Mrazík – před naší, za naší i na iPhone (recenze + soutěž)

Po deseti letech přichází konverze jedné z nejoblíbenějších českých adventur, která je na motivy slavné ruské pohádky Mrazík. A má co nabídnout.
Mrazík – před naší, za naší i na iPhone (recenze + soutěž)

Myslím, že není třeba představovat ruskou pohádku Mrazík, kterou určitě každý z nás viděl minimálně jednou a spousta lidí se na ni z nostalgie podívá ještě dnes. Přestože se jedná o pohádku s čistě ruskými kořeny, jen málo lidí by si bez ní dokázalo představit Vánoce. Velká obliba Mrazíka u nás dala před pár lety vzniknout klasické point and click adventuře pro PC a dnes se předělávka dostala i na iPhone a iPad.

mrazik 01.jpg

Hra Mrazík (původně Pohádka o Mrazíkovi, Ivanovi a Nastěnce) byla sice vytvořena na motivy filmu, děj byl ovšem citlivým způsobem doplněn a rozšířen.

Jen málo lidí by si bez Mrazíka dokázalo představit Vánoce

Všechny klasické scénky jsou ve hře obsaženy (Nastěnčino pletení ponožky a přemlouvání kohouta a slunce, Ivanův boj s loupežníky, Marfušiny námluvy a tak dál), najdeme však i mnoho scén, které bychom v původním filmu marně hledali – ty jsou vhodným způsobem zakomponovány do děje a nepůsobí až na výjimky nijak rušivě.

 Soutěž o 3 kódy na stažení hry Mrazík

Díky spolupráci s Bohemia Interactive máme kromě recenze Mrazíka i soutěž o 1 kód na HD verzi a 2 kódy SD verze hry. Zodpovězte následující 2 lehké otázky, pošlete svoje odpovědi na adresu doupe@mf.cz a můžete jeden z kódů vyhrát. Do kolonky předmět napište Mrazík. Soutěž trvá do neděle 23. ledna.

Soutěžní otázky:

1.)    Kdo v původním FILMU mluví postavu Baby Jagy?

a)    František Filipovský
b)    Martin Dejdar
c)    Helena Vondráčková


2.)    Bohemia Interactive mají na svědomí i sérii válečných simulací. Jmenuje se:

a)    Arma
b)    Call of Duty
c)    Doom

Provedením je Mrazík klasická point-and-click adventura. Chodíte, prozkoumáváte krajinu, sbíráte a používáte předměty a hlavně komunikujete s postavami. Důležitý je fakt, že hru zvládnou jak velcí, tak i malí hráči. Hra je přísně logická, žádné zmatené používání všeho na všechno a dál vás pustí teprve po vyřešení všech úkolů v dané lokalitě. U rozhovorů se tvůrci inspirovali u legendárního Broken Swordu  – témata k rozhovoru najdete v podobě ikon na spodu obrazovky, stačí na ně pouze ťuknout prstem.

Když už jsme nakousli ovládání, je dobré vědět, že Mrazík nabízí 2 typy – jak klasické pro zkušené fanoušky žánru, tak zjednodušené pro začátečníky či příležitostné hráče. Vytknul bych pouze jednu věc, a sice problém s více předměty umístněnými blízko u sebe, do kterých se prstem dost těžce strefuje.

mrazik 03.jpg

Díky remasterované a zdokonalené grafice hra vypadá lépe než původní PC verze, navíc existuje i SD a HD (pro iPad) verze. Vše je krásně barevné a detailní, postavy jsou perfektně zpracované a jejich pohyby vcelku odpovídají realitě.

Díky remasterované a zdokonalené grafice hra vypadá lépe než původní PC verze

Plusem jsou i podařené animované filmečky. Co se týče českého dabingu (dle slov autorů jsou namluveny až 4 hodiny), je provedený na jedničku a čekají vás nejen staré známé hlasy v podobě Josefa Zímy (Ivan), ale i nové (například Martin Dejdar v roli Baby Jagy nahrazuje Františka Filipovského).

mrazik 02.jpg

Mrazík je svým způsobem jednoduchou a přehlednou, ale přitom barevnou, zajímavou a hlavně vcelku rozsáhlou hrou, která má i po tak dlouhé době (původní hra vyšla v roce 2001) stále co nabídnout. Pro někoho mohou být milým zpestřením i další pohádky, ke kterým se během hry dostanete. Přečíst si můžete například pohádku o Malé mořské víle, o Vděčné bídě, o Kostěji Nesmrtelném a tak dále. Ať už tedy pořídíte Mrazíka sobě nebo svým dětem, rozhodně nic nezkazíte.

Dostupné pro: iPhone
Žánr: Adventury | point&click adventura
Výrobce: Centauri Production | Webové stránky hry
  • Pěkná grafika
  • Vhodné i pro děti
  • Výborný dabing
  • Některé toporné animace
  • Občas problémy s ovládáním

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A