Motherboard ASUS A7V – základní železo pro váš Duron

Ty tam jsou časy, kdy výrobě procesorů dominovala jedna firma. Dnes o vůdčí pozici mezi sebou soutěží Intel s AMD a je těžké říci, která firma má navrch. Oba výrobci produkují kvalitní procesory, které jsou výkonnostně srovnatelné. Rozhodování jaký procesor koupit se tedy přesouvá do roviny základních desek, protože ne všechny jsou kvalitní. ASUS A7V patří k absolutní špičce.
Motherboard ASUS A7V – základní železo pro váš Duron
Firma ASUS, známá jako výrobce velmi kvalitních motherboardů, nedávno vypustila své nové dílo - desku A7V. Tu je možno osadit procesory Duron a Athlon (Thunderbird) určenými pro socket A. Zde může nastat záměna se starými Athlony pro slot A (na majitele těchto procesorů firma ASUS také nezapomněla a vytvořila desku K7V, která je už nějaký pátek na trhu). Chipset na desce je osazen VIA KT133. V současné době je to jediný chipset určený pro Durony a Thunederbirdy na světě. AMD však kutí svůj AMD 760, který by měl vše napravit a přinést různá vylepšení. Samozřejmostí je JumperFree mód, který pomůže nastavit všechny potřebné údaje přímo v Biosu desky, takže noci strávené s manuálem nad rozebraným PC snad končí. Pro technické fandy však jumpery zůstávají. Bios obstarala jak už asi tradičně firma Award, tentokráte ve verzi 6.0.

Asus A7VDeska je osazena pěti PCI sloty podle revize 2.2 a jedním slotem AMR. Zde může být handicapem absence ISA slotu, jehož ztráta mě hodně mrzela (moji síťovku ještě víc). Samozřejmě nechybí ani slot AGP s rychlostmi 1x/2x/4x (Pro), kde Pro znamená o troch delší slot pro nejnovější grafické karty, které potřebují trochu více "šťávy". Příkladem jsou karty společnosti nVidia z rodiny Geforce 2.

Nechybí ani paměťové banky, které jsem napočítal tři. Maximální velikost paměti vložené do jedné banky je 512 MB, což udává úctyhodnou maximální sumu 1.5 GB na všechny tři. Podporované frekvence jsou 100/133 a doufejme časem i 150 MHz.

Na desce jsou čtyři IDE kanály. Dva standardní Ultra ATA/66 a dva speciální Ultra ATA/100, díky integrovanému řadiči od firmy Promise. Pro využití těchto rychlostí musíte použít IDE kabel pro Ultra ATA/66, který je součástí dodávky.

Opomenout nesmíme ani USB porty (revize 1.1) Ty jsou na desce standardně dva. Ani zde to není výjimka. To by však nebyl ASUS, aby si na nás něco nevymyslel, a proto ve žluté krabici s deskou naleznete další 3 porty. Ty připojíte místo nějakého zařízení na zadní straně PC a propojíte (jak jinak) s deskou. Dokoupit se dají ještě dva další, které se připojí stejným způsobem. U nás jsem je však prodávat neviděl.

K mému údivu deska podporuje multiplikátor do maximální výše 12,5x, což znamená, že až si za rok budu kupovat nový procesor, nebudu muset vyměňovat i desku, což mě potěšilo.

Rozměry desky jsou 24,5x30,5 cm, a proto se deska vejde i do malých minitowerových caseů. Hardware desky jsme si probrali a teď přichází softwaerová část. Bohužel deska, nebo spíše Windows, a to ve verzi 95B (OSR2) nedetekovaly žádnou z PCI karet. Hmátl jsem tedy po novějších Windows 98 SE II, které na konci instalace našly všechen můj hardware snad kromě mého soft modemu a již zmíněného řadiče Promise. Po nainstalování ovladačů od výrobce vše fungovalo, jak má. Jen pozor na nové ovladače na Internetu ve verzi 1.60. Po jejich instalaci se mi Windows spouštěly přibližně o 30 vteřin déle, což je znát. Za chvíli se však objevily ovladače 1.60 Build 25, které naštěstí můj problém vyřešily.

Poslední kapitolou tohoto článku je taktování (Overlocking). Jak jsem se již zmínil změna frekvence FSB, pamětí a nastavení voltáže probíhá v Biosu počítače. Můj Duron měl bohužel uzamknutý multiplikátor a na pájení čtvrtmilimetrových můstků jsem neměl dostatek odvahy, a proto taktování probíhalo skrze zvyšování FSB. Dosažené maximum bylo FSB 111 Mhz, paměti 143 Mhz a napětí 1.80 V. Vše fungovalo stabilně a Duron vesele běžel na 777 Mhz.Více se mi z procesoru vymáčknout nepodařilo. Zázrak to sice není, ale já měl přesto radost. Deska je opravdu skvělá (promiň Gigabyte GA-686BX), a za kvalitu se platí, proto stojí něco kolem 8000 Kč. Kvalita se však vyrovná ceně.

Výrobce: ASUS Tek
Použité zdroje: http://www.asus.com
manuál
vlastní zkušenosti
Použitý hardware: AMD Duron 700
ASUS A7V :-)
Kingmax 64 MB SDRAM PC 133
IBM 30 GB 7200 ot. Ultra ATA/100
BTC BCD 40HX, 40x Speed MAX
nVidia Riva TNT2 Ultra, 32 MB SDRAM, AGP 4x
Creative SB 128 PCI
Hcf Rockwell Modem 56k PCI
Balení obsahuje: Motherboard
Instalační CD
3 USB porty + kablík
1x IDE kabel Ultra ATA 33/66
1x IDE kabel Ultra ATA 100
1x FDD kabel
1x Audio kabel
3x Jumper
Manuál
Záruka: 1 rok

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

včera | | 3 N/A