Nečekané mikroregiony: tuzemské hraní

Regionální zámky sice s příchodem nové generace konzolí postupně mizí, na problémy s omezením však narážíme stále.

Osobně se považuji za příznivce Sony konzolí, protože z hned několika důvodů a v několika generacích mi jejich produkty přinesly spousty zábavy a naprosto promrhaných a neproduktivních hodin (na druhou stranu přesně o tom přeci zábava je – o neproduktivně tráveném čase, byť se to vzájemně samozřejmě nevylučuje), takže mám tak trochu tendenci je omlouvat a bít se sportovně do první kapky krve na fórech.

O to více mne ale zamrzí, když zakopnu o nějaký ten nešvar, nebo chybu, kterou zkrátka těžko vydýchám, protože mi je jasné, že z korporátního hlediska jde o naprosto minoritní záležitost, se kterou se asi nikdo nebude obtěžovat nic dělat. Bohužel lidé nejsou korporace a nesou všechno osobně, přičemž spousty drobností, které firmě dávají jakýs takýs smysl, normální spotřebitele vyloženě vytáčí do vysokých obrátek. V tom případě se prostě musím ozvat s nějakou tou kritikou. Jednou z nich jsou regiony.

Postscriptum260.jpg

PS4 není regionálně uzamčená konzole a v podstatě si můžete koupit hru třeba v Brazílii a nebude to problém, protože váš stroj vám ji spolehlivě přehraje. Kdo si pamatuje jiné velikosti cartridgů u SNESu, nebo PAL/NTSC obrazové formáty si musí v dnešní době oddechnout.

Co je ale docela podraz a o čem se doposud ani moc nevědělo je, že DLC, svým způsobem, regionální stále jsou! Pokud zůstanete ve svém regionu, budete kupovat hry oficiálně distribuované ve vašem regionu a svůj účet máte vedený v daném regionu, je pravděpodobné, že nikdy nenarazíte na jediný problém. Jenže když už se tak bavíme o České Republice, potažmo Slovensku – šedý dovoz máme něco jako národní koníček a je jen otázkou času, než se vám stane to, co mě.

Postscriptum261.jpg

Kdo čte tento blog, ví o mém loňském stěhování za kanál do Anglánie. Pokud se zajímáte blíže, tak jako jo, jde to a zatím zůstávám. V této zemi zázraků, etnického guláše, divného počasí (letošní zima byla taková, že podzim vlastně plynule přešel v jaro a já na to říkám HURÁ, protože nesnáším sníh a zimu. Běžkařům a lyžařům se neomlouvám, pro mne jde o naprosto nesmyslné sporty) a chaotického jazyka mne zastihl launch PS4. Asi dává docela smysl, že když už tady bydlím, tak si koupím konzoli zde a k ní i nějaké ty hry. Rozhodně si pro ni nebudu posílat do Čech.

A protože máme dobu přející propojování skrze internet a Sony vcelku inteligentně už dávno zavedla jednotný účet pro všechny své herní platformy, bylo nasnadě si na novém železe aktivovat původní account, pod kterým hraji již několik let a na kterém si platím PSN+. Potud všechno v pořádku a není nač si stěžovat, protože propojení proběhlo bez závad. Dokud jsem nedohrál Killzone a nezačal se věnovat multiplayeru.

Postscriptum262.jpg

Ten je vcelku povedený, solidně zábavný a na poměry ostatních FPS poněkud neobvyklý. Po letech a dílech série Killzone od studia Guerrilla jsem zvyklý na docela pravidelné zásobování novými mapami, přičemž jejich úroveň bývá opravdu nadstandard. A také jsem se dočkal. Před asi čtrnácti dny byly uvolněné dvě mapy zdarma, takže hned jak jsem dojel posledního Thiefa (mimochodem doporučuji), zasunul jsem disk do mechaniky a nastartoval Store, jakože si je stáhnu.

Jenže ouha. Z nějakého mě neznámého důvodu i přes to, že jsem mapy stáhnul, je hra neregistrovala a systém mi neustále psal, že se čeká na instalaci. Asi chyba při downloadu, řekl jsem si, smazal mapy a stáhl znovu. Zase to nefungovalo. Hmmm, chyba při instalaci hry? Chyba na Store? Chyba na disku, potažmo HDD? Ukázalo se, že nejsem sám, kterému se něco podobného děje a že na vině jsou mezi spotřebiteli tolik oblíbené regiony, plus fakt, že můj CZ účet byl na konzoli zaveden jako první a hlavní, což je poněkud nevratný proces.

Postscriptum263.jpg

Z nějakého důvodu se totiž údajně UK stala minulý rok regionem sama pro sebe. Nikdo o tom nikde nepsal, nic neproběhlo médii a nikde se na to neupozorňuje, ale Británie má nyní své vlastní kódování a pokud si chcete zahrát z UK kopie, je vhodné mít i UK účet. Bohužel problém sahá poněkud hlouběji, protože když jsem si vytvořil pro potřeby onoho DLC UK profil a stáhnul mapy, stále nešli nainstalovat, respektive ani po instalaci je hra neregistruje a mě pomalu začínají téci nervy.

Ono kdyby šlo jen o ty věci zdarma, asi bych se moc nevztekal, ale já si zaplatil na CZ Store i Seasonal pass a zatím to vypadá, že o ty peníze přijdu, protože CZ účet jaksi není kompatibilní s UK hrou/konzolí. Že nejde jen o problém těchto map a jde spíše o systémovou chybu naznačuje stejná situace u skinů pro vašeho létajícího robůtka, a tak mám strach si koupit DLC do Thiefa, protože sice vydělávám dost, ale vyhazovat se mi nechce už z principu.

Postscriptum264.jpg

Jen tak ze zvědavosti jsem si proběhl oficiální Killzone fórum a z výsledku jsem moc nadšený nebyl. Guerrilla si je problému vědoma, ale vina je na straně Sony, které patří celá sít a která nastavuje pravidla, potažmo celé PSN prostředí. Na řešení se údajně pracuje. Otázkou asi je, jak moc intenzivně, protože jak Guerrilla, tak i Sony mají momentálně patrně plné ruce práce s něčím jiným, než-li jsou problémy nějakého toho promile zákazníků. Jenže já mám takový pocit, že tenhle problémeček jim může brzy přerůst přes hlavu a budou čelit solidnímu davu rozčílených zákazníků. Tedy řeknu vám, pracovat na lince podpory bych dneska nechtěl.

Postscriptum265.jpg

Stačí si jen vzít země, které nemají oficiální Sony zastoupení a do kterých se zavážejí hry a konzole prakticky odkudkoliv, kde to jen jde a odkud jsou sklady jen trochu plnější. V takových zemích lidé zásadně fungují na fake accountech a hry pocházejí hned z několika regionů. Navíc právě díky UK mikroregionu se situace stane ještě více pikantní, protože stále více hráčů v celé Evropě spoléhá na levný import skrze E-shopy jako například The Hut nebo Zavvi, jež sídlí právě v Anglii.

Dalším problémem je samotná migrace pracovních sil v celé Evropě, která ano, má oficiální podporu Sony, ale jakmile jednou zadáte do accountu zemi, ze které si vytváříte účet, máte to až do konce života a nelze to změnit, což je právě problém, pokud se přestěhujete do jiné země s jinou měnou, nebo nedej bože jiným regionem. Pakliže máte spoustu digitálního obsahu ve své virtuální knihovničce, rozhodně si ho nebudete chtít kupovat znovu jen proto, aby vám v jiné zemi zase šel spustit, nehledě na uložené pozice, dosažený herní progres, tofeje a tak podobně.

Postscriptum266.jpg

Zatím jde jen o jednu nebo dvě hry, jež jsem si pro PS4 koupil, a tak nejde o moc veliký průšvih. Můžu s tím žít. Je zajímavé, že PS3 takovýto kopanec nemá a vše, co jsem zatím v UK koupil funguje spolehlivě. Každopádně nehodlám zůstat jen u dvou PS4 titulů a předpokládám, že časem si zde zakoupím vicero krabiček, čímž se situace bude dramaticky zhoršovat, pakliže Sony nechá vše bez nápravy. Vzhledem k tomu, jak jsou dnes hry vydávané ve dvoutřetinovém stavu a jak jsou závislé na DLC asi mne (a nejenom mne) čeká velmi zajímavá budoucnost.