Mobile Forces – nástupce Counter-Strike?

Poslední dobou na nás vývojáři chrlí jednu akční hru za druhou - Return To Castle Wolfenstein, Medal of Honor, C&C: Renegade a mnoho dalších. Všechny tyto hry jsou však primárně určeny pro single-player. Co takhle to vzít z opačné strany a vyzkoušet si své schopnosti v neobyčejné multi-playerové akci, která kromě tradičních postupů nabízí nový strategický element – bojová vozidla?
Mobile Forces – nástupce Counter-Strike?

Counter-Strike, Quake 3 či Unreal Tournament – tři nejznámější multi-playerové akce, na první pohled si jsou velice podobné. Samozřejmě každá hra má své specifika, jiné zbraně, prostředí, herní módy, způsob hry apod., ale vždy hrají hlavní úlohu zbraně. Rozhodně se tu nechci dohadovat o tom, jestli je to správně nebo ne, každopádně si myslím, že pokus o trochu jiný způsob zpracování multi-playerových akcí nikdy neuškodí. V Mobile Forces se tak kromě tradičního arzenálu zbraní setkáte i s početným vozovým parkem.

Jak se to hraje? Pokud jste hráli C&C: Renegade, máte téměř přesnou představu, jak hra probíhá. Jednoduše chodíte pěkně po svých se svými zbraněmi, ovšem v okamžiku, kdy narazíte na nějaké neobsazené vozidlo do něj můžete nastoupit a dále pokračovat v něm. Avšak narozdíl od zmiňovaného Renegade, v Mobile Forces automobily nenabízejí tak velkou výhodu v boji. Hra totiž nabízí spíše lehká a rychlá vozidla jako jsou bugíny, klasické Hum-Vee a jim podobné. Fanoušci tanků si tedy Mobile Forces moc neužijí. Je to logické – v multi-playerové hře jde hlavně o vyváženost a tu boje voják vs. těžký tank nenabízí.

Mobile Forces   Mobile Forces

Mobile Forces   Mobile Forces

Naproti tomu bugíny jsou oproti tankům mnohem více zranitelnější. Pokud se třeba strefíte do kola jedoucího vozu, můžete tím nadělat jeho řidiči spoustu problémů. Sice v hratelné verzi, kterou jsem měl k dispozici, jízda po ráfcích jen minimálně ovlivnila ovladatelnost aut, ve finále to má být mnohem reálnější. Každý automobil má navíc Achillovu patu v podobě benzínové nádrže – přesný vystřel znamená naprosté K.O. vozidla a pohřeb žehem pro jeho posádku. Není to ale zas tak jednoduché jak se na první pohled zdá – jen se zkuste trefit do čtverce 10x10 centimetrů, když se cíl pohybuje třeba padesátikilometrovou rychlostí.

Demoverze

Pokud si chcete hru vyzkoušet i na vlastní kůži, můžete si stáhnout demo. Ani modemisté o něj nemusí být ochuzeni – tato demoverze se už objevila i na CD přílohách některých herních časopisů. Ve hře si vyzkoušíte režim Holdout v nádherně zpracovaném pouštním kaňonu. Na jedné straně je základna modrých, na druhé červených a uprostřed je pevnost, ke které se musíte, co nejrychleji dostat. Na střeše naleznete přepínač, který se po stisku změní na vaši barvu. Přepínač musíte udržet celé čtyři minuty. Pokud ho mezitím soupeř “přebarví”, nic není ztraceno, dosažený čas se zastaví na poslední hodnotě a při dalším přepnutí přepínače se vám připočte. Hrajete čtyři proti čtyřem – své spolubojovníky ovládáte pomocí menu, které se vysune po stisku tlačítka “V”. Hra trvá maximálně deset minut. Demoverzi lze hrát i po síti (ne však po internetu). Najdete ji zde (42 MB).

Vozidla však nabízejí také mnohé výhody. První je samozřejmě obranná funkce. Pokud nebudete mít velkou smůlu a nenastanou dva zmíněné případy (což v překladu znamená – pokud nebudete hloupě stát na jednom místě) nic vás jen tak nezabije. Sice pokud řídíte, nemůžete zároveň střílet, ale stačí aby jste si sehnali parťáka, který si sedne dozadu, odkud může likvidovat nepřátele ostošest. Jednotlivá vozidla se kromě pancíře a rychlosti liší třeba i kapacitou vojáků, které může pojmout. V poslední betaverzi jsou k dispozici čtyři samohyby, ale autoři slibují ještě do vydání nějaké přidat.

Nebyla by to pořádná 3D akce, kdyby chyběl klasický boj. Tak tedy k dispozici bude devět zbraní. Autoři tento docela nízký počet obhajují tím, že se snažili vytvořit každou zbraň svým způsobem odlišnou od ostatních. Takže bude k dispozici jeden kulomet, jedna standardní pistole, odstřelovačka, raketomet, granát, mina a další. Většina zbraní bude mít také sekundární využití například nůž můžete po někom hodit, u pistole vystřílíte celý zásobník, u kulometu zpřesníte zaměřování atd. Zpestřením je rozhodně inventář čítající šest volných pozic přičemž třeba takový raketomet zabere celé čtyři pozice. Takže hned na úvod každé mise si musíte dobře rozmyslet, čím se vybavíte. Je lepší pořádný rotačák nebo radši obyčejný kulomet a odstřelovačka? Navíc čím víc vybavení si s sebou nesete, tím jste pomalejší a rychlost je mnohdy v multi-playerovkách otázkou života a smrti.

Mobile Forces samozřejmě nebudou 100% reálné jako třeba Flashpoint – to by moc zábavné nebylo. Nečekejte však, že přežijete víc jak čtyři, pět ran. Hraje se (jak je dnes dobrým zvykem) klasicky na životy. Bude celkem jedno, kam se do nepřítele trefíte, jen hlava bude „kritickým místem“. Vozidla se zatím chovají dosti arkádově, ale autoři už pracují na větší reálnosti. Mobile Forces však určitě nebudou realistickým závodním simulátorem, řízení vozů má být hlavně jednoduché a intuitivní, tak aby nepřekáželo akci.

Mobile Forces   Mobile Forces

Mobile Forces   Mobile Forces

U multi-playerovek je hodně důležité s jakými možnostmi hry vývojáři přijdou – obyčejný Deathmatch dnes nikoho neohromí. Mobile Forces nabídne osm rozličných modů, tři klasické – právě Deathmatch, týmový Deathmatch a boj o vlajku a pět nových. Mimo jiné třeba Captain mode, ve kterém získáváte body pouze za zabití nepřátelského velitele. Nebo takový Holdout – mezi dvěma základnami je jeden bod, který musíte obsadit a udržet čtyři minuty. Nejzajímavější asi bude Trailer, který obsahuje největší porci interakce s vozidly – uprostřed mapy je auto s výbušninou, kterou musíte zavézt do soupeřovy základny. Autoři sice chtěli udržet poměr mezi jízdou v autech a chozením „půl na půl“, ale v některých módech se hra často zvrhává v klasickou first-person střílečku. Může to však být naopak (viz. třeba zmiňovaný Trailer), takže si určitě vybere každý, co mu více vyhovuje.

Ve finální verzi si bude moci zahrát až 16 hráčů proti sobě jak po síti, tak i na Internetu. Hraje se modří proti červeným – díky tomu alespoň poznáte, kdo stojí proti vám a zbytečně tak nestřílíte do vlastních řad :-). Pokud nemáte k dispozici dostatečný počet spoluhráčů, nemusíte zoufat. Hra nabízí možnost hrát i offline proti botům (bojovníkům ovládaným počítačem). Nebojte se, že byste proti nim dohráli hru s prstem v nose. Taky jsem si to na začátku říkal, ale když můj tým počtvrté prohrál, trošku mi kleslo sebevědomí. Po čase jsem sice zjistil, že to není úplně ideální, ale i tak se boti chovali velice inteligentně (navíc autoři na AI ještě pracují). Spolubojovníkům můžete zadávat jednoduché i složitější příkazy a vymýšlet tak jednoduché strategie. Těžiště hry ale bezesporu tkví v bojích lidských protivníků.

Mobile Forces nabízí 11 různých herních prostředí. Dostanete se na horkou poušť, rozsáhlé letiště nebo třeba do krajiny plné ledu a sněhu. Hra navíc simuluje i podkluzování kol na ledě, na což si budete muset dát pozor. Přesný počet map zatím není znám, pokud vám však nebudou stačit, budete si moci ve speciálním editoru vymodelovat vlastní.

Na závěr něco o technickém zpracování. Mobile Forces fungují na Unreal enginu. Autoři jej však oprášili a náležitě vylepšili, takže rozdíl mezi novými hrami a Mobile Forces určitě nepoznáte. Hra je plná různých detailů, vozidla jsou skvěle vymodelovaná a nechybí ani kvalitní zpracování výbuchů. Pokud zlikvidujete auto, ozve se velká rána, vyvalí se obrovský několikametrový plamen a zbytky kapoty se rozkutálí do všech směrů. Hra má také několik chyb (občas se prolínají textury apod.), ale ještě není všem dnům konec a do konečného vydání ještě nějaký ten pátek chybí.

Celkově se máme určitě na co těšit. Uvidíme jak se Mobile Forces popere se současným králem multi-playerovek Counter-Strikem a jeho dnešními konkurenty. Plánované datum vydání je léto 2002. Counter-Strike, Quake 3 a ostatní – třeste se!