Neighbours From Hell – simulátor sousedských vztahů

Každý z nás si v některých momentech představuje, jak by to bylo úžasné bez toho rušivého elementu, kterým může být zrovna váš soused. Pokud míra vaší zlosti přetéká přes určitou hranici, není nic jednoduššího, než vyzkoušet tuto zábavnou simulaci a virtuálně si tak zlepšit náladu.
Neighbours From Hell – simulátor sousedských vztahů

Platforma: PC
Typ hry: simulátor sousedských vztahů
Multiplayer: ne
Minimální konfigurace: procesor 166MHz, 64 MB RAM, 16MB grafická karta, 130 MB HDD
Doporučená konfigurace: procesor 266MHz, 128 MB RAM, 16MB grafická karta, 130 MB HDD
Testovací konfigurace: P2 400MHz, 256 MB RAM, GeForce 2 Ti, 600 MB HDD
Výrobce: JoWood (
www.jowood.com)
Distributor: JoWood (
www.jowood.com)
Distribuce v ČR: zatím není určen
Homepage:
http://www.neighbours-from-hell.com/
Čeština: http://polis.cestiny.cz/

Úvodem bych chtěl podotknout, že tato hra není učebnicovým materiálem, ale zábavnou formou odreagování se od běžných mezilidských problémů. Právě z mezilidských problémů si hra bere jednu myšlenku - vztah mezi sousedy, který není vůbec růžový. Do takovéhle situace se dostal i náš hlavní hrdina, který se jmenuje Woody. Woodymu do oka nepadne jeho mrzutý a cholerický soused a tak se mu rozhodne znepříjemnit život přímo u něho doma.

Sezónní činnosti

Woodymu se k tomu naskýtá mnoho různých příležitostí, ať už jsou to sousedovy narozeniny, které slaví sám, oprava bytu, sportovní den nebo např. televizní podvečer. Celkem je ve hře čtrnáct různých variant scénářů rozdělených do třech sezón a tři výukové scénáře navíc. Jednotlivé sezóny se liší podle stupně obtížnosti, která je zde zastoupena počtem pokojů, ve kterých se děj odehrává.

 

Pěkně s usaďte, za chvíli to začne! * To je ale rozštěp

V první sezóně navštíví Woody u svého souseda předsíň, koupelnu, kuchyň a obývací pokoj. V dalších sezónách se otevřou i jiné pokoje, jako je sousedova ložnice, sklep, balkon a další pokojíček. Pro otevření další sezóny není nutno dohrát všechny scénáře v předešlé sezóně, stačí určitý počet. Pokud úspěšně splníte všechny scénáře v jedné sezóně, budete odměněni vyznamenáním - bronzovou, stříbrnou nebo zlatou soškou.

Cíl hry

Celá hra je pojata jako jedna velká televizní live-show a musím uznat, že se to tvůrcům velmi povedlo. Každý aspekt hry vyzařuje nějakou vlastnost show a vy se cítíte jako hlavní aktér v ní. Vašim úkolem je pobavit diváky tím, že budete svému sousedovi pokládat nástrahy - výsledek ohodnotí diváci svým smíchem. Čím více se budou diváci bavit, tím více dostanete procentuálních bodů. Abyste získali co nejvíce bodů, budete se muset pokoušet vytvořit tzv. komba.

 

Zlatá a stříbrná soška * Získal jsem zlatou sošku!

To nastane tehdy, kdy se soused po nachytání do jedné pasti ještě ve vzteku chytí do další. To je ohodnoceno bonusovými body navíc. Vždy musíte během scénáře nasbírat určitý počet bodů, aby vám bylo uznáno jeho splnění. Důležitou roli zde hraje také čas, který vám určuje dobu, po kterou musíte vše zvládnout. U jednoduchých scénářů se pohybuje kolem pěti minut, u složitějších máte k dispozici deset minut a více. Autoři naštěstí umožnili hráčům vypnutí časového omezení a usnadnili tak překonání některých scénářů bez většího problému ze strany tlačícího času.

 

Jen rychle, ať mě nechytí * Tak jsem skončil opět jako trampolína

K úspěšnému splnění jednotlivých scénářů je třeba zvládnout umisťování různých pastí a nebýt při tom viděn. Pokud vás soused načapá kdekoliv v jeho bytě, nelítostně vás zmlátí a celý scénář musíte začít znova. Celá situace začíná vetřením se do sousedova bytu. Zde už máte vše pod kontrolou vy a můžete provádět nezbytné činnosti k úspěšnému dokončení mise. Mezi jednotlivé činnosti patří sbírání potřebných předmětů, jejich následné umisťování či používání na jiné věci, schovávání se před sousedem a kradmá chůze před jeho zvířecími miláčky.

Past sem a past tam

Jednotlivé předměty lze nalézt na určitých místech, jako jsou zásuvky, lékařská skříňka, krabice apod. Tam, kde jednotlivé předměty můžete nalézt, vám to hra ulehčí tím, že se kurzor myši změní na symbol ruky. Po nalezení předmětu se vám automaticky přesune do vašeho inventáře, který je ve spodní obrazovce. Nikdy se vám nemůže stát, že nalezený předmět nepoužijete a zůstane vám v inventáři. Tam, kde budete moci jednotlivé předměty použít, se objeví místo klasického kurzoru symbol očí. V počátečních scénářích nebude problém určit kde a jak jednotlivý předmět použít. Takový problém nastane až v pozdější fázi hry, kdy se jednotlivé předměty dají použít jen za určitých situací.

Podobnost s Thiefem čistě náhodná

Mezi nejzákladnější předpoklady úspěšné hry patří nebýt zpozorován sousedem ani jeho zvířecími miláčky, mezi něž patří sousedův pes Mutt a ukecaný papoušek. Ve hře se také objeví jedno prase, ale toho se nemusíte bát, jelikož jemu je úplně lhostejné, kdo je s ním v pokoji. Pes i papoušek po celou dobu pospávají a vy musíte kolem nich vždy neslyšně procházet za pomocí pravého tlačítka myši. Pokud je náhodou vyrušíte z jejich spánku, začnou dělat velký rámus, který přinutí vašeho souseda jít se podívat, co se děje a v té době mu musíte utéct do jiného pokoje, aby vás nespatřil. Před sousedovým zrakem se můžete schovat v krajní nouzi ve skříni nebo pod postel. Tam vás soused nikdy nebude hledat.

 

To je ale kukuč * Soused nám nějak zrudl

Během jednotlivých scénářů má soused ve zvyku navštěvovat jednotlivé pokoje a v nich provádět různé činnosti podle toho, jaký scénář právě hrajete. Tyto činnosti opakuje pořád dokola a tak není těžké vybrat tu správnou dobu na vaše vlastní pohybování se po domu tak, aby jste se nepotkali a ještě jste měli šanci stihnout nainstalovat jednotlivé pasti.

Ovládání hry a interface hry

Ovládání je v této hře vyřešeno velmi jednoduše. Žádné komplikované zacházení s příslušným zařízením zde nečekejte. K ovládání budete potřebovat pouze myš. Levým tlačítkem se budete pohybovat, sbírat věci a následně je používat. Pravé tlačítko slouží pro bezhlučný pohyb v místnosti se zvířaty a dokonce i u spícího souseda, kterého vaše tichá chůze nevzbudí.

 

Tak s tím švihadlem jsem to opět přehnal * A to jsem si říkal, kam zmizel ten papoušek a prase

Během celého řádění v sousedově domě vám bude nápomocna spodní lišta, která vám dodá důležité informace: jednak o sousedově pozici a jeho činnosti, dále pak ukazatel jeho nahněvanosti. Důležitým ukazatelem bude pro vás časový limit, počet celkových a dokončených pastí a počet nasbíraných bodů.

Světlé stránky hry
  • námět hry
  • grafické zpracování
  • zábavná atmosféra
Temné stránky hry
  • hudba
  • krátká doba hraní
  • jednoduchost

Zvláštní vlastností je zapnutí speciální kamery, která vám bude vždy umožňovat pohled na chycení souseda do vaší pasti. Moc tohle nastavení nedoporučuji, protože kamera je přichycena na vašeho souseda a snímá jen jeho. Vy nemáte v tu dobu prakticky žádnou šanci cokoliv podniknout a vzhledem k ubíhajícímu času je to velmi nepříjemné. Hodí se jen v tehdy, pokud hrajete s vypnutým časovým omezením.

Grafika, zvuky a hudba

Hra je po grafické stránce kvalitně zpracovaná. Grafické prostředí je vyvedeno v 2D kabátě a jednotlivé postavy jsou 3D. Styl hodně připomíná oblíbené filmy Wallace a Gromita nebo také u nás známy film Slepičí úlet. Velkým kladem je malá náročnost na hardware počítače, takže si hru mohou zahrát i majitelé slabších počítačových sestav.

 

Elektrická terapie vždy fungovala účinně * Velmi hodný pejsek

Slabší stránkou hry zůstává hudební doprovod, který se k této hře sice hodí, ale již po několika minutách omrzí stále se opakujícími motivy. Nesmím opomenout zvukové efekty, které se naopak oproti hudbě velmi povedly. Každá situace je doprovázena svým vlastním zvukovým motivem, ať už je to samotné sousedovo rozčilování se, jeho cvičení, zvuky zvířat, smích diváků nebo činnosti prováděné na záchodě.

Dobré leč krátké

Největším zklamáním byla pro mě celková délka hrací doby. Celou hru jsem dohrál během jednoho podvečera. Nepomohlo tomu ani to, že jsem některé scénáře hrál znovu kvůli dosažení zlatého ohodnocení a vyzkoušení některých předmětů, které jsem napoprvé nemohl nikam použít. Na druhou stranu musím pochválit skvělý nápad autorů, který je v dnešní době originální a nekopíruje staré či otřepané koncepty. Pokud hledáte něco nového, mohu jen doporučit. Budete se u toho skvěle bavit, ale větší hloubku ve hře nehledejte.

Zvuk: 8/10
Hudba: 5/10
Grafika: 8/10
Hratelnost: 7/10

Skvělá myšlenka, ale příliš krátká hrací doba a jednoduchost ji odsunuje ke hrám pro jeden večer.

Celkové hodnocení: 7/10

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

8.  10.  2021 | |83 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo o…

Nový fotbálek je sice zcela zdarma, to ale na kvalitách zrovna nepřidává.

5.  10.  2021 | |5 N/A
Michal Maliarov
eFootballKonami
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stubbs the Zombie zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stub…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

15.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní akce a Ghost Recon zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní akce a Ghost …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

8.  10.  2021 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
V prosinci se dočkáme oznámení "velkého" remaku pro Playstation

V prosinci se dočkáme oznámení "velkého" remaku pr…

Šušká se o návratu velké herní značky, která opět ožije na nové generaci konzole od Sony.

11.  10.  2021 | |4 N/A
Michal Maliarov
PlayStationSpekulaceKonzole
Recenze hry Far Cry 6. Psychopatický padouch počtvrté

Recenze hry Far Cry 6. Psychopatický padouch počtv…

Opět se vydáváme do tropů, abychom zavařili zlému zloduchovi. Stačí to i počtvrté?

6.  10.  2021 | |12 N/A
Michal Maliarov
Far Cry 6Recenze
Rockstar oznámil Grand Theft Auto: The Trilogy. Vylepšené kultovní díly série

Rockstar oznámil Grand Theft Auto: The Trilogy. Vy…

Po spoustě úniků to tu máme konečně oficiálně.

8.  10.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTAVideo
Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Návrat na zelený pažit pro novou sezónu dorazil se spoustou novinek a udělal ze série FIFA zážitek blížící se fotbalu, jako nikdy dříve.

14.  10.  2021 | |10 N/A
Martin Havel
RecenzeSportovní