělá množstvím pravidel a tak zůstává velmi přístupná. Ideální způsob, jak naučit mladistvé plánovat dopředu a vše si spočítat i s ohledem na příští tahy.

Podobně fungují souboje. Každý z hráčů má počáteční vybavení, které umí uštědřit určité množství zásahů, symbolizované srdíčkem. Při souboji pak všechny své zbraně zamíchá a táhne tři náhodné – pokud dá alespoň tolik zásahů, kolik má mob na sousedícím poli životů, vyhrál a bere si jej k sobě. Opět je tak nutné plánovat a spočítat si, jak je pravděpodobné že dáte dostatek zásahů právě na tuto příšeru. Na okrajích plánu pak můžete získávat lepší zbraně a tím se připravit na záludnější protivníky. jejich skolení navíc nepřináší jen body, ale i další výhody ve formě bonusů, takže se bojovat opravdu vyplatí.

IMG_20200610_112734.jpgIMG_20200610_113600.jpg 
Boj funguje postupným taháním tří zbraní. Bodování probíhá na konci každé fáze.

A to je vše. Hra funguje jak má, kola jsou velmi rychlá a nabízí i dostatek strategických možností a rozhodnutí. Ať už při stavbě, či boji a sběru surovin a zbraní. Sama o sobě tak obstojí jako slušná vstupní deskovka a proto mě až mrzí, že je naroubovaná na téma Minecraftu. Ne, že by zde překáželo, ale od deskové hry z tohoto světa bych očekával větší kreativitu, pro kterou je Minecraft tak známý a oblíbený.

Stavba budov je zde zjednodušená na prosté zahození materiálů dle zadání a to je vše. Tak trochu jsem doufal, že zde bude podobný systém, jako v deskové hře Fuji Koro, kde jednotlivé kostičky skládáte do obrazců a vytváříte si tak zbraně, přilby a sandály. Bohužel se ale tvůrci rozhodli jít jinou cestou. Trochu mě mrzí i systém soubojů, kde se můžete připravit získáním lepších zbraní, vše je pak ale řešeno prostým otočením tří dílků. Osobně bych uvítal, když by hra byla více hráčštější a umožnila dále nějak reagovat, to už by se ale herně a s náročností posunula jinam.

Název: Minecraft: Builders & Biomes
Vydavatel: Ravensburger
Počet hráčů: 2-4
Herní doba: 30-60 minut
Doporučený věk: 10 let
Doporučená cena: 1 169 Kč

Verdikt

Hra Minecraft: Builders & Biomes funguje a z počítačové verze si bere hlavně grafiku a jednotlivé postavy a moby. To je ale zároveň tak trochu i největší minus hry – oproti Minecraftu chybí větší kreativita při stavbách. Přesto ale nabídne dostatečnou zábavu a ideální je tak na rodinné hraní, pro nehráče deskovek či začínající, kterým usnadní vstup i jednoduchými pravidly.

Diskuze (1) Další článek: Far Cry 6 se předčasně objevilo na PS Store. Opět se vydáme do tropů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,Našli jsme nejlepší české hry. Je mezi nimi temný Vietcong, kultovní Mafia i virtuální Beat Saber

Našli jsme nejlepší české hry. Je mezi nimi temný Vietcong, kultovní Mafia i virtuální Beat Saber

Z českých luhů a hájů se do světa dostala celá hromada kultovních herních počinů. Pojďme se podívat na ty nejvěhlasnější.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Ladislav Novák
TémaMobily
Za 240 Kč můžete získat přes 500 her. Peníze půjdou na pomoc Ukrajině

Za 240 Kč můžete získat přes 500 her. Peníze půjdou na pomoc Ukrajině

Obří balík her za pusu. Ale když zaplatíte víc, dobře uděláte

Lukáš Václavík
PC
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal Maliarov
TémaFree-to-play
Čeká nás nová aktualizace do Assassin’s Creed Valhalla. Přeinstalujete si celou hru

Čeká nás nová aktualizace do Assassin’s Creed Valhalla. Přeinstalujete si celou hru

Ve hře bude opraveno i několik stealth problémů a dalších herních mechanik.

Radek Wunderlich
Assassin's Creed ValhallaAkční adventura
19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

Martin Nahodil
TémaStrategie
PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

Nakonec i u nás bude nejdražší varianta nového PlayStation Plus dostupná s kompletním obsahem.

Martin Nahodil
PlayStation NowOznámeníPlayStation Plus
Zahrajte si nejbizarnější počítačové hry. Simulátor ovce nebo chleba, pozorování trávy, sprchování s tatínkem

Zahrajte si nejbizarnější počítačové hry. Simulátor ovce nebo chleba, pozorování trávy, sprchování s tatínkem

Občas nechcete nejznámější hity. Občas si chcete zahrát něco ulítlého. A my vám poradíme to nejbizarnější.

Martin Nahodil
Téma
„Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

„Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

Sony spojí PlayStation Plus a PlayStation Now, jednotnou službu se třemi tarify zřejmě představí již příští měsíc

Lukáš Václavík
PlayStation PlusPlayStationSony
Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší RPG hry pro PC a konzole. Na výpravu láká Mass Effect a kultovní Gothic

Nejlepší RPG hry pro PC a konzole. Na výpravu láká Mass Effect a kultovní Gothic

Chcete se ponořit do vzrušujících světů a prožít epické příběhy? Tyto vynikající RPG hry vám to umožní a snadno vás zabaví na stovky hodin hraní.

Vojtěch Matušinský
Téma
Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Fanoušci si všimli zařazení Matrixu Awakens do digitálních obchodů už před pár dny. Epic ale nyní přichází s oficiálním oznámením.

Martin Nahodil
Matrix AwakensTechnologie
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

Lukáš Václavík
PS5Sony
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

Herní průmysl neustále doprovází jeden odklad za druhým, i tak jsme ale měli v posledním roce stále co hrát. Urodily se výborné kousky skrz všechny žánry a my jsme vybrali ty, které byste neměli minout.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Vánoční nabídka Playstationu vás provede nejlákavějšími hrami platformy
Doupě
PlayStationSony
Epic rozdává dárečky: novodobá akční trilogie Tomb Raidera zdarma

Epic rozdává dárečky: novodobá akční trilogie Tomb Raidera zdarma

Další den, další vánoční dárek od Epicu. Co si pro nás připravil dnes?

Michal Maliarov
Hry zdarmaRise of the Tomb RaiderTomb Raider 2013Shadow of the Tomb Raider
Svou cestu si už jinde nevyšlapete. Sony si patentovalo mechaniku z Death Strandingu

Svou cestu si už jinde nevyšlapete. Sony si patentovalo mechaniku z Death Strandingu

Jedná se o pojistku, jak si originální gameplay ponechat.

Radek Wunderlich
Death StrandingByznys
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

Michal Maliarov
Sluchátka
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

Martin Nahodil
Logické
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice