Návod: UFO Aftermath – průvodce hrou 1/2

vytisknout velikost písma
UFO: AM je možno charakterizovat jako takticko-akční strategii s výraznými RPG prvky, která se hraje kombinací real-time a tahového systému. To vše vnáší do hry řadu zajímavých prvků a možností, které ji ozvláštňují - a díky nimž se dá hrát mnoha různými způsoby. V našem průvodci, který se k této komplexní hře jistě bude hodit, si povíme o jednom z nich.
Návod: UFO Aftermath – průvodce hrou 1/2

Začínáme

Po absolvování intra, výběru obtížnosti a místa zahájení (pro potřeby tohoto návodu autor začínal v Evropě a hrál na střední obtížnost) se před vámi rozprostře Země, kde máte pod kontrolou malé území a pouhopouhé dvě základny – jednu vojenskou v Berlíně a jednu inženýrskou v Paříži (obr. 1). Víc nic.

Hra vám ze všeho nejdříve nabídne možnost tutoriálu – berte to, není to zbabělost, ale prima možnost, jak se seznámit se základy hry, jejím ovládáním a netypickým systémem, ale také je to příležitost začít s tréninkem Malcolma a o chvíli později i Briana, vašich prvních dvou postav. To, že je získávání zkušeností životně důležité a že budete vděční za každý bodík, který z nějaké potvory vymlátíte, zjistíte velmi brzy, jakmile začnete plnit taktické mise. Než se pustíte do válčení, upravte si ještě nastavení hry podle vašeho vkusu, možnosti jsou opravdu široké. Já například ze všeho nejdřív vypnul automatickou kameru u všech položek v taktické části…

Tutoriálem vás hra provede za ruku, takže k němu si ani nic povídat nemusíme. Jen drobný tip – nechte každého z vojáků zabít jednu potvoru (jsou tam právě jen dvě, Moskitan a Tumor). Dostanete je tak hned na začátku hry oba dva o úroveň výš.

Po návratu z této cvičné mise a přidělení prvních zkušeností se na strategické mapě přepněte do sekce Výzkum a Vývoj (V&V) a zadejte ve Vývoji technologický pokrok Detekce UFO (obr. 2). To je vše, co se tady dá v tuto chvíli dělat. Abyste mohli zaměstnat i momentálně zahálející vědce ve Výzkumu, musíte napřed získat nějakou Výzkumnou základnu, teď ji ale ještě nemáte.

 

Taktické mise

Při pobytu na strategické mapě se vám začnou postupně nabízet taktické mise. Kliknutím levým myšítkem na ikonku s misí zjistíte, co je jejím cílem, jaké jsou úkoly, v jakém prostředí se mise odehrává, kolik vojáků lze na misi vyslat, jak to pospíchá atd. A také je zde možnost misi ignorovat, pověřit jejím splněním někoho jiného (imaginární vojenské jednotky Zemské Rady) nebo misi přijmout a vyřídit ji osobně. Taktických misí bude ve hře velké množství a nepočítejte s tím, že byste je zvládli všechny sami. Vybírejte si jen takové, které považujete za důležité. Splněním těch zbývajících můžete kliknutím na „Pověřit“ pověřit jiné jednotky nebo je prostě nechat být. Pravděpodobně se o jejich  splnění stejně někdo pokusí.

Neznamená to ovšem, že nemusíte přijmout žádnou misi a spoléhat se na to, že budou splněny někým jiným. Úspěšnost těchto spřátelených vojenských jednotek závisí na tom, jak se daří vám. Jste-li úspěšní, budou většinou úspěšní i oni. Pokud se však bojům trvale vyhýbáte nebo jste při plnění misí neúspěšní, budou spojenci prohrávat. Ztráta několika misí či kusu území ještě nic neznamená, ztratíte-li však všechny základny, a že vám je Cizáci dříve či později určitě napadnou, prohráváte celou hru a planetu Zemi ovládnou nepřátelé.

Takže je velice důležité najít si rovnováhu mezi tím, které mise plníte a které delegujete na jiné. Obecně je vhodné osobně se angažovat při dobývání nových základen, obraně napadených, průzkumům sestřelených UFO atd. Já navíc osobně chodím také zachraňovat sestřelené piloty (nakonec, byl jsem to já, kdo je vyslal bojovat proti mnohem silnějším strojům Cizáků). Některé mise splnit dokonce musíte, protože se delegovat nedají - to jsou ty, které tvoří součást příběhu – např. průzkum tajuplné lokality Area 51 apod. Ale to přijde až později, vy stojíte teď na samém začátku a chystáte se na svoji první samostatnou taktickou misi.

Příprava na misi

Pokud jste absolvovali tutoriál, máte v sekci Posádka minimálně dva vojáky – Malcolma a Briana. Další rekruti vám budou přibývat postupně. V levé dolní části obrazovky je Současná četa, tzn. vojáci, kteří jsou připraveni jít do boje. V pravé části jsou Vojáci k dispozici, tam se budou objevovat noví rekruti. Ať vás nezneklidňuje, že spousta z nich mohou být ženy. Jsou v boji svým mužským protějškům zcela rovnocenné. Také tam tráví čas vojáci, kteří jsou zranění nebo kteří právě absolvují výcvik (obojí trvá nějaký čas, po který jsou vojáci nedostupní pro plnění bojových úkolů). Nezraněné a necvičící vojáky můžete mezi těmito oddíly naprosto libovolně vyměňovat prostým přetahováním jejich portrétů. Každý voják, kterého už máte nebo který k vám teprve narukuje, má nějaké vlastnosti a zkušenosti. Dobře se podívejte na jeho statistiky, nemá valný smysl dávat granáty do rukou vojákovi, jenž má bojovou dovednost Házení na úrovni Mizerná (tj. nejhorší možná). Pravděpodobně by napáchal víc škod v řadách svých spolubojovníků než mezi nepřáteli.

Každého vojáka, kterého chcete vzít s sebou na misi (oddíl Současná četa), je vhodné před odletem vyzbrojit a vybavit (obr. 3). Zpočátku není nabídka zbraní a zbrojí příliš pestrá (to je možná ještě eufemismus), ale bude se to rychle zlepšovat, uvidíte. Něco vynaleznete, něco vybojujete, něco najdete. Zatím berte, co máte. Na bojování na krátkou vzdálenost je brokovnice bezkonkurenční, na delší vzdálenost asi budete muset vzít zavděk UZI. Přibalte hrst granátů. Na tělo vojákům navlečte (přetažením myší) to nejlepší dostupné brnění (Lehké brnění), na hlavu helmu (Lehká helma) a z dalšího vybavení určitě nezapomeňte na lékárničky. Pokud je vaši vojáci unesou, ať má každý jednu u sebe. Při balení zavazadel přemýšlejte. Není lhostejné, co kam dáte. Předměty, které drží postava v rukách (zřejmě to bude zbraň), je schopná používat okamžitě. Dostat se k věcem v opasku už trvá o poznání déle, ale pokud dáte postavě příkaz, aby něco vybalila z batohu, ujistěte se, že není v okolí žádný nepřítel. Trvá to dost dlouho.

Proto je optimální mít zbraň v ruce, v opasku lékárničku a pár zásobníků či granátů, kdežto zbytek vybavení v batohu na zádech. Samozřejmě je možné během plnění mise předměty přesunovat dle libosti, jen to chce mít na to trochu klidu a času. Při skládání předmětů do vojákova batohu si také všímejte, co to dělá s jeho zatížením a potažmo rychlostí (hned vlevo dole). Každý voják má jiné dispozice, někteří jsou silnější, jiní slabší. Zátěž se promítá na rychlosti, s níž se vojáci pohybují. Snažte se, aby žádný nebyl přetížený (rychlost by neměl mít horší než Průměrná). Pokud máte v úmyslu při plnění mise přesunovat celou skupinu vojáků najednou, je také výhodné, když budou všichni stejně rychlí. To se dá právě velmi dobře regulovat váhou zavazadel.

Jste-li se skladbou jednotky i jejím vybavení spokojení, posaďte ji do vrtulníku a hurá na misi… Pokud ke své hrůze zjistíte, že jste vyslali komando do boje jen v podvlékačkách, není ještě nic ztraceno. Dokud je vrtulník ve vzduchu, dá se odvolat. I po přistání se dá ještě zabránit nejhoršímu – misi prostě ukončit. Ale v takovém případě ji prohráváte.

Příští týden na Doupěti:

Dokončení průvodce hrou – boj, vylepšování vlastností, jeden superman nebo tým, letecké boje

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Uncharted graficky nemá konkurenci, nejnovější díl posouvá laťku PS4

Uncharted graficky nemá konkurenci, ne…

Uncharted vždy byl špičkou dané konzolové generace a The Lost Legacy není výjimkou. Pojďme se vydat na graficky opulentní výpravu za klem Ganéši.

včera | | 8 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 6 N/A
Do světa World of Tanks míří vůbec první singleplayerový příběhový zážitek

Do světa World of Tanks míří vůbec prv…

Prozatím jsme byli vždy zvyklí, že je World of Tanks čistě multiplayerovou záležitostí. Ne však na dlouho!

18.  8.  2017 | | 2 N/A