Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.
HyperX Cloud Alpha Wireless: Sluchátka bez drátu a s megavýdrží
Cena: 4 495 Kč až 7 028 Kč
Nesvítí, neblikají, a přesto si sluchátka HyperX Cloud Alpha Wireless v posledním testu Computeru vysloužila ocenění. Svým vzhledem si drží tradiční designový jazyk značky a jediným výraznějším prvkem je červená barva kovové konstrukce hlavového oblouku. Ten je velkoryse polstrovaný a ani po několika hodinách tak nebude headset na hlavě výrazněji tlačit. To stejné platí i o mušlích, kde je polstrování z paměťové pěny opět výrazné a povedl se i boční přítlak. Sluchátka tak netlačí, zároveň ale na hlavě dobře drží.
Svým zvukovým projevem jsou to typicky herní sluchátka. Výrazná V charakteristika dá vyniknout výbuchům, střelbě a dalším efektům ve hře. O další úroveň zážitku se postará podpora DTS X. Pokud ale patříte mezi fanoušky tvrdší či elektronické hudby, Alphy vás potěší i při poslechu. Povedl se i mikrofon, který rovněž patří v herní kategorii ke špičce. Hlas je příjemně čistý, nezkreslený a šum se objevuje až při výrazné hlasitosti.
Skvělá je však především výdrž na jedno nabití, kdy výrobce udává 300 hodin. Při testování jsem sluchátka používal několik týdnů, a nepodařilo se mi je vybít. K nabití tady slouží univerzální USB-C. Jedinou výtkou je absence mixování hlasitosti hry a Discordu či jiné komunikační aplikace.
- Primární konektivita: bezdrátová (2,4 GHz)
- Měniče: 50 mm
- Rozsah: 15-21 000 Hz
- Výdrž: až 300 h
Steelseries Arctis Nova 7: Především pohodlně
Cena: 3 959 Kč až 4 692 Kč
Obrovskou předností většiny sluchátek Arctis od Steelseries je jejich pohodlí. Osobně mi vyhovuje víc systém náhlavního oblouku s plovoucí textilní opěrkou než klasické polstrování. Jen s těmito sluchátky dokážu strávit na hlavě celý pracovní den. Pokud vyžadujete od headsetu především pohodlí, pak libovolné Arctisy stojí za vyzkoušení.
Model Arctis Nova 7 ale nabídne i velmi povedený zvuk. I zde je laděn do herní V charakteristiky, není ale tak výrazná jako v případě HyperX. Od sluchátek sice stále nelze čekat analytický hudební projev, využití ale bude přeci jen o kus univerzálnější. Hry a filmy jim ale samozřejmě budou svědčit nejvíc. Na Playstation 5 si užijete i Tempest 3D Audio.
Steelseries povýšil na další úroveň bezdrátové připojení prostřednictvím Bluetooth a proprietární 2,4 GHz přes adaptér. Oba způsoby totiž mohou být aktivní najednou a ve sluchátcích tak lze mixovat výstup ze dvou zdrojů.
Mírnou slabinou tady je mikrofon, kdy záznam obsahuje nepatrné množství šumu. Nejde ale o úroveň, která by při běžné komunikaci rušila.
- Primární konektivita: bezdrátová (2,4 GHz)
- Měniče: 40 mm
- Rozsah: 20-22 000 Hz
- Výdrž: až 38 h
Dell Alienware AW920H: S ANC a rychlonabíjením
Cena: 4 203 Kč až 4 999 Kč
Sluchátka od Alienware rozhodně zaujmou netradičním designem, který je příjemným zpestřením. Ergonomicky jsou velmi povedená, kdy pro přesné usazení na uši pomáhá stavitelnost mušlí ve všech směrech. Stejně tak jsou ale Alienware AW920H výrazněji polstrovaná a nebudou nikde enormně tlačit.
Zvuk je tady ze všech doporučovaných modelů nejvíc herní – nízké frekvence jsou tady opravdu hutné a výrazné. I výšky jsou zdůrazněné, takže šumy a ruchy jako jsou kroky uslyšíte o něco zřetelněji. V případě hudby si tak opět užijete především elektronické žánry.
Při připojení k Playstation 5 se nezapomnělo na podporu 3D Audia a sluchátka umí pracovat i s Dolby Atmos. Mikrofon produkuje mírný šum, opět ale v nijak významném množství. Hlasitost lze separátně regulovat pro hlasovou komunikaci a samotnou hru.
Model AW920H patří k minoritě herních sluchátek s podporou ANC, tedy aktivního potlačení okolního hluku. V rámci kategorie tady funguje velmi přesvědčivě, a pokud vás při hraní trápí rušivé okolí, bude Alinware řešením. Ačkoliv se tady ANC nevyrovná hudebním sluchátkům, pracuje dobře.
- Primární konektivita: bezdrátová (2,4 GHz/Bluetooth)
- Měniče: 50 mm
- Rozsah: 20-40 000 Hz
- Výdrž: až 55 h
JBL Quantum 100: Hlavně levně
Cena: 889 Kč až 1 290 Kč
Při omezeném rozpočtu na pořízení sluchátek se budete muset rozloučit s bezdrátovou konektivitou. Dalším kompromisem bude balancování mezi zpracováním a kvalitou zvuku.
U JBL najdete především to druhé. Zvuk je tady s přihlédnutím k ceně velmi povedený. Sice nelze očekávat takový rozsah a přesnost jako u několikanásobně dražších modelů, ve hře ale JBL Quantum 100 poslouží velmi dobře. Basy i výšky tady jsou výrazné, byť nijak zvlášť přesné. Střední frekvence jsou tady samozřejmě výrazněji zkreslené, takže rozhodně nejde o sluchátka pro poslech hudby. To ale v této cenové kategorii do tisícovky nelze čekat.
Největším zádrhelem bude zpracování sluchátek a s ním spojená životnost. Konstrukce je kompletně plastová a při používání tak bude třeba zvýšené opatrnosti a šetrnosti, aby sluchátka přežila alespoň několik let. Trpět budou především klouby a plasty na mušlích. Ideálně by se tak častěji nemělo manipulovat s vysunutím oblouku a odkládat by se headset neměl na desku stolu, ale ideálně na věšák nebo sluchátkový stojan.
- Primární konektivita: drátová (3,5 mm audio)
- Měniče: 40 mm
- Rozsah: 20-20 000 Hz
- Délka kabelu: 1,2 m
Logitech G502 X Lightspeed: Univerzální herní myš
Cena: 3 298 Kč až 3 775 Kč
Dostatek tlačítek, výrazná ergonomie, velké kluzné plochy a kolečko s dvěma režimy skrolování: to jsou hlavní parametry myši Logitech G502 X. V kontextu velikosti navíc patří spíše k lehčím a nebude tak dělat problémy ani zastáncům lehkých myší pro žánr FPS. Naopak pro příznivce vyšší hmotnosti je k dispozici závaží. Přídavné tlačítko pod palcem lze sejmout a jeho spínač zaslepit – to pro případ, že by překáželo.
Ergonomie není úplně tradiční – vykrojení pod palec je opravdu výrazné, naopak výška myši je spíše menší. Osobně mi o kus víc vyhovuje tvarování modelu G604, ten je ale počtem tlačítek zaměřen spíše na RPG a je méně univerzální.
Příjemné jsou funkce kolečka: především kinetické skrolování je skvělé. Jen velmi nerad používám myš, která jej nenabízí. A hodit se může i možnost naklápění pro horizontální skrolování, které je především v herní kategorii velkou výjimkou. To jsou další plusové body pro univerzální použití.
O snímači ani tlačítcích se není nutné dlouze rozepisovat. Tlačítka jsou perfektně jistá, byť hlučnější. Vlastní snímač funguje perfektně a nabízí rozlišení 25 600 dpi, tedy hodnotu, která je daleko za použitelným maximem i pro extrémně snížené citlivosti. Pokud bych měl najít alespoň jednu slabinu, pak to je absence nastavení lift-off vzdálenosti. To však může trápit jen miniaturní počet hráčů.
- Primární konektivita: bezdrátová (2,4 GHz)
- Počet tlačítek: 13
- Rozlišení snímače: 25 600 dpi
- Výdrž: až 140 h
Steelseries Aerox 5 Wireless: Odlehčená i s Bluetooth
Cena: 2 190 Kč až 4 501 Kč
Hmotnost 74 gramů sice zdaleka není nejnižší hodnota, kterou v kategorii velmi lehkých myší najdeme, v kontextu funkcí jde ale o dobrý kompromis. Na rozdíl od dalších myší v kategorii totiž Steelseries Aerox 5 nabízí větší množství tlačítek – je jich tady celkem 9. Navíc kombinuje dva různé druhy připojení. Vedle klasického proprietárního adaptéru se domluví i skrze univerzální Bluetooth. Velmi rychle tak můžete přepínat mezi hraním na desktopu a prací na notebooku stále s jednou myší.
Ergonomie není nijak výrazná a bude tak vyhovovat velké skupině hráčů. Zádrhelem je snad jen opravdu velké tlačítko pod palcem, které může někomu překážet. Sám jsem si na něj ale zvyknul velmi rychle a ve hrách to bylo primární přídavné tlačítko, na které jsem bindoval důležité akce. O něco horší je to s přístupností zcela horního tlačítka pod palcem, které je navíc velmi tuhé a nepříliš vhodné pro rychlé akce.
Skvělé jsou kluzné plochy, které fungují velmi dobře na všech površích, ideální jsou ale především pro textilní podložky. Samozřejmostí je osvětlení RGB, dobře nastavitelné přes velmi povedenou aplikaci.
- Primární konektivita: bezdrátová (2,4 GHz/Bluetooth)
- Počet tlačítek: 9
- Rozlišení snímače: 18 000 dpi
- Výdrž: až 180 h
AOC GM700: Za málo peněz
Cena: 440 Kč až 511 Kč
Jen málokterá levná myš mě v poslední době zaujala tak jako model AOC GM700. Symetrická ergonomie nikoho neurazí, rozlišení snímače 16 000 dpi bude také stačit všem a spínače od Omronu tady fungují velmi dobře. Dokonce slibují i dlouhou životnost. Myš sice obsahuje dvě tlačítka pod palcem, teoreticky ale díky symetrii může posloužit i levákům.
Boční tlačítka jsou dobře dostupná a přesně tam, kde mají být. Jejich stisk je o něco tužší, to ale zamezuje tomu, aby mohlo dojít ke stisknutí omylem při prudším pohybu po podložce.
V útrobách myši je šachta pro pětici závaží po 5 g, po jejich vyjmutí se hmotnost dostane k hranici 100 g, tedy do kategorie lehkých myší.
U takto levné myši je ale samozřejmostí kabelové připojení, které bude vždy kompromisem. Výrobce tady zvolil kabel, který je opletený a o něco tužší, než by bylo zdrávo. I proto se může občas vytvořenou smyčkou zachytnout za desku stolu.
- Primární konektivita: drátová (USB)
- Počet tlačítek: 8
- Rozlišení snímače: 16 000 dpi
- Délka kabelu: až 1,8 m
Logitech G915 LIGHTSPEED GL: Nekompromisní klávesnice
Cena: 4 699 Kč až 7 550 Kč
Tady v žádném případě nejde o novinku, na trhu je klávesnice Logitech G915 už dva roky. Konkurenci ale hledá těžko především díky tomu, že jako jedna z mála v herním high-endu nabídne českou variantu. Pokud tedy kromě hraní i píšete a občas potřebujete mrknout na diakritickou řadu, moc variant ve vyšší třídě neobjevíte.
Klávesnice je perfektně zpracovaná a kartáčovaný kov zkrátka vypadá dobře, byť je mírně náročnější na údržbu. K dostání je se třemi různými spínači: lineárními, taktilními a hmatovými. Logitech vsází na vlastní spínače, jejich charakteristika je ale velmi blízká tomu, co známe od Cherry MX a jeho klonů. Rozdíly v průběhu stisku jsou opravdu nepatrné.
Klávesnice spoléhá na dvojité připojení – jak proprietární Lightspeed s adaptérem, tak Bluetooth. Logitech i tady přidal vertikální blok přídavných tlačítek a nechybí ani hardwarové přepínání profilů. Užitečnou funkcí je samozřejmě i herní režim, který deaktivuje všechna nenáviděná tlačítka, která vás mohou přepnout ze hry.
Nevýhoda je jasná – cena. Za české popisky si připlatíte třináct stovek a výsledná cena je i na špičkovou klávesnici zkrátka dost vysoká.
- Primární konektivita: bezdrátová (2,4 GHz/Bluetooth)
- Spínače: Logitech GL
- Podsvícení: RGB
- Výdrž: až 30 h
SPC Gear GK650K: Cena/výkon na prvním místě
Cena: 1 199 Kč až 2 499 Kč
Bylo to největší překvapení posledního testu Computeru, ve kterém jsme porovnávali mechanické herní klávesnice. Za cenu kolem patnácti stovek totiž SPC Gear GK650K nabídne kovovou konstrukci, české popisky, dobře fungující spínače i podpěrku zápěstí.
Výrobce zvolil čínské spínače Kailh, které nabízejí obdobné charakteristiky jako Cherry MX a další značky. Sám jsem s nimi neměl nikdy problém a ani při přímém porovnání obou značek spínačů jsem nevypozoroval žádné větší rozdíly v používání či spolehlivosti. Jedinou otázkou tak zůstává životnost, která se ale testuje jen stěží – minimálně několik let ale přežijí.
Opěrka zápěstí drží na magnetech, takže pokud nebude vyhovovat, lze ji snadno odstranit. K její dokonalosti chybí polstrování – tvrdý matný plast přece jen nepatří ke zcela pohodlnému řešení. Potěší také drobnosti jako jsou tři úrovně naklopení/zdvihu klávesnice nebo analogové kolečko pro regulaci hlasitosti. V kontextu ceny se zkrátka klávesnice SPC Gear GK650K povedla.
Při procházení e-shopů můžete vyhledávat také model Endorfy Omnis – půjde o totožnou klávesnici, jen s novým označením. To vzniká po organizačních změnách v rámci Silentium PC, které za původní značkou SPC Gear stojí.
- Primární konektivita: drátová (USB)
- Spínače: Kailh
- Podsvícení: RGB
- Délka kabelu: 1,8 m
Razer Huntsman V2 Tenkeyless: Když čísel netřeba
Cena: 3 999 Kč až 5 100 Kč
Jedním z trendů v kategorii herních klávesnic je využívání modelů TKL bez numerického bloku. Ten je pro mnohé zbytečný a u mechanických klávesnic zbytečně zvyšuje cenu. Razer Huntsman V2 Tenkeyless tak nabízí zmenšenou variantu s levým a středním blokem. Předností tady jsou především opticko-mechanické spínače, které prý mají o něco kratší odezvu než v případě klasické mechaniky.
Osobně nedokážu posoudit rozdíl ani při přímém srovnání a mnohem důležitější je pro mě precizní funkčnost a jistý stisk, který Razer nabízí. Kromě toho se snažil klávesy i odhlučnit, což se docela dobře povedlo. Zároveň tím žádným způsobem neutrpělo fungování spínačů – to bývá běžným kompromisem při běžném odhlučnění mechanických klávesnic. Například Cherry MX Red Silent jsou sice tiché, ale charakteristikou stisku se přiblížily obyčejné membráně. To se u Razeru naštěstí nestalo.
Velmi příjemnou a povedenou je dodávaná opěrka zápěstí z paměťové pěny, která je opatřena koženkovým povrchem. Samozřejmostí je RGB podsvícení a skvěle fungující konfigurační aplikace.
- Primární konektivita: drátová (USB)
- Spínače: Razer opto-mechanické
- Podsvícení: RGB
- Délka kabelu: 1,8 m
Sony DualSense: Gamepad k PC
Cena: 1 590 Kč až 1 843 Kč
Pokud hledáte gamepad pro hraní na počítači, pak je rada jasná – kupte některý z ovladačů pro herní konzole. Osobně se klaním spíš k Sony DualSense pro Playstation 5, ale chybu neuděláte ani s gamepadem Xboxu, ideálně ve variantě Elite 2.
DualSense má výhodu v nižší ceně a také větším budoucím potenciálu. Již nyní totiž některé z her pro PC dokážou využít perfektní haptiku, kterou DualSense nabízí. Je velmi pravděpodobné, že takových titulů bude přibývat. Kladně se k tomu staví Valve v rámci platformy Steam.
Pro bezdrátové připojení je potřeba Bluetooth, u desktopu tak bude často potřeba dokoupit adaptér. Gamepad lze však používat i v drátovém režimu díky USB-C kabelu. Vedle PC navíc můžete DualSense připojit k Androidu či iOS a využívat jej k ovládání her na telefonech a tabletech. Fungovat bude i na Macích a Apple TV.
- Primární konektivita: bezdrátová (Bluetooth)
- Odezva: haptická, vibrace, adaptivní triggery
- Barevné varianty: bílá, černá, červená, modrá, šedá, bílo-modrá
- Výdrž: až 8 h
Thrustmaster T.16000: Letecká stálice
Cena: 1 350 Kč až 2 068 Kč
V kategorii leteckých joysticků se toho v posledních letech mnoho neděje a doporučeným modelem pro letecké začátečníky tak bude pět let starý Thrustmaster T.16000. Nabízí přesné magnetitcké senzory, a především další analogové osy: samostatné ovládání tahu a také ovládání směrovky díky možnosti otočit pákou podél vertikální osy. Dostatečné množství dalších tlačítek je potom samozřejmostí.
Výhodou je možnost dokoupit další moduly v případě, že vás létání začne bavit. K dispozici je samostatný modul pro ovládání tahu kombinovaný s ručním ovládáním směrovky, který obsahuje i další tlačítka a kloboučky. Sadu potom lze zkompletovat dokoupením leteckých pedálů vhodných především pro realistickou směrovku.
Pokud holdujete spíše civilnímu létání, pak zvolte alternativu v podobě Thrustmaster TCA (1 299 Kč až 2 234 Kč), který z modelu T.16000 vychází a napodobuje sidestick Airbusů. Samostatný modul ovládání tahu je u TCA výrazně odlišný a opět odpovídá civilním variantám.
- Primární konektivita: drátová (USB)
- Počet tlačítek: 16
- Analogové osy: 3
- Délka kabelu: 1,5 m
Thrustmaster T300 RS GT Edition: Volant pro náročnější
Cena: 8 100 Kč až 11 603 Kč
Také v případě volantu Thrustmaster T300 RS jde o starší produkt, u nás se začal prodávat už před pěti lety. Cenou a funkcemi konkuruje modelu Logitech G923 (7 335 Kč až 11 637 Kč), se kterými rovněž neuděláte velkou chybu, sám se ale kloním spíše k Thrustmasteru. Důvodem je především plynulejší a přesnější force-feedback. Řízení odezvy u Logitechu se od předchozích verzí G920/G29 výrazně nezměnilo a v některých částech spektra odezvy má Thrustmaster navrch.
Výhodou je i možnost měnit věnce volantu. Pokud vás začne simulátorové ježdění bavit, můžete dokupovat další věnce podle typu oblíbené kategorie – F1, DTM, rallye či historické. A to včetně velmi věrné kopie volantu od Sparca.
Podobně jako u Logitechu najdete v balení jen modul s pedály. U řazení se budete muset spolehnout na pádla, případně dokoupit modul s řadicí pákou. Thrustmaster nabízí verzi TH8A, která v tuzemských e-shopech nemá konkurenci.
- Primární konektivita: drátová (USB)
- Rozsah otáčení: 1 080°
- Kompatibilita: PC, PS4/PS5
- Délka kabelu: 1,5 m
Nepřehlédněte také další články, ve kterých redaktoři technických webů vybírají nejlepší produkty v různých kategoriích.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium