NAOSTRO: Otto Jerman, manažer EA, odpovídá

Ještě letos bude další Battlefield * Kdy vyjdou The Sims 2. V jaké lokalizaci? * Chystají se další televizní reklamy? * Kdo je největším konkurentem EA v České republice? * Bude firma podporovat tuzemské vývojáře? * Jak dosáhne 150 miliónů obratu? * Na všechny tyto vaše otázky a mnohé další najdete odpovědi v rozhovoru s manažerem největšího vydavatele na světě.
NAOSTRO: Otto Jerman, manažer EA, odpovídá

Celý minulý týden jste mohli pokládat otázky manažerovi největší herní vydavatelské společnosti na světě. Vybrali jsme ty nejzajímavější dotazy a Otto Jerman je všechny poctivě zodpověděl. Zde je celý váš rozhovor.

Televize

[?] Vaše televizní reklama se týkala hry pro PS2, máte v plánu propagovat také jiné platformy?

[!] Máme v plánu flexibilně reagovat na stávající poptávku po produktech EA, popř. pomáhat utvářet poptávku další a v závislosti na ní volit ty nejefektivnější marketingové metody, jak produkt potenciálnímu zákazníkovi nabídnout a samozřejmě následně i prodat. TV reklama je jednoznačně nástrojem k oslovení "mass marketu", co nejširší spotřebitelské základny. Ostatní platformy vyžadují odlišný způsob propagace/marketingu. Tedy propagovat jiné platformy dozajista budeme, otázkou je v jaké míře a jakou formou.

[?] Jaké jsou vaše nejdůležitější hry pro letošní a následující  rok? Budou všechny propagovány v TV?

[!] Tak právě v tuto chvíli si můžete koupit tři naše novinky a to je Battlefield Vietnam pro PCCD a dva konzolové tituly James Bond: Everything or Nothing a Final Fantasy X2. 17. dubna plánujeme ve hře Battlefield Vietnam klání šesti až osmi týmů (taková malá LAN párty), které, pokud se vše podaří, budete moci shlédnout na živo přes internet. Kromě toho, že budu v červnu držet palce našim fotbalistům, tak se šampionátem v počítačové podobě se můžete setkat už v květnu, kdy na trh přijde hra EURO 2004. Červen je ve znamení Harryho Pottera, 10. června má premiéru nový film a týden před touto premiérou bude EA uvádět hru Harry Potter: Vězeň z Azkabanu.

Období od září do prosince bude plné novinek jako například :The Sims 2, FIFA 2005, Lord of The Rings - Return to the Middle Earth, NHL 2005, Need For Speed Most Wanted, BurnOut 3, Battlefield 1942: 2 a Black & White 2. Vzhledem k tomu, že se náš marketing plánuje kvartálně, nejsem v tuto chvíli schopen říci, zda budou všechny tyto produkty propagovány v TV, ale téměř jistě se v nejbližší době setkáte s Harry Potterem a také s EUREM 2004.

[?] Osvědčila se vám televizní reklama?

[!] Ohlas "odborné herní veřejnosti" je značný a vesměs kladný, co je ale ještě lepším měřítkem úspěšnosti / oprávněnosti této reklamy je ohlas u " široké veřejnosti", tedy u potenciálních zákazníků, kteří formou této reklamy zaregistrovali obchodní aktivity EA na našem trhu. Tedy z pohledu zviditelnění EA jako značky na trhu a uvedení konkrétního produktu v masovém měřítku na trh, se určitě osvědčila.

Ptáte-li se na ekonomickou efektivnost, pak bych tento počin hodnotil spíš jako investici do budoucnosti, se záměrem vyzkoušet jak bude fungovat odezva ze strany zákazníků a potenciálních kupců. Ještě bude nějakou dobu trvat než prodeje generované na našem trhu podobnou marketingovou investicí tuto investici plně zaplatí.

EA v ČR

[?] Koho považujete za největšího konkurenta v ČR?

[!] Určitě v první řadě pirátské kopie a ostatní ilegální aktivity, je to konkurence, se kterou se velmi  těžce bojuje, ale určitě máme dost prostředků a energie abychom se mohli do takového boje pustit. Máte-li tedy na mysli konkurenci "produktovou". Každý další legální produkt, který je na našem trhu prodáván a je navíc kvalitní a spotřebiteli poptávaný, je pro mě konkurencí na svém místě. Zdravá konkurence je zajisté hnacím motorem v pozitivním vývoji trhu. Chybou naopak bylo, že zde jaksi opravdová konkurence chyběla.

Konkurenci mohu cítit také v oblasti ryze distribuční a logistické. Ano, musím přiznat, že za necelých šest měsíců přímého působení EA jako distributora nemáme ještě některé zákazníky "přečtené" natolik, abych mohl tvrdit, že nemáme konkurenci v této oblasti. Existují zde firmy s dlouholetou tradicí a  úzkými vazbami na zákazníky, které mají řekněme lepší "pokrytí trhu", ale zrovna tak zde, bude-li se používat "férových" praktik, vidím konkurenční prostředí spíš jako výhodu.

 

[?] Jak chcete docílit, abyste dosáhli 150 miliónů obratu?

[!] Pokrytím stávající poptávky trhu po produktech EA, marketingovou stimulací trhu vedoucí k dalším obchodním příležitostem… hezky řečeno, ale ne úplně jednoduše proveditelné. Konkrétně vidím následující nosné aktivity:

  • penetrace (pokrytí) trhu, dostupnost EA produktu všem potenciálním kupcům
  • dokonalý spotřebitelský marketing vedený za účelem vytvoření "masivní" poptávky
  • maximální využití potenciálu celého sortimentu EA produktů,


[?] Bude EA v blízké době podporovat i české vývojáře? Máte v plánu vydat někdy nějakou českou hru?

[!] Dle mého názoru je pouze otázkou času, kdy se EA začne logicky zajímat o kvalitní projekty, třeba i  "z dílny" českých vývojářů. Je to jedna z hlavních a čitelných strategií  EA, být vždy tam kde čeká nějaká příležitost a pokud možno tam být první. Uzavírat obchody, které mají šanci být úspěšné. Zatím jsou ale priority naší pobočky poněkud jiné.

[?] Jaké máte plány s lokalizací Sims 2? Už máte vybrané studio/překladatele? Bude dabing?

[!] U Sims 2 je de facto provedena plná lokalizace. Jelikož jazyk "Simíků" je velmi originální a specifický, de facto nevyžaduje klasický dabing. Plná lokalizace spočívá v nahrazení titulků anglických českými.

[?] Neplánujete přeložit dodatečně i jedničku?

O tom zatím neuvažujeme.

Podpora


[?] Kdy hodláte spustit vaši oficiální českou stránku czech.ea.com? Všiml jsem si, že situace je stejná jako u polska.ea.com a hungary.ea.com. Souvisí to s tím nějak?

[!] Naše stránky by měly být spuštěny kolem 15. dubna. Vzhledem k tomu, že EA připravuje na druhé poletí tohoto roku globální změnu designu www stránek, pohybujeme se teď v jakém si "provizoriu", kdy je často neefektivní vytvářet zásadní a drahé image.  Každopádně stránky budou pro aktuální situaci dostačující a funkční a koncem roku, doufám, příznivce EA mile překvapíme.

[?] Budou mít některé významnější hry své české oficiální stránky (české verze)?

[!] Již nyní mají některé stránky své české verze. Je to např. Battlefield Vietnam, James Bond 007 Everything or Nothing a připravují se stránky na Harryho Pottera - Vězeň z Azkabanu a na Euro 2004. Všechny hry, které na našem trhu budeme marketingově podporovat, budou mít lokalizované oficiální stránky.

[?] Počítáte s nějakou širší spoluprácí a podporováním fanouškovských stránek a vůbec internetové komunity kolem vašich her, jako tomu je například u www.cznhl.wz.cz ?

[!] Jakmile budou zprovozněny naše stránky, tedy během dubna, začneme nabízet fan webům tzv. "fan support kit". Tento "kit" bude obsahovat např. placení hostingu, podporu soutěží a on-line lig atd.. Tento kit budou moc získat všechny fan weby, které splní určitá pravidla.

Zahraničí, budoucnost

[?] Jaké je to pracovat ve firmě jako EA? Jak probíhá vaše komunikace s evropským/americkým ústředím?

[!] Vyzkoušel jsem si  "nesmlouvavý pracovní drill" v americké PEPSI a následně jsem téměř osm let budoval svou kariéru v největším světovém hudebním vydavatelství. Mohu-li přirovnat, tak EA pro mě znamená jakýsi "zdravý průnik" těchto dvou pracovních prostředí. Dravá americká firma řízená na základě analýz, strategií, předpovědí a čísel, jasně orientovaná na výsledek a přitom nabízející neformální vztahy a atraktivitu pracovního prostředí, které znám z hudebního "showbusinessu". EA je společnost , která se rozvíjí neuvěřitelným tempem, hodně dbá na firemní "kulturu", výběr a motivaci svých zaměstnanců. No a jak probíhá komunikace s ústředím? Anglicky ;-)

[?] Zajímalo by mě, co říkáte na vaši dceřinou společnost EA Sports, která se prezentuje každý rok (nedej bože půl rok u FIFY) aktualizovanou soupiskou daného sportovního odvětví za plnou cenu normální hry?

[!] Jestli dobře chápu otázku, tak naráží na opakované vydávaní serie populárních sportovních her. EA Sports, jako značka je svým způsobem vyjímečná co se týče kvality a širokého záběru svých sportovních her, troufnu si tvrdit že svými novinkami v rámci " zaběhnutých" značek se  úspěšně trefuje do vkusu a požadavků spotřebitele. Důkazem může být hodnocení her, popř. jejich prodeje. Takže co říkám na EA Sports? Prostě DOBRÝ !!!

[?] Jak byste srovnal herní a hudební odvětví zábavního průmyslu?

[!] Obě odvětví mají hodně společného, třeba fakt, že produkt není obyčejným spotřebním zbožím, ale artiklem, který si lidé pořizují za účelem své zábavy. Od toho se pro obě odvětví odvíjí mnoho specifik v oblasti prodeje, marketingu atd. V celé řadě procesů v rámci "obchodního cyklu" zboží zábavního průmyslu jsou velmi podobné praktiky.

Osobně však vidím největší rozdíl obou odvětví ve vztahu k novým technologiím v oblasti multimédií a komunikace. Vesměs konzervativní nadnárodní giganty hudebního odvětví historicky hájily "své živobytí" a "bojovali" s novými trendy, které s sebou přinášelo období rozvoje technologií a internetu. V současné době "bolestivě" dohánějí vše, co se jim částečně dostalo mimo kontrolu. Herní část zábavního průmyslu de facto vznikla a dále roste právě na těchto technologiích a zároveň využívá všech novinek, trendů a poznatků ke svému prospěchu. Mám pocit, že herní branže na své "docenění" stále ještě čeká a má tu větší část svého životního cyklu před sebou.

[?] Jak vidíte jejich budoucnost?

[!] Už nyní je vidět velký posun k interakci a synergiím. Věřím že zábavní průmysl bude stát na základech pevného propojení muziky, filmu a herní animace. Pojem "domácí centrum zábavy" je pro mě čím dál tím "čitelnější".  Ze všech uváděných odvětví "entertainmentu", myslím, že právě ta herní část může nejen své příznivce, ale další širokou základnu spotřebitelů v budoucnu nejvíce překvapit svou nabídkou kvalitní interaktivní zábavy.

Osobní

[?] Na jakých platformách hrajete, upřednostňujete konzoli nebo PC?

[!] Doufám, že svým následujícím upřímným prohlášením nezklamu případného čtenáře, většinou asi hráče "tělem i duší". Hry mi "zkřížily" cestu nedávno, vlastně až v momentě nabídky zaměstnaní ze strany EA. Z tohoto pohledu se cítím klasickým spotřebitelem, který si rád vyzkouší ze zvědavosti ( v mém případě i z profesních důvodů) cokoliv (myšleno jakoukoliv platformu), ale ze své pohodlnosti dá přednost herní konzoli.

[?] Kolik máte osobně her a jaký je váš nejoblíbenější žánr?

[!] Má sbírka se dle možností rozrůstá, myslím, že teď jsem někde kolem dvaceti ks (dokonce jsem si sehnal i nějaké konkurenční "kousky"). S odvoláním na předešlé prohlášení musím konstatovat, že svou oblibu v konkrétním žánru stále ještě hledám. Měl jsem z počátku ne úplně pozitivní vztah ke "střílečkám", a hle, tento víkend jsem celkem solidně "ujížděl" na novém Bondovi, s partičkou kamarádů si rád zahraju něco sportovního a docela se těším na moment, kdy si udělám čas a na pár hodin si někam zalezu s parádní strategií.

[?] Co byste říkal tomu, kdyby Vám někdo za pár let nabídl naprosto okouzlující přírodní scenérie, které by se generovaly podle Vašeho vědomí a nejhlubších emocí , ale... ale vše by probíhalo na bázi virtuální reality, která by ovšem byla nerozeznatelná od skutečnosti?

[!] Mám pocit, že si něco takového od tohoto průmyslu do budoucna sám slibuji a dokonce bych byl rád kdych měl tu čest být stále ještě manažerem společnosti, která by klientovi tyto prožitky nabízela. Jsem dá se říct "přírodní" člověk a z mého světonázoru při současném vnímání světa vyplývá obava, aby dalším generacím nezůstali krásné přírodní scenérie už pouze jako virtuální realita. O tomto způsobu podnikání teď ale nemluvím. Dovedu si živě představit, že vedle zachovalých skutečných přírodních krás a scenérií bude mít člověk možnost prožít si svůj "příběh", svou "hru", v prostředí virtuálního světa, který si bude moci dotvořit k dokonalosti podle svých představ.

[?] Jak vidíte současnou vládu?

[!] Politika jako taková mě zajímá pouze na úrovni občanského života a samozřejmě  v momentě kdy se dotýká mé profese.

Dokážu si představit jak nelehké je pro jakoukoliv vládu řídit stát, řešit běžné každodenní potřeby populace v nestabilním světě plném globálních problémů. O to víc jsem přesvědčen, že vláda musí být složena z absolutních profesionálu, kteří jsou schopni fundovaně rozhodnout a následně zodpovídat za svá rozhodnutí, kterými ovlivňují životy dalších lidí. Z mého vnímání současné vlády a především často nelogických kroků které často podniká, mám pocit že opravdových "profíků" je tam " jak šafránu". Nejsem příznivcem současné vlády.

[?] Která hra od konkurence se Vám v poslední době nejvíce líbila?

[!] Jsem rád, když mi zbývá čas na hry, které vydává naše společnost :-). Ale přesto, nejoblíbenější naší hrou bylo určitě SSX 3. A od konkurence? Hodně zábavy jsem si užil se strategií Rise of Nations.

[?] Koho tipujete jako výherce soutěže Česko hledá SuperStar?

[!] Dovolte mi Vaši otázku lehce parafrázovat.  Co  třeba takto: "kolik obratu realizovali operátoři mobilních sití na smskách v rámci této show?", nebo " jaká byla celková suma peněz kterou zaplatily zadavatelé televizní reklamy v přestávkách  v rámci tohoto pořadu?", či "kolik ks prodaných hudebních nosičů si připočte do svých statistik vydavatel, který novým hvězdičkám pomohl na televizní obrazovku?" Pozor! Nekritizuji, tento pořad respektuji, protože taková je doba, ale vzhledem k tomu že jsem ve své předešlé "showbyz" karieře nahlédl trošku " pod pokličku" podobným projektům, tak jednoduše  NETIPUJI. ;-)Už ani nepočítáme kolikátý díl NAOSTRO je úspěšně za námi. Doufáme, že se vám zvolené otázky zamlouvaly. A pokud ne další oběť budete moci v doupěcí improvizované aréně rozcupovat svými dotazy už příští týden. Do našeho virtuálního křesla usedne čerstvý šéfredaktor BonusWebu, Ondřej Zach.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |