Mrazík – před naší, za naší i na iPhone (recenze + soutěž)

Po deseti letech přichází konverze jedné z nejoblíbenějších českých adventur, která je na motivy slavné ruské pohádky Mrazík. A má co nabídnout.
Mrazík – před naší, za naší i na iPhone (recenze + soutěž)

Myslím, že není třeba představovat ruskou pohádku Mrazík, kterou určitě každý z nás viděl minimálně jednou a spousta lidí se na ni z nostalgie podívá ještě dnes. Přestože se jedná o pohádku s čistě ruskými kořeny, jen málo lidí by si bez ní dokázalo představit Vánoce. Velká obliba Mrazíka u nás dala před pár lety vzniknout klasické point and click adventuře pro PC a dnes se předělávka dostala i na iPhone a iPad.

mrazik 01.jpg

Hra Mrazík (původně Pohádka o Mrazíkovi, Ivanovi a Nastěnce) byla sice vytvořena na motivy filmu, děj byl ovšem citlivým způsobem doplněn a rozšířen.

Jen málo lidí by si bez Mrazíka dokázalo představit Vánoce

Všechny klasické scénky jsou ve hře obsaženy (Nastěnčino pletení ponožky a přemlouvání kohouta a slunce, Ivanův boj s loupežníky, Marfušiny námluvy a tak dál), najdeme však i mnoho scén, které bychom v původním filmu marně hledali – ty jsou vhodným způsobem zakomponovány do děje a nepůsobí až na výjimky nijak rušivě.

 Soutěž o 3 kódy na stažení hry Mrazík

Díky spolupráci s Bohemia Interactive máme kromě recenze Mrazíka i soutěž o 1 kód na HD verzi a 2 kódy SD verze hry. Zodpovězte následující 2 lehké otázky, pošlete svoje odpovědi na adresu doupe@mf.cz a můžete jeden z kódů vyhrát. Do kolonky předmět napište Mrazík. Soutěž trvá do neděle 23. ledna.

Soutěžní otázky:

1.)    Kdo v původním FILMU mluví postavu Baby Jagy?

a)    František Filipovský
b)    Martin Dejdar
c)    Helena Vondráčková


2.)    Bohemia Interactive mají na svědomí i sérii válečných simulací. Jmenuje se:

a)    Arma
b)    Call of Duty
c)    Doom

Provedením je Mrazík klasická point-and-click adventura. Chodíte, prozkoumáváte krajinu, sbíráte a používáte předměty a hlavně komunikujete s postavami. Důležitý je fakt, že hru zvládnou jak velcí, tak i malí hráči. Hra je přísně logická, žádné zmatené používání všeho na všechno a dál vás pustí teprve po vyřešení všech úkolů v dané lokalitě. U rozhovorů se tvůrci inspirovali u legendárního Broken Swordu  – témata k rozhovoru najdete v podobě ikon na spodu obrazovky, stačí na ně pouze ťuknout prstem.

Když už jsme nakousli ovládání, je dobré vědět, že Mrazík nabízí 2 typy – jak klasické pro zkušené fanoušky žánru, tak zjednodušené pro začátečníky či příležitostné hráče. Vytknul bych pouze jednu věc, a sice problém s více předměty umístněnými blízko u sebe, do kterých se prstem dost těžce strefuje.

mrazik 03.jpg

Díky remasterované a zdokonalené grafice hra vypadá lépe než původní PC verze, navíc existuje i SD a HD (pro iPad) verze. Vše je krásně barevné a detailní, postavy jsou perfektně zpracované a jejich pohyby vcelku odpovídají realitě.

Díky remasterované a zdokonalené grafice hra vypadá lépe než původní PC verze

Plusem jsou i podařené animované filmečky. Co se týče českého dabingu (dle slov autorů jsou namluveny až 4 hodiny), je provedený na jedničku a čekají vás nejen staré známé hlasy v podobě Josefa Zímy (Ivan), ale i nové (například Martin Dejdar v roli Baby Jagy nahrazuje Františka Filipovského).

mrazik 02.jpg

Mrazík je svým způsobem jednoduchou a přehlednou, ale přitom barevnou, zajímavou a hlavně vcelku rozsáhlou hrou, která má i po tak dlouhé době (původní hra vyšla v roce 2001) stále co nabídnout. Pro někoho mohou být milým zpestřením i další pohádky, ke kterým se během hry dostanete. Přečíst si můžete například pohádku o Malé mořské víle, o Vděčné bídě, o Kostěji Nesmrtelném a tak dále. Ať už tedy pořídíte Mrazíka sobě nebo svým dětem, rozhodně nic nezkazíte.

Dostupné pro: iPhone
Žánr: Adventury | point&click adventura
Výrobce: Centauri Production | Webové stránky hry
  • Pěkná grafika
  • Vhodné i pro děti
  • Výborný dabing
  • Některé toporné animace
  • Občas problémy s ovládáním

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráč Soulcaliburu VI zaskočil internet ještěrem s gigantickým přirozením

Hráč Soulcaliburu VI zaskočil internet…

Kreativita některých lidí při editaci vlastních postav nezná mezí. U Soulcaliburu se to ale trošku zvrhlo.

20.  10.  2018 | | 2 N/A
Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 24 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
10 tipů na skvělé deskovky, které můžete hrát o samotě

10 tipů na skvělé deskovky, které může…

Co dělat v případě, že máte chuť zahrát si nějakou deskovku, ale zrovna nemáte po ruce žádné kamarády? Směle se můžete pustit do některé z her, které obsahují solitérní mód. A že se nejedná jen takovou z nouze ctnost, ale plnohodnotnou zábavu!

včera | | 5 N/A