Muzeum klasických počítačových her

Vítám vás v nové sekci časopisu Doupě nazvané muzeum. Budou zde uveřejňovány články o starších hrách, které si zaslouží díky svým kvalitám pozornost. Většina z nich byla produkována v době, kdy oslnivá grafika, hudba ani zvuky nebyly tím, co hráče ke hrám poutalo.
Vítám vás v nové sekci časopisu Doupě nazvané muzeum. Budou zde uveřejňovány články o starších hrách, které si zaslouží díky svým kvalitám pozornost. Většina z nich byla produkována v době, kdy oslnivá grafika, hudba ani zvuky nebyly tím, co hráče ke hrám poutalo. Jednak to nedovolovala technická úroveň tehdejších počítačů a jednak se mi zdá, že herní průmysl prošel stejnými proměnami za posledních dvacet let, jakými prošla třeba hudba během posledních několika staletí. Trh se vyvíjí velmi dynamicky, a dodává to, co si zákazníci žádají. A ti dneska preferují techno před klasickou hudbou a skvělou grafiku ve hře před hratelností. V žádném případě netvrdím, že všechny nové hry jsou špatné a všechny staré jsou dobré. Co víc, já sám, když vidím skvěle graficky propracovanou hru, si ji rád zahraji. Ale po počáteční euforii nadšení rychle poklesne pokud hra nenabízí kromě multimediálních aspektů nic. Chci tím jenom poukázat na to, že grafika je pouze jedním z prvků, který má hru dokreslovat. Myslím si, že alespoň osmdesát procent finálního hodnocení hry by měla tvořit hratelnost. Vždyť o to přeci při hraní jde - o zábavu a relaxaci.

Další skupinou her, kterým se zde budeme věnovat, tvoří hry sice nové, ale napsané „ve starém duchu“. Mám tím na mysli hry z malými nároky na hardware, většinou v textovém režimu, ale s propracovaným dějem a vysokou hratelností. Do této kategorie spadají i hry na hrdiny pro více hráčů (Multi User Dungeons), které dnes prožívají druhé mládí.

Abychom umožnili hráčům vlastnícím PC (myslím tím IBM PC nebo kompatibilní - ZX Spectrum mělo totiž na krabici taky napsáno PC) zahrát si hry psané pro jiné typy počítačů, budeme se v této sekci věnovat i emulátorům.

Předem děkuji za veškeré připomínky a názory týkající se obsahu této sekce. Zejména bych vás vřele poprosil o jména her, které byste zde rádi nalezli. Her, které by si zasloužily článek v této rubrice, je totiž mnoho, a na tu vaší oblíbenou byste se nemuseli dočkat. Rád bych také věděl o emulaci kterého počítače máte největší zájem.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole