Neighbours back from Hell: návrat sousedského pošťuchování | Recenze

Najdou se hry, které by potřebovaly remaster jako sůl. Pak jsou tady ale takové, o které si nikdo neřekl a jediný, komu přišly jako dobrý nápad, byl vydavatel. Neighbours back from Hell je přesně ten druhý případ.

Co baví

  • Přístupnost
  • Zvýšené rozlišení
  • Plynulejší animace

Co vadí

  • Minimální vylepšení
  • Žádný nový obsah
6/10
Hodnocení

Se sousedy je to občas těžké. Někteří totiž neberou ohledy na ostatní a ten ze hry Neighbours back from Hell už vůbec ne. Hlavní postava Woody už toho ale má dost, a tak se do role škůdce postaví sám. Aby to ale nebylo jen tak, přihlásí se do televizní soutěže, aby svými kousky navíc pobavil alespoň pár diváků.  

Koncept Neighbours back from Hell je naprosto jednoduchý. Musíte sousedovy nervy našponovat, jak to jen jde. Pokud jste se pohybovali mezi hrami i na začátku tisíciletí, tak už ho ale určitě znáte. Původně totiž první díl Neighbours from Hell vyšel v roce 2003 a postupně se kromě PC dostal i na konzole. Druhý díl, ve kterém se akce přesouvá ze sousedova domu do dovolenkových destinací, přišel o dva roky později. Neighbours back from Hell je kompilací obou dílů, která je lehce vylepšená a dostupná i na aktuálních konzolích. 

Neighbours back From Hell_20201012155231.pngti8WMXzfvfB3g1LoIjWQvSgz.jpgOE5MwMsxDqASgl0AjCnZdEZ6.jpg
Z grafického hlediska nejde nijak extrémně velký posun

Už ve své době se tato hra odlišovala svojí netradiční stylizací. Na pohled postavičky vypadají jako z plastelíny, ale prostředí je předrenderované. V prvním díle se Woody pohybuje pouze v sousedově domě, který se po pár epizodách rozšíří o další místnosti, aby to nebylo stále to samé. Druhý díl nás vezme do venkovních lokací. Grafika je zcela nově renderovaná ve FullHD rozlišení a framerate animací byl navýšen tak, aby pohyby postav byly plynulejší a celkově vypadaly lépe. Kdybych ale vedle sebe viděl obrázky z původní a nové verze, rozdíl bych poznal jen stěží.  

 

"Když pominu uživatelské rozhraní, tak mezi původní verzí a Neighbours back from Hell je naprosto minimální rozdíl." 

 

Když pominu uživatelské rozhraní, tak mezi původní verzí a Neighbours back from Hell je naprosto minimální rozdíl. To platí jak po grafické stránce, tak ohledně obsahu. Tento balíček v sobě kombinuje oba tituly do jednoho, takže si na jeden zátah můžete dát všechny epizody bez jakéhokoliv problému. V případě, že znáte originál, tak tady nenarazíte na jedinou novinku.  

Neighbours back From Hell_20201009121517.jpg
Novinky tu nečekejte, jde vlastně jen o moderní kompilaci obou dílů

Stále je to o tom naštvat souseda. V každé epizodě máte jasně dané, kolikrát ho můžete nachytat a je na vás se dovtípit toho, jaké předměty k tomu použít a jak pasti nastražit, aby se do nich soused vůbec chytil. Při každém průchodu je to ale naprosto stejné, takže potenciál k tomu, že byste si Neighbours back from Hell někdy dali znovu, je mizivý. 

Neighbours back From Hell_20201009125417.jpgNeighbours back From Hell_20201009115625.jpgNeighbours back From Hell_20201009120155.jpg
Ve hře se kromě domova souseda budete pohybovat i na dovolené

K dispozici mám verzi pro PlayStation 4 a jelikož jsem původní verze hrál na PC, měl jsem trochu obavy z ovládání. Tady mě nicméně vývojáři mile překvapili. Na gamepadu se Woody ovládá naprosto bez problémů a stejně dobře je zvládnutá i manipulace s předměty. Tohle je jeden z největších kladů, které by vás u Neighbours back from Hell mohly zaujmout.  

 

"Každá epizoda má určitý limit hádanek, který musíte splnit a následně můžete buď dodělat zbytek, nebo odkráčet ze scény."

 

Nejde jen o přístupné ovládání, ale o celkovou jednoduchost. I když je hra v angličtině, tak kromě základního tutoriálu se obejdete bez její znalosti a koncept pochopí naprosto každý. Hratelnost sama o sobě je také velmi jednoduchá. Některé hádanky sice na první pohled nedávají smysl, ale nikdy jsem se nedostal ke klasickému adventurnímu postupu zkoušení všeho na všechno. Stejně je vždy nemusíte plnit všechny. Každá epizoda má určitý limit, který musíte splnit a následně můžete buď dodělat zbytek, nebo odkráčet ze scény.

eCdpwRR6QuX2PN5eN4kNFuI7.jpg
Na hře potěší skvěle zvládnuté ovládání i na konzoli

Stále si kladu otázku, jestli byl tento remaster potřeba. Nejsem si vědom toho, že by na PC měly původní verze nějaké problémy, kvůli kterým by nefungovaly. Valná většina mých dojmů tedy směřuje k tomu, že Neighbours back from Hell jsou jednou z těch zbytečných předělávek, bez kterých bych se bez problému obešel. Výraznější plus je jen to, že se tyto oddechovky dostaly na nové platformy a dokážu si představit, že se k nim díky tomu dostanou noví hráči. Pro ty, kteří si prošli původní verze ale dle mého pořízení remasteru nedává smysl.  

Neighbours back From Hell_20201012150951.pngIAZxgKBUSZBDyiHZQoY4fPxz.jpgmjM41PNMOpp33YCuC1BJdg9p.jpg
Pokud jste původní díly nehráli a chcete rychlou odreagovačku, můžete hru zkusit

Od vydání Neighbours back from Hell už každopádně původní verze v digitálních distribucích jako je GOG samostatně nenajdete. Alespoň na PC je ale dostanete spolu s remasterem zdarma. Než jako dobré gesto od vývojářů to ale vypadá jako pokus THQ na této značce o něco víc vydělat.

Zatímco JoWood v roce 2003 přišel v herním průmyslu s neokoukaným nápadem, vzalo studio Handy Games jejich práci a vynaložilo minimum vlastního úsilí. Můžu se ale plést. Možná, že ani větší kreativní volnost od majitele licence nedostalo. Třeba je Neighbours back from Hell pouze testem, jestli je o tuto sérii mezi hráči zájem a pokud se mu povede dobře, mohli bychom se za pár let dočkat úplně nového dílu. To bych si bez debat nechal líbit.  

Verdikt

Návrat série, kde otravujete otravného souseda, s minimální přidanou hodnotou. Tak by se dal popsat remasterovaný balíček Neighbours back from Hell. Vcelku originální koncept zůstává zachován z původních verzí stejně jako valná většina dalších prvků hry. To ocení především hráči, které originál minul. Pokud ho ale máte za sebou, tak není důvod se do remasteru pouštět. 

Váš názor Další článek: Hráči vlastníci kočičího mazlíčka mají při hraní Mario Kart Live trable

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,