NAOSTRO: Zdeněk Polách alias Vreco odpovídá

Proč odešel z BonusWebu? * Chystá se založit nový časopis? * Jak se mu jeho bývalý magazín jeví v porovnání s konkurencí? * Jaká je podle něj kvalita papírových časopisů? * Co říká na spojování své osoby s Playmanem? * To a mnoho dalšího se dozvíte v rozhovoru, který jste opět vytvořili sami svými dotazy
NAOSTRO: Zdeněk Polách alias Vreco odpovídá

BonusWeb

[?] Můžeš prozradit, jak vlastně došlo k tvému odchodu z BW. Odešel jsi nebo jsi byl odejit?

[!] Když se MAFRA rozhodla, že se nechce věnovat e-commerce aktivitám a pronajala GameStore, dost mě to mrzelo. To prostředí mě lákalo, GameStore bylo moje dítě stejně jako BonusWeb. A nájemce, který měl tehdy obchod ve správě, tomu podle mě moc nerozuměl a moc to nerozvíjel, navíc kvůli tomu byla řada problémů, které jsem musel řešit já. A tak ve mně začal zrát nápad založit firmu, která by se o distribuci starala – řada problémů by vůbec nevznikla a navíc bych z toho alespoň něco měl. A když za mnou na začátku ledna přišli s podobnou myšlenkou kluci z FunStore, měl jsem jasno. V únoru jsme založili firmu a když byla zapsaná v obchodním rejstříku, oznámil jsem to svému šéfovi. S ním jsme se potom dohodli na mém odchodu, přece jenom nešlo zastávat v MAFŘE pozici, kterou jsem měl a zároveň mít podíl ve firmě, která s Mafrou obchoduje.

[?] Co se ti zpětně povedlo s BonusWebem a co naopak ne?

[!] Co se mi povedlo musí hodnotit jiní. V LEVELu napsali, že se mi povedlo udělat z obyčejného webzinu čtení pro masy. Asi ano, BonusWeb byl v lednu s trojnásobným náskokem nejčtenější herní magazín na internetu. Mým cílem bylo vybudovat český GameSpy – ne tak docela obsahově, ale ta koncepce mě lákala. Smíchat fanouškovské stránky, kompletní servis downloadů, herní servery, prostě opravdu vše, co se hráčům honí hlavou. Bohužel na to nebyly peníze.

[?] Jaký svůj článek považuješ vůbec za nejlepší?

[!] Z mého pohledu to byl článek o distribuci her v České republice pro Reseller magazín. Dal jsem si na něm záležet a ačkoliv byl jen pro úzký okruh čtenářů, řekl bych, že do detailů zmapoval domácí herní scénu.

[?] Jak se s odstupem času díváš na kvalitu BonusWebu. Je pořád na špičce nebo už ho dohnali či předehnali TG, Doupě atd.?

[!] Jak v čem. Jsou oblasti, ve kterých už BonusWeb jeho konkurenti dohnali či předehnali, ale stále je dost těch, ve kterých značně zaostávají.

[?] Můžeš zhodnotit kvalitu papírových herních časopisů?

[!] Myslím si, že papírové herní magazíny jsou u nás docela kvalitní a ačkoliv jsou tři, každý je pro jinou obec. Mě osobně nejvíc vyhovuje SCORE, protože se u čtení o hrách chci bavit a navíc má z mého pohledu řadu zajímavých rubrik. Pravda, některé vtípky by si jejich autoři měli schovat raději na fotbal či do hospody, ale nic není dokonalé. Rád si přečtu i LEVEL, ale tam se zase zaměřuji na některé rubriky. Když o tom tak přemýšlím, recenze téměř vůbec nečtu :-)

[?] Nepohráváš si s myšlenkou vrátit se na herně žurnalistickou scénu třeba v papírovém magazínu, webzinu nebo třeba vlastním novém projektu?

[!] Už si s ní nejen pohrávám, ale spolu s Petrem Poláčkem a dalšími lidmi ji i realizujeme. Zůstávám věrný internetu, právě finišujeme s první funkční verzí a o prázdninách ji v ostrém betatestu představíme všem.

[?] Vyhovuje ti víc novinářská nebo manažerská funkce?

[!] Baví mě obchodovat, a nemusí jít jen o hry. Někdy je to jako burza, například když máte dobrou nabídku, víte, že se nebude opakovat a vy musíte odhadnout, kolik kusů daného produktu koupit, abyste vydělali co nejvíc, ale zároveň nepřecenili potenciální zájem zákazníků a ve výsledku neprodělali. Každopádně bez psaní bych asi taky nemohl být, pořád mě to hodně baví. Zvlášť teď, když píšu proto, že chci, ne proto, že musím.

Obchod

[?] Zajímalo by mne, kdy konečně přiznáš své provázání s firmou Playman? Dokud jsi byl v BonusWebu, tak jsi to pořád zatloukal, tak co teď vyložit karty na stůl?

[!] Podle vašeho měřítka budu pořád zatloukat. Ve firmě Playman, ani v žádné jiné podobné distribuční firmě (s výjimkou Expres Stores s.r.o., ale to není distributor :-)), nemám žádný podíl. Se všemi se snažím vycházet co nejlépe, přeci jenom všechny zde působící herní firmy jsou naši obchodní partneři.

[?] Mimochodem to "oficiální vyjádření Playmana" k češtině Morrowinda Tvůj rukopis nezapře.  A jak je možné, že podle Tvého vlastního vyjádření v diskusi jsi dostal od Playmana pro GameExpres 250 ks Morrowinda CZ a výhradní oficiální distributor Playmana ATC jen 20 ks?

[!] Netuším, odkud máte tyto informace, ale pokud vím, nejsou přesné. AT Computers má exkluzivitu na distribuci nových her od Playmana. Morrowind vyšel dříve, než byla uvedená smlouva uzavřena, a proto ani GOTY edici, ani Exclusive edici neměl exkluzivně a my je vždy kupovali napřímo. Proč jsme dostali 250 ks a ATC jen 20 ks není otázka na mě, ale na Playmana a pokud jsem správně pochytil z diskusních fór, ATC dostalo víc než 20 ks. Za otázku by ale možná stálo, proč si konkurenční obchody hru neobjednaly podobně jako my a namísto toho nepravdivě uváděly něco o zdržení dodávky u Playmana atp. My jsme první zásilku Exclusive dostali 2. června.

[?] Jaké jsou cíle tvých internetových obchodů?

[!] Učinit z nakupování radost. Chci, aby náš zákazník byl rád, že ty peníze u nás utratil. Naším cílem je, aby viděl, že nám na něm záleží, že  za své peníze dostane vždy špičkový servis a přitom neplatí víc, než je nutné.


Herní průmysl

[?] Zajímalo by mě, jak vidíte prodejnost her v České republice - zlepšuje se to nebo pirátství pořád kvete?

[!] Pirátství pořád kvete, naštěstí je stále více lidí, kteří si dobrou hru koupí a odmění se tak tvůrcům za jejich práci. Jenom doufám, že za to nemůže pouze neustále se zlepšující protipirátská ochrana, byť v mnoha případech na tom jistě lví podíl má (TOCA Race Driver 2).

[?] Jakou odhadujete míru pirátství v ČR a SK?

[!] Statistiky uvádějí 80% pro běžný software a 95% pro hry. Vzhledem k tomu, že drtivá většina firem (včetně státních institucí :-)) už dnes používá legální software, bych ten poměr viděl na 50% u standardních programů a 90% u her.

[?] Hodláš investovat do herního průmyslu? Kam? Nějaké nové herní studio?

[!] To vám zatím nepovím, ale spíš než vývoj her mě lákají věci kolem marketingu a distribuce. Stále jsou tam ale velká rizika, takže ještě nejsem stoprocentně rozhodnutý. Zatím je pro mě priorita to, co dělám.

[?] Jak vidíš budoucnost herního průmyslu?

[!] Trh se zkonsoliduje, menší vývojáři budou mít stále těžší pozici a šanci se uchytit, distribuce půjde přes několik velkých vydavatelů. Tak, jak se budou rozvíjet komunikační technologie a internet, se distribuce z kamenných obchodů přesune na internet (ne nákup hry přes internet jak jej známe dnes, ale přímá nabídka software od vývojářů/vydavatelů, kteří umožní stáhnout si hru přes internet a platit buďto paušálně za licenci, nebo za čas strávený hraním. Možná to zní jako sci-fi, ale myslím si, že jednou to takhle bude fungovat.

Osobní

[?] Co jste si udělali tak strašnýho s JDem, že se tak „žerete“?

[!] Já jsem si nevšiml, že bych se s JDm žral. Nemůžu za to, že ze mě má pořád vítr a musí o mě psát lživé články a pak je všude propagovat. Přímo spolu nekomunikujeme, to, co (údajně) dělám a jaký na to má názor, si čtu u něj na stránkách, případně dříve v emailech, které posílal do Mafry spolu s CD Projektem.
 

[?] Máš rád flamewar?

[!] Ani ne. Většinou jsou o ničem, zabírají spoustu času a navíc z jejích aktéru většinou udělají hlupáky.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

13.  12.  2017 | | 19 N/A
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na skvělé nové pařby

Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na s…

Vánoce jsou za rohem a náš seriál speciálů je u konce. Pro majitele herní konzole Xbox One tady máme několik letošních tipů na dárek.

14.  12.  2017 | | 5 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

včera |
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A