Need for Speed: The Run - ochutnejte Ameriku (recenze)

Každoroční Need for Speed mají letos undergroundovou variantu, kdy musíte ve zběsilém závodě přejet napříč Amerikou. A opravdu ji poznáte.

Stereotypy jsou zvláštní věc. Nejen že každý listopad přichází nové Need for Speed, ale také je od jisté doby jasné, že se bude jednat v liché roky o arkádové závody. Typická naleštěná auta za těžký peníz se srážejí s policií, zběsile odrážejí od překážek a filmově létají stovky metrů vzduchem. A když už se prohání po Americe, tak nesmí chybět ani gangsterské podsvětí a závod o šílené peníze pro vítěze. A to vše obsahuje i NFS: The Run.

 

Tvůrci (letos po delší době opět Black Box) se z nepochopitelných důvodů snažili o nějaký příběh, který však jako obvykle sklidí jen posměch. V kůži nějakého Jacka, po kterém jdou snad všichni padouši Ameriky bez zjevného důvodu, se vás snaží nejdřív sešrotovat s drahou 911, načež se přihlásíte (za peníze jisté Sam) do závodu napříč Amerikou.

TIP: Snažte se dokončit závod bez restartů, je za to výrazný bonus v podobě zkušeností.

Po cestě se vás pro změnu snaží několikrát zase zabít, ale to už je normální. Jen mne překvapily zjevné nesmysly, jako že se nedozvíte, proč po vás vlastně tak jdou, nebo jak se v Chicagu dostanu do souboje se zloduchem, kterého jsem už dávno předjel.

Zkušenosti s votuzidly

The Run přitom nabízí příběh o deseti částech, přičemž po dokončení každé z nich se vám daná kapitola otevře k překonávání časových výzev. A to je všechno. Žádné volné ježdění, žádný quickrace, nic. Dokonce i pro více hráčů je hra podobně omezená. Jasně, ve velkém závodě se pěkně střídají časovky, rychlé bitvy s pár protivníky a klasické závody (kde se jen musíte prokousat odzadu k vítězství v cíli) s občasnými zpestřeními, ale rozhodně to široká nabídka není.

VIDEO: 5028 'Need for Speed The Run - Race for Your Life'

Podobně jste na tom i s různými vozy - sice jich jsou na výběr desítky a stovky, navíc každý s trochu jiným chováním a jízdními vlastnostmi, ale pro Run si jich můžete vybrat jen čtvrthrst a pro challenge máte třídu jasně určenou. Že nemáte rádi rozsypanou rýži?

Nadáváte autorům do plantážníků a kujete temné pikle

Tak to musíte pokračovat s výzvami v jiném regionu, protože challenge se odemykají pěkně postupně. A jako naprosto tragickou bych označil možnost prohlížení si aut, kdy sice můžete zvolit barvu a některou z předem vytvořených úprav tvaru, ale pak s daným vozem ani volantem neotočíte, natož abyste se někde hned projeli.

Zmíněná možnost vizuální úpravy je nejen značně osekaná, ale pouze pro takovéto prohlížení a challenge, pokud máte to štěstí a dostanete svůj oblíbený vůz vůbec na výběr. Na druhou stranu ale přichází příjemné získávání zkušeností pomalu za každý ujetý metr, kdy získané úrovně přinášejí zajímavá vylepšení - od pozadí do profilu přes odemčení různých vozů až třeba po rozšíření nádrže na nitro a možnost získat rychlost ve vzduchovém pytli za protivníky.

Vzhůru do závodu

Jak bych mohl roky bezmezně nadávat na celkové pojetí hry, tak musím s pár výjimkami zase chválit samotné závodění. Tvůrci se inspirovali koridorovými střílečkami a udělali hlavně Run slušně naskriptovaný, což pěkně umocňuje filmový zážitek. Samozřejmě, najdou se momenty, kdy budete nadávat až za roh, za všechny můžu uvést průjezd checkpointu následovaný materializací policejního zátarasu metr před čumákem vašeho pohybovadla.

TIP: Pokud jste narazili na zátaras s dírou ve středu na určitém místě, tak tam příště bude zase. Stačí si to zapamatovat a pak už jen projet.

Většinu času se však v děsivém tempu budete snažit nějak udržet zdivočelé vozidlo na silnici, zatímco výrazná část vašeho vědomí se bude snažit pojmout všechny ty bombastické vjemy, co pro vás tvůrci uchystali.

VIDEO: 5012 'Need for Speed: The Run - On the edge'

Samozřejmostí je pak i catch-up u protivníků, které sice snadno doženete a předjedete, ale pak se vás budou držet jako klíšťata a otravovat každou zatáčku. Musím ale uznat, že letos se podařilo tuhle vlastnost dovedně vyladit a nepůsobí tak rušivě, jak tomu bylo dříve.

Vychytaný je catch-up i mezičasy na časovkách

Podobně jsou skvěle vychytané i mezičasy v časovkách, tvůrci si viditelně dali práci. A když je nejhůř, pak se můžete, nebo občas musíte, až pětkrát vrátit na předchozí checkpoint.

need for speed the run 01.jpgneed for speed the run 02.jpg

Vzhledem k tomu, že Run nabízí desítku zajímavých prostředí, zážitky jízdy se diametrálně liší v každém z nich. Útek z města prostě vypadá jinak, než závod na ostří nožů ze zasněžených svahů posetých lavinovými poli a ostřelovaných ohňostroji. Každé prostředí přináší jiný zážitek, ve většině případů ale silný a zajímavý. Navíc, prodírat se písečnou bouří s minimální viditelností, nebo úzkým kaňonem v prudkém protislunci vyžaduje nějaké to řidičské umění.

Loading...

Jako výrazný problém tratí bych ale viděl nejasnou hranici mezi tím, co vaše auto ustojí a co už ne. A to na obě strany, ať už do něčeho vrazíte a z pohybovadla máte najednou vrak, nebo pokud se opřete v dobré víře o zábradlí a ono zrovna nad propastí povolí (což v dalším průjezdu okomentujete slovy "Skoč, willy, skoč" určenými policejnímu vozu svištícímu okolo vás vstříc svodidlům).

TIP: Ne každá zkratka opravdu pomůže.

Nejhorší jsou ale odbočky, do nichž můžete vjet, ale ihned vás vrátí na předchozí checkpoint. V tu chvíli nadáváte autorům do plantážníků a kujete temné pikle.

VIDEO: 4728 'Need for Speed The Run - Run for the hills trailer'

Podobně se pak cítíte ve chvíli, kdy musíte restartovat celý závod, protože načítání je v některých případech delší, než vlastní závodění. Platíte tak bolestivou daň za filmovou grafiku a zvukové efekty. Ale jako vždy je u her z dílny Electronic Arts potřeba pochválit i hudbu, která nádherně sedí k jednotlivým trasám.

need for speed the run 03.jpgneed for speed the run 04.jpg

Need for Speed: The Run je rozporuplná hra. Na jedné straně zábavné závody, na druhé pak téměř nulová možnost si cokoliv vybrat. Budete se tak skvěle bavit než dojedete Run a veškeré challenge, což jedno dvě odpoledne hravě zhltne, ale pak už vás v podstatě nečeká vůbec nic. Autolog sice láká, ale jezdit pořád dokola to samé bohužel rychle omrzí. Tudy cesta nevede.

Dostupné pro: PC, X360, PS3, 3DS
Žánr: Závodní | akrádové závody
Výrobce: EA | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 16. listopadu 2011
 • filmový zážitek
 • pocit z rychlosti
 • atmosféra závodů
 • omezené možnosti
 • nejasnost kolizí
 • dlouhý loading
 • slabý příběh
Související články
 1. Závod o život v novém traileru na Need for Speed: The Run
 2. Výbuchy a evropská auta v Need for Speed: The Run
 3. Need for Speed: The Run nebude vyžadovat nabušené PC
 4. Sexy modelky z Sports Illustrated v Need for Speed: The Run
 5. Obsah Limitované edice Neef for Speed: The Run
 6. Kinematograf: Skyrim a Need for Speed: The Run v pohybu
 7. Útěk do kopců v Need for Speed: The Run
 8. NFS: The Run - odhalení + gameplay
 9. Need for Speed: Shift 2 - vypusťte McLaren (recenze)
 10. Need for Speed: Hot Pursuit - chyťte Burnout (recenze)
 11. Need for Speed Hot Pursuit iPhone - majáčky a pokuty (recenze)

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |42 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jaké poznatky si odnášíme?

První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jak…

Nová generace konzolí je tu s námi už více než rok. Jaké jsou naše poznatky?

5.  1.  2022 | |16 N/A
Ladislav Novák
TémaNext-gen
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle