Nancy Drew: Secret of Shadow Ranch – podesáté a nejlépe?

Nancy Drew je nechvalně známou hrdinkou stejnojmenné adventurní série. Po zhruba necelém roce máme tu smůlu (za štěstí to opravdu nemůžeme považovat) a na naše monitory se dostává další, v pořadí již takřka neuvěřitelný desátý díl. Změny nepřináší žádné, grafika je rovněž zastaralá a jedinou změnou je tak příběh. Stačí to? Odpověď najdete v dnešní recenzi.
Nancy Drew: Secret of Shadow Ranch – podesáté a nejlépe?

Platforma: PC
Typ hry: Adventura
Multiplayer: Ne
Minimální konfigurace: Procesor 200 MHz, 32 MB RAM, 16 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Procesor 400 MHz, 64 MB RAM, 32 MB grafická karta
Testovací konfigurace: Procesor 800 MHz, 256 MB RAM, 64 MB grafická karta
Výrobce hry: Her Interactive (
http://www.herinteractive.com)
Distributor hry: Her Interactive (
http://www.herinteractive.com)
Homepage:
http://www.nancydrewgames.com  

„Život je jen náhoda, jednou jsi dole, jednou nahoře…“, zpívá se v jedné české populární písničce. Platí to však bohužel asi jen pro některé druhy věcí. Taková Nancy Drew, (ne)populární to hrdinka mnohačetné série adventur, to v životě bez diskuse nemá jednoduché. Již podesáté se shledáváme s ní a jejími životními lapáliemi. Život tomu chtěl a tak má vždy neuvěřitelné štěstí a schopnost objevit se právě tam, kde se něco důležitého, tajemného a povětšinou i záhadného děje. Abych se ale vrátil i k úvodnímu textu – Nancy, jakožto zástupkyně celé hry a nadále toto jméno používejme i jako zkratku jejího nového dobrodružství s podtitulem Secret of Shadow Ranch, je typickým případem toho, že někteří mají tu smůlu a jsou dole pořád. To si ujasněme předem a tak ke hře samotné i přistupujme; Secret of Shadow Ranch je zkrátka pouze dalším z mnoha titulů v této řadě a od svých předchůdců se v mnohém neliší.

  

Taková obyčejná kůlnička * Co v té truhle asi je? * Váš nový domov

Ač to sám nemám rád a vždy se snažím recenzovaný titul pokud možno dohrát až dokonce, tentokrát jsem už tak nějak přemýšlel o hodnocení předem. Šlo spíše o to, co nového nám Nancy přinese - byl jsem si předem vědom toho, že nic převratného se opět konat nebude a obměny se do jisté míry dočká pouze příběh, ale přesto… nedalo mi to. Pokud někomu z vás sklouzlo očko nenápadně již k samotnému verdiktu, už víte, jak to dopadlo. Vám ostatním tu radost nemohu zkazit a proto vám prozatím nic neprozradím. Aneb pravda je kdesi na konci.

Nuda, nuda, hrůza

Nancy se ve svých nových dobrodružstvích, ostatně jak již samotný název napovídá, vydává na tajemný ranč. Tam pátrá a zjišťuje, vybavuje… a vůbec se snaží co nejlépe vykonávat všechno, co k povolání soukromého detektiva nezbytně patří. Zde bych si však nezvykle dovolil v popisování příběhu skončit. A to prosím ze dvou prostých důvodů:

a) příběh je to jediné, co vás může na Secret of Shadow Ranch překvapit
b) je vlastně tak krátký, že jeho popisováním bychom zbytečně ztráceli čas

  

Nechybí ani stylová lednice * Kuchař :-) * Všude samá (s)poušť

O to ostatní vás ovšem už připravit nemohu. Začněme třeba s grafikou. Ovšemže – uhádli jste, vše zůstává při starém. Vizuální zpracování na úrovni konce minulého tisíciletí dnes opravdu nemůže nikoho oslnit, stejně jako hrozná, ba přímo příšerná hudba, která se snaží zpříjemnit už tak dost napjatou herní atmosféru. Ale vraťme se ke grafice – všechny textury jsou až nechutně nedetailní a hlavně při vyšších rozlišeních mnohdy činí problém poznat i základní předměty – to je způsobeno tím, že maximální podporované rozlišení je 640 na 480 pixelů. I taková obyčejná sklenička vám může činit obrovské problémy a zdálky (no i zblízka) se můžete domnívat, že se jedná o hrnek. O stínech se nemá cenu rozepisovat, jednoduše tento odstavec ukončeme – grafika je příšerně příšerná a nebýt toho, že jsem hrál v teple domova, mohlo to dopadnout tragicky. Na lodi by to mohla být nádhera:-)

Od grafiky pojďme k hratelnosti. Nemusím vám říkat, že tím hlavním, na co mohou adventury sázet, je příběh. Tak na Secret of Shadow Ranch bych si nevsadil ani pětník. Nedá se říci, že by byla vysloveně špatná, aspoň tedy ze začátku rozhodně, ale postupem času to s ní jde neuvěřitelným tempem z kopce. Prvních poměrně dobrých patnáct minut střídá nudná půlhodinka, po níž přijde ještě nudnější část hry a asi po třetím opakování tohoto hrůzostrašného procesu si řeknete, že horší už to nemůže být. Chyba lávky! Bohužel, já osobně jsem měl tu smůlu a hru jsem musel dohrát až do samého konce – takže vám jednoznačně radím: neriskujte to!

  

Nalevo stáj, napravo kuchyně * Nancy jako pěstitelka slunečnic * Na vyjížďku bohužel nezbude čas

Poprava (doufejme poslední)

Nač tuto recenzi zbytečně prodlužovat? Všechny prvky, kterými běžné hry disponují, jsou zde tak žalostně zpracovány, že jen vzpomínka na ně ve mně vyvolává černé myšlenky. Někomu by se to mohlo zdát i příliš přehnané a já pevně věřím, že se najde nějaký (ne)dobrovolník, co si Nancy pořídí; bylo by však bláhové myslet si, že by se na této planetě našel člověk, který by za tento titul byl ochoten ještě zaplatit.

Světlé stránky hry
  • Žádné
Temné stránky hry
  • Grafika
  • Hratelnost
  • Šíleně nudné
  • Opět nic nového
  • …a všechno ostatní!

V závěrečném resumé tak logicky chybí jeden prvek, a to „světlé stránky hry“. Není to způsobeno nějakou mou lenivostí či něčím takovým, ale Nancy Drew takovéto prvky prostě chybí. Prosím vás, pokud už to přece jen risknete a nějakým záhadným způsobem se k novému dílu Nancy dostanete, buďte opatrní! Hraní abnormálně hrozných a nehratelných her vyvolává nevolnost. Vím, co říkám!

Grafika: 2/10
Zvuky: 4/10
Hratelnost: 3/10
Invence: 1/10

Klasická Nancy, s minimální dávkou invence, ve starém grafickém kabátku a vůbec se vším, na co jsme si již za ta léta zvykli. V žádném případě nebrat!

Celkové hodnocení: 2/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce