Neil Gaiman: Hvězdný prach – živá voda duše

Kniha, o které si dnes budeme povídat, pohladí vaši duši jako ty nejkrásnější příběhy, které kdy byly vyprávěny. Příběh spadlé Hvězdy je jako živá voda, která vám dodá chuť do života a především do snění, kterému se v dnešní neklidné době věnují většinou už jen děti. Fantasy nikdy nebylo tak věrohodně nadpřirozené.
Neil Gaiman: Hvězdný prach – živá voda duše
Kniha, o které si dnes budeme povídat, pohladí vaši duši jako ty nejkrásnější příběhy, které kdy byly vyprávěny. Příběh spadlé Hvězdy je jako živá voda, která vám dodá chuť do života a především do snění, kterému se v dnešní neklidné době věnují většinou už jen děti. Fantasy nikdy nebylo tak věrohodně nadpřirozené.

Na úsvitu viktoriánské éry byla jedním z nejdůležitějších míst na Zemi nevelká vesnička s podivným jménem Zeď. Právě zde totiž končila výspa starověké pohádkové civilizace a začínal moderní Nový svět s tím svým převratným vynálezem telegrafu. Hranice mezi těmito dvěma neslučitelnými světy tvoří právě zeď, podle které získala vesnice své jméno. Dlouhá starobylá stavba vybíhá na jedné straně lesů, protíná mýtinu před vesnicí a na druhé straně opět mizí v lesích, plných obyčejných stromů na straně jedné a bludných kořenů, víl a podobných zajímavostí na straně druhé.

Každých devět let se na mýtině před Zdí (a před zdí) koná trh, na kterém se sejdou bytosti z obou světů a obchodují se vším, co jste si kdy nedokázali představit. Během jednoho takového trhu dojde k jisté nepravděpodobné události, jejímž výsledkem je Trsitran Thorn, dítě elfky zakleté do podoby pestrobarevného ptáka a obyčejného smrtelníka ze Zdi. Tristran je jako nevybuchlý sud dynamitu, plný obrovského potenciálu daného výjimečnou kombinací vrozených schopností a tak není divu, že celý jeho život směřuje k něčemu dokonale nepřirozenému – nebo spíše nadpřirozenému.

Snad v každé vesnici nebo městě na světě žije jedna dívka, která je ze všech nejkrásnější a ohlíží se tak za ní docela každý, aby si pak nechal zdát svůj sen. I Zeď má takovou dívku a není tedy divu, že se do ní Tristran zamiluje. Nicméně narozdíl od ostatních je mladý Thorn ochoten jít mnohem dál, aby získal srdce své vyvolené. Když tedy Viktorie jednoho večera naslouchá jeho příslibům nekonečných pokladů, které pro ni je ochoten vydobýt, požádá Tristrana o spadlou hvězdu, která právě proletěla oblohou. Což by asi většina normálních chlapců přešla jako vtip, jenže ne tak Tristran Thorn se svým původem.Po složení přísahy svojí lásce se vydává hledat spadlou hvězdu (která samozřejmě nespadla sama od sebe, ale kdo a proč ji shodil už vám neprozradím, patří to k těm nejlepším částem příběhu). Pokud dokáže tuto hvězdu nalézt a přinést Viktorii, pak se stane jeho ženou.

Co započne jako nevinné dětské škádlení, to pokračuje tou nejdobrodružnější cestou Panovou říší, jaká kdy byla podniknuta. Je to cesta pořádně napínavá, nebezpečná a plná přátelství, lásky, zrady a všech těch zvratů a překvapení, které z této kombinace vyplývají. Vzhledem k tomu, že vypravěčem není nikdo jiný, než slavný anglický spisovatel Neil Gaiman (autor románu Nikdykde a komiksové série Sandman), je to nicméně především příběh o velké, neskutečně krásné a dokonalé fantazii, útočící na takové klasiky, jako je Alenka v říši za zrcadlem nebo Čaroděj ze země Oz. Díky autorovi je však tento román mnohem dospělejší a dramatičtější, než zmíněné klasiky a proto vcelku bezproblémově zasáhne čtenáře jakéhokoliv věku, pokud má alespoň trochu představivosti.

Mohu vás každopádně ujistit, že na skutečně děsivě vykreslené postavy Královny čarodějnic nebo chladnokrevných bratrovrahů, pánů ze Strongholdu, hned tak nezapomenete. Stejně tak si jistě své místo ve vašem srdci vydobude dojemně naivní Tristran a neskutečně křehká Hvězda, do které se postupně zamilujete stejně jako do této knihy, obsahující jeden z nejkouzelnějších příběhů, jaký kdy byl vyprávěn. Po Dračích očích Stephena Kinga se nám tak do rukou dostává druhá pohádka, která dokáže vykreslit temnější a dusivější atmosféru, než většina hororů a strhnout vás tak, že ji neodložíte po otečení poslední stránky (závěr je skutečně velmi dramatický a plný zvratů, při kterých jsem měl v očích slzy a v ústech dokonale sucho).

Bravo, pane Gaimane.

Mistrovská pohádka pro dospělé od autora Nikdykde a Sandmana. Povinnost pro všechny snílky, zajímavá možnost pro milovníky dobrých příběhů.

Celkové hodnocení: 9/10

Neil Gaiman: Hvězdný prach (Stardust)
Překlad: Ladislava Vojtková
Vydalo: nakladatelství Polaris
Počet stran: 330 stran
Cena: 159 Kč

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 121 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 75 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A