MWO - zase jedna nová zkratka

MWO. Masive Online World. Jistě, má to něco společného s MMORPG, vlastně se všemi MMOG (tedy masivně multiplayerovými on-line hrami). Ptáte se co? Je to Archaean. Nový projekt (záměrně neříkám "herní") společnosti Arcane Development, který je právě v počátečních fázích vývoje. Proč MWO? Protože Archaean nebude hra v pravém smyslu slova. Bude to svět.
MWO - zase jedna nová zkratka
Jedině tato definice se podle tvůrců pro jejich chystané veledílo nejlépe hodí. Archaean má být prvním představitelem tohoto zcela nového žánru. Je to více než druhá generace MMORPG. Tedy vlastně teprve bude. Bude to svět plný mýtů, záhad, přetékající a zářící životem. A co víc, bude to svět přizpůsobivý, dokáže se změnit dle nálad a potřeb svých obyvatel (málem už se mi chtělo psát "svých hráčů").

Celá idea Archaeanu je založena na jediném: vytvořit virtuální život. Dát lidem možnost žít a prožít jakési "alter ego", své druhé já, ve světě zcela odlišném od toho reálného, ve světě ničím neomezované fantasie. Budou mít naprostou svobodu v rozhodování, nebudou nijak nuceni jednat tak a tak, vše bude záležet pouze na jejich svobodném projevu. Snad poprvé zde lidé dostanou možnost stát se čímkoliv, o čem kdy snili. Stanou se chrabrými bojovníky, slavnými vládci, neohroženými dobrodruhy, pokoutnými obchodníky, temnými mágy, vůdci temných sil nemrtvých, nebo prostě obecními hospodskými. Jejich činy budou moci ovlivnit celý svět. Budou si moci založit obchod, farmu, či třeba nějaký špinavý pajzl. Stejně tak si budou moci postavit slovutný blyštivý hrad a vládnout z něj celé širé zemi. S přáteli se vydávat do míst, která nikdy dříve nenavštívili, neviděli, či o nich třeba dokonce ani nevěděli. To vše a ještě mnohem více zde má být uskutečnitelné.

ArchaeanArchaean

V "žánru" MWO vidí Arcane Development budoucnost herního průmyslu. Nebudou to ani MMORPG ani jiné on-line hry, to jsou podle nich stále pouze jen hry s podrobně vypracovaným multiplayerem. Zato MWO, to jsou místa, kde pravidla určují samotní hráči, nikoliv programátoři. Ovšem právě programátoři, či obecněji tým, který stojí za touto ... tímto projektem, je jeden z nejzajímavějších aspektů. Celá práce na Archaeanu je totiž postavena na dobrovolnosti. Programátoři, výtvarníci, nikdo nechce za svou práci jakýkoliv plat. Tým je z větší části roztroušen po celém světě a veškerá komunikace probíhá pomocí všemocné Sítě. Nápady čerpají z neutuchajících diskusí, které jsou do nekonečna vedeny na jejich serveru www.archaean.com a kde potencionální "obyvatelé Archaeanu" neustále publikují své nápady, námitky, komentáře. Jedním z nich například bylo, aby bylo možné hrát za jakoukoliv bytost, která se bude ve světě nacházet (tzn. jakékoliv ohromné monstrum či prťavounký brouk). Je to nápad zcela jednoduchý, ba možná i trochu hloupý, ale mohl by přinést další porci neskutečné zábavy. Dalšími zajímavými vlastnostmi Archaeanu je např. permanentní systém smrti (tj. když umřete nebo vás prostě někdo zabije, jste mrtví a máte na výběr několik možností - dívat se na svou mrtvolu z ptačího pohledu a čekat na nějakého dobráka, který vás oživí, nebo okamžitě vstoupit do těla jakéhosi "dědice", který převezme veškerý váš majetek, a nakonec ta nejzajímavější možnost - vstoupit do Světa mrtvých, což bude další "část" Archaeanu), možnost mít děti, stárnutí, změny počasí, různé "morální systémy" (Elfové přeci jen asi uznávají trochu jiná životní pravidla než lidé), a samozřejmě další a další originální vychytávky, které zatím nebyly nikde k vidění.

ArchaeanArchaean

Co se týče technických detailů hry, je myslím samozřejmé, že svět Archaeanu bude 3D. Ač bude hra roztroušena (díky své velikosti) na několik serverů, svět bude naprosto celistvý, nikoliv rozdělen na zóny či podobně. Tvůrci plánují nalákat do něj až 100 000 "hráčů". Hardwarové požadavky vypadají ještě dnes poněkud nadneseně, ale uvědomme si ony přibližně čtyři roky, které do vypuštění hry ještě zbývají: PIII 500MHz, 128MB RAM, 128kbit připojení k internetu (tedy tento požadavek myslím bohužel nebude leckde splněn ani za čtyři roky, kdo ví jestli někdy bude...), DVD-ROM, dostatečně výkonný grafický akcelerátor.

Poznámka: Je možné, že by se začaly naplňovat vize nejednoho spisovatele sci-fi literatury, kteří praví, že lidský život se dříve či později přesune do cyber prostoru? Kdo ví, uvidíme jak tomu bude za padesát či sto let. Pokud se k této otázce chcete vyjádřit, použijte prosím diskuzní fórum pod článkem, děkujeme.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce