Modern Combat 5: Blackout – střílečka do kapsy (mobilní recenze)

Série Modern Combat je pro mobilní platformy tím, čím je Call of Duty pro konzole a PC. Letos vyšel pátý díl a my vám v následující recenzi sdělíme, jak se hraje.

Modern Combat série pochází z dílen vývojářského studia Gameloft a jedná se o střílečku viděnou z pohledu první osoby. Pátý díl nese podtitul Blackout a od předchozí hry se liší především zasazením do jiného prostředí, ale také grafikou a lehce změněnými herními principy. V základu se ale jedná o čistokrevnou FPS akci, kde jde především o létající končetiny, likvidaci teroristů a plnění speciálních úkol.

Celá hra je rozdělena do dvou základních částí – singleplayerové a multiplayerové. V části pro jednoho hráče vás Modern Combat 5 nechá vcítit se do role speciálního agenta jménem Phoenix. Ten na různých místech světa bojuje a postupně odhaluje spletitou konspirační síť teroristů, politiků a zkorumpovaných policistů. Dějová linka sice není nijak propracovaná, ale příjemně drží jednotlivé mise pohromadě, a tak její přítomnost potěší. O to více, že jde o mobilní hru.

Snímek obrazovky (42).png Snímek obrazovky (43).png Snímek obrazovky (44).png

Od Benátek až po Tokio

Kampaň je rozdělena do pěti různých částí podle toho, kde se zrovna bojuje, přičemž výběr je opravdu pestrý – od Benátek, přes San Marco až po Tokio. Lokace se od sebe hodně liší, díky čemuž máte stále dobrý pocit z toho, že přichází něco nového. Jednotlivé mise jsou oproti předchozím hrám ze série (kde mise trvala i 20 minut herního času) dávkovány v kratších sekvencích, které většinou zaberou kolem 3 – 8 minut. V každé z nich je cílem zlikvidovat všechny nepřátele, zničit drony, odminovat bombu, dostat se na určité místo a tak dále. Předhazování jednotlivých částí v menších sekvencích místy působí docela rušivě. Místo toho, abyste se naplno ponořili do akce třeba na několik desítek minut, se musíte třikrát až čtyřikrát vracet do menu a pomalu začínat znova.

Snímek obrazovky (51).png

Vedle klasických příběhových misí Modern Combat 5 v každé z pěti lokací nabízí ještě jakési doplňkové výzvy. To jsou v zásadě minihry, ve kterých čistíte třeba jen jednu místnost od teroristů ve zpomaleném režimu, případně bráníte určitou pozici za těžkým kulometem nebo se posadíte za kukátko odstřelovačské pušky a díky možnosti nasměrovat kulku tam, kam přesně chcete, budete likvidovat nepřátele. Tyto mise zpestřují kampaň, problém je ale v tom, že pro postup do další lokace, a tedy i v příběhu, je nutné tyto vedlejší mise splnit úplně všechny. Pak už nejsou zpestřením, ale nutným zlem, protože se jejich náplň často opakuje a dohrát je zkrátka musíte.

Snímek obrazovky (47).png Snímek obrazovky (48).png Snímek obrazovky (49).png

Všestranné zaměření

Jak již bylo řečeno, v Modern Combat 5: Blackout je hlavním cílem prostřílet se až na konec dané mise. A to doslova – průchod misemi je velmi lineární, vždy máte naprosto přesně určeno, kudy projít a jaké dveře vykopnout. Oživení v tomto směru je hned několik – jsou to souboje nablízko formou quick-time eventů, zpomalovací pasáže, dech beroucí akční scény, jízdy ve člunu, střelba z vojenských džípů, a v neposlední řadě i možnost si kompletně přizpůsobit vojáka, se kterým se vydáte do boje.

 

Zatímco těžkooděnec má v nabídce brokovnice a raketomety, speciální průzkumná jednotka si vystačí s krátkým samopalem a pistolí

 

Začínáte jako všestranná útočná jednotka, v průběhu hraní se vám však otevřou i další třídy, jimiž je těžkooděnec, průzkumník a odstřelovač. Podle toho jakou třídu si zvolíte pro danou misi, s takovým arzenálem budete vysláni do boje. Zatímco těžkooděnec má v nabídce brokovnice a raketomety, speciální průzkumná jednotka si vystačí s krátkým samopalem a pistolí. Každou ze tříd a rovněž její specifický arzenál lze dál upgradovat a vylepšovat.

Snímek obrazovky (53).png

Upgradovat postavu budete prostřednictvím zkušenostních bodů, a to v mnoha odlišných oblastech – ať už je to obrana, zdraví, síla útoku či jiné. Vychytávky pro zbraně se vám otevírají postupným hraním a celý upgrade spočívá v tom, že daný vylepšovák připevníte na zbraň. Ta se pak stává účinnější, případně tišší nebo rychlejší. Skvělé je, že Modern Combat 5 nepracuje s mikrotransakcemi, protože už při pořízení zaplatíte 130 Kč. To znamená, že veškerý upgrade a postup probíhá zcela plynule a bez nutnosti čekání.

Specifickou oblast představuje multiplayer, který je se singleplayerem ve spojení. Pokud vás totiž nebaví zmiňované vedlejší mise, lze zamířit právě do multiplayerových klání a nasbírat potřebné body k postupu v kampani. Jinak ale multiplayer funguje i sám o sobě – a to perfektně. Čekají na vás klasické herní módy jako capture the flag, deathmatch či týmový deatmatch a další a několik dobře navržených map. Nejednou si vzpomenete na nekončící bitvy v Call of Duty. Ve hře pro více hráčů se opravdu vyřádíte, protože multiplayer dosahuje kvalit multiplayeru konzolových nebo PC her.

Konzolová grafika

Ostatně, Modern Combat 5 se nejen v oblasti multiplayeru dost často pohybuje na hranici her pro mobilní zařízení a "velkých" her. Teď máme na mysli především oblast grafiky – ta je totiž naprosto fantastická. Krásné barvy, animace, naskriptované akční scény jakoby vypadly z akčních filmů, rozsáhlé prostory, dodatečné a speciální efekty a spousta objektů na scéně dodávají hře neskutečný šmrnc.

Snímek obrazovky (50).png Snímek obrazovky (52).png Snímek obrazovky (55).png

Jestliže někde Modern Combat 5 exceluje, tak je to právě technické zpracování, protože i zvuky a ovládání funguje na jedničku. A ačkoliv bude dotykové ovládání u FPS stříleček vždy handicapem, u Modern Combat 5 se díky možnostem nastavení citlivosti a jednotlivých schémat dá dosáhnout opravdu dobrých výsledků. Majitelé hry ve verzi pro Windows Store ocení možnost připojit myš a klávesnici, díky čemuž se pak z Modern Combat 5 stává více než plnohodnotná střílečka se skvělou hratelností.

Snímek obrazovky (54).png

Body strháváme za až příliš lineární postup jednotlivými misemi, kouskování příběhu, nutnost plnit vedlejší mise a vyžadované internetové připojení i při hraní části pro jednoho hráče. Jakmile nemáte internet, nejenže si nezahrajete multiplayer, ale ani v kampani si neškrtnete. A to je trošku škoda. Vlastně ne, je to velká škoda.

Dostupné pro: PC, iPhone, Android
Žánr: Akce | Akční FPS
Výrobce: Gameloft
Začátek prodeje: 24. července 2014
  • Frenetická hratelnost
  • Pěkná grafika
  • Multiplayer
  • Poměr cena/obsah
  • Děsivě lineární
  • Nutnost připojení

Gameloft ukazuje, proč patří mezi přední vývojáře her pro mobilní platformy. Modern Combat 5: Blackout je navíc důkazem něčeho mnohem důležitějšího – a to sice stírání hranice mezi mobilními hrami a hrami pro konzole nebo PC. Hra je povinností pro všechny milovníky akce. A nejen je.

Modern Combat 5: Blackout je ke stažení na Google Play, AppStore a Windows Store za cenu 133 Kč.

Diskuze (12) Další článek: FIFA 15 představuje precizní modely stadiónů a hráčů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Tohle není videohra, ale skutečný závod NASCAR. Řidič ohobloval mantinel a předjel pět soupeřů
Karel Javůrek
Závodní
Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Stejně jako loni se i letošní herní rok nesl ve znamení odkladů. To ale neznamená, že na PC nebylo co hrát. Našli jsme mnoho her, které stojí za pozornost.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Mezi novinkami najdete širokou škálu rozsáhlých příběhů i jednoduchých záležitostí na jedno posezení. Vybrali jsme i pár stálic, kterým se daří už několik let.

Vojtěch Malý
Deskové hry
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Game Pass byl výhodný i doposud, ale se sdílením předplatného to bude masakr

Lukáš Václavík
Xbox Game PassMicrosoft
Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

Tomáš HolčíkDaniel Pánek
GTAAkce
Jak získat Xbox Game Pass Ultimate čtyřikrát levněji? Návod krok za krokem

Jak získat Xbox Game Pass Ultimate čtyřikrát levněji? Návod krok za krokem

Předplatné Xbox Game Pass Ultimate by vás běžně během tří let vyšlo na 12 tisíc korun. Díky legálnímu triku jej ale můžete mít za tři tisíce. Návod se hodí proč všechny hráče na Xboxu i PC.

Lukáš Václavík
Xbox Game PassXbox Live Gold
Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Zatím nejlepší slevy na nové Xboxy a jejich příslušenství…

Hlídač slev
Xbox Series S|XSlevové akce
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Do redakce nám přistál herní notebook Legion 5 ze stáje Lenovo za velmi příjemnou cenu. Vyplatí se toto kombo na stůl pravého hráče?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin Nahodil
TémaFree-to-play
Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Ze statistik Steamu pravidelně zjišťujeme, kolik času strávili hráči s jednotlivými hrami. Toto je žebříček těch nejoblíbenějších za rok 2022.

Ondřej Králík
Steam
Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Hranice mezi herními platformami se neustále ztenčuje. Vybírat jen z her, které stále zůstávají věrné jen své platformě, není nic jednoduchého. Proto v našem výběru nenajdete hry jen z konzolí, některé z nich si můžete zahrát třeba i na PC.

Martin Nahodil
Konzole
Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jakou si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Martin Nahodil
TémaMobily
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Přidávat stále nový obsah do již existujících her není jednoduchá práce. Není tedy divu, že někteří vývojáři se rozhodli s tím přestat nebo hru rovnou stáhnou z trhu.

Matouš Sychra
Téma

Aktuality

15:19 | Už zítra ve 23:00 nás čeká další Nintendo Direct. V něm se dozvíme více informací o novinkách, které zamíří na Switch v první polovině roku. Během 40minutové prezentace jistě dojde i na nová oznámení. 
13:36 | Wo Long: Fallen Dynasty si budete moci vyzkoušet ještě před vydáním na všech platformách. Demo vyjde 24. února a za jeho dokončení dostanete bonus do plné hry. 
3. února | Polda 7 vyšel na zařízení se systémem Android. Vyzkoušet ho můžete zdarma, plná verze vás vyjde na 150 Kč. Na iOS sedmý díl dorazí začátkem dubna. 

Únorový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak surfovat anonymně

Test přenosných projektorů

Kompletní srovnání DDR4 a DDR5

Jak vyčistit počítač od špíny a prachu