Návod: Vietcong – průvodce nebezpečnou džunglí 1/2

Tímto článkem vítáme v redakci Doupěte dalšího nového kolegu. Davida Vlacha můžete znát především z časopisu Level, kam již nějakou dobu píše návody na hry. Domníváme se, že vzhledem k jeho praxi jsme si lepšího člověka na tuto práci snad ani nemohli vybrat. Posuďte sami v první polovině návodu na tuhý český trhák Vietcong od Illusion Softworks.
Návod: Vietcong – průvodce nebezpečnou džunglí 1/2

  

Takhle vypadá atmosférická válečná akce Vietcong. Pokud jste ji ještě nehráli, nekažte si překvapení prohlížením návodu!

Tipy

  • Naučte se hojně využívat všech terénních nerovností a překážek, za které je možné se schovat. Pokud ležíte, můžete po stisknutí pravého tlačítka na myši vykouknout a ostřelovat nepřátele.
  • Vždycky prohledávejte zabité vojáky, posbírejte hlavně všechny náboje, protože nevíte, kdy vám dojdou ty vaše a až pak sáhnete po nepřátelské zbrani, budete mít aspoň dostatek nábojů.
  • Pokud půjdete džunglí, nechte svého stopaře ať vás vede, od toho ho v týmu máte. A pak, pokud narazíte na jámu s bodáky nebo nastraženou nálož, stopař vás vždycky upozorní. To se týká i nepřátelských bunkrů a opevněných pozic. Nálože a pasti nezapomeňte vždy  odstranit, abyste tam při ústupu vy nebo vaši vojáci nespadli.
  • K léčení využívejte lékaře, pokud ho máte v týmu, jinak použijte vlastní obvaz. U zabitých vojáků si pak můžete sebrat další. V některých misích si můžete od technika doplňovat náboje, rozhodně tak čiňte, protože jeho zásoby jsou neomezené.
  • Naučte se ovládat svoje vojáky, není nic lepšího než přepadnout nepřítele ze zálohy, z několika stran a jen sledovat, jak se marně snaží schovat za nějakou překážku.

Zbraně

Pistole

Ač se vám může z počátku zdát, že pistoli moc nevyužijete, opak bude pravdou. V podzemních tunelech a hlavně v misích, kde budete chtít zůstat utajeni, vám bude pistole vybavená tlumičem určitě vhod. Pokud se tedy budete před misí rozhodovat, kterou pistoli si vzít, volte jednoznačně S&W s tlumičem. Pokud pistoli používáte jen jako příruční zbraň pro strýčka příhodu, správná volba pro vás bude klasický Colt 1911.

Samopaly a brokovnice

Nevím čím to bylo, ale samopaly mi přišly trošičku zbytečné.  Jejich nepřesnost a poměrně rychlá spotřeba munice vás od jejich používání nejspíše odradí. Jediný trochu užitečný se mi zdál Thompson při střelbě jednotlivými výstřely nebo Špagin,  pro svou velkou kapacitu zásobníku. Brokovnice jsou extrémně silné na blízko, hodí se na rychlé přepady, kdy vlítnete mezi nepřátele jako blesk a několika výstřely z nich uděláte sekanou. Bohužel tahle taktika je při vyšších obtížnostech spíše sebevražda.

Pušky

Pušky se asi stanou ve vietnamské džungli vaším nejlepším přítelem. Ze začátku to bude M1 Grand, ale hned po první misi byste měli přejít na mnohem přesnější ruskou Mosin-Nagant. Další puška, která stojí za vyzkoušení, je SKS - jedná se o takový přechod od klasické pušky k automatické pušce. U kterých asi zůstanete. Já sám jsem dával přednost kalašnikovu před americkou M-16. Nejen proto, že má téměř dvakrát tolik nábojů v zásobníku, ale hlavně proto, že munice se dala doplňovat od zabitých nepřátel a s přesností a dostřelem byly tyto dvě pušky téměř totožné. Ale záleží hlavně na vás, ke které z těchto dvou klasik se přikloníte.

Ostatní

Granáty jsou velice účinné, dokáží zabít velkou skupinu vojáků najednou, určitě je nepodceňujte a sbírejte i nepřátelské, můžete mít oba druhy najednou.  Granátomet v normálních misích moc neužijete, spíše až na konci a to ještě jen párkrát. Těžké kulomety mě velice zklamaly, nejsou tak přesné jak by se zdálo a zabít s nimi vojáka je docela umění. Abyste měli trochu šanci, měli byste ležet a to v džungli plné nepřátel, kteří útočí většinou z více stran, moc praktické není.

Návod

Mise 1 : Medic Patrol

Ještě než nastoupíte do jeepu, budete mít možnost zajít na střelnici a vzít si zbraň. Vezměte si M1, protože budete potřebovat střílet na dálku. Nastupte do jeepu a odjeďte do vesnice. Cestou vám sdělí kapitán nějaké informace o vesnici kam jedete, ale nic co by bylo důležité.  Ve vesnici zajděte s kapitánem k náčelníkovi a připravte se na útok ostřelovačů. Zalehněte na zem a rychle se přemístěte za budovu ke kapitánovi. Ten po chvíli zahájí krycí palbu a na vás bude, abyste se dostali k hromadě klád na kraji vesnice. Odtud můžete po několika přesných ranách zastřelit nepřátelského snipera. Po jeho smrti se vydejte na jeho pozici a seberte mu jeho zbraň. Kousek  na západ se nachází zbylí členové nepřátelského týmu. Postřílejte je pěkně z dálky ukořistěnou puškou.

Pokud se zraníte, nechte Crockera ať vás vyléčí. Vraťte se za kapitánem a mise je splněna.

Mise 2 : Výsadek

Vystupte z vrtulníku a nechte Nutha, ať vede tým po cestě skrze džungli. Po chvíli ze sám zastaví a až si s ním promluvíte, zjistíte, že na cestě je nálož. Opatrně se přibližte k náloži a deaktivujte jí. Předejte vedení týmu Nuthovi a pokračujte dál. Narazíte na malou skupinku vojáků, která před vámi uteče do džungle. Je tu také další nálož, na kterou byste si měli dát pozor.  Až nálož zlikvidujete, opřou se do vás nepřátelé. Schovejte se za strom a zastřelte je. Za malou skálou si při slézání dejte pozor na past z bodáky. Kousek po cestě pak Defort  kontaktuje základu.

Mise 3 : Ho Či Minova stezka

Hned na startu uvidíte velkou jednotku vietcongu přesunující se k vodopádu. Pokud si věříte a jste připraveni na větší přestřelku, můžete na ně hodit granát a spustit palbu. V opačném případě je nechte jít a pokračujte po cestě dál.  Pokračujte k velké skále, cestou narazíte na dva vojáky a jednoho střelce na kopci. Za křovím poblíž se nachází další voják, který po vás nejspíš hodí granát, takže se připravte uskočit do bezpečí. Ještě pobijte trojici vojáků, zavolejte na velitelství a informujte je o situaci. Pokračujte dál a pomalu se prostřílejte až ke křižovatce. Tady se dejte doprava až k provazovému mostu, překročte most - pozor na vojáky pod ním - a pokračujte do další části džungle.

Mise 4 : Zdrhej dál, Charlie

Přejděte přes most a sejděte k řece, tady využívejte kamenů ke krytí a pobijte všechny nepřátele. Snažte se k nim dostat z boku, aby neměli šanci krýt se kameny. Pokračujte řekou dál a ž k místu, kde se řeka otáčí kolem husté džungle. Tady se nachází jedno ze skladišť, které je samozřejmě dobře hlídáno vojáky.  Do skladiště umístěte C4 a rychle se vzdalte, jinak vás výbuch zabije. Cesta do vesnice vede podél malého potůčku, přes hlídkové stanoviště vojáků, zhruba dva až tři vojáky, až k žebříku, kterým zdoláte poslední skalní masiv.

Mise 5 :  Kmen Bahnar

Zbytek mise je vcelku jednoduchý, nechte se stopařem zavést k zraněnému domorodci, který vám řekne, že jeho vesnici napadla větší skupina vietcongu. Běžte tedy rychle do vesnice a zaujměte nějaké dobré místo, nejlépe uvnitř některé  z budov. Za chvíli se totiž z džungle vynoří skupina nepřátel. Domorodci se budou také bránit, ale mají jen slabé lovecké pušky, které jsou na dálku nepoužitelné.  Až budou vojáci mrtví, přiletí do vesnice vrtulník a odveze vás zpět na základnu.

Mise 6 : Půlnoční překvapení

Vietcong uprostřed noci zaútočil na vaší základnu, vyjděte z bunkru a nezapomeňte si zapnout baterku, abyste dobře viděli. Pobijte několik vojáků poblíž zaparkovaných vozidel. Dejte si pozor, ať nezastřelíte některého z vašich vojáků. Sejděte se s kapitánem u brány do vnějšího perimetru. Rozdá vám  rozkazy a odemkne bránu. Postupujte kupředu a připravte se na pár vojáků, schovaných za bednami a sudy. Jakmile vyčistíte zákopy od nepřátelských jednotek, vylezte na malý vrcholek a seskočte do jámy, kterou se sem nepřátelé prokopali. Pokračujte tunelem, zabijte pár nepřátel a nakonec umístěte nálož. Rychle se vraťte na povrch do základny, ať neskončíte zaživa pohřben v tunelech.  

Mise 7 : Operace: Plechovka

Dostali jste za úkol zlikvidovat pár nepřátelský tanků, které by se měly nacházet někde poblíž starých francouzských opevnění. Vrtulník vás vyloží poblíž starého mostu, přibližte se k němu a postřílejte vojáky v bunkru na druhé straně, pak se rychle přesuňte na jejich místo. Zaměřte se na vojáky na kopci a v bunkru, budou po vás nejspíš házet granáty, tak buďte v pozoru. Jakmile jejich palebnou sílu oslabíte, přesuňte se směrem k hornímu bunkru a vyčistěte ho. Nejlepší je hodit dovnitř granát. Spojte se s velením a sdělte jim vaši situaci. Pak pokračujte po cestě dál. Zjistíte, že jste tu vlastně zbytečně. Pokud chcete, můžete nechat dělostřelectvo trošku pročistit zákopy na kopci. Vy se postarejte o zbytek a prolezte zákopy až k cestě, která byla jinak zahrazena padlým stromem. V zákopech se vám může hodit nůž, protože většina vojáků bude zaneprázdněna střelbou na vaše kolegy.

Mise 8 :  Falešný poplach

Hned na začátku vás kontaktuje velení, abyste se šli podívat po jednotce, která se neozývá. Nejprve si vyčistěte oblast pomocí dělostřelectva, nejlepší bude vybombardovat bunkr označený na mapě a místo pod ním. Pak zahajte frontální útok na bunkr. Bude to docela fuška, vojáků je tu hodně a neprodají svoji kůži lacino. Po vyčistění prostoru seběhněte z kopce dolů a najděte postřílenou jednotku. Jeden voják ale chybí a na vás bude, abyste ho našel. Počkejte až vrtulník odveze zraněné a pokračujte se svou jednotkou k blízkým zákopům. Projděte zákopy a pobijte nepřátele, prolezte krátké tunely a počkejte, až přijede velitel. Na vás teď bude projít spletitým podzemím, plným pastí a nepřátel, a najít zajatého vojáka.

Mise 9 : Tunelová krysa

První, čeho si nejspíše všimnete, je že je tu úplná tma - zapněte tedy baterku a pomalu pokračujte chodbou. Prohledejte první místo a informujte velitelství. Pak pokračujte cestou dál, dejte si pozor na past , která je na vás nastražená. Pokračujte chodbou dál a zabijte páreček nepřátel za rohem. Až dojdete k poklopu v zemi, otevřete ho a skočte dolů. Zabijte dalšího vojáka a zajděte si vpravo pro nějaké ty náboje. Pak pokračujte šachtou dolů a malou chodbou, na jejímž konci je žebřík, který vás dostane na povrch. Ale nebojte se, do tunelů se ještě vrátíte.

Mise 10 : Údolíčko

Rychle zabijte dvojici nepřátel vpravo a pokud nemáte pořádnou zbraň, vezměte si jejich. Pak pokračujte dál, kde se do vás pustí trojice dalších vojáků. Pozor: jeden z nich má granáty.  Pokračujte dál až malé křižovatce. Tady raději projděte soutěskou mezi skálami, protože po pravici budete mít bunkr s kulometčíkem. Zabijte ho a dojděte si, pokud chcete, do bunkru pro náboje. Až budete v bunkru, objeví se další trojice nepřátel a půjde za vámi. Zabijte je a pokračujte údolím dál. Narazíte ještě na jeden bunkr, zlikvidujte ho granátem a u pravého svahu najděte tři bambusové větve poskládané do jehlanu. To označuje tajný vstup do tunelů. Najděte je rychle, protože nepřátelé se budou stále objevovat a moc dlouho byste to určitě nevydrželi.

Mise 11 : Podzemní město

Zapněte si světlo a vydejte se kupředu, připravte se, že tady narazíte na pořádnou hordu nepřátel a i když je budete většinou potkávat osamoceně, bude to docela těžké. Taky využívejte  světelných tyčinek, které máte u sebe, a na křižovatkách s nimi označte cestu kudy jdete, abyste nechodili pořád dokola. Na křižovatce jděte vlevo a zabijte vojáky, které potkáte. Na další křižovatce jděte zase vlevo, po chvíli zjistíte, že rádio nefunguje.  Projděte přes nepřátelské ubikace až k další křižovatce. Tady pokračujte vpravo, protože vlevo je bodáková past. Pokračujte dál až k místnosti po vaší pravici, tady je pod poklopem schován sklad zbraní, kde se můžete dodatečně vybavit.

Pokračujte dál, až do velitelské místnosti s rádiem. Pobijte všechny a kontaktujte vaše velitelství. Ještě než odejdete, přilepte jim na rádio C4. Pokračujte přes školící místnost až ke křižovatce, kde jděte vlevo. Šachtou spadněte dolů a pokračujte chodbami dál. Na čtyřech křižovatkách odbočte vpravo a na té páté vlevo, protože vpravo je opět bodáková past. Za chvíli uslyšíte Marva, zrychlete krok a dojděte až do centrální místnosti. Tu důkladně prohledejte a kontaktujte základnu. Opusťte centrální místnost a pokračujte dál, dokud nenarazíte na poklop v zemi. Poslední tunel vás zavede konečně na čerstvý vzduch.

Mise 12 : Řeka Khe Bana

Vyslechněte si zprávu od velitelství a až vámi nastražená C4 exploduje, rychle se vydejte k řece. Nepřátelé teď začnou vylézat z děr a půjdou vám po krku. Jděte podél řeky na jih, snažte se vyhnout zbytečné konfrontaci s nepřítelem: je jich tady opravdu hodně. Dojděte k mostu a přejděte přes něj. Zamiřte rychle k prázdné vesnici, odtud pokračujte na sever až k brodu. Tady by moc nepřátel být nemělo. Rychle přejděte brod a nasedněte do člunu. Ujměte se kulometu a střílejte na útočící vojáky.  Používejte vždy jen krátké dávky po 3 -5 nábojích, jinak vám dojde munice.  Snažte se vždy zneškodnit nepřátele, kteří jsou blízko. Jeden z vašich vojáků na lodi vám bude pomáhat M-16, takže dostat se do bezpečí by zas tak velký problém být neměl.

Dokončení příště!


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 22 N/A
Fotografové vyrazili do Řecka, nafotili nádherné snímky v AC Odyssey

Fotografové vyrazili do Řecka, nafotil…

Stejně jako Origins i Odyssey nabízí propracovaný fotorežim. A umělecké kousky na sebe nenechaly dlouho čekat!

8.  10.  2018 | | 7 N/A
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
Evropský PS Store láká na skvělé slevy, nechybí Detroit a God of War

Evropský PS Store láká na skvělé slevy…

Nejsou to jen malé hry, co dostanou slevy na Playstationu. Tentokrát jde o hity.

4.  10.  2018 | | 7 N/A