NAOSTRO: Od Doupěte k Vánocům – vyslechněte Petra Vochozku!

Mafia. Hidden & Dangerous, Vietcong. Nebo Tajemství Oslího ostrova, Sedm dní a sedm nocí, Agent Mlíčňák. Kdo stojí za nejhezčími dárky, jaké český herní národ nadělil sám sobě? Jeden člověk: podnikavý vizionář, ale také hráč tělem i duší. V dalším dílu našeho seriálu NAOSTRO můžete vyzpovídat celebritu, která rozhovory nedává často. Šéf studií Illusion Softworks je tu pro vás!

Jak už se stalo dobrou tradicí, každé druhé pondělí k vám přicházíme s dalším dílem populárních čtenářských rozhovorů známých pod zkráceným názvem NAOSTRO. V nich můžete položit jakoukoli otázku námi vybrané osobnosti, která je nějakým způsobem spojena s herním průmyslem.

Z vašich dotazů (jež můžete zadávat do diskusního fóra pod článkem) vybereme maximálně 20 až 25 nejlepších, na které osobnost odpoví. Nejde tedy v žádném případě o jednoduchý chat - vše se nese v duchu klasického rozhovoru - odpovědi jsou tedy promyšlené, věcné a delší, než na jaké jste zvyklí u běžného chatu. Interview je plně ve vaší režii a záleží jen na vás, jak bude výsledný čtenářský rozhovor vypadat!

Petr Vochozka je nepochybně jednou z nejslavnějších osobností české herní scény. Jako kluk v osmnácti letech oslavil maturitu vyřízením živnostenského listu, na jehož základě založil vývojovou a distribuční „firmu“ Vochozka Trading, což byla zřejmě nejslavnější „One-man show“ v historii herního byznysu na našem území.

V dnešní době již pro podobné projekty není místo, ale tenkrát se daly s málem dělat velké věci a nezapomenutelné hry Tajemství Oslího ostrova (s distribucí tohoto titulu pomohl Petr Vochozka vývojářům z Pterodonu, zpočátku se hra rozesílala s malým ČB manuálem a v igelitu, později ale vznikla pro tento titul vůbec první papírová krabice v naší historii) nebo Sedm dní a sedm nocí (letošní vánoce se od IS dočkáme pokračování 6 ženichů a 1 navíc, hra se bude šířit ZDARMA!) či Agent Mlíčňák (první profesionálně přeložená hra a nezapomenutelné dítě Andreje Anastasova).

Z malých věcí (v dobách Atari, ZX Spectra, C64 a prvních Amig byly hry bez diskuze minoritní zábavou, ke které se dostalo pár šťastlivců, následně nevzdělanou veřejností označovaných buď jako „šikovní mladí technikové“ nebo „podivná asociální individua“:-)) se vyklubaly velké a vzhledem ke své povaze (kterou vystihují citáty typu „nemá cenu dělat něco jiného, než nejlepší hry“ nebo „z naší hry se lidi musí posadit na zadek“) Petr Vochozka neváhal, sestavil „byznys plán“ a objížděl movité společnosti tak dlouho, až sehnal investora (česká firma Cash Reform) a založil v létě 1997vývojářské studio Illuision Softworks.

  

Petr Vochozka ve společnosti Doupěte na premiéře Matrix Revoltuions... * na letošní party EA Czech... * ...a při testování nové hry konkurence

Co byl dosud působivý příběh jedné legendy, mění se v tomto bodě v oficiální herní historii České republiky. Illusion Softworks dala národu i světu Hidden & Dangerous, vůbec první CZ hru, která se více než slušně (nějakých 400.000 prodaných originálek) prodávala i v zahraničí, nakonec vyšla kromě PC i pro konzole (PlayStation a Sega DreamCast). Vydělané peníze a dosažený úspěch byly pro Petra Vochozku a potažmo IS jen další krokem na stupínku k nejvyšším metám, takže za pomoci získaných prostředků (a silného týmu tvůrců) tvrdě zapracoval – výsledkem pak byla Mafia, podle mnohých nejen nejlepší česká hra vůbec, ale také jedna z pěti nejlepších příběhových her vůbec. Pokud si myslíte něco jiného, pak jste Mafii nedohráli dále, než do poloviny (zvláště finále pak snese přirovnání k nejlepším vládcům příběhového žánru, uvidíme zda a jakým způsobem příběh rozkvete v další hře nadějného autora Dana Vávry!).

Úspěch Mafie byl ohromující, kromě naší domoviny se hře mimořádně dařilo v Německu, kde se o solidní kampaň a úspěch hry postaral silný partner (a distributor) v podobě Take 2. Hra tam získala několik výjimečných ocenění a kredit Illusion Softworks na světové úrovni výrazně stoupnul. Škoda, že se Take 2 stejně zodpovědně nepostarala o propagaci hry v USA, kde bohužel Mafia tak dalece úspěšná nebyla (uvidíme, jak si povede konverze pro PlayStation 2).

Illusion Softworks každopádně dále rostla a stále roste, několik studií na území ČR i SR zuřivě pracuje na několika velkých hrách (propracované pokračování Hidden & Danerous 2 právě vyšlo, nejen na Doupěti byla recenze velmi kladná), které si brousí zuby na ještě vyšší příčky v hitparádách - a nad tím vším stále bdí ten samý Petr Vochozka, který místo aby zaujal pozici víceméně nezúčastněného papaláše v čele firmy, stále se aktivně podílí na každé jedné hře vlastními nápady a úsilím, stejně jako nadále je osobou, rozhodující o náborech nových posil testerů, programátorů, grafiků, designerů i producentů.

Pro nás a tento článek je však nejdůležitější, že Petr Vochozka byl vždy v první řadě člověk s mimořádným nadhledem a nebál bych se použít ani slovo vizionář, jelikož jak v minulosti dokázal svojí prací nebo třeba právě rozhovory s novináři, dokáže na herní branži nahlížet s téměř věšteckým nadhledem. Důkazem budiž tento dva roky starý rozhovor (Petra Vochozku profesionálně zpovídal Pavel Pospíšil, současný šéf internetových projektů Computer Pressu!), ve kterém Petr Vochozka víceméně přesně odhadnul trendy ve vývoji herního byznysu.

Bohužel je Petr Vochozka známý tím, že rozhovory obecně neposkytuje zrovna snadno – věštnou jde pouze o jeden pořádný rozhovor ročně (nepočítáme menší komentáře). O to větší je pro nás čest, že pro tento rok si opět vybral Doupě, aby zde odpověděl nejen na dotěrné dotazy novinářů, ale především na všechny možné otázky vás, našich čtenářů. Rozhovor bude mít tři části, v té první jde o klasický model NAOSTRO: takže máte týden ta to, abyste posílali své dotazy!

Ptát se můžete až do soboty 29. listopadu 17:00. Své dotazy vkládejte do diskusního fóra pod článkem.

Diskuze (42) Další článek: Pár ostrých srážek a nekontrolovaných letů v Crashday

Témata článku: , , , , , ,