Mutant Year Zero: Seed of Evil – své démony si vytváříme sami | Recenze

Tahová strategie Mutant Year Zero: Road to Eden nás velmi potěšila, ale závěr byl velmi otevřený. Děj však nepokračuje dalším dílem. Příběh je rozvíjen novým DLC, ve kterém se utkáte s novou hrozbou.

Co baví

  • Hromada nových lokací
  • Rozšíření herního světa
  • Opětovné využívání starých lokací

Co vadí

  • Nic vyloženě nového
7/10
Hodnocení

V dnešní době existuje opravdu hodně tahových strategií a přesto Mutant Year Zero dokáže svým způsobem vyčnívat. Má totiž zajímavý svět a hlavně velmi originální hratelnost a silnou atmosféru. Je to sice spíš příběhová jednohubka, ale člověk na ni jen tak nezapomene a má pocit, že něco prožil.

Mutant Year Zero: zmutovaný kačer Donald s prasetem (recenze)

Mutant Year Zero: zmutovaný kačer Donald s prasetem (recenze)

Seed of Evil nepřináší až tak napínavý příběh ani atmosféru, obecně s novinkami na poli hratelnosti, předmětů či nepřátel se šetří. To, co ale přineslo, je slušná porce obsahu, která dokáže parádně zabavit. Rovnou upozorňuji, že recenze se nevyhne spoilerům.

Elder je pryč, listy přichází

DLC navazuje přímo na konec hry. Zjistili jste pravdu o Elderovi, ale než jste mu ji stačili říct, tak zmizel. Ark se po jeho odchodu ocitá v nesnázích, nikomu se nedá věřit a Zónu postihla nová hrozba. Obyvatelé Zóny jsou nahrazovány kopiemi z... listí. Kořeny rostlin obklopují celou Zónu.

seed_of_evil (1).jpgseed_of_evil (8).jpgseed_of_evil (9).jpgseed_of_evil (10).jpg
Příběh je sice zajímavý, ale v porovnání s původní hrou je to slabší

Viníkem zdá se je Goran, jeden z mutantů s talentem ovládat rostliny. Před časem se nedohodl s Elderem a byl vyhnán. Přísahal pomstu a ta se nyní blíží (proto ti démoni v nadpisu). Vy ji společně s bájným Stalkerem Big Khanem musíte zabránit a zachránit Ark.

 

Obyvatelé Zóny jsou nahrazovány kopiemi z... listí. Kořeny rostlin obklopují celou Zónu

 

Musím říct, že příběh rozhodně není tak poutavý jako v původní hře. Tajemstvím zahalený původní děj je prostě lákavější než jasně stanovený cíl. Nové poznatky o herním světě zároveň nejsou tak lákavé, jako samotné poznávání neznáma. Rozhodně však příběh není tupý a i když slouží zejména jako kulisa pro další boje, svět příjemně rozšířil, připravil slušné podklady pro případné pokračování a má překvapivě celkem dobrou myšlenku.

Pravidla hry se nemění, jen množství obsahu

Změny v hratelnosti moc nečekejte. Hra je principy stále stejná a nový hrdina Big Khan nemá nijak originální schopnosti. Většinu znáte z dřívějška, například schopnost dočasně vyřadit roboty. Novinka v podobně plošného vražedného útoku na blízko pravidla hry nemění.

seed_of_evil (11).jpgseed_of_evil (18).jpgseed_of_evil (19).jpgseed_of_evil (20).jpg
Množství obsahu vzrostlo a vedle nových map posílá hra nové nepřátele i na již známé mapy

Noví nepřátelé jsou na tom podobně. Sice se jedná o novou hrozbu, nicméně ta je uvedena tak, že známí nepřátelé jsou nahrazeni kopiemi. Bojujete tedy s víceméně stejnými nepřáteli, kteří se dočkali spíše drobných změn. Teda jeden rozdíl tu je. Jsou tu jisté "kukly", které vypadají jako vajíčko z Vetřelce (je tu i na Vetřelce odkazující achievement) a rodí se z nich vojáci. Kukly byste měli zničit jako první, jinak budete zasypáni přesilou nepřátel.

 

Změny v hratelnosti moc nečekejte. Hra je principy stále stejná a nový hrdina Big Khan nemá nijak originální schopnosti

 

Obsah naštěstí vzrostl. Do hry se přidaly nové lokace, které nabízejí příjemnou výzvu. Zároveň staré lokace nacházejí nové uplatnění a vracejí se na ně nepřátelé. Přičemž nenašel jsem nic, co by se snažilo čistě kopírovat. Dokonce nepřátelé ve starých lokacích mají své kouzlo a najdete zde například "Bot Lovera" s armádou robotů.

O zábavu je postaráno

V tom je asi kouzlo nového DLC. Příběhově trochu rozšíří svět, ale hlavně přidá důvod, proč se ke hře vrátit. Mutant Year Zero je totiž povedená hra s krátkou herní dobou. Seed of Evil můžete prosvištět, ale také můžete hrát vše, co se dá. Bojovat na všech nových mapách a vracet se do starých. Ono totiž nic, co vývojáři přidali, není vyloženě nové. Vše je však zvládnuto na jedničku jak po stránce level designu, tak po stránce atmosféry.

seed_of_evil (21).jpgseed_of_evil (22).jpgseed_of_evil (23).jpgseed_of_evil (30).jpgseed_of_evil (31).jpgseed_of_evil (32).jpg
Nic nového nehledejte, rozhodně se však budete bavit

A vlastně i malý důvod vás může přesvědčit, abyste se ke hře vrátili. Za 15 euro dostanete bohatou nálož obsahu. Přičemž DLC můžete dokončit za dvě hodiny, zároveň si však herní dobu prodloužit klidně na 8 hodin.

Hrajte také na cestách

Hra vyšla nově i na Nintendo Switch. Tato část není součástí závěrečného hodnocení, jako spíš menší vložka. Hrát Mutant Year Zero na cestách zní lákavě, ale osobně to moc nedoporučuji. Ne, že by se jednalo o katastrofu. Hratelnost je srovnatelná s běžnými konzolemi. Nicméně Switch verze má zpravidla důvod ke koupi v případě, že chcete hrát na cestách.

2019073007463300-0090F1390A1AFDF935919119B3EF7AD7.jpg2019073007493000-0090F1390A1AFDF935919119B3EF7AD7.jpg2019073107281800-0090F1390A1AFDF935919119B3EF7AD7.jpg2019073107364300-0090F1390A1AFDF935919119B3EF7AD7.jpg2019080118212700-0090F1390A1AFDF935919119B3EF7AD7.jpg2019080620531600-0090F1390A1AFDF935919119B3EF7AD7.jpg
Downgrade je na Switch patrný, ALE POZOR! Když máte Switch v ruce, vypadá hra lépe

Nechybí grafický downgrade, hůře čitelné titulky ani jiné neduhy Switch verzí. No a mě to prostě vadilo. Člověk se do hry pak tolik nevžije a stylu Mutant Year Zero to nesedí. Hra je právě o tom, že se do ní musíte vžít a číst si všechny možné texty.

Pokud nemáte jinou možnost, tak Switch verzí nešlápnete vyložené vedle. Pokud však hru již vlastníte, Switch verze rozhodně není důvod, proč si ji kupovat znovu. No a pokud jste si ji ještě nekoupili, asi bych zvážil, zda nezvolit jinou platformu. Switch verze je jedním slovem "postačující".

Verdikt

Seed of Evil nepřináší žádné nové prvky. Přináší však spoustu nových lokací a důvod, proč se ke hře vrátit. A za cenu 15 euro mi to přijde dostatečné.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce