Mutant Year Zero: Seed of Evil – své démony si vytváříme sami | Recenze

Tahová strategie Mutant Year Zero: Road to Eden nás velmi potěšila, ale závěr byl velmi otevřený. Děj však nepokračuje dalším dílem. Příběh je rozvíjen novým DLC, ve kterém se utkáte s novou hrozbou.

Co baví

  • Hromada nových lokací
  • Rozšíření herního světa
  • Opětovné využívání starých lokací

Co vadí

  • Nic vyloženě nového
7/10
Hodnocení

V dnešní době existuje opravdu hodně tahových strategií a přesto Mutant Year Zero dokáže svým způsobem vyčnívat. Má totiž zajímavý svět a hlavně velmi originální hratelnost a silnou atmosféru. Je to sice spíš příběhová jednohubka, ale člověk na ni jen tak nezapomene a má pocit, že něco prožil.

Seed of Evil nepřináší až tak napínavý příběh ani atmosféru, obecně s novinkami na poli hratelnosti, předmětů či nepřátel se šetří. To, co ale přineslo, je slušná porce obsahu, která dokáže parádně zabavit. Rovnou upozorňuji, že recenze se nevyhne spoilerům.

Elder je pryč, listy přichází

DLC navazuje přímo na konec hry. Zjistili jste pravdu o Elderovi, ale než jste mu ji stačili říct, tak zmizel. Ark se po jeho odchodu ocitá v nesnázích, nikomu se nedá věřit a Zónu postihla nová hrozba. Obyvatelé Zóny jsou nahrazovány kopiemi z... listí. Kořeny rostlin obklopují celou Zónu.

seed_of_evil (1).jpgseed_of_evil (8).jpgseed_of_evil (9).jpgseed_of_evil (10).jpg
Příběh je sice zajímavý, ale v porovnání s původní hrou je to slabší

Viníkem zdá se je Goran, jeden z mutantů s talentem ovládat rostliny. Před časem se nedohodl s Elderem a byl vyhnán. Přísahal pomstu a ta se nyní blíží (proto ti démoni v nadpisu). Vy ji společně s bájným Stalkerem Big Khanem musíte zabránit a zachránit Ark.

 

Obyvatelé Zóny jsou nahrazovány kopiemi z... listí. Kořeny rostlin obklopují celou Zónu

 

Musím říct, že příběh rozhodně není tak poutavý jako v původní hře. Tajemstvím zahalený původní děj je prostě lákavější než jasně stanovený cíl. Nové poznatky o herním světě zároveň nejsou tak lákavé, jako samotné poznávání neznáma. Rozhodně však příběh není tupý a i když slouží zejména jako kulisa pro další boje, svět příjemně rozšířil, připravil slušné podklady pro případné pokračování a má překvapivě celkem dobrou myšlenku.

Pravidla hry se nemění, jen množství obsahu

Změny v hratelnosti moc nečekejte. Hra je principy stále stejná a nový hrdina Big Khan nemá nijak originální schopnosti. Většinu znáte z dřívějška, například schopnost dočasně vyřadit roboty. Novinka v podobně plošného vražedného útoku na blízko pravidla hry nemění.

seed_of_evil (11).jpgseed_of_evil (18).jpgseed_of_evil (19).jpgseed_of_evil (20).jpg
Množství obsahu vzrostlo a vedle nových map posílá hra nové nepřátele i na již známé mapy

Noví nepřátelé jsou na tom podobně. Sice se jedná o novou hrozbu, nicméně ta je uvedena tak, že známí nepřátelé jsou nahrazeni kopiemi. Bojujete tedy s víceméně stejnými nepřáteli, kteří se dočkali spíše drobných změn. Teda jeden rozdíl tu je. Jsou tu jisté "kukly", které vypadají jako vajíčko z Vetřelce (je tu i na Vetřelce odkazující achievement) a rodí se z nich vojáci. Kukly byste měli zničit jako první, jinak budete zasypáni přesilou nepřátel.

 

Změny v hratelnosti moc nečekejte. Hra je principy stále stejná a nový hrdina Big Khan nemá nijak originální schopnosti

 

Obsah naštěstí vzrostl. Do hry se přidaly nové lokace, které nabízejí příjemnou výzvu. Zároveň staré lokace nacházejí nové uplatnění a vracejí se na ně nepřátelé. Přičemž nenašel jsem nic, co by se snažilo čistě kopírovat. Dokonce nepřátelé ve starých lokacích mají své kouzlo a najdete zde například "Bot Lovera" s armádou robotů.

O zábavu je postaráno

V tom je asi kouzlo nového DLC. Příběhově trochu rozšíří svět, ale hlavně přidá důvod, proč se ke hře vrátit. Mutant Year Zero je totiž povedená hra s krátkou herní dobou. Seed of Evil můžete prosvištět, ale také můžete hrát vše, co se dá. Bojovat na všech nových mapách a vracet se do starých. Ono totiž nic, co vývojáři přidali, není vyloženě nové. Vše je však zvládnuto na jedničku jak po stránce level designu, tak po stránce atmosféry.

seed_of_evil (21).jpgseed_of_evil (22).jpgseed_of_evil (23).jpgseed_of_evil (30).jpgseed_of_evil (31).jpgseed_of_evil (32).jpg
Nic nového nehledejte, rozhodně se však budete bavit

A vlastně i malý důvod vás může přesvědčit, abyste se ke hře vrátili. Za 15 euro dostanete bohatou nálož obsahu. Přičemž DLC můžete dokončit za dvě hodiny, zároveň si však herní dobu prodloužit klidně na 8 hodin.

Hrajte také na cestách

Hra vyšla nově i na Nintendo Switch. Tato část není součástí závěrečného hodnocení, jako spíš menší vložka. Hrát Mutant Year Zero na cestách zní lákavě, ale osobně to moc nedoporučuji. Ne, že by se jednalo o katastrofu. Hratelnost je srovnatelná s běžnými konzolemi. Nicméně Switch verze má zpravidla důvod ke koupi v případě, že chcete hrát na cestách.

2019073007463300-0090F1390A1AFDF935919119B3EF7AD7.jpg2019073007493000-0090F1390A1AFDF935919119B3EF7AD7.jpg2019073107281800-0090F1390A1AFDF935919119B3EF7AD7.jpg2019073107364300-0090F1390A1AFDF935919119B3EF7AD7.jpg2019080118212700-0090F1390A1AFDF935919119B3EF7AD7.jpg2019080620531600-0090F1390A1AFDF935919119B3EF7AD7.jpg
Downgrade je na Switch patrný, ALE POZOR! Když máte Switch v ruce, vypadá hra lépe

Nechybí grafický downgrade, hůře čitelné titulky ani jiné neduhy Switch verzí. No a mě to prostě vadilo. Člověk se do hry pak tolik nevžije a stylu Mutant Year Zero to nesedí. Hra je právě o tom, že se do ní musíte vžít a číst si všechny možné texty.

Pokud nemáte jinou možnost, tak Switch verzí nešlápnete vyložené vedle. Pokud však hru již vlastníte, Switch verze rozhodně není důvod, proč si ji kupovat znovu. No a pokud jste si ji ještě nekoupili, asi bych zvážil, zda nezvolit jinou platformu. Switch verze je jedním slovem "postačující".

Verdikt

Seed of Evil nepřináší žádné nové prvky. Přináší však spoustu nových lokací a důvod, proč se ke hře vrátit. A za cenu 15 euro mi to přijde dostatečné.

Váš názor Další článek: Podívejte se na úvodní čtvrthodinu z chystané hry Borderlands 3

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

** Mobilní aplikace XPass chce zatočit se sexuálním násilím ** Uživatelům umožní udělit souhlas k pohlavnímu styku QR kódem ** Kromě toho chce také chránit a edukovat

Martin Miksa
SexMobilní aplikace
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Našli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

Našli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

** Česko nekřižují pouze dopravní a nákladní letouny ** Každý den můžete na nebi potkat také hromadu radiosond ** Dnes se podíváme na jednu, která k nám doputovala až z Německa

Jakub Čížek
BastleníMeteorologie
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Z webové aplikace snadno a rychle vytvoříte nativní. Návod pro MacOS, ale jde to i na Windows a Linuxu

Z webové aplikace snadno a rychle vytvoříte nativní. Návod pro MacOS, ale jde to i na Windows a Linuxu

** Chybí vám rychlé nativní aplikace na Macu s čipy M1 a M2? Pro webové aplikace existuje řešení ** Nativefier je open source a zdarma ** Aplikace jsou rychlejší než mnohdy zastaralé oficiální verze

Karel Javůrek
ARMmacOSSoftware
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti