PC | Téma

Nejlepší freeware hry roku 2008 - první část

Jaký byl rok 2008 co se týče freeware scény? Nestěžujeme si, ba právě naopak. Uvidíte sami.
Kapitoly článku

Strategie

1. ByteAlity Tower Defense

Schválně, co zásadního se událo na počátku podzimu uplynulého roku? Že to ještě nevíte? Oh, aha, měli jste těžký otřes mozku se ztrátou paměti. V tom případě vám situaci objasníme – vyšla unikátní variace Tower Defense jménem ByteAlity Tower Defense. V celkovém počtu sto dvaceti levelů na vás čeká velk... obrov... dobře, tak přímo gigantická porce zábavy.

byteality_tower_defense01.jpgbyteality_tower_defense02.jpg

„Popsali jsme si tedy TD obecně, vrhněme se nyní na ByteAlity TD. Hned musím poznamenat, že celá hra obsahuje 120 úrovní. Když si pak vezmeme, že jedna trvá průměrně pět minut (a rozhodně nepočítejte s tím, že všechny dokončíte na první, ba ani na druhý pokus), už se dostáváme k na freeware poměry neuvěřitelným minimálně deseti hodinám hraní. Teď k tomu připočtěte level editor a dostáváme něco, co by se mohlo s naprostým klidem vydávat za peníze jako indie.“

2. UFO: Alien Invasion

UFO: Alien Invasion sice existuje již od roku 2006, nicméně protože se jedná o open source projekt, neustále se vyvíjí a jsou k němu přidávány nové funkce. Před devíti měsíci jsme se rozhodli tuto strategii vyzkoušet a nelitovali jsme, o čemž svědčí i hodnocení celých 91 procent. Nemusíme snad dodávat, že pro fanoušky X-COM je tohle nutnost.

ufo_alien_invasion01.jpgufo_alien_invasion02.jpg
 

„Hra se dělí na dvě částí – strategickou a bojovou. V prvně jmenované se staráte o chod „toho všeho“. Nejprve postavíte základnu, kde se odehrávají všechna důležitá rozhodnutí. Stavíte lodě, zkoumáte všechno možní od původu mimozemšťanů až po nové zbraně, nakupujete jednotky, vylepšujete je, studujete, bádáte... Prvně je to malinko nepřehledné a chce to zorientovat se, avšak díky takřka úplné lokalizaci vše brzy pochopíte, abyste se mohli směle vrhnout na bitevní pole.“

3. FreeCol

Jak by asi vypadala předělávka stařičké Colonization? Nejspíše by měla hodně blízko k freewarovce FreeCol. Ta se odehrává v období objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem a podíváte se v ní zoubek především obchodování a budování. Potom se také připravte na to, že budete také prozkoumávat nová prostředí a hledat společnou řeč s místními domorodci. Ať už slovně nebo ručnicí.

freecol01.jpgfreecol02.jpg
 

„FreeCol je nesmírně propracovanou hrou, přestože se tak na první pohled nemusí zdát. Nutno podotknout, že je také nemírně složitou hrou, a tak se nováčci v oboru neobejdou bez tutoriálu, přičemž i s ním mohou mít problémy. Odměna pokoření prvotních nezdarů je však lákavá, jak v singleplayeru, tak ve hře pro více hráčů.“

4. Priority: Survive – hudba vzdálené budoucnosti

5. Lego: Digital Designer – postavte si LEGO!

Arkády

1. Frozzd

Abychom pravdu řekli, tak ocenění v této anketě není jediným skalpem titulu Frozzd. Stal se totiž i vítězem jedné soutěže pořádané zahraničním serverem YoYoGames, a to i přes nabitou konkurenci. Avšak označení „nejnápaditější hra se zimní tématikou“ může být jen jedna a nyní stojí před vámi. Odmítnete?

frozzd01.jpgfrozzd02.jpg
 

„Zhostíte se kosmonauta bloumajícího po širých planetách kdesi ve vesmíru. Všude kolem jich budou tucty, přičemž vašim cílem bude zachraňovat prazvláštní rasu „žlutých kuliček“, jež je nadobro zamrazena po celé galaxii. Cestou potkáte i své nepřátele, které je třeba zničit, nicméně hlavní a opravdové lákadlo Frozzdu je skryto úplně někde jinde – můžete totiž přeskakovat z jedné planety do druhé, můžete je obíhat dokola a využívat tak jejich gravitace.“

2. Flip-Flap

Přestože vývoj Flip-Flapu postihlo několik nepříjemností jako je například posunutí data vydání, nakonec jsme se přeci jen dočkali a vývojáři z českého FiolaSoftu ukuchtili vskutku nadmíru chutný chod. V jádru se jedná o jeden z nejotřepanějších herních principů logických her, ovšem to hře nijak neubírá. Spíše naopak.

flip_flap01.jpgflip_flap02.jpg
 

„Nádherná osvěžující grafika, parádní dabing a pohodová hudba. Ano, tím vším Flip-Flap doslova hýří. Jádro veškerého potenciálního úspěchu však leží někde jinde. Jako jedni z mála vývojařů freewarových her se totiž ve FiolaSoftu rozhodli využít té nejmodernější technologie v podobě fyzikálního enginu PhysX. Plýtvání, řeknete si možná, Flip-Flap je ale ukázkou toho, že engine bezvadně funguje i v naprosto triviální dvourozměrné hře.“

3. Bear Go Home

Chudáček oranžový medvídek (dodatek – kulička s obličejem medvídka) se ztratil a musí najít cestu domů. Při svém putování zažije mnohá dobrodružství ve stylu Gumboye. Koulet se budete pestrobarevným světem se leckdy až bizarními lokacemi. A pokud budete opravdu šikovní, snad se dočkáte i finálního happyendu.

bear_go_home_03.jpgbear_go_home01.jpg
 

„Co zaujme snad každého hned na první pohled, je grafická stránka hry. Všechny objekty jsou do detailů propracovány a pozadu nezůstává ani okolí. To je vyvedeno v pestrých barvách (ostatně jako celá hra) a rozličných tvarech. Atmosféru dokresluje příjemná hudba, která nehraje zbytečně nahlas, a zvuky.“

4. Axiebal 7 – koulela se kulička

5. Hamster Ball – to je ale křečkovina

RPG

1. Malayalam: Island of Mysteries

Herních adaptací osudu Robinsona Crusoe již na freeware scéně existuje, ovšem Malayalam většinu z nich hravě strčí do kapsy. Obrovské množství herních činností, kopa herních questů a dlouhá hrací doba jsou jen krátkým výčtem největších předností tohoto krále RPG roku 2008.

malayalam_island_of_mysteries01.jpgmalayalam_island_of_mysteries02.jpg
 

„Náplň jednotlivých questů je různorodá, takže vás jen tak neomrzí. Zpočátku je třeba abyste si vybudovali přístřeší, ulovili něco k jídlu a vyrobili pár primitivních předmětů (to se dělá kombinací již nalezených věcí – třeba sekeru si vyrobíte s kousku ostrého kamene a klacku, zatímco na rybářský put vám poslouží provázet a dlouhá haluz). V pozdějších fázích se vám na zoubek podívají i nepřátelští domorodci, což je teprve ta pravá zábava.“

2. Barekley, Shut Up And Jam Gaiden

Sami jistě uznáte, že RPG bez pořádného příběhu není žádné RPG. V případě tohoto titulu je zmíněné pravidlo naštěstí splněno do posledního puntíku. Jisté basketbalové hvězdě někdo unesl syna a na vás hodí závažnou vraždu. Tak tedy popadněte zbraň a uchopte spravedlnost do vlastních rukou!

barkley_shut_up_and_jam_gaiden002.jpgbarkley_shut_up_and_jam_gaiden01.jpg
 

„V jako každé jiné RPG, i zde se hojně bojuje, za vítězné střety dostáváte zkušenosti a s nimi se postupně budou postavám zvyšovat úrovně. S tímto růstem se také rozšiřují schopnosti hrdinů, které je možno dle libosti využívat. Navíc lze partičku dovybavit spoustou prvotřídních zbraní či brnění. K léčbě zranění, popřípadě k oživování padlých spolubojovníků se užívá nejrůznějších předmětů a vychytávej, které však není nutné vypisovat.“

3. Hikkikomori Quest

Jestli už doma nemůžete vystát řeči typu „Už do toho monitoru čumíš víc jak pět hodin!“ nebo „Okamžitě ten krám vypni nebo poletí z okna!“, možná byste se měli zamyslet nad tím, kolik času trávíte u počítače. V krajním případě byste totiž mohli dopadnout jako mladý Japonec Hikkikomori.

hikkikomori_quest01.jpghikkikomori_quest02.jpg
 

„Hlavní hrdina totiž už něco přes rok vůbec nevyšel ze svého bytu. Jedinou společnost mu dělají přátelé na chatu, což z něj udělalo dokonalého sociofobika. V den jeho devětadvacátých narozenin se ale situace rapidně změní. Blahopřeje si pouze on sám, zatímco několik lidí na fóru ho přesvědčuje, aby se vzhledem ke svému dosavadnímu stylu života raději zabil.“

4. Lightslayer – legenda se vrací

5. Arbarlith: The Gift – jako v dianou

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,