Mravenci – když dva chtějí to samé

Není špatné si po několikahodinových náročných pařbách zahrát nějakou jednoduchou oddychovou hru. V karetní freewarové hříčce Mravenci (Ants) se ujímáte vedoucí úlohy stavitele hradu, který musíte ubránit proti nájezdníkům z vedlejšího mraveniště a pokusit se naopak zničit hrad soupeře. Je to pro vás dostatečná výzva?
Mravenci – když dva chtějí to samé
Nikdo z černých ani červených mravenců si již nepamatuje, kdo a kdy začal jejich odvěkou válku o mraveniště „U dvou smrků“. Aby věčným soubojům učinili konec, rozhodli se postavit hrady, s jejichž pomocí by získali nadvládu nad celým územím.

Nemusím vám ani nikterak zdůrazňovat, kdo se ujme jednoho z těchto rodů a potáhne armádu proti soupeřícímu kmeni – budete to samozřejmě vy. Protihráč může být buďto humanoidního typu (vyberte si pokud možno člověka méně inteligentního než jste vy :-) nebo se role soupeře ujme samotný počítač. Hra je původem z naší malé zemičky, takže si ji zahrajete v češtině nebo angličtině.

MravenciMravenci

Po startu na vás dýchne krajinka s pozadím lesa a sporného místa – tedy mraveniště. Po každé straně stojí hrad soupeřících mravenců. Jak už jsem předeslal, jedná se o hru karetní, takže tyto „čertovy obrázky“ na obrazovce také nechybí. Každý hráč má na úvod (a ostatně po celou hru) k dispozici osm karet. Vaším úkolem je postavit hrad o výšce 100 nebo zbourat hrad protihráče. Kromě karet jsou k dispozici tři základní suroviny – cihly, zbraně a krystaly.

Cihly jsou závislé na počtu stavitelů. Kolik máte stavitelů, tolik vám za každé kolo přibude cihel. Počet stavitelů se ale nedá příliš určovat. Na začátku hry máte dva a vyššího počtu dosáhnete jen použitím karty, která se v balíčku vyskytuje velice vzácně. Cihly jsou základní surovinou pro stavbu hradu, můžete je však využít i na hradby a uchránit tak hrad od bezprostředního nebezpečí útoku. Oproti tomu zbraně jsou odvislé od počtu vojáků. Využití zbraní je samozřejmě soustředěno zejména na ofenzívu. Poslední surovinou jsou krystaly. Jejich počet se odvíjí tentokrát od množství čarodějů. Karty, které potřebují tuto surovinu jsou logicky plné různých triků, podvodů a kouzel.

MravenciMravenci

Každá karta potřebuje určitý počet jednotek jedné suroviny pro svou aktivaci. Samozřejmě čím lepší karta, tím více surovin potřebuje. Například základy do hradu o velikosti dvou dílků vás stojí jednu cihlu. Oproti tomu pevnost, která přidá hradu osmnáct dílků, stojí dvacet cihel. Budovací karty nejsou jediným typem, který hra nabízí. K dispozici jsou také útočné kousky, které zase spotřebovávají zbraně a ničí protihráčovy hradby a poté i samotný hrad. Jedná se například o rytíře, katapulty a hrozivou smrtku. Nejzajímavější jsou karty kouzelné. Můžete třeba směnit krystaly za zbraně či cihly, ukrást suroviny soupeře nebo třeba vyčarovat skřítky, kteří vám pomůžou se stavbu hradu. Postupně se setkáte i s různými specialitkami jako třeba s Babylonem, který vám za 39 cihel zvedne hrad o 32 nebo s hrůzostrašným drakem s obrovským útočným číslem. Celá hra probíhá kolovým systémem. V každém kole musíte buď aktivovat určitou kartu nebo nějakou vyhodit. V obou případech za ni získáte náhradu v podobě náhodně vybrané karty z balíčku a následně hraje soupeř.

MravenciMravenci

Musím říci, že počítačový protivník je docela obstojným soupeřem, a tak se při hře docela zapotíte. I hra ve dvou na jednom počítači má něco do sebe, pokud nějak vyřešíte problém, že si vidíte do karet. Jako každá karetní hra jsou i Mravenci značně závislé na náhodě. Můžete mít skvěle vypracovanou strategii, ale když vám nepadne karta, můžete se jít zahrabat. Proto není v Mravencích nouze o dramatické momenty. Můžete mít hrad o velikosti třeba 90 dílků a v ruce kartu na stavbu dalších 20ti, ale hraje protivník a ten použije draka a hned jste o 22 dílků chudší. V následujícím kole vám ještě ukradne většinu surovin a vy můžete začít od začátku.

Po grafické stránce hra neuráží, ale ani nijak neexceluje – stejně freewarové hry asi kvůli grafice nehrajete. Zvuky také nejsou zrovna na úrovni a lepší bude raději vypnout reproduktory. Hratelnost a fakt, že je hra česky a zadarmo ale tyto nedostatky převyšuje. Pokud hledáte nenáročnou karetní hříčku s Mravenci rozhodně nešlápnete vedle. Přeji příjemnou zábavu!

Download (760 kB) zde.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

včera | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

včera | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |