Muzeum: Elastomania – esence hratelnosti

Hratelnost. Mýtická to meta, které se snaží mnozí herní tvůrci dosáhnout. Přitom není třeba desítek licencí, tisíců slavných jmen a milionů polygonů. V jednoduchosti je síla, jak dokazují mnohé starší hry, a jednou z perel je i Elastomania.
Muzeum: Elastomania – esence hratelnosti

Platforma: PC
Žánr: logické akční závody
Výrobce: Moposite Crew (
http://www.moposite.com/)
Vydavatel: Moposite Crew (
http://www.moposite.com/)
Rok vydání: 2000

Pokud si při vyslovení názvu Elastomania představíte nějakou akrobatickou hru, nejste až tak daleko od pravdy. Namísto rozličných vtipných pohybů různými částmi lidského těla se však dočkáte spíše triků s motorkou. Na druhou stranu zase ono pohybovadlo překoná svojí pružností nejednoho hadího muže, v divočejších chvílích by člověk očekával, že jen kolečko vyletí jak Apollo 13, aby následně shořelo v atmosféře.

  
Rozličné způsoby překonávání překážek

Přesuňme se ale k jádru pudla, protože samotné triky Elastomanii nedělají. Základem všeho jsou totiž jablíčka. Jak se na to dívám, tak jsem to tímto prohlášením moc nenarovnal. Zkusme to raději z druhé strany. Vždy máte nějaký úkol a v Elastomanii v tomto směru musíte počítat s motorkou a jablíčky. Motorka (samozřejmě i s jezdcem) má zdánlivě jednoduchý úkol sesbírat všechna jablíčka a dopravit se ke kytičce.

Teď k tomu dodám, že Elastomania je závodní hra, kde závodíte s časem a jsme skoro doma. Zbývá už jen projet pár zapeklitých úseků, přeletět několik propastí a minout nejednu nástrahu, abychom se dostali ke kýženému výsledku. Ti bystřejší už chápou, ostatním objasním, že trasa, na níž jsou jablíčka rozeseta, je vlastně jednou velkou překážkovou dráhou. Právě na ní využijete výše zmíněné pružnosti vaší motorky, protože přes mnohé nástrahy se v reálném světě prostě dostat nejde.

Ostatně stačí letmý pohled na okolní obrázky, hned je vám jasno, odkud vítr vane. Motorka stojící na předním kole na hraně jehly není zrovna běžný pohled. To je však pouze jeden z mnoha neobvyklých úkazů se kterými se ve hře setkáte. Přitom základní zvládnutí je tak snadné, vystačíte si s čtveřicí směrových tlačítek pro udržování rychlosti a rovnováhy, ke kterým přidáte jednu klávesu pro otočení se. Toť vše. Žádné nitro, bullet-time, změna pohledu, nic takového.

  
Dokáže toto vaše motorka?

Že je v jednoduchosti síla ví už každé malé dítě. Elastomania je díky tomuto úžasně silný magnet na hráče. Kolikrát si říkáte, že si zahrajete ještě tuhle jednu úroveň, když pak jen matně postřehnete, že stočtyřicátý pokus končí neúspěchem a za oknem se dívky neukazují v bikinách, ale v kožichu. Když v tu chvíli překonáte pocit zábavně stráveného času, začnou se dostavovat klasické příznaky nedostatku pití, jídla a sociálního vyžití.

Ale právě komunikace s ostatními hráči je částí úspěchu této hry. Jakmile k vám někdo přijde zatímco hrajete, začnete se přirozeně předhánět v co možná nejrychlejších průjezdech jednotlivých tratí. A doma prý zajel váš protivník mnohem lepší čas, má to i na záznamu. A támhle kdesi v hlubinách internetu viděl ještě lepší čas, kdy člověk přeskočil tuhleto, žďuchl do támhletoho, tady hodil salto a dopadl přímo semhle. Postupně si tak nacházíte různé ligy, snažíte se překonat ostatní, ale hlavně sami sebe, protože od určité úrovně vaší dovednosti se budete zlepšovat o setinky vteřiny.

A pak to přijde. Pochopíte fyzikální zákony, které platí jen ve hře, budete si krýt hlavu, protože každý její náraz je pro vás posledním, naučíte se vyhýbat každému nebezpečenství na vaší oblíbené trati a po několika dnech usilovné práce se vám povede ji zajet rychleji, než kdokoliv jiný. Stanete se hvězdou na herních fórech, ale poznáte že jedna trať z vás neudělá mistra. Vždyť ve hře samotné jich je přes padesát a vytvořit si novou je otázka chviličky. Trénujete druhou dráhu, třetí, vracíte se zpět na první, protože jste byli překonáni, jen abyste nakonec z tohoto šíleného kolotoče vypadli.

  
Akrobacie je život mojí potorky

Nejen soutěžením živ je člověk a v Elastomanii to platí dvojnásob. Nemusíte jen předhánět čas, hra přímo vybízí k akrobatické exhibici. Nemá k tomu sice hyperrealistickou grafiku, zvuky působí spíše uměle, ale přesto si vždy najdete chvilku k tomu, abyste se jen tak vydováděli. Přijdou jiné hry, ale Elastomania stále zůstane na vašich discích. Jednou za čas si ji pustíte, procvičíte prsty jen proto, abyste se dali do dalšího tréninku. A právě tyhle okamžiky ukazují největší sílu Elastomanie, kdy se k ní vracíte i po tisícím dohrání, po nocích přemýšlíte nad lepšími průjezdy, i když víte, že lépe už to nesvedete. Ostatně vyzkoušejte sami, hra je shareware, takže je možné si stáhnout prvních osmnáct tratí. Ale já vás varoval.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of War, výsledkem jsou nádherné obrázky

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of Wa…

God of War je jednou z nejlépe vypadajících her současnosti a fotorežim je toho jasným důkazem.

16.  5.  2018 | | 2 N/A
Wargaming pod palbou kritiky: podvodník jako kontributor World of Tanks?

Wargaming pod palbou kritiky: podvodní…

Českou a slovenskou komunitou světoznámého MMO World of Tanks otřásá skandál. Co se stalo?

24.  5.  2018 | | 20 N/A
Call of Duty: Black Ops 4 je novým dílem série, co boří zažité standardy

Call of Duty: Black Ops 4 je novým díl…

Prvotní představení máme za sebou, teď přišel čas na nášup videí a obrázků z očekávané akce.

18.  5.  2018 | | 8 N/A
Playstation 4 je na konci svého životního cyklu, říká šéf konzolové divize

Playstation 4 je na konci svého životn…

Konzole PS4 už se pomalu blíží konci cesty a za rohem začíná vykukovat další generace.

22.  5.  2018 | | 17 N/A
Detroit Become Human: co stojí svoboda? (recenze)

Detroit Become Human: co stojí svoboda…

Quantic Dream opět přináší příběhový epos z žánru, ve kterém je špičkou. Podařil se úspěšný návrat?

24.  5.  2018 |
Zaklínač: Dobrodružná hra - obuj si boty železné (recenze)

Zaklínač: Dobrodružná hra - obuj si bo…

Dohráli jste všechny tři díly videoherního Zaklínače a ságu i s povídkami znáte stránku po stránce? Pak je na čase vyzkoušet deskovou hru Zaklínač: Dobrodružná hra, která vás přenese do zaklínačského světa plného strig, graveinů, ghúlů a dalších starých známých.

22.  5.  2018 | | 8 N/A
Marvel v herním průmyslu: nastává zlom po vzoru filmů?

Marvel v herním průmyslu: nastává zlom…

Jednomu ze dvou největších komiksových vydavatelství světa se to v poslední době daří jak na poli komiksů, tak na filmovém plátně. Co se ale týče produkce počítačových her, nikdy na tom nebylo extra dobře. To se ale možná v blízké budoucnosti změní a my si tak užijete s našimi oblíbenými superhrdiny a záporáky také nějaké pořádné herní dobrodružství.

20.  5.  2018 | | 2 N/A
State of Decay 2: už jsou tady zase (recenze)

State of Decay 2: už jsou tady zase (r…

Další zombie apokalypsa je tu, jste na ni připraveni?

21.  5.  2018 | | 1 N/A