NBA Live 2000 - je libo basket?

EA Sports je už dlouhou dobu jedničkou mezi sportovními hrami. Mezi nejlepší a nejhratelnější patří každý rok NHL, na druhém místě FIFA a pak NBA. Jaká je nová verze této populární americké hry? Zůstává i tento rok až na třetí příčce?
NBA Live 2000 - je libo basket?

Žánr: sportovní hra
Minimum: Pentium 166, 32 MB RAM, zvuková karta, grafický akcelerátor
3D: ano
Multiplayer: ano, DirectX
Výrobce: EA Sports
Distributor:
Electronic Arts

Neodmyslitelnou součástí každé hry je dnes intro, kterým vás chtějí výrobci navnadit a správně nažhavit na hru samotnou. Musím se přiznat, že intro v úvodu NBA mě nadchlo. Ze všech, které jsem kdy viděl, ho řadím velmi vysoko a stejně jako například u poslední NHL se podařilo tvůrcům skvěle skloubit hudbu s obrazem a hlavně dokonalým střihem. Je vychytané do sebemenšího detailu a myslím si, že kdyby se udělovali za intra her Oscary, tak tento kousek by byl žhavým kandidátem na vítěze. Ale nekupujete si hru kvůli intru, že?

Tříbodová soutěžGeniální intro

Hra samotná je zpočátku velmi nepřehledná kvůli vysokému počtu hráčů na malé ploše, z nichž každý má vyznačenou linku své výdrže. Ale zvyknete si. Nejtěžší na celé hře je ovládání, které není nijak přednastavené. Pokud nevlastníte joystick či joypad, se kterým se hra ovládá velmi snadno, tak doporučuji si předvolit klávesnici podobně jako je tomu u hry FIFA. Tj. klávesy mezi A, F, E a C. Budete-li se snažit aplikovat ovládání jako je při NHL, mám obavy, že nepokryjete všechny funkce. Jinak probíhá ovládání standardně, prostě hrajete s vámi zvoleným a označeným hráčem, který je právě u míče. Stejné klávesy mohou plnit různé funkce na vaší polovině a při útoku.

Doskoky patří k tomu nejlepšímu ve hřePřehledné menu

Pochopitelně, že hra má několik možností zápasu. Kromě klasické sezóny a play-off, můžete trénovat na ulici hru na jeden koš, zúčastnit se soutěže o nejvyšší počet vstřelených „trojek“ nebo například hrát zápas jeden na jednoho s Michaelem Jordanem, nechybí ani exhibice na rozehřátí či dnes už samozřejmý multiplayer. Ten můžete hrát buď po Internetu nebo na jednom počítači (pokud máte joystick). Při multiplayeru hrajete zápas pět proti pěti nebo jeden na jednoho. A jako už tradičně, jsou tyto hry nejlepší a nejzábavnější.

Teď už dalším bodům nezabrání.Nádherný pocit.

Při zápasech s celými týmy si můžete vybrat z libovolného týmu NHL současnosti, s aktuální sestavou samozřejmě, anebo z All Stars týmů 60. – 90. let. Proto nechybí skutečně žádné z velkých jmen basketbalové historie, až na extravagantního Rodmana – nechápu proč. Můžete měnit hráče libovolně do jakého chcete týmu a udělat si tak například z Orlanda Magic neporazitelný mančaft. Nad ostatními typy her musím vyjádřit velké zklamání a zároveň pochvalu. Turnaj o tříbodové koše mi připadal zdlouhavý a nesmyslný. Nevím v čem je pointa, těžko se naučíte pomocí nich skutečně střílet, když se jedná o čas a je jednodušší se naučit hrát při tréninku. Stejně tak sledovat počítačové spoluhráče, jak se (ne)trefují do koše, na stejné bicí sólo, pořád dokola mě nenadchlo. Oproti tomu souboj jeden na jednoho v šeru na ulici je geniální. Nejen že si skvěle a při vašem vlastním tempu nacvičíte střelbu na koš, efektivní zakončování a hru na tělo zároveň, ale hlavně se vám do ruky dostane skvěle ovládání hráče. Mohu všem doporučit si po instalaci hry vyzkoušet trénink a pak pár zápasů (při kterých se neustále mění v pozadí hudba a neomrzí tak) jeden na jednoho. Budete pak dokonale připraveni pro play-off. Ještě k té hudbě; uslyšíte tu kapely jako Run DMC, Naughty by Nature nebo George Clintona. Všímáte si taky, jaký důraz se dnes na výběr hudby u počítačových her klade?

Nevíte někdo, proč mu říkali Air Jordan?Pohoda v noci.

Co se změnilo od minulé verze této hry nejsou ani její pravidla ani to, že by se začala hrát nohama, ale výrazně se zlepšila její grafika a reálnost. Když chce hráč vyskočit, tak opravdu pokrčí kolena, odrazí se a vyskočí. Není už tím supermanem na pérech, který běží a pak se vymrští směrem ke koši s nataženými nohami. I dopad je daleko přirozenější a to vše si nejlépe vychutnáte hlavně při opakováních. Ta jsou sama o sobě velmi propracovaná a není nad to si pouštět výborně zasazený koš vašeho hráče pořád dokola z jiného úhlu pohledu či vzdálenosti. Samozřejmě, že ty nejlepší můžete ukládat (překvapivě na stejné místo jako rozehrané zápasy) nebo si nejlepší moment uložit jako soubor .tga . Nemůžu se dočkat chvíle, kdy se nejlepší momenty, ať už fotbalového, basketbalového nebo hokejového zápasu budou ukládat jako film, například ve formátu mpeg. Samostatnou kapitolu by mohl tvořit seznam geniálních doskoků a sólových zakončování. Vypadají skvěle, a věřte, že se budete cítit dobře, když váš hráč vyskočí nad koš a pak něžně pustí balón tak, aby spadl přímo do něj mezitím, co on se snese zpět na zem. Ale i zuřivé zavěšení a shoupnutí na obroučce potěší. Co oceníte při hře samotné je fakt, že při střídání hráčů (pro neznalé, v basketbale se nestřídá pouze na konci, aby se ušetřil čas) můžete porovnat hráče, kterého stahujete ze hry za jeho náhradníka. A nemluvím o jejich vizáži… Pro majitele slabších strojů mám dobrou zprávu. Veškeré detaily, světla, stíny a publikum se dají stáhnout na úplné minimum a pro vás šťastnější, i na úplné maximum, kdy už pak hra samotná dosahuje podoby téměř televizního záznamu.

Další body.A co je to ta gravitace?

Hra NBA Live 2000 patří mezi nejlepší hry se sportovní tématikou, je výborně hratelná, má špičkovou grafiku a troufnu si odvážně tvrdit, že letošní NBA se povedla víc než FIFA – alespoň u mě je na druhém místě za hokejem. Neměla by chybět ani ve vaší kolekci.

Grafika: 8/10
Zvuky: 6/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 8/10
...NBA Live 2000 patří mezi nejlepší hry se sportovní tématikou, je výborně hratelná, má špičkovou grafiku a troufnu si odvážně tvrdit, že letošní NBA se povedla víc než FIFA...neměla by chybět ani ve vaší kolekci...
Celkové hodnocení: 8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A