Neil Gaiman: Sandman – Kniha snů

Lidé tráví třetinu svých životů v temném a záhadném světě snů. Neplatí tam žádná pravidla, všechno je tisíckrát silnější než v reálném životě. Silnější je také emotivní dopad příběhů z říše snů, které mají společného jmenovatele. Tím je Sandman, stvořený Neilem Gaimanem, oživený v této knize nejznámějšími autory SF a fantasy.
Neil Gaiman: Sandman – Kniha snů
Lidé tráví třetinu svých životů v temném a záhadném světě snů. Neplatí tam žádná pravidla, všechno je tisíckrát silnější než v reálném životě. Silnější je také emotivní dopad příběhů z říše snů, které mají společného jmenovatele. Tím je Sandman, stvořený Neilem Gaimanem, oživený v této knize nejznámějšími autory SF a fantasy.

Ne náhodou začala literární příloha Doupěte recenzí knihy Nikdykde Neila Gaimana. Tento britský spisovatel patří k těm nejvýraznějším z „moderních klasiků“. Světy, které stvořil ve svých knihách, přetékají originalitou a fantazií, což jsou hodnoty ve vyprávění příběhů ceněné nad zlato. Tím nejznámějším a nejúžasnějším světem, který Gaiman stvořil, je zcela jistě svět věčných, ve kterém žije (což není tak docela správný výraz) rodina Věčných – Osud, Smrt, Sen, Zkáza, Touha, Zoufalství a Delirium (jehož jméno bývalo Rozkoš). Příběhy z jejich říše jsou legendami o tom, proč existují legendy, příběhy o příbězích. Bohové v podání Neila Gaimana jsou snad ještě komplikovanější, než lidé. Snad právě proto jsou jejich příběhy tak originální a zábavné.

Kniha, o které si budeme povídat, obsahuje devatenáct povídek (a jako bonus úvodní ilustraci Cliva Barkera) plus fascinující úvod Franka McConnella. Autory jsou slavní spisovatelé fantastické literatury, kteří přijali svět Sandmana, pána snů, za svůj a vytvořili více či méně odvážné příběhy o setkáních lidí a bohů, příběhy, které jdou hodně daleko, aby probudily lidskou fantazii v její nejčistší podobě.

Místo abych stručně vypovídal o každé povídce nebo rozebíral složitý s svérázný Sandmanův svět, pokusím se raději naznačit zápletku tří mých nejoblíbenějších povídek z této kouzelné knihy, aby si i naprostí laikové mohli udělat představu o obsahu knihy snů.

John M. Ford : Obranný řetězec
Možná vůbec nejakčnější a nejreálnější příběh v celé knize vypráví strhujícím a působivým způsobem příběh, odehrávající se za druhé světové války a mající za hrdiny dva muže, stojící na opačných stranách fronty. Aniž by o sobě navzájem věděli, bojují tito dva letci za lepší svět, ve kterém někdo nalezne lék pro sestru Petera Himmelse trpící spavou nemocí a Dickie Lee dokáže alespoň jednu noc snít. Pasáže popisující Peterovy návštěvy jeho sestry patří k tomu nejpůsobivějšímu z celého příběhu, dokud se nerozjede velkolepé finále, ve kterém Himmels vyletí s naloženým bombardérem k britskému pobřeží, kde se jej pokusí Dickie Lee zastavit ve svém Spitfire jako odvetu za svou rodinu, která zahynula právě při německém bombardování. Jejich souboj patří k tomu nejlepšímu, co jsem o leteckých bitvách druhé světové války kdy slyšel a protože jde o povídku v knize snů, můžete si být jisti, že dopadne nadmíru neočekávaně (nebo naopak očekávaně?).

Lisa Goldsteinová : Silnější než touha
Tohle je skutečně mistrovské dílo, možná jedna z nejlepších povídek o lásce a její spojitosti s zoufalstvím, co kdy byly napsány. Fascinující příběh velmože, který se setká s Touhou, zamiluje se do ní a odveze ji na svůj hrad, aby spolu zavřeli sázku, jaká nemá obdoby. Jde o pár, který si prostě nemůže dovolit navázat společný vztah, a pokud Touha nedokáže, aby se o to alespoň pokusili, musí s oním velmožem zůstat do konce jeho dní. Oddaný služebník svého pána, který zatouží po jeho ženě jako po ničem a nikom v životě předtím se spolu s ní stane obětí této sázky, aby ve svém zamilovaném zoufalství nechali vzniknout do té doby neexistujícímu a nepotřebnému pojmu romantická láska. Můžete si říkat co chcete, ale pasáže popisující zoufalou touhu navždy odříznuté dvojice patří k tomu nejkrásnějšímu a nejpůsobivějšímu, co kdy bylo napsáno. Pokud budete u čtení této povídky plakat jako já, pak zřejmě chápete smysl pro romantiku a o to víc si budete této legendy o touze a sázce vážit.

George Alec Effinger – Sedm nocí v Hajanově
Další naprosto úžasný příběh vypráví strhující cestu malého chlapce do říše snů, ve které hledá zámek s princeznou, svojí nejlepší kamarádkou, nicméně při každém začátku snění vstoupí do této tajemné říše o velký kus dál od cíle a musí se hodně snažit, aby se dostal do cíle dřív, než se probudí. Jeho fantastická cesta za předmětem jeho touhy je jednak pochopitelnou příčinou sporu Snu a Touhy, ale především vyprávěním, které si v podstatě nezadá z absolutní klasikou literární fantazie – Alenkou v říši divů. Pokud vás ani tento příběh nedojme a nezaujme, pak byste se nad sebou měli vážně zamyslet.

Tato sbírka unikátních příběhů, vystavěných na základě světa stvořeného Neilem Gaimanem, patří k tomu nejlepšímu, co si v současnosti můžete přečíst a poněkud kontroverzní pojem „moderní klasika“ v tomto případě dokonale vystihuje podstatu věci. Věřte mi, že ty ostatní povídky mají stejně poutavý obsah a donutí vás se k této knize vracet znovu a znovu, dokud nebudou rohy jejích stránek zohýbané a osahané jako u nějaké moderní bible, která prostoupí váš život a vaše sny, aby už nic nebylo stejné.

Sandman – Kniha snů

Sestavili: Neil Gaiman a Ed Kramer
Překlad: Jan Kantůrek, Ladislava Vojtková, Marek Hrnčíř a Jana Vejrostková
Vydalo: nakladatelství Polaris
Počet stran: 330 stran
Cena: 169 Kč

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráč Soulcaliburu VI zaskočil internet ještěrem s gigantickým přirozením

Hráč Soulcaliburu VI zaskočil internet…

Kreativita některých lidí při editaci vlastních postav nezná mezí. U Soulcaliburu se to ale trošku zvrhlo.

20.  10.  2018 | | 2 N/A
Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 24 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
Zabíjení bezbranných hráčů ve Fallout 76 vás přijde draho

Zabíjení bezbranných hráčů ve Fallout …

Zabíjet bezbranné se ve Falloutu 76 moc nevyplatí.

10.  10.  2018 | | 5 N/A