Narcos: deskovka podle oblíbeného seriálu (preview)

Jeden z nejznámějších zločinců historie vstupuje do deskoherního světa. V Narcos se můžete převtělit do role drogového bosse Pabla Escobara a stát se pánem celé Kolumbie, nebo se ho naopak pokusíte zastavit. Na čí stranu barikády se rozhodnete přidat?

Předlohou pro deskovou hru Narcos byl stejnojmenný seriál Netflixu, který běží od roku 2015 a zatím má tři odvysílané série (čtvrtá je natočená, její vysílání se chystá). Hlavním hrdinou hry není nikdo jiný než nejznámější drogový boss historie – Pablo Emilio Escobar Gaviria. Ten zde vystupuje po svou přezdívkou Patrón (El Patrón). Díky vydavatelství Blackfire se hra dostane také na český trh.

narcos4.jpg

Narcos je hra založená na principu skrytého pohybu, to znamená, že se jeden hráč skrytě pohybuje po mapě a ostatní se ho snaží chytit. Že vám to něco připomíná? Ano, přesně na tomto mechanismu stavěl dnes už legendární Fantom staré Prahy, jedna z prvních moderních deskových her, jež byla k dostání na českém trhu. Pokud bychom se podívali do bližší minulosti, můžeme jmenovat například Běsnění Drákuly, Honbu za Prstenem nebo Letters from the Whitechapel. Úkolem Patróna je schovávat se před svými protivníky a zároveň se pokusí machinacemi v pozadí získat nehynoucí slávu v očích kolumbijského lidu. Jeho protivníci se zase budou muset snažit shromažďovat informace, které povedou k odhalení Patrónova úkrytu.

narcos5.jpg

Herní plán představuje mapu Kolumbie rozdělenou do tří regionů, v nichž se nachází tři typy lokací, a to města, farmy a města s letištěm. Kromě toho na mapě najdete také stupnici slávy (ta určuje míru popularity Patróna u místního obyvatelstva) a stupnici příjmu laboratoří (znázorňuje výrobní kapacitu jeho drogového impéria a příjmy, které mu vynáší). Nebudete se tedy jen schovávat, hlídat si musíte více věcí.

Patrón má k dispozici pět svých věrných Sicarios, kteří za něj odvádí černou práci. Kromě těchto běžných Sicarios se může spolehnout také na pomoc dvou speciálních, Leóna a La Quicy. Escobar může využívat speciální schopnosti svých věrných a s jejich pomocí maskovat svůj pohyb a mást tak své pronásledovatele nebo řídit svůj drogový byznys. Aby Patrón vyhrál, je třeba splnit tři tajné úkoly, nebo dosáhnout dostatečně velkého vlivu. Úkolem jeho protivníků pak logicky bude Patróna chytit – ovšem pozor, stejně jako v případě seriálu bude třeba ho chytit hned dvakrát!

narcos2.jpgnarcos1.png

Co se týče lovců, proti kolumbijskému drogovému bossovi se postaví hned čtyři frakce. Jejich počet je neměnný, ať už hrajete ve dvou nebo ve čtyřech hráčích. Frakce Los Pepes jsou drogoví dealeři, kteří se Patrónovi chtějí pomstít za to, že je zradil – a neváhají k tomu použít jakékoli prostředky. Kartel z Cali by nejraději viděl Escobara na propadlišti dějin a sebe na jeho místě. Protidrogová jednotka DEA chce stůj, co stůj Patróna polapit a konečně tu máme také kolumbijskou národní policii.

 

Těšit se můžete také na boj o drogové laboratoře, souboje mezi lovci jednotlivých frakcí a Sicarios a nekončící přetahování o nadvládu nad městy

 

Toto nesourodé společenství dává tušit, jak nebezpečí El Patrón ve skutečnosti je... Hráči hrající za tyto frakce se spolu snaží spolupracovat při dopadení Escobara, vzájemné sdílí získané informace a vymýšlejí strategie, jak ho polapit. Každá frakce přitom má speciální schopnosti: DEA se rychleji pohybuje po mapě, kolumbijská policie má čich na Patrónovy úkryty a dokáže efektivně zlikvidovat Sicarios, kartel z Cali sbírá Escobarův kokain a Los Pepes zase profituje z jeho aktivit.

narcos6.jpg

Jak je patrné z výše uvedeného, v Narcos nepůjde jen o pouhé skrývání a odhalování úkrytů. Těšit se můžete také na boj o drogové laboratoře, souboje mezi lovci jednotlivých frakcí a Sicarios a nekončící přetahování o nadvládu nad městy. Pokud máte rádi hry se skrytým pohybem, Narcos by se neměl vyhnout vašemu hledáčku. Naopak pokud jste fanoušky seriálu a tento herní žánr příliš nemusíte, raději doporučujeme vyhledat si recenze původní verze, případně si počkat na reakce na české vydání.

narcos3.jpg

Lákadlem hry je její zpracování, v krabici najdete 19 plastových figurek znázorňujících Patróna, 10 Sicarios a 2 lovce z každé frakce. Dále také spoustu karet, kostky kokainu, žetony peněz, laboratoří a spoustu dalšího. Grafika je opravdu stylová a už z fotek na nás dýchá atmosféra drogami prolezlé Kolumbie 80. let minulého století.

Česká verze Narcos již sjela z výrobní linky a čeká na vyzvednutí v Číně. Do České republiky by se měla dostat v polovině května.

Váš názor Další článek: DMC 5 je možné pokořit ještě před první misí a odhalit tak tajný konec

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,