NAOSTRO: Zdeněk Polách alias Vreco odpovídá

Proč odešel z BonusWebu? * Chystá se založit nový časopis? * Jak se mu jeho bývalý magazín jeví v porovnání s konkurencí? * Jaká je podle něj kvalita papírových časopisů? * Co říká na spojování své osoby s Playmanem? * To a mnoho dalšího se dozvíte v rozhovoru, který jste opět vytvořili sami svými dotazy
NAOSTRO: Zdeněk Polách alias Vreco odpovídá

BonusWeb

[?] Můžeš prozradit, jak vlastně došlo k tvému odchodu z BW. Odešel jsi nebo jsi byl odejit?

[!] Když se MAFRA rozhodla, že se nechce věnovat e-commerce aktivitám a pronajala GameStore, dost mě to mrzelo. To prostředí mě lákalo, GameStore bylo moje dítě stejně jako BonusWeb. A nájemce, který měl tehdy obchod ve správě, tomu podle mě moc nerozuměl a moc to nerozvíjel, navíc kvůli tomu byla řada problémů, které jsem musel řešit já. A tak ve mně začal zrát nápad založit firmu, která by se o distribuci starala – řada problémů by vůbec nevznikla a navíc bych z toho alespoň něco měl. A když za mnou na začátku ledna přišli s podobnou myšlenkou kluci z FunStore, měl jsem jasno. V únoru jsme založili firmu a když byla zapsaná v obchodním rejstříku, oznámil jsem to svému šéfovi. S ním jsme se potom dohodli na mém odchodu, přece jenom nešlo zastávat v MAFŘE pozici, kterou jsem měl a zároveň mít podíl ve firmě, která s Mafrou obchoduje.

[?] Co se ti zpětně povedlo s BonusWebem a co naopak ne?

[!] Co se mi povedlo musí hodnotit jiní. V LEVELu napsali, že se mi povedlo udělat z obyčejného webzinu čtení pro masy. Asi ano, BonusWeb byl v lednu s trojnásobným náskokem nejčtenější herní magazín na internetu. Mým cílem bylo vybudovat český GameSpy – ne tak docela obsahově, ale ta koncepce mě lákala. Smíchat fanouškovské stránky, kompletní servis downloadů, herní servery, prostě opravdu vše, co se hráčům honí hlavou. Bohužel na to nebyly peníze.

[?] Jaký svůj článek považuješ vůbec za nejlepší?

[!] Z mého pohledu to byl článek o distribuci her v České republice pro Reseller magazín. Dal jsem si na něm záležet a ačkoliv byl jen pro úzký okruh čtenářů, řekl bych, že do detailů zmapoval domácí herní scénu.

[?] Jak se s odstupem času díváš na kvalitu BonusWebu. Je pořád na špičce nebo už ho dohnali či předehnali TG, Doupě atd.?

[!] Jak v čem. Jsou oblasti, ve kterých už BonusWeb jeho konkurenti dohnali či předehnali, ale stále je dost těch, ve kterých značně zaostávají.

[?] Můžeš zhodnotit kvalitu papírových herních časopisů?

[!] Myslím si, že papírové herní magazíny jsou u nás docela kvalitní a ačkoliv jsou tři, každý je pro jinou obec. Mě osobně nejvíc vyhovuje SCORE, protože se u čtení o hrách chci bavit a navíc má z mého pohledu řadu zajímavých rubrik. Pravda, některé vtípky by si jejich autoři měli schovat raději na fotbal či do hospody, ale nic není dokonalé. Rád si přečtu i LEVEL, ale tam se zase zaměřuji na některé rubriky. Když o tom tak přemýšlím, recenze téměř vůbec nečtu :-)

[?] Nepohráváš si s myšlenkou vrátit se na herně žurnalistickou scénu třeba v papírovém magazínu, webzinu nebo třeba vlastním novém projektu?

[!] Už si s ní nejen pohrávám, ale spolu s Petrem Poláčkem a dalšími lidmi ji i realizujeme. Zůstávám věrný internetu, právě finišujeme s první funkční verzí a o prázdninách ji v ostrém betatestu představíme všem.

[?] Vyhovuje ti víc novinářská nebo manažerská funkce?

[!] Baví mě obchodovat, a nemusí jít jen o hry. Někdy je to jako burza, například když máte dobrou nabídku, víte, že se nebude opakovat a vy musíte odhadnout, kolik kusů daného produktu koupit, abyste vydělali co nejvíc, ale zároveň nepřecenili potenciální zájem zákazníků a ve výsledku neprodělali. Každopádně bez psaní bych asi taky nemohl být, pořád mě to hodně baví. Zvlášť teď, když píšu proto, že chci, ne proto, že musím.

Obchod

[?] Zajímalo by mne, kdy konečně přiznáš své provázání s firmou Playman? Dokud jsi byl v BonusWebu, tak jsi to pořád zatloukal, tak co teď vyložit karty na stůl?

[!] Podle vašeho měřítka budu pořád zatloukat. Ve firmě Playman, ani v žádné jiné podobné distribuční firmě (s výjimkou Expres Stores s.r.o., ale to není distributor :-)), nemám žádný podíl. Se všemi se snažím vycházet co nejlépe, přeci jenom všechny zde působící herní firmy jsou naši obchodní partneři.

[?] Mimochodem to "oficiální vyjádření Playmana" k češtině Morrowinda Tvůj rukopis nezapře.  A jak je možné, že podle Tvého vlastního vyjádření v diskusi jsi dostal od Playmana pro GameExpres 250 ks Morrowinda CZ a výhradní oficiální distributor Playmana ATC jen 20 ks?

[!] Netuším, odkud máte tyto informace, ale pokud vím, nejsou přesné. AT Computers má exkluzivitu na distribuci nových her od Playmana. Morrowind vyšel dříve, než byla uvedená smlouva uzavřena, a proto ani GOTY edici, ani Exclusive edici neměl exkluzivně a my je vždy kupovali napřímo. Proč jsme dostali 250 ks a ATC jen 20 ks není otázka na mě, ale na Playmana a pokud jsem správně pochytil z diskusních fór, ATC dostalo víc než 20 ks. Za otázku by ale možná stálo, proč si konkurenční obchody hru neobjednaly podobně jako my a namísto toho nepravdivě uváděly něco o zdržení dodávky u Playmana atp. My jsme první zásilku Exclusive dostali 2. června.

[?] Jaké jsou cíle tvých internetových obchodů?

[!] Učinit z nakupování radost. Chci, aby náš zákazník byl rád, že ty peníze u nás utratil. Naším cílem je, aby viděl, že nám na něm záleží, že  za své peníze dostane vždy špičkový servis a přitom neplatí víc, než je nutné.


Herní průmysl

[?] Zajímalo by mě, jak vidíte prodejnost her v České republice - zlepšuje se to nebo pirátství pořád kvete?

[!] Pirátství pořád kvete, naštěstí je stále více lidí, kteří si dobrou hru koupí a odmění se tak tvůrcům za jejich práci. Jenom doufám, že za to nemůže pouze neustále se zlepšující protipirátská ochrana, byť v mnoha případech na tom jistě lví podíl má (TOCA Race Driver 2).

[?] Jakou odhadujete míru pirátství v ČR a SK?

[!] Statistiky uvádějí 80% pro běžný software a 95% pro hry. Vzhledem k tomu, že drtivá většina firem (včetně státních institucí :-)) už dnes používá legální software, bych ten poměr viděl na 50% u standardních programů a 90% u her.

[?] Hodláš investovat do herního průmyslu? Kam? Nějaké nové herní studio?

[!] To vám zatím nepovím, ale spíš než vývoj her mě lákají věci kolem marketingu a distribuce. Stále jsou tam ale velká rizika, takže ještě nejsem stoprocentně rozhodnutý. Zatím je pro mě priorita to, co dělám.

[?] Jak vidíš budoucnost herního průmyslu?

[!] Trh se zkonsoliduje, menší vývojáři budou mít stále těžší pozici a šanci se uchytit, distribuce půjde přes několik velkých vydavatelů. Tak, jak se budou rozvíjet komunikační technologie a internet, se distribuce z kamenných obchodů přesune na internet (ne nákup hry přes internet jak jej známe dnes, ale přímá nabídka software od vývojářů/vydavatelů, kteří umožní stáhnout si hru přes internet a platit buďto paušálně za licenci, nebo za čas strávený hraním. Možná to zní jako sci-fi, ale myslím si, že jednou to takhle bude fungovat.

Osobní

[?] Co jste si udělali tak strašnýho s JDem, že se tak „žerete“?

[!] Já jsem si nevšiml, že bych se s JDm žral. Nemůžu za to, že ze mě má pořád vítr a musí o mě psát lživé články a pak je všude propagovat. Přímo spolu nekomunikujeme, to, co (údajně) dělám a jaký na to má názor, si čtu u něj na stránkách, případně dříve v emailech, které posílal do Mafry spolu s CD Projektem.
 

[?] Máš rád flamewar?

[!] Ani ne. Většinou jsou o ničem, zabírají spoustu času a navíc z jejích aktéru většinou udělají hlupáky.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Herní agenda: zářijový výběr jako předzvěst podzimních hitů

Herní agenda: zářijový výběr jako před…

První měsíc tohoto školního roku je za námi, a tak je čas na naši pravidelnou agendu. Podzimní sezóna je v plném proudu, takže si konečně můžeme vychutnat pecky jako druhé Destiny, datadisk k Dishonored nebo nové závody Project Cars. To ale není ani zdaleka všechno.

4.  10.  2017 |
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A
Forza Motorsport 7: vstup giganta na scénu (recenze)

Forza Motorsport 7: vstup giganta na s…

Na okruh se vydal další z velkých favoritů letošního závodu o titul závodní hry roku 2017. Forza Motorsport 7 je konečně tady, pojďme si jí tedy rozebrat kousek po kousku.

3.  10.  2017 | | 4 N/A