Muzeum: Albion - hvězdný klenot mezi nejlepšími RPG

Mezi desítkami milionů polygonů se dnes ztrácí hratelnost, tvrdí mnozí a nemá cenu jim to vyvracet. Ať už ale dáte na hyperrealistickou grafiku jakkoli moc nebo málo, na tom nejdůležitějším se shodneme - tím je hratelnost. Pojďte si zavzpomínat na RPG, které tento aspekt dotáhlo k dokonalosti.
Muzeum: Albion - hvězdný klenot mezi nejlepšími RPG

Platforma: PC
Typ hry: RPG
Výrobce: Blue Byte Software
Rok vydání: 1996
Kde sehnat: www.the-underdogs.info

Škrábat recenze do herního časopisu je snem spousty hráčů, jež ohromila vidina četných výhod. Ať již v podobě možnosti osahat si nové herní pecky dříve než zbytek hráčské obce nebo v podobě zástupu krásných fanynek, jež se vám na ulicích vrhají do náručí a žadoní o autogram na intimní část těla (třeba levý loketní důlek). S fanynkami možná přeháním. Zatím! Herní novinařina však má také svou temnou stránku v podobě nedostatku času k hraní opravdových hitů. Příkladem budiž to, že jsem do světa Tamriel ze hry Oblivion pořádně ponořil až teprve nedávno. Okamžitě mě začal fascinovat rozlehlý svět plný detailů a vnitřní logiky, ale po pár chvílích se potajmu připlížila tetička Nostalgie a s plným rozběhem mě nakopla do zubů tak, až mi vyhrkly slzy.

  

Vzpomněl jsem si totiž na zapomenutý a často podceňovaný RPG klenot – Albion. Kousek z dílny západních sousedů přinesl bezprecedentně nejlépe a nejživěji zpracovaný svět, v němž se dokázal vyhnout tradičním klišé běžných fantasy a jako bonus zabrousil do sci-fi škatulky. Hru totiž začínáte na palubě obří těžařské vesmírné lodi, mířící vstříc planetě doslova přecpané nerostnými surovinami. Coby průzkumný pilot Tom Driscolle máte za úkol ještě před samotným přistáním lodi dopravit na planetu xenobiologa, který má zabránit, aby kvůli těžbě nebyla stejně jako v minulosti zničena planeta obývaná inteligentní rasou.

Z rutinního letu na zdánlivě opuštěnou písečnou planetu se však vyklube největší dobrodružství Tomova života. Dochází k havárii, po které se hlavní hrdina i s kolegou dostává do péče podivné kočkoidní, ale přátelské rasy Iskai. Po měsíční rekonvalescenci, během které se naučí i místní jazyk, vyrážejí hlavní hrdinové najít svoji mateřskou loď.

  

5 důvodů, proč se i dnes pustit do hraní Albionu

- Neskutečně obrovský a živý svět plný originálních ras, jako jsou Iskai žijící v jednotě s přírodou, či Keltové, jež se sem přenesli díky magickému portálu ze Země

- Strhující příběh, beroucí si prvky ze žánrů sci-fi a fantasy, plný překvapujících zvratů a prostý většiny klišé

- Živoucí skupina, postupem času se k vám připojují různí hrdinové s vlastní osobností a historií,  mají svůj názor a nebojí se opustit hlavního hrdinu, pokud k tomu mají důvod

- Celá řada nápaditých dungeonů, které nejsou pouhým derivátem jednoho, ale neustále přinášejí nové prvky

- Neuvěřitelně dlouhá hrací doba oscilující na hranici 200 hodin, navíc i při dalším hraní lze narazit na spoustu věcí, jež vám napoprvé unikly

Už během prvotního seznamování s hrou na palubě vesmírné lodi Toronto odhalíte až maniakální důraz na detail, kterým je Albion protkán. Kajuty posádky jsou vybaveny do posledního kusu nábytku, do kapes si můžete nacpat příbory, kartáčky na zuby, mýdlo… desítky kusů harampádí, které v praxi nevyužijete. Ještě lépe vypadá samotný svět Albionu, rozdělený na několik světadílů a obývaný roztodivnými rasami. Každá má svůj unikátní styl života, hierarchii atd. Kupříkladu Iskai bydlí ve městech, která si nestaví, ale pěstují z rostlin. Fascinující je, nakolik se tvůrcům vše jmenované podařilo podmaňujícím, ale zcela logickým způsobem zakomponovat do jednoho celku.

Na každém rohu na vás v Albionu dýchne neskutečná uvěřitelnost okolního světa i dění. Členové vaší skupiny neustále komentují nové události, odchází a přichází, nenávidí se nebo naopak milují. Stejně živí jsou všichni obyvatelé světa. S kdejakým floutkem můžete zapříst rozhovor a strávit dlouhou půlhodinu rozebíráním všeho, co ani nemusí souviset s vaším dobrodružstvím. V takové hře vás pak nemůže překvapit fungující ekonomický systém, nutnost odpočinku a jídla, ubíhající čas apod.

 

Ale Albion není jen svět, ale hlavně hardcore RPG takříkajíc jako řemen. Boje probíhají na tahy a přes svá jednoduchá pravidla vyžadují velkou dávku taktiky. Samostatnou kapitolu tvoří podzemní kobky plné skrytých vypínačů, pohyblivých plošinek a spousty hádanek i drsných potvor. Jedinečnou se hra stala také díky využívání hned několika grafických zobrazení střídajících 2D a 3D. Rozhodně pak nesmím zapomenout ani na… Raději už končím. Nejlépe uděláte, když zapátráte v archivech a Albion uvítáte také u sebe doma: jedině tak se seznámíte s naleštěností tohoto herního klenotu.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Hrajeme si s vláčky: Mashinky jsou zábava, i když ještě nejsou dodělané

Hrajeme si s vláčky: Mashinky jsou záb…

Nová hra vám umožní stavět tratě a posílat po nich mašinky. Budete budovat a vydělávat. Herní model je zábavný a grafika líbivá. Hra má ještě dost nedostatků a není divu, zatím se totiž jedná o vývojovou verzi dostupnou v rámci předběžného přístupu. I přesto už ale poskytne docela dost zábavy.

20.  10.  2017 | | 16 N/A
Unikly slevové akce Steamu, Halloween a Černý pátek vám vysají peněženku

Unikly slevové akce Steamu, Halloween …

Již tradičně předčasně unikají informace o připravovaných slevových tornádech na Steamu, které začnou už během následujících dní.

21.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Gran Turismo Sport - návrat klasiky (recenze)

Gran Turismo Sport - návrat klasiky (r…

Ikona závodních her konečně dorazila na startovní čáru a nás nezajímá nic jiného než zjistit, zda se jedná o „návrat krále“, nebo o naleštěné zklamání.

22.  10.  2017 | | 13 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 4 N/A
South Park: The Fractured But Whole – sprostí hrdinové v akci (recenze)

South Park: The Fractured But Whole – …

Důvodem, proč lidé milují South Park, je už samotný fakt, že si v dnešní době nebojí dělat srandu z černochů a nacistických krav. A v tomhle ohledu naštěstí nezklame ani nová hra.

19.  10.  2017 | | 2 N/A