NBA 2K14: úměrná evoluce (recenze)

Kluci z 2K nám přednedávnem nabídli návrat na oblíbené hřiště série NBA, která v současné době vládne basketbalovým simulátorům. Jak je na tom ale nový díl? To se dozvíte v naší recenzi.

Se sérií NBA 2K jsem už od roku 2009, kdy vyšel díl 2K10 s obalem, na kterém cenil zuby Kobie Bryant. Basket od těchto vývojářů už však začal ukazovat své kvality mnohem, mnohem dříve. Zatímco dříve si však své místo musel tvrdě vybojovat, nedostatek konkurence v poslední době však začíná tvůrci postupně oslabovat. Proč se také snažit, když si vás tejně koupí, že? Otázkou tedy je, zda si 2K14 koupíte proto, že je nejlepší, nebo proto, že je jediný.

021840.jpg 021842.jpg 022482.jpg

Postupná evoluce

Nalijme si hned zkraje čistého vína. Pokud stejně jako já hrajete každý ročník série, zprvu se vám může zdát 2K14 jako přeskinovaná třináctka. Skutečně, po prvních několika zápasech je totiž novinek tak málo, že pravý fanoušek procedí pár nadávek a začne připravovat neplánovaný výlet do studia. Tak horké to ale není, klukům z 2K se totiž podařilo najít tenkou hranicí mezí „dyť je to stejný jako předchůdce“ a „těch novinek je tak moc, že už ani nevidím hru samotnou“. Nejnovější basket je tak názorným příkladem „úměrné evoluce“.

 

U módu LeBron: Path to Greatness potěší precizní vizualizace a šmrnc, se kterým je prezentován

 

Pokud bychom se totiž měli podívat na nabídku módů, zjistíme, že přibyl vlastně jen jeden nový. Na obalu se neculí LeBron James jen tak náhodou, ve hře totiž naleznete mód LeBron: Path to Greatness. Na rozdíl od módu Jordan Challenge, představenému v ročníku 2K12, na to však jde zcela opačně. Nebudete tady totiž opět prožívat nejzajímavější hvězdné momenty pana LeBrona, nýbrž se s ním pustíte na hypotetickou pouť do budoucnosti, ať už jako člen týmu Miami Heat, nebo jako „hráč na volné noze“.

1377709462-media.jpg

Nápad to rozhodně není špatný a mód dokáže upoutat pozornost, zvlášť pokud patříte mezi fanoušky LeBrona, ani zdaleka se však nejedná o tak epický zážitek, jako možnost znovu prožít hvězdné momenty svých oblíbenců napříč historií NBA. Zkrátka na to nemá. Na druhou stranu potěší precizní vizualizace a šmrnc, se kterým je mód prezentován. Nechybí dokonce ani exkluzivní komentáře Kevina Harlana, který nakecal spoustu vět i speciálně pro tento mód.

 

Nově se do hry přidala euroliga, bohužel na úkor Dream Teamu, který se do 2K14 nevešel

 

Bohužel vše ostatní zůstalo při starém. Vrací se rychlá hra, sezóna i Association mód. Nově se do hry přidala euroliga, bohužel na úkor Dream Teamu, který se do 2K14 nevešel. Nebo vejít nechtěl.

Jádro pudla v hratelnosti

To nejdůležitější v basketbalu je ale samozřejmě hratelnost, a 2K14 v ní jen stěží hledá konkurenci. Právě zde totiž naleznete ty na první pohled malé a bezvýznamné změny, které ale v konečném důsledku vytváří jeden z nejucelenějších sportovních zážitků za poslední dobu. Tempo hry je perfektně vyvážené, ať už jde o útok či obranu, vše se zdá být na svých místech. Umělá inteligence byla o něco vyšponována, bránění je tak nyní podstatně agresivnější a i když to tentokrát vyústí v časté fauly, dávat koše už není tak jednoduché, jako kdysi. Musíte si dávat pozor na hráče, jejich umístění a především schopnosti.

219600_screenshots_2013-02-26_00005.jpg lebronnextgen_ps4_576qskg5.jpg nba2k14_lebron_kobe.jpg

Samotný ovládací systém je taktéž bez chybičky a doznal i několika příjemných dodatků. Střílení i driblování je nyní umožněno pouhým šmátráním analogové páčky, bez potřeby tisknout dodatečná tlačítka. Uděláte pár rychlých pohybů analogem a hráč si s míčem efektně pohraje, podržíte jej déle a hráč vystřelí, případně zavěsí. Pravou páčkou navíc dokážete provést úctyhodné množství rozličných manévrů a driblů, díky kterým se probojujete pod koš snáze. Vše je intuitivní a stačí jen chvilka, aby vám styl ovládání přešel do krve.

 

Při správném využití "slepých přihrávek" se vám povedou dokonalé útoky, hodné efektních filmových opakovaček

 

Skvělou novinkou je tzv. Assist Pass, což je v zásadě přehrávka poslepu. Stačí podržet zadní tlačítko (LT u Xboxu, R2 u PS3) a mrsknout pravou páčkou do směru přihrávky. Hráč, ať už je v jakékoliv situaci, tam bez váhání mrskne míč a hra pokračuje. Při správném využití se vám povedou dokonalé útoky, hodné efektních filmových opakovaček. Tento fígl je ale třeba využívat s rozmyslem, je totiž velmi lehké míč ztratit.

Jako přímý přenos

Nebylo to poprvé, co se mě při hraní lidé ptali, zda náhodou nesleduji přímý přenos. Úroveň prezentace totiž dokonale doplňuje hratelnost a na nový bastket je radost pohledět. Ostatně, grafické zpracování bylo vždy silnou stránkou série a ani u nejnovějšího dílu tomu není jinak. Do koktejlu se přidala hrstka nových animací, díky čemuž se hráči pohybují ještě reálněji a přirozeněji. Atmosféra na zápasech je parádní, vše doplňují skvělé televizní efekty, hučení fanoušků, akční střih a trojice komentátorů, jež se v dění na obrazovce opravdu vyznají.

nba2k14-360-sept18-heat-olympiacos-001-1-jpg-jpgcopy-1.jpg NBA-2K14-screenshot-1.jpg NBA-2K14-screenshot-4.jpg

Občas narazíte na zasekávání postav, případně kiksy textur, to se ale děje velmi zřídkakdy a v zásadě si toho ani nemusíte všimnout. Na druhou stranu verze pro novou generaci konzolí přidávají ještě další míru realismu pomocí perfektně zpracovaných animací dresů a obličejů. Určitě jste viděli trailer nové verze, a pokud ne, doporučuji si osvěžit paměť zde v recenzi.

Dostupné pro: PC, X360, iPhone, Android, PS4, Xbox One
Žánr: Sportovní | Basketbalový simulátor
Výrobce: 2K Sports
Začátek prodeje: 4. října 2013
  • Skvělá hratelnost
  • Realistické zpracování
  • Intuitivní ovládání
  • Jen jeden nový mód
  • Málo nových prvků

NBA 2K14 je názorným příkladem, jak prodloužit životnost série do té doby, než se rozhodnete pro revoluční kroky. Letošní ročník je totiž s velkou pravděpodobností poslední, který se objeví na současné generaci konzolí a tvůrci rozhodně neplánují odhalovat velké změny ještě předtím, než překočírují na PS4 a Xbox One.

 

Pokud patříte mezi fanoušky série, rozhodně do toho jděte, osobně mě ale zajímá spíše blízká budoucnost značky

 

Výsledkem je malá, ale praktická evoluce, díky které jsme se dočkali ještě o chlup vypiplanějšího, zábavnějšího a celkově lepšího basketu. Pokud patříte mezi fanoušky série, rozhodně do toho jděte, osobně mě ale zajímá spíše blízká budoucnost značky. S příchodem pořádné konkurence a nové generace konzolí to totiž bude zatraceně zajímavé.

hce counter


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, kusů je extrémně málo

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, ku…

Chcete svou konzoli s příchutí kultovní PS2? Pak si pospěšte.

5.  1.  2021 | |1 N/A
Daniel Pánek
PlayStation 5Konzole
Temná strana eSportu: videoherní steroidy a další vylepšováky

Temná strana eSportu: videoherní steroidy a další …

Ne každý z nás má na to stát se tím nejlepším z nejlepších. Co když ale k úspěchu existuje zkratka?

10.  1.  2021 | |24 N/A
Miroslav Werner
TémaBezpečnost
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma