Muzeum klasických počítačových her

Vítám vás v nové sekci časopisu Doupě nazvané muzeum. Budou zde uveřejňovány články o starších hrách, které si zaslouží díky svým kvalitám pozornost. Většina z nich byla produkována v době, kdy oslnivá grafika, hudba ani zvuky nebyly tím, co hráče ke hrám poutalo.
Vítám vás v nové sekci časopisu Doupě nazvané muzeum. Budou zde uveřejňovány články o starších hrách, které si zaslouží díky svým kvalitám pozornost. Většina z nich byla produkována v době, kdy oslnivá grafika, hudba ani zvuky nebyly tím, co hráče ke hrám poutalo. Jednak to nedovolovala technická úroveň tehdejších počítačů a jednak se mi zdá, že herní průmysl prošel stejnými proměnami za posledních dvacet let, jakými prošla třeba hudba během posledních několika staletí. Trh se vyvíjí velmi dynamicky, a dodává to, co si zákazníci žádají. A ti dneska preferují techno před klasickou hudbou a skvělou grafiku ve hře před hratelností. V žádném případě netvrdím, že všechny nové hry jsou špatné a všechny staré jsou dobré. Co víc, já sám, když vidím skvěle graficky propracovanou hru, si ji rád zahraji. Ale po počáteční euforii nadšení rychle poklesne pokud hra nenabízí kromě multimediálních aspektů nic. Chci tím jenom poukázat na to, že grafika je pouze jedním z prvků, který má hru dokreslovat. Myslím si, že alespoň osmdesát procent finálního hodnocení hry by měla tvořit hratelnost. Vždyť o to přeci při hraní jde - o zábavu a relaxaci.

Další skupinou her, kterým se zde budeme věnovat, tvoří hry sice nové, ale napsané „ve starém duchu“. Mám tím na mysli hry z malými nároky na hardware, většinou v textovém režimu, ale s propracovaným dějem a vysokou hratelností. Do této kategorie spadají i hry na hrdiny pro více hráčů (Multi User Dungeons), které dnes prožívají druhé mládí.

Abychom umožnili hráčům vlastnícím PC (myslím tím IBM PC nebo kompatibilní - ZX Spectrum mělo totiž na krabici taky napsáno PC) zahrát si hry psané pro jiné typy počítačů, budeme se v této sekci věnovat i emulátorům.

Předem děkuji za veškeré připomínky a názory týkající se obsahu této sekce. Zejména bych vás vřele poprosil o jména her, které byste zde rádi nalezli. Her, které by si zasloužily článek v této rubrice, je totiž mnoho, a na tu vaší oblíbenou byste se nemuseli dočkat. Rád bych také věděl o emulaci kterého počítače máte největší zájem.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

dnes | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

dnes | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |