Muzeum: Fallout - slova jsou zbytečná

Najdete mnoho lidí, podle nichž je Fallout i dnes tou nejlepší hrou. Možná jste dokonce jedním z nich. Ať jste ale kdokoli, pokud vás jednou Fallout chytne, už vás nikdy nepustí.
Muzeum: Fallout - slova jsou zbytečná

Žánr: RPG
Výrobce: Interplay
Rok vydání: 1997
Platformy: PC, Mac
Kde sehnat: Bazary, online aukce

Válka. Válka se nikdy nemění. Bylo nad slunce jasnější (možná by se hodilo trefnější: bylo nad výbuchy atomových bomb jasnější), že se jednoho dne lidstvo samo velmi grandiózním způsobem odpálí do zapomnění. Ten soudný den nastal. Po vleklých válkách o suroviny přesně 23. října 2077 nastává konec civilizace. Těžko říct, kdo první zmáčknul to zlověstné červené tlačítko a vyslal na svoji ničivou dráhu střely s jadernými hlavicemi. Popravdě to ani není důležité. Během pouhých pár hodin se stala z většiny Země neobyvatelná pustina, ti šťastnější zemřeli okamžitě, ty méně šťastné postupně pozřely ničivé účinky jaderného zamoření. Na území Spojených států však přežívá v bezpečí hrstka lidí v masivních protiatomových krytech známých jako Vaulty.

  

V jednom z nich, označeným neoblíbenou číslovkou 13, žijete i vy, hlavní hrdina. Jak se zdá, třináctka má asi opravdu negativní účinky, protože Vault přichází o jednu z nezbytných součástek pro přežití – vodní čip potřebný k získávání pitné vody. Zásoby vydrží pouhých 150 dní, takže je třeba něco udělat. Jako obvykle jste to vy, kdo je ten, na koho spadne to „je třeba něco udělat“. I když ještě není ten pravý čas, 5. prosince 2161 se obrovská vrata Vaultu 13 otevírají a hrdina vyráží vstříc velkému neznámu post-apokalyptického světa.

Fallout si získal masovou oblibu hráčů a kultovní status takřka okamžitě, co se objevil. A není se čemu divit, v rukávu měl více es než falešný karetní hráč. V první řade to bylo netradiční prostředí světa zničeného atomovou válkou mixující sci-fi se stylem padesátých let. Tvůrci se ostatně ani netajili inspirací a ve hře narazíte doslova na kopy různých odkazů, mezi ty nejvýraznější a nejznámější patří třeba filmy Mad Max či Godzilla. Ovšem kromě humoru dokázali vývojáři jejich světu vdechnout i život. Apokalypsa posunula civilizaci o nějakou tu stovku let a vy tak narazíte na nově vznikající lidská společenství, stavějící většinou na bázi totální anarchie či počátečního feudalismu, jen tu a tam s náznaky možného vývoje směrem k demokracii, které následně rozvíjel Fallout 2.

  

Tento tak křehký svět je velmi snadné ovlivnit a to vy můžete! Fallout nabídl velkou svobodu v možnostech řešení problémů. Narazíte na malá i velká rozhodnutí, která ovlivňují nejen vaši postavu, ale také lid okolo. Stanete se ochráncem nevinných či drsným týpkem jdoucím za ziskem přes mrtvoly? Je to jen na vás. Stejně jako rozvíjení vlastností vašeho hrdiny. Fallout měl být původně vystaven na známém RPG systému GURPS, ale nakonec staví na svém vlastním jménem SPECIAL (podle základních vlastností – Strenght, Perception, Endurance, Charisma, Intelligence, Agility, Luck). Ten nabízí opravdu široké možnosti, jak si vytvořit hrdinu k obrazu svému. Půjde cestou diplomacie a ze všeho s obratně vykecá, nebo nechá mluvit pěsti? Stane se z něj drsný bijec, nebo obezřetný plížil? Dáte přednost těžkým zbraním jako plamenomety a raketomety, nebo vsadíte na pistole, samopaly a ostřelovací pušky? Volba je vaše.

Mohl bych o Falloutu popsat stohy papíru, vůbec jsem se nezmínil o tahových bojích, stylové izometrické grafice, obrovském výběru zbraní, vybavení a dalších a dalších věcech. Ale proč mlátit prázdnou slámu? Většina z vás má určitě Fallouty vystavené na čestných místech a ti ostatní si je mohou sehnat poměrně snadno. Takže jděte do světa, kde stačí blbě stát a už si nebudete muset svítit na noční čtení (ta hláška byla trochu jinak, já vím). Ať žije radioaktivní spad!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

včera | | 27 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

8.  4.  2018 | | 3 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Viděli jsme budoucnost: Na Playstation přijdou úžasné hry pro VR

Viděli jsme budoucnost: Na Playstation…

V Londýně se konala akce věnovaná budoucnosti platformy Playstation VR. Dostali jsme exkluzivní možnost nahlédnout, co Sony v oblasti virtuální reality chystá.

12.  4.  2018 | | 18 N/A
Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

Tohle se klukům neskutečně povedlo!

8.  4.  2018 |