Mrazík – před naší, za naší i na iPhone (recenze + soutěž)

Po deseti letech přichází konverze jedné z nejoblíbenějších českých adventur, která je na motivy slavné ruské pohádky Mrazík. A má co nabídnout.
Mrazík – před naší, za naší i na iPhone (recenze + soutěž)

Myslím, že není třeba představovat ruskou pohádku Mrazík, kterou určitě každý z nás viděl minimálně jednou a spousta lidí se na ni z nostalgie podívá ještě dnes. Přestože se jedná o pohádku s čistě ruskými kořeny, jen málo lidí by si bez ní dokázalo představit Vánoce. Velká obliba Mrazíka u nás dala před pár lety vzniknout klasické point and click adventuře pro PC a dnes se předělávka dostala i na iPhone a iPad.

mrazik 01.jpg

Hra Mrazík (původně Pohádka o Mrazíkovi, Ivanovi a Nastěnce) byla sice vytvořena na motivy filmu, děj byl ovšem citlivým způsobem doplněn a rozšířen.

Jen málo lidí by si bez Mrazíka dokázalo představit Vánoce

Všechny klasické scénky jsou ve hře obsaženy (Nastěnčino pletení ponožky a přemlouvání kohouta a slunce, Ivanův boj s loupežníky, Marfušiny námluvy a tak dál), najdeme však i mnoho scén, které bychom v původním filmu marně hledali – ty jsou vhodným způsobem zakomponovány do děje a nepůsobí až na výjimky nijak rušivě.

 Soutěž o 3 kódy na stažení hry Mrazík

Díky spolupráci s Bohemia Interactive máme kromě recenze Mrazíka i soutěž o 1 kód na HD verzi a 2 kódy SD verze hry. Zodpovězte následující 2 lehké otázky, pošlete svoje odpovědi na adresu doupe@mf.cz a můžete jeden z kódů vyhrát. Do kolonky předmět napište Mrazík. Soutěž trvá do neděle 23. ledna.

Soutěžní otázky:

1.)    Kdo v původním FILMU mluví postavu Baby Jagy?

a)    František Filipovský
b)    Martin Dejdar
c)    Helena Vondráčková


2.)    Bohemia Interactive mají na svědomí i sérii válečných simulací. Jmenuje se:

a)    Arma
b)    Call of Duty
c)    Doom

Provedením je Mrazík klasická point-and-click adventura. Chodíte, prozkoumáváte krajinu, sbíráte a používáte předměty a hlavně komunikujete s postavami. Důležitý je fakt, že hru zvládnou jak velcí, tak i malí hráči. Hra je přísně logická, žádné zmatené používání všeho na všechno a dál vás pustí teprve po vyřešení všech úkolů v dané lokalitě. U rozhovorů se tvůrci inspirovali u legendárního Broken Swordu  – témata k rozhovoru najdete v podobě ikon na spodu obrazovky, stačí na ně pouze ťuknout prstem.

Když už jsme nakousli ovládání, je dobré vědět, že Mrazík nabízí 2 typy – jak klasické pro zkušené fanoušky žánru, tak zjednodušené pro začátečníky či příležitostné hráče. Vytknul bych pouze jednu věc, a sice problém s více předměty umístněnými blízko u sebe, do kterých se prstem dost těžce strefuje.

mrazik 03.jpg

Díky remasterované a zdokonalené grafice hra vypadá lépe než původní PC verze, navíc existuje i SD a HD (pro iPad) verze. Vše je krásně barevné a detailní, postavy jsou perfektně zpracované a jejich pohyby vcelku odpovídají realitě.

Díky remasterované a zdokonalené grafice hra vypadá lépe než původní PC verze

Plusem jsou i podařené animované filmečky. Co se týče českého dabingu (dle slov autorů jsou namluveny až 4 hodiny), je provedený na jedničku a čekají vás nejen staré známé hlasy v podobě Josefa Zímy (Ivan), ale i nové (například Martin Dejdar v roli Baby Jagy nahrazuje Františka Filipovského).

mrazik 02.jpg

Mrazík je svým způsobem jednoduchou a přehlednou, ale přitom barevnou, zajímavou a hlavně vcelku rozsáhlou hrou, která má i po tak dlouhé době (původní hra vyšla v roce 2001) stále co nabídnout. Pro někoho mohou být milým zpestřením i další pohádky, ke kterým se během hry dostanete. Přečíst si můžete například pohádku o Malé mořské víle, o Vděčné bídě, o Kostěji Nesmrtelném a tak dále. Ať už tedy pořídíte Mrazíka sobě nebo svým dětem, rozhodně nic nezkazíte.

Dostupné pro: iPhone
Žánr: Adventury | point&click adventura
Výrobce: Centauri Production | Webové stránky hry
  • Pěkná grafika
  • Vhodné i pro děti
  • Výborný dabing
  • Některé toporné animace
  • Občas problémy s ovládáním

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

13.  12.  2017 | | 19 N/A
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na skvělé nové pařby

Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na s…

Vánoce jsou za rohem a náš seriál speciálů je u konce. Pro majitele herní konzole Xbox One tady máme několik letošních tipů na dárek.

14.  12.  2017 | | 5 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

včera |
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A