Muzeum: Elastomania – esence hratelnosti

Hratelnost. Mýtická to meta, které se snaží mnozí herní tvůrci dosáhnout. Přitom není třeba desítek licencí, tisíců slavných jmen a milionů polygonů. V jednoduchosti je síla, jak dokazují mnohé starší hry, a jednou z perel je i Elastomania.
Muzeum: Elastomania – esence hratelnosti

Platforma: PC
Žánr: logické akční závody
Výrobce: Moposite Crew (
http://www.moposite.com/)
Vydavatel: Moposite Crew (
http://www.moposite.com/)
Rok vydání: 2000

Pokud si při vyslovení názvu Elastomania představíte nějakou akrobatickou hru, nejste až tak daleko od pravdy. Namísto rozličných vtipných pohybů různými částmi lidského těla se však dočkáte spíše triků s motorkou. Na druhou stranu zase ono pohybovadlo překoná svojí pružností nejednoho hadího muže, v divočejších chvílích by člověk očekával, že jen kolečko vyletí jak Apollo 13, aby následně shořelo v atmosféře.

  
Rozličné způsoby překonávání překážek

Přesuňme se ale k jádru pudla, protože samotné triky Elastomanii nedělají. Základem všeho jsou totiž jablíčka. Jak se na to dívám, tak jsem to tímto prohlášením moc nenarovnal. Zkusme to raději z druhé strany. Vždy máte nějaký úkol a v Elastomanii v tomto směru musíte počítat s motorkou a jablíčky. Motorka (samozřejmě i s jezdcem) má zdánlivě jednoduchý úkol sesbírat všechna jablíčka a dopravit se ke kytičce.

Teď k tomu dodám, že Elastomania je závodní hra, kde závodíte s časem a jsme skoro doma. Zbývá už jen projet pár zapeklitých úseků, přeletět několik propastí a minout nejednu nástrahu, abychom se dostali ke kýženému výsledku. Ti bystřejší už chápou, ostatním objasním, že trasa, na níž jsou jablíčka rozeseta, je vlastně jednou velkou překážkovou dráhou. Právě na ní využijete výše zmíněné pružnosti vaší motorky, protože přes mnohé nástrahy se v reálném světě prostě dostat nejde.

Ostatně stačí letmý pohled na okolní obrázky, hned je vám jasno, odkud vítr vane. Motorka stojící na předním kole na hraně jehly není zrovna běžný pohled. To je však pouze jeden z mnoha neobvyklých úkazů se kterými se ve hře setkáte. Přitom základní zvládnutí je tak snadné, vystačíte si s čtveřicí směrových tlačítek pro udržování rychlosti a rovnováhy, ke kterým přidáte jednu klávesu pro otočení se. Toť vše. Žádné nitro, bullet-time, změna pohledu, nic takového.

  
Dokáže toto vaše motorka?

Že je v jednoduchosti síla ví už každé malé dítě. Elastomania je díky tomuto úžasně silný magnet na hráče. Kolikrát si říkáte, že si zahrajete ještě tuhle jednu úroveň, když pak jen matně postřehnete, že stočtyřicátý pokus končí neúspěchem a za oknem se dívky neukazují v bikinách, ale v kožichu. Když v tu chvíli překonáte pocit zábavně stráveného času, začnou se dostavovat klasické příznaky nedostatku pití, jídla a sociálního vyžití.

Ale právě komunikace s ostatními hráči je částí úspěchu této hry. Jakmile k vám někdo přijde zatímco hrajete, začnete se přirozeně předhánět v co možná nejrychlejších průjezdech jednotlivých tratí. A doma prý zajel váš protivník mnohem lepší čas, má to i na záznamu. A támhle kdesi v hlubinách internetu viděl ještě lepší čas, kdy člověk přeskočil tuhleto, žďuchl do támhletoho, tady hodil salto a dopadl přímo semhle. Postupně si tak nacházíte různé ligy, snažíte se překonat ostatní, ale hlavně sami sebe, protože od určité úrovně vaší dovednosti se budete zlepšovat o setinky vteřiny.

A pak to přijde. Pochopíte fyzikální zákony, které platí jen ve hře, budete si krýt hlavu, protože každý její náraz je pro vás posledním, naučíte se vyhýbat každému nebezpečenství na vaší oblíbené trati a po několika dnech usilovné práce se vám povede ji zajet rychleji, než kdokoliv jiný. Stanete se hvězdou na herních fórech, ale poznáte že jedna trať z vás neudělá mistra. Vždyť ve hře samotné jich je přes padesát a vytvořit si novou je otázka chviličky. Trénujete druhou dráhu, třetí, vracíte se zpět na první, protože jste byli překonáni, jen abyste nakonec z tohoto šíleného kolotoče vypadli.

  
Akrobacie je život mojí potorky

Nejen soutěžením živ je člověk a v Elastomanii to platí dvojnásob. Nemusíte jen předhánět čas, hra přímo vybízí k akrobatické exhibici. Nemá k tomu sice hyperrealistickou grafiku, zvuky působí spíše uměle, ale přesto si vždy najdete chvilku k tomu, abyste se jen tak vydováděli. Přijdou jiné hry, ale Elastomania stále zůstane na vašich discích. Jednou za čas si ji pustíte, procvičíte prsty jen proto, abyste se dali do dalšího tréninku. A právě tyhle okamžiky ukazují největší sílu Elastomanie, kdy se k ní vracíte i po tisícím dohrání, po nocích přemýšlíte nad lepšími průjezdy, i když víte, že lépe už to nesvedete. Ostatně vyzkoušejte sami, hra je shareware, takže je možné si stáhnout prvních osmnáct tratí. Ale já vás varoval.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |