Nečekané mikroregiony: tuzemské hraní

Regionální zámky sice s příchodem nové generace konzolí postupně mizí, na problémy s omezením však narážíme stále.

Osobně se považuji za příznivce Sony konzolí, protože z hned několika důvodů a v několika generacích mi jejich produkty přinesly spousty zábavy a naprosto promrhaných a neproduktivních hodin (na druhou stranu přesně o tom přeci zábava je – o neproduktivně tráveném čase, byť se to vzájemně samozřejmě nevylučuje), takže mám tak trochu tendenci je omlouvat a bít se sportovně do první kapky krve na fórech.

O to více mne ale zamrzí, když zakopnu o nějaký ten nešvar, nebo chybu, kterou zkrátka těžko vydýchám, protože mi je jasné, že z korporátního hlediska jde o naprosto minoritní záležitost, se kterou se asi nikdo nebude obtěžovat nic dělat. Bohužel lidé nejsou korporace a nesou všechno osobně, přičemž spousty drobností, které firmě dávají jakýs takýs smysl, normální spotřebitele vyloženě vytáčí do vysokých obrátek. V tom případě se prostě musím ozvat s nějakou tou kritikou. Jednou z nich jsou regiony.

Postscriptum260.jpg

PS4 není regionálně uzamčená konzole a v podstatě si můžete koupit hru třeba v Brazílii a nebude to problém, protože váš stroj vám ji spolehlivě přehraje. Kdo si pamatuje jiné velikosti cartridgů u SNESu, nebo PAL/NTSC obrazové formáty si musí v dnešní době oddechnout.

Co je ale docela podraz a o čem se doposud ani moc nevědělo je, že DLC, svým způsobem, regionální stále jsou! Pokud zůstanete ve svém regionu, budete kupovat hry oficiálně distribuované ve vašem regionu a svůj účet máte vedený v daném regionu, je pravděpodobné, že nikdy nenarazíte na jediný problém. Jenže když už se tak bavíme o České Republice, potažmo Slovensku – šedý dovoz máme něco jako národní koníček a je jen otázkou času, než se vám stane to, co mě.

Postscriptum261.jpg

Kdo čte tento blog, ví o mém loňském stěhování za kanál do Anglánie. Pokud se zajímáte blíže, tak jako jo, jde to a zatím zůstávám. V této zemi zázraků, etnického guláše, divného počasí (letošní zima byla taková, že podzim vlastně plynule přešel v jaro a já na to říkám HURÁ, protože nesnáším sníh a zimu. Běžkařům a lyžařům se neomlouvám, pro mne jde o naprosto nesmyslné sporty) a chaotického jazyka mne zastihl launch PS4. Asi dává docela smysl, že když už tady bydlím, tak si koupím konzoli zde a k ní i nějaké ty hry. Rozhodně si pro ni nebudu posílat do Čech.

A protože máme dobu přející propojování skrze internet a Sony vcelku inteligentně už dávno zavedla jednotný účet pro všechny své herní platformy, bylo nasnadě si na novém železe aktivovat původní account, pod kterým hraji již několik let a na kterém si platím PSN+. Potud všechno v pořádku a není nač si stěžovat, protože propojení proběhlo bez závad. Dokud jsem nedohrál Killzone a nezačal se věnovat multiplayeru.

Postscriptum262.jpg

Ten je vcelku povedený, solidně zábavný a na poměry ostatních FPS poněkud neobvyklý. Po letech a dílech série Killzone od studia Guerrilla jsem zvyklý na docela pravidelné zásobování novými mapami, přičemž jejich úroveň bývá opravdu nadstandard. A také jsem se dočkal. Před asi čtrnácti dny byly uvolněné dvě mapy zdarma, takže hned jak jsem dojel posledního Thiefa (mimochodem doporučuji), zasunul jsem disk do mechaniky a nastartoval Store, jakože si je stáhnu.

Jenže ouha. Z nějakého mě neznámého důvodu i přes to, že jsem mapy stáhnul, je hra neregistrovala a systém mi neustále psal, že se čeká na instalaci. Asi chyba při downloadu, řekl jsem si, smazal mapy a stáhl znovu. Zase to nefungovalo. Hmmm, chyba při instalaci hry? Chyba na Store? Chyba na disku, potažmo HDD? Ukázalo se, že nejsem sám, kterému se něco podobného děje a že na vině jsou mezi spotřebiteli tolik oblíbené regiony, plus fakt, že můj CZ účet byl na konzoli zaveden jako první a hlavní, což je poněkud nevratný proces.

Postscriptum263.jpg

Z nějakého důvodu se totiž údajně UK stala minulý rok regionem sama pro sebe. Nikdo o tom nikde nepsal, nic neproběhlo médii a nikde se na to neupozorňuje, ale Británie má nyní své vlastní kódování a pokud si chcete zahrát z UK kopie, je vhodné mít i UK účet. Bohužel problém sahá poněkud hlouběji, protože když jsem si vytvořil pro potřeby onoho DLC UK profil a stáhnul mapy, stále nešli nainstalovat, respektive ani po instalaci je hra neregistruje a mě pomalu začínají téci nervy.

Ono kdyby šlo jen o ty věci zdarma, asi bych se moc nevztekal, ale já si zaplatil na CZ Store i Seasonal pass a zatím to vypadá, že o ty peníze přijdu, protože CZ účet jaksi není kompatibilní s UK hrou/konzolí. Že nejde jen o problém těchto map a jde spíše o systémovou chybu naznačuje stejná situace u skinů pro vašeho létajícího robůtka, a tak mám strach si koupit DLC do Thiefa, protože sice vydělávám dost, ale vyhazovat se mi nechce už z principu.

Postscriptum264.jpg

Jen tak ze zvědavosti jsem si proběhl oficiální Killzone fórum a z výsledku jsem moc nadšený nebyl. Guerrilla si je problému vědoma, ale vina je na straně Sony, které patří celá sít a která nastavuje pravidla, potažmo celé PSN prostředí. Na řešení se údajně pracuje. Otázkou asi je, jak moc intenzivně, protože jak Guerrilla, tak i Sony mají momentálně patrně plné ruce práce s něčím jiným, než-li jsou problémy nějakého toho promile zákazníků. Jenže já mám takový pocit, že tenhle problémeček jim může brzy přerůst přes hlavu a budou čelit solidnímu davu rozčílených zákazníků. Tedy řeknu vám, pracovat na lince podpory bych dneska nechtěl.

Postscriptum265.jpg

Stačí si jen vzít země, které nemají oficiální Sony zastoupení a do kterých se zavážejí hry a konzole prakticky odkudkoliv, kde to jen jde a odkud jsou sklady jen trochu plnější. V takových zemích lidé zásadně fungují na fake accountech a hry pocházejí hned z několika regionů. Navíc právě díky UK mikroregionu se situace stane ještě více pikantní, protože stále více hráčů v celé Evropě spoléhá na levný import skrze E-shopy jako například The Hut nebo Zavvi, jež sídlí právě v Anglii.

Dalším problémem je samotná migrace pracovních sil v celé Evropě, která ano, má oficiální podporu Sony, ale jakmile jednou zadáte do accountu zemi, ze které si vytváříte účet, máte to až do konce života a nelze to změnit, což je právě problém, pokud se přestěhujete do jiné země s jinou měnou, nebo nedej bože jiným regionem. Pakliže máte spoustu digitálního obsahu ve své virtuální knihovničce, rozhodně si ho nebudete chtít kupovat znovu jen proto, aby vám v jiné zemi zase šel spustit, nehledě na uložené pozice, dosažený herní progres, tofeje a tak podobně.

Postscriptum266.jpg

Zatím jde jen o jednu nebo dvě hry, jež jsem si pro PS4 koupil, a tak nejde o moc veliký průšvih. Můžu s tím žít. Je zajímavé, že PS3 takovýto kopanec nemá a vše, co jsem zatím v UK koupil funguje spolehlivě. Každopádně nehodlám zůstat jen u dvou PS4 titulů a předpokládám, že časem si zde zakoupím vicero krabiček, čímž se situace bude dramaticky zhoršovat, pakliže Sony nechá vše bez nápravy. Vzhledem k tomu, jak jsou dnes hry vydávané ve dvoutřetinovém stavu a jak jsou závislé na DLC asi mne (a nejenom mne) čeká velmi zajímavá budoucnost.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |