Monkey Island počtvrté a zcela 3D – ach jo.

Série příběhu z opičího ostrova nám Lucas Arts servírují již kolikátý rok; ani jeden díl nijak nevyčníval ze vzrůstající tendence většiny her s rostoucím časem zrát, podobně jako víno. Nicméně při pohledu na první obrázky ze čtvrtého dílu, mě obchází obezřetnost a na rty se mi dere jediná otázka – to myslí v Lucas Arts opravdu vážně?
Monkey Island počtvrté a zcela 3D – ach jo.
Série příběhu z opičího ostrova nám Lucas Arts servírují již kolikátý rok; ani jeden díl nijak nevyčníval ze vzrůstající tendence většiny her s rostoucím časem zrát, podobně jako víno. Nicméně při pohledu na první obrázky ze čtvrtého dílu, mě obchází obezřetnost a na rty se mi dere jediná otázka – to myslí v Lucas Arts opravdu vážně?

Guybrushovi Threepwoodovi, hrdinovi již tří dílů, se dostalo na stránkách Doupěte již jisté pozornosti, nicméně unikl-li vám tento článek a zajímá-li vás historie zřejmě nejpopulárnější adventurní série historie, neopomeňte si své neznalosti doplnit (jednalo se o díly The Secret od Monkey Island, Monkey Island 2: Le chuck's Revenge a třetí The Curse of monkey Island.

Náplň hry bude jako je již u série Monkey Island tradicí plně adventurní – řešení desítek a desítek různých puzzlů, dlouhé a vtipné dialogy (kdo hrál Monkey Island, jist ví, že Guybrush dokáže vést i solidně dlouhý monolog – namátkou jmenujme sochy či květiny) a samozřejmě příběh, jehož sledováním snad rozvineme klubko celého příběhu. Vše začíná v době návratu z líbánek s Elaine (pamatujete si přesně, kdy a kde jste ji v prvním díle viděli poprvé? :)) na rodný Melee Island. Bohužel, vše se popletlo a tak zatímco Elaine byla po odchodu z ostrova prohlášena za mrtvou, Charles L. Charles (typicky Monkey Islandovské jméno, nemyslíte? :)) si dělá na její funkci zálusk – je tedy na čase začít plánovat volební kampaň za znovuzvolení Elaine do čela. Skutečnost, že je Guybrush opět jakousi neznámou silou přesunut kamsi mimo čas a prostor, nikoho, kdo kdy hrál nevypočitatelné Monkey Islandy, nemůže překvapit. Tentokrát však je vše složitější – nebojuje se proti již ohranému Le Chuckovi, ale proti neviditelné ruce trhu, která plánuje skrze postavu Charlese L. Charlese zničit do té doby poklidné klima přiopilých veselých pirátů a rozmetat základy toho nejkrásnějšího – přátelství. Bojovníkem vydaným napospas protivníkům je samozřejmě Guybrush – břitký humor pro celou sérii tak typický a schopnost zadržet deset minut dech – to je deviza, která nyní ve hrách platí. Vzhledem k celkové iracionalitě samotné postavy Guybrushe Threepwooda, která je už i tak dostatečnou karikaturou okolního světa, bude tento díl opět nadupadný tím nejlepším humorem a smyslem pro nemyslitelné (pochopitelně pouze předpokládám a odezírám podle obrázků ze rtů).

Co mě ovšem nepříjemně překvapilo, je fakt, že bude hra tentokráte kompletně ve 3D kabátě. Podle obrázků, jež jsem vůkol tohoto textu ledabyle rozesel, to je pohled více tristní jak radostný – nepochybuji o schopnostech animátorů a grafiků v Lucas Arts v tom, že dokáží i chladný render rozpohybovat k oboustranné spokojenosti a hlavně milému dojmu, nicméně obávám se jaká bude hra "na omak". Nerad bych se dočkal doby, kdy budu i rádoby piráta v poněkud obrublé podobě ovládat pomocí klávesnice. Nezůstane-li zachováno ovládání pomocí myši (podobně, jako to dokázal například Gabriel Knight III), byť bych byl nerad prorokem špatných zpráv, bude pro mě Escape from Monkey Island spíše zklamáním (již na obrázcích tady okolo se tváří Guybrush poněkud toporně). Monkey Island IV se tak staví po boku Simon the Sorcerer 3D, který je stejně jako MI4 plně 3D. A jaký máte na přeměnu her (myslím tohoto typu her) do 3D podoby názor vy?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A