NAOSTRO: Odpovědi Jana Eislera alias ICE

Vrátí se někdy Klan? Vrátí se někdy ICE s Anderejem? Jak vidíš budoucnost Score? Jaká měla být tvoje první vyvíjená hra? Líbí se ti dnešní hry? U které hry jsi strávil nejvíce času? Jaká hra se ti nejvíce líbila v poslední době? To a mnohé další na sebe v dalším dílu NAOSTRO prozradil legendární recenzent Jan ICE Eisler.

Návraty a vzpomínky

[?] Vrátí se někdy KLAN? Myslím,že neměl chybu a psala do něj podle mě spousta osobností. A dnes když má stale víc lidí PC nebo DVD, nepřemýšlíte, že by se mohl KLAN vrátit na DVD?

[!] Dneska už bych tuhle větu trochu poupravil – KLAN měl vedle všech výhod a předností přece jen jednu malinkou chybu - nikdy nevydělával žádné peníze. Tahle chybička ale nezabránila tomu, abychom vydali symbolických 42 čísel a prožili krásných pár let života (i když pár posledních čísel vycházelo po těžké agonii už jen díky podpoře „třetí strany“). Vedle všemožných poučení a zkušeností, které pro mě z téhle podnikatelské aktivity vyplynuly jsem si k srdci vzal jedno: už nikdy nikde nic hmatatelného nevydávat. Zadní vrátka pro alternativu KLANu na internetu si samozřejmě schovávám, ale určitě ne v dohledné době.

[?] Neuvažuješ o tom, že by ses v budoucnu ``alespoň`` jako autor recenzí do nějakého herního časopisu vrátil?

[!] Zaprvé pochybuji, že by mě ještě někde nějak zvlášť chtěli – a to jak redakce, tak i čtenáři. Naprosto souhlasím se všemi těmi čtenáři vašeho webu, kterým se nelíbí přehnané „hypování“ a zbožšťování autorů herních časopisů u nás. Opravdu jsem v té době udělal nic jiného, že jsem hrál hry a psal na ně recenze; možná ve správnou chvíli na správném místě, ale to je všechno. Zadruhé se přiznám, že jsem o dalším psaní opravdu v posledních pár letech neuvažoval, ale teď když se ptáte, možná by mě to zase bavilo; jenom už jsem odvyknul stresu, uzávěrkám a měsíčnímu koloběhu redakční práce.

[?] Jak si vlastně dokázal vydržet tak dlouho s Tomášem Zvelebilem v jedné redakci? Nevyčítal ti to Andrej?

[!] Na to nemám odpověď – nikdy jsem s Tomášem neměl žádné problémy a Andrej mi zrovna tohle taky nikdy nevyčítal. Proč by měl?

[?] Nechtěli byste někdy (tj. ty a Andrew) spolu s -ml- zařídit zmrtvýchvstání Excaliburu?

[!] Ne, ale možná se to ještě povede samotnému –ml- ; nikdy nepodceňujte sílu mimozemšťanů mezi námi.

Hry a vývoj

[?] Zajímalo by mě, jaká mela být tvoje první (vyvíjená) hra?

[!] I mě. Tenkrát to ale myslím bylo něco jako fantasy strategy rpg akční adventure. Dostali jsme se docela daleko – měli jsme část interface, pár skvělých objektů od jednoho z nejlepších 3D grafiků v zemi a černobílý strategický engine, který byl taky docela ok. Pak došly peníze.

[?] Neplánujete s opět pustit do tvoření her? Taková adventurka typu Larry by se vám určitě s vašimi zkušenostmi povedla a asi by byla i celkem žádaná. Nebo například nějaká strategie?

[!] Můžete mi věřit, že by mě nic nebavilo víc, ale myslím, že už je na to příliš pozdě. Navíc se domnívám, že poměr cena / výkon (investice / zisk) není v tomhle případě tak příznivý, pokud se samozřejmě nepovede totální hit jako H&D anebo Flashpoint (mluvíme-li o domácí scéně). V tomhle oboru jsem už riskoval jednou, podruhé si to opravdu dobře rozmyslím.

[?] U jaké hry jsi za svou herní kariéru strávil nejvíce času a na kterou nejvíce vzpomínáš?

[!] Těžká otázka, neměřil jsem si čas, takže to nemůžu říct přesně. Z těch hodně časově náročných to byly třeba Elite, Powermonger, Black Crypt. Pokud jde o druhou část otázky, teď když o tom přemýšlím, nejradši asi vzpomínám na multiplayer Blood. To byla opravdická romantika, zejména aréna ‘Bodies‘, ta se opravdu povedla. Samozřejmě ale vzpomínám i na desítky dalších her, to by bylo na dlouho.

[?] Co říkáš na dnešní hry? Kterou považuješ za nejlepší, řekněme za poslední rok, nehledě na platformu?

[!] Je nad slunce jasnější, že už ubývá hardcore her (jestli vůbec ještě nějaké jsou). Díky tomu, že už je hraní her opravdu masovou záležitostí, není samozřejmě možné vyvíjet úchylnosti typu Maupiti Island, Suspicious Cargo, B.A.T anebo Ishar, které sice budou naprosto super, ale bude je hrát jenom pár lidí. Neříkám, že to je špatně, ale udělat hru pro všechny zákonitě znamená, že si málokdo najde takovou hru, která by byla ‘jenom pro něj‘. Hry ze ‘staré školy’ už jsou zkrátka minulost. Přiznám se ale, že už poslední dobou herní scénu moc nesleduji, rok jsem nehrál skoro vůbec nic. Nejvíc času jsem strávil u Morrowindu (včetně datadisků), takže to by asi byl můj tip na nejlepší hru, ale bylo by to dost zavádějící, protože nemám moc srovnání.

[?] Líbí se ti současné směřování herní scény od zábavy úzké skupinky lidí k velkému byznysu?

[!] Je to velmi přesná definice ale myslím, že je to naprosto pochopitelné a nedá se s tím nic dělat. Doba, kdy se dělaly hry pro zábavu je pryč, stejně jako atmosféra, která začátky her (i herních časopisů u nás) provázela. Na druhou stranu – výhoda je, že hry jsou čím dál tím technicky kvalitnější a graficky přitažlivější (dneska už přece nikomu nevysvětlíte, že na grafice tolik nezáleží). Navíc, kdo začne hrát v dnešní době (+- 5 let), tomu určitě nechybí časy Spectra, C64 nebo Atari a jak někdo napsal ve vašem fóru – pochopitelně mu nechybí ani časy (a redaktoři) prvních Excaliburů a Score.

[?] Kolik her odehraješ měsíčně (pokud by to bylo male číslo, udej statistiku za rok :))?

[!] Za tenhle rok to byly tak dvě, ale zlepšuje se to, příští rok bych to mohl dotáhnout tak na čtyři…

ICE dnes

[?] Jak vidíš budoucnost SCORE? Pokud si dobře pamatuji, Andrej mu pod současným vedením ``baseballářů`` moc času nedával, a teď to vypadá, že se zvedá... Myslíš, že pomohla změna šéfredaktora?

[!] Nemám nejmenší tušení, Score jsem pár let nečetl, ale doufám, že se mu daří. Navíc není na mě, abych to jakkoli posuzoval – herní časopisy už myslím nejsou pro lidi, jako jsem já. Pokud se zvedá náklad, je to samozřejmě důkaz toho, že je časopis kvalitní, anebo minimálně určený pro dobrou cílovou skupinu.

[?]  Vídáš se v současné době s Andrejem?

[!] Vzhledem k tomu, že poslední více než tři roky pracujeme společně a mluvíme spolu denně, vídám se s ním docela často.

[?] Projevil se na tobě nějak obor ve kterém teď pracuješ, myslím v osobním životě? Jak to že jsi ještě nebyl v Peříčku?

[!] Absolutně nijak; moje žena to už chápe a moje dítě to ještě nechápe, takže s tím nemám problém. Myslím že se mi daří držet si práci „od těla“, a to ve všech oblastech podnikání, ve kterých se právě pohybuji. Pokud jde o druhou část otázky, nemyslím si, že by účast v Peříčku byla měřítkem úspěchu podnikání v adult průmyslu.

[?] Na čem vlastně v současné době pracuješ?

[!] Na převedení všech našich internetových serverů do XHTML 1.0 Strict a na vývoji pár nových projektů.

A to je pro dnešek vše. Doufáme, že se vám rozhovor s ICEm líbil, a že stejně tak uvítáte našeho dalšího hosta, jenž se možná zalíbí i mladším ročníkům. Na jeho jméno si však budete muset počkat minimálně do příštího pondělí.

Diskuze (17) Další článek: Záběry z Morie v Middle-Earth Online

Témata článku: , , ,