NAOSTRO – Odpovědi Karla Papíka, tvůrce hry Cold War!

Pamatujete si ještě na začátky GameStaru? Jak jste vycházel s Andrejem? Jaký je váš názor na přikládání plných her k herním časopisům? Co vás vedlo k tomu, že jste založil firmu na tvorbu her? Ke které současné hře byste Cold War přirovnal? Odpovědi na dotazy týkající se kariéry Karla Papíka i jeho vyvíjené hry Cold War hledejte v dnešním článku!

Série pravidelných čtenářských rozhovorů NAOSTRO pokračuje a tak vás v dnešním článku čekají odpovědi Karla Papíka, bývalého šéfredaktora herních magazínů Score a GameStar a současného tvůrce zajímavě vypadající akční hry Cold War!

Score, GameStar a herní časopisy obecně

[?] Pamatujete si ještě na začátky GameStaru? Jak jste se k tomuto projektu vlastně dostal?

[!] Jasně, že si to pamatuju, byly to hodně hektické časy. Jednoho dne celá redakce Score skončila, už jsme nechtěli pokračovat. Říkali jsme si, že si každý najdeme „opravdovou“ práci, ale protože se trochu proslýchalo, že IDG snad plánuje nějaký herní časopis, tak jsem druhý den zkusil zavolat jejich řediteli, další den byla schůzka a den poté jsem měl podepsanou smlouvu a rozjeli jsme to.

[?] Jak jste vlastně vycházel s Andrejem? Vzpomínám si, jak jste o něm v rozhovoru pro jeden nejmenovaný internetový magazín prohlásil, že balancuje na hranici mezi genialitou a šílenstvím...

[!] Andrej je bezpochyby trochu mešuge, ale je opravdu velmi schopný v tom, co dělá a dělá to vždy naplno. Samozřejmě jsme se občas hrozně pohádali, ale přesto myslím, že jsme se respektovali. Mám ho docela rád, svět s ním je zajímavější, ale za manželku bych ho nechtěl.

[?] Jak se díváte na působení časopisu Score a GameStar? Kdybyste je měl porovnat, který z nich by zvítězil?

[!] Dost nerad bych je nějak kriticky posuzoval. Víte, čtenáři si často myslí, že redakce má plně pod kontrolou, jak bude časopis vypadat, ale to tak úplně není. Obsah se ovlivnit dá, ale to, kolik bude mít stránek, kolik CD, jaký rozpočet na plnou hru, atd. to je na rozhodnutí vydavatele, ten volí strategii, o které je přesvědčen, že bude nejrentabilnější.

[?] Proč jste opustil GameStar, když všechno klapalo tak, jak má (alespoň navenek to tak vypadalo)? Potřeboval jste novou výzvu?

[!] Je to přesně tak, myslel jsem si, že na hry už jsem „moc velkej“ a chtěl jsem dělat něco jinýho. Nastoupil jsem do Stratosféry (vydavatel časopisů Esquire, Cosmopolitan, Bazaar, Spy atd.) jako ředitel marketingu. Lákalo mě zkusit něco nového. Ale nefungovalo to, práce mě moc nebavila a absolutně vůbec jsem nerozuměl tamní firemní kultuře, ti lidé byli úplně jiní, než na jaké jsem byl zvyklý. Byla to zajímavá zkušenost, ale jen mě to utvrdilo v tom, že bych měl zůstat u toho, co mě opravdu baví – u her.

[?] Co říkáte na současnou úroveň herních časopisů? Odpovídají prodejní výsledky (vede Level, poté Score a až nakonec GameStar) reálné kvalitě těchto časopisů?

[!] Otázka je, co je to „reálná kvalita“? Náklady určitě odpovídají tomu, jak se čtenářům ten který časopis líbí, to je také ovlivněno tím, jak se trh mění. Co se lidem líbilo dříve, dnes už nemusí fungovat.

Score bylo dříve kultovním magazínem, určeným pro „pařany“, když dva pařani jeli proti sobě na eskalátorech v metru a četli Score, tak na sebe kývli - být hráčem her, tehdy znamenalo být členem určité, relativně uzavřené komunity. Dnes tomu tak už není, hry se dostaly do mainstreamu, pařani zestárli, kult se rozmělnil a vybledl. Dnes frčí masovka.

Ale kvalita nemusí být nutně o nákladu, naprosto skvělej magazín o hrách je třeba Edge, ale jeho náklad v UK je menší než má Level u nás. Není to časopis pro masovku, tu „reálnou kvalitu“ je vždycky nutné vztáhnout na danou cílovou skupinu.

[?] Jaký je váš názor na přikládání plných her k herním časopisům?

[!] Jedním slovem - katastrofa. Covermounting byl jedním z důvodů, proč se trh s herními časopisy tak změnil. Čtenáři se už nerozhodují podle kvality článků, ale podle toho, jakou hru časopis přináší. Úplně se změnil smysl časopisu. Tahle spirála se roztočit neměla, žádný z časopisů na tom nevydělá. Herní časopisy jsou dnes výrobně nejdražšími časopisy v České republice – znáš nějaký časopis, který má 120 barevných stránek, CD přílohy, DVD přílohy a každý měsíc kupuje licence na hry či filmy, které k časopisu přikládá?

Majorita čtenářů se při koupi časopisu už vůbec nerozhoduje podle toho, co se v něm píše, ale podle toho, jaký dárek dostane. To pokládám za tragické.

[?] Jaké herní magazíny (ať již papírové či internetové) pravidelně čtete a které se vám líbí?

[!] Z domácích papírových časopisů čtu, co mi přijde pod ruku, z internetových Doupě, Bonusweb a Tiscali. Ze zahraničních hlavně MCV.

[?] Chystáte se ještě někdy vrátit do novinářské branže, popřípadě založit vlastní časopis či stránky?

[!] Nechystám, myslím, že v současnosti je to mimořádně těžký způsob, jak si vydělávat na chleba.

Cold War a tvorba her

[?] Co vás vedlo k tomu, že jste založil firmu na tvorbu her? Měl jste i jiné "nápady na podnikání"?

[!] Prvotním popudem bylo, že se v jednu chvíli sešlo několik lidí, o kterých jsem byl přesvědčen, že by se mohli stát základem vývojářského týmu. Jiné nápady jsem ani nezvažoval, chci zůstat u her, nic jiného neumím;)

[?] Je těžké sehnat u nás vhodné lidi na dělání počítačových her? Není jich tu na tak malou zemi málo kvalitních? V čem můžete konkurovat zahraničním firmám?

[!] Je to určitě těžké, hry u nás ještě přeci jen nemají dlouhou tradici, takže zkušených lidí není tak mnoho. Hlásí se nám poměrně dost lidí, zejména teď, když jsme uzavřeli smlouvu s vydavatelem, ale my jsme dost vybíraví. Chci ve firmě udržet nastavenou, a přiznám se, že dosti vysokou, laťku. Chci, aby až naši hoši jednou půjdou jinam, se o nich říkalo „tenhle je z Mindware, to je 100%ní profík“.

Na druhou stranu někteří lidé, o které bychom stáli, se bojí, že by na to neměli, to je sakra škoda. Byli bychom rádi v kontaktu s každým, kdo v nás vidí potenciální příležitost.

[?] Jaká je vaše práce ve firmě? Podílíte se přímo na tvorbě hry? Pokud ano, jak?

[!] Starám se o firmu jako celek, tedy od hledání nových kanceláří po sestavování detailních rozpočtů a plánů pro naše investory.

Na hře se podílím také, v roli producenta plánuji jednotlivé úkoly a rozhoduji o tom, jak dedikovat naše zdroje tak, abychom za daný rozpočet udělali co nejlepší hru.

[?] Cold War vypadá opravdu zajímavě. Je tohle styl her, kterých se chcete držet i v budoucnu, nebo plánujete i něco jiného? Tím myslím - hodláte se držet reálných námětů (jako např. Illusions), nebo plánujete i nějaké to sci-fi případně fantasy, horor apod. ?

[!] Reálných námětů se držet asi budeme, prorazit s něčím neznámým, je dnes bez potřebné licence takřka nemožné.

[?] Zaujalo mě, že jste ve své nové hře zvolili za hlavního hrdinu novináře. Je to shoda náhod nebo záměr vzhledem k vaši novinářské profi-kariéře?? A není náhodou Razor obrazem nějakého žijícího novináře (vás, oblíbeného kolegy nebo tak něco :-)?

[!] To mě vlastně vůbec nenapadlo:) Ne, Razor není obrazem žádného skutečného novináře. Spíše jsme se inspirovali fiktivními postavami jako Phill Marlow či Indiana Jones.

[?] Ke které současné hře byste Cold War přirovnal? Mě samotnému připomíná špionážní akce jako je třeba Splinter Cell, aspoň některé obrázky se mu docela dost podobaly...

[!] Já bych hru možná spíše přirovnal k Thiefovi nebo Half-Life, ale je to těžké, Cold War je prostě jiný. Jak nám vzniká pod rukama, máme dobrý pocit z toho, že to není kopie žádné hry, ale něco nového a zajímavého.

[?] A obligátní dotaz :o). Kdy vyjde Cold War? Vypadá zatím opravdu skvěle a já se už nemůžu dočkat!

[!] CW je naplánovaný na Q4 2004 a věř mi, že se také nemohu dočkat;). Jsme strašně rádi, že vydavatelům se hra líbila a náš smluvní partner ji považuje za svůj velký projekt, takže chystá i dobrý marketing. Věříme, že děláme na něčem, co bude úspěšné.

Ostatní všední i nevšední dotazy

[?] Máte nějakou hru, která vás v poslední době zaujala? Co říkáte na výtvory české konkurence, jako je Illusion Softworks se svým Hidden And Dangerous 2 a tak podobně?

[!] Českou konkurenci nevnímám jako konkurenci, spíš jako kolegy. Všechny hry, které u nás vznikly, pokládám ze výborné, lidé, kteří na nich pracovali, mají můj respekt.

V současné době jsem zakoupil Baldurs Gate 2 platinovou edici v češtině a znovu jsem to rozehrál. Je to skvělá hra, podle mne jedno z nejlepších RPG ever. Hrozně moc mě potěšil výborný český překlad, všem to opravdu vřele doporučuji, této hře čeština rozhodně prospěla, zatímco u některých jiných mě odbyté české lokalizace spíše odrazují. Když někdo na krabici s Diablem napíše, že ve hře potkáte „prohnilé poskvrnitele“, tak je poskvrnitel on, a když někdo v Red Alertu přeloží „mobile armory“ jako „chodící brnění“, tak je to prostě idiot.

[?] Spolupracoval jste na různých TV pořadech. Jak vás tato práce bavila?

[!] Bylo to něco nového a určitě zajímavého. Bavilo mě dělat pořady, které byly zaměřené na hry či internet, ale nedovedu si představit, že bych jednou točil kolotočem nebo participoval na nějaké slabomyslné estrádě. Tedy to pro mne nemělo příliš perspektivu, ale jako hobby mě to bavilo.

[?] Vyzkoušel jste si už hodně věcí. Co byste chtěl dělat, až vám bude padesát, nebo šedesát? Je možné se v tomto věku zabývat hrami?

[!] Já myslím, že ano. Když někdo režíruje filmy v šedesáti, proč by nemohl dělat hry.

[?] A dotaz, který nemůže chybět - těšíte se více na Dooma 3 nebo na Half Life 2?

[!] Obě hry budou dobré, ale o něco více se těším přeci jen na HL2. Myslím, že z hlediska hratelnosti to bude určitě skvělé.

Váš názor Další článek: Pětice ukázek hororového titulu Resident Evil Outbreak

Témata článku: , , , , , , , , , ,