Muzeum: Tomb Raider - když se polygony staly sexuálním symbolem

První herní idol, který to dotáhl až na obálky neherních časopisů, dva filmy s Angelinou Jolie v hlavní roli, bezpočet modelek dávajících hrdince reálnou tvář, comicsy, figurky, romány, rychlý vzestup, pozvolný, ale drtivý pád a následná úspěšná resuscitace. Je až neuvěřitelné, čím vším si za deset let prošla zpočátku poměrně nenápadná hra Tomb Raider.
Muzeum: Tomb Raider - když se polygony staly sexuálním symbolem

Žánr: Akční adventure
Výrobce: Core Design
Rok: vydání 1996
Kde sehnat: Bazar, příští rok vyjde remake
Platformy: PC, Mac, Saturn, N-Gage, PSX

Osmnáct měsíců trvalo šesti vývojářům z Core Design of Europe, než „porodili” legendu, jíž znají i lidé hrami jinak netknutí. Z původně mužského hrdiny se postupem času stávala drsná militantní Laura Cruz, aby se nakonec přeměnila v Indiana Jonese v kalhotkách – Angličanku Laru Croft. Dokonce ani proslulý hrudník prý nebyl původně tak, řekněme, prostorově výrazný. Až náhoda Laru „nafoukla“ do světově známých proporcí.

  
Pravý Indy Jones v šortkách * První díl ohromil prostorností úrovní * Jaké prostorové hádanky skrývá prastaré město?

Ale i když si proprsená sexy žena v hlavní roli získala velkou pozornost, hlavní důvod, proč patří Tomb Raider mezi herní klenoty, to rozhodně není. Dílo britských tvůrců totiž dominovalo na všech frontách, na kterých se bojuje o vysoká hodnocení a přízeň hráčů. Od originálního konceptu, přes revoluční kamerový systém, chytlavou hratelnost, geniální level design, výborný hudební doprovod, povedenou grafiku po zajímavý příběh, vše se neslo na křídlech vysoké kvality.


Lara Croft má jeden z nejdelších rodokmenů herní scény

Dobrodružství osobité lovkyně pokladů neztrácelo tempo od první úrovně v horách Peru, po závěrečné velké vyvrcholení, které vám pro jistotu nebudu vyzrazovat. Příběh hry se nesl v tradičním duchu Indiana Jonese – pátrání po starověkém artefaktu, který přináší velkou moc, ale zároveň děsivé tajemství. Dějovou linku posouvaly vpřed na svoji dobu nebývale kvalitní a akční CG animace, kterým na tempu neubíralo ani samotné bloudění starobylými chrámy, pyramidami, jeskyněmi a tak dál. I když byl ve hře poprvé použit systém snímání hlavní hrdinky z pohledu třetí osoby, právě brilantně navrženými úrovněmi si hra získala nejvíc fanoušků.

   
Střídání stráží - Rhona Mitra * Nell McAndrew * Lucy Clarkson * Lara Weller * Angelina Jolie * Karima Adebibe

Každá z patnácti úrovní rozdělených do čtyř tématických celků, nabízela celou řádku propastí, nepřátel, úzkých říms, vratkých mostů, skrytých pák, kluzkých lián a dalších překážek v cestě před získáním další části hledaného artefaktu. Naštěstí hlavní hrdinka disponovala pružností gumového lana a tvrdostí desky z titanu, což ji (a hlavně hráči) usnadňovalo postup k cíli. Skákat do dálky, viset na krajích propasti, ručkovat po římsách, šplhat po skalách, houpat se na lanech, plavat, potápět se, ale i střílet a metat salto za saltem – to vše Lara dokázala, aby se ochránila před potupnou smrtí zlomením vazu, rozdrcením pod obrovskou koulí či kamennými bloky, napíchnutím na ostny, utopením, upálením, usmažením elektrickým proudem, sežráním divou zvěří, zkrátka před všemi radovánkami hrozícími každému dobrodruhovi.

   
Panteři patřili k tvrdším protivníkům * Pohřbená sfinga a její puzzlovitá tajemství * Svého času patřila Lara k předním virtuálním akrobatkám

První Tomb Raider se stal předlohou pro řadu dalších her, které přišly po něm. Některé horší, jiné lepší. Za zmínku stojí poměrně okaté kopie s Indiana Jonesem v hlavní roli, což je poměrně pikantní fakt, vzhledem k nezakrývané inspiraci Tom Raidera filmovými eskapádami slavného archeologa. Tak jako tak byl Tomb Raider první a nezapomenutelný. Pokud vám nějakým řízením osudu unikl, můžete se vyhnout klasickému problematickému shánění starých pecek. Stačí sáhnout do portfolia nejpovedenějších her tothoto roku a vybrat přímý remake prvního dílu Tomb Raider Anniversary.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

18.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

13.  1.  2018 | | 7 N/A
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A