PC | Akce | Téma | Retro

Muzeum: Tomb Raider - když se polygony staly sexuálním symbolem

První herní idol, který to dotáhl až na obálky neherních časopisů, dva filmy s Angelinou Jolie v hlavní roli, bezpočet modelek dávajících hrdince reálnou tvář, comicsy, figurky, romány, rychlý vzestup, pozvolný, ale drtivý pád a následná úspěšná resuscitace. Je až neuvěřitelné, čím vším si za deset let prošla zpočátku poměrně nenápadná hra Tomb Raider.

Žánr: Akční adventure
Výrobce: Core Design
Rok: vydání 1996
Kde sehnat: Bazar, příští rok vyjde remake
Platformy: PC, Mac, Saturn, N-Gage, PSX

Osmnáct měsíců trvalo šesti vývojářům z Core Design of Europe, než „porodili” legendu, jíž znají i lidé hrami jinak netknutí. Z původně mužského hrdiny se postupem času stávala drsná militantní Laura Cruz, aby se nakonec přeměnila v Indiana Jonese v kalhotkách – Angličanku Laru Croft. Dokonce ani proslulý hrudník prý nebyl původně tak, řekněme, prostorově výrazný. Až náhoda Laru „nafoukla“ do světově známých proporcí.

  
Pravý Indy Jones v šortkách * První díl ohromil prostorností úrovní * Jaké prostorové hádanky skrývá prastaré město?

Ale i když si proprsená sexy žena v hlavní roli získala velkou pozornost, hlavní důvod, proč patří Tomb Raider mezi herní klenoty, to rozhodně není. Dílo britských tvůrců totiž dominovalo na všech frontách, na kterých se bojuje o vysoká hodnocení a přízeň hráčů. Od originálního konceptu, přes revoluční kamerový systém, chytlavou hratelnost, geniální level design, výborný hudební doprovod, povedenou grafiku po zajímavý příběh, vše se neslo na křídlech vysoké kvality.


Lara Croft má jeden z nejdelších rodokmenů herní scény

Dobrodružství osobité lovkyně pokladů neztrácelo tempo od první úrovně v horách Peru, po závěrečné velké vyvrcholení, které vám pro jistotu nebudu vyzrazovat. Příběh hry se nesl v tradičním duchu Indiana Jonese – pátrání po starověkém artefaktu, který přináší velkou moc, ale zároveň děsivé tajemství. Dějovou linku posouvaly vpřed na svoji dobu nebývale kvalitní a akční CG animace, kterým na tempu neubíralo ani samotné bloudění starobylými chrámy, pyramidami, jeskyněmi a tak dál. I když byl ve hře poprvé použit systém snímání hlavní hrdinky z pohledu třetí osoby, právě brilantně navrženými úrovněmi si hra získala nejvíc fanoušků.

   
Střídání stráží - Rhona Mitra * Nell McAndrew * Lucy Clarkson * Lara Weller * Angelina Jolie * Karima Adebibe

Každá z patnácti úrovní rozdělených do čtyř tématických celků, nabízela celou řádku propastí, nepřátel, úzkých říms, vratkých mostů, skrytých pák, kluzkých lián a dalších překážek v cestě před získáním další části hledaného artefaktu. Naštěstí hlavní hrdinka disponovala pružností gumového lana a tvrdostí desky z titanu, což ji (a hlavně hráči) usnadňovalo postup k cíli. Skákat do dálky, viset na krajích propasti, ručkovat po římsách, šplhat po skalách, houpat se na lanech, plavat, potápět se, ale i střílet a metat salto za saltem – to vše Lara dokázala, aby se ochránila před potupnou smrtí zlomením vazu, rozdrcením pod obrovskou koulí či kamennými bloky, napíchnutím na ostny, utopením, upálením, usmažením elektrickým proudem, sežráním divou zvěří, zkrátka před všemi radovánkami hrozícími každému dobrodruhovi.

   
Panteři patřili k tvrdším protivníkům * Pohřbená sfinga a její puzzlovitá tajemství * Svého času patřila Lara k předním virtuálním akrobatkám

První Tomb Raider se stal předlohou pro řadu dalších her, které přišly po něm. Některé horší, jiné lepší. Za zmínku stojí poměrně okaté kopie s Indiana Jonesem v hlavní roli, což je poměrně pikantní fakt, vzhledem k nezakrývané inspiraci Tom Raidera filmovými eskapádami slavného archeologa. Tak jako tak byl Tomb Raider první a nezapomenutelný. Pokud vám nějakým řízením osudu unikl, můžete se vyhnout klasickému problematickému shánění starých pecek. Stačí sáhnout do portfolia nejpovedenějších her tothoto roku a vybrat přímý remake prvního dílu Tomb Raider Anniversary.

Diskuze (6) Další článek: Oslavte 10. výročí vydání RPG Fallout

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,