Nejlepší hry roku 2004 podle autorů Doupěte

Nový rok je tady a s ním i neopominutelné bilancování uplynulých dvanácti měsíců, jež znovu upadly v zapomnění. Nebo snad ne? Naše hráčské chutě byly uspokojeny spoustou zajímavých herních zážitků z nichž ty podle nás nejlepší vám představíme v následujícím velkém přehledu.
Nejlepší hry roku 2004 podle autorů Doupěte

Rok 2004 se bezesporu navždy zapíše do herních análů. Dočkali jsme se mnoha dlouho vyhlížených titulů, které posunuly hranice svých žánrů o pěkný kus dál a předurčily vývoj herního průmyslu na mnoho let dopředu. Jistě, mluvím o hrách jako Ground Control 2, Doom 3, Far Cry nebo všemi milovaný (právem?) Half-Life 2. Bude to znít jako klišé, ale i uplynulý rok 2004 byl v mnoha ohledech výjimečný. Stejně jako spousta předchozích a doufejme, že i spousta těch, co teprve mají přijít.

Stejně jako minulý rok, i tentokrát jsme se rozhodli podělit se s vámi o náš vlastní pohled na "nej" hry roku 2004. Přinášíme vám proto detailní pohled několika redaktorů papírového i internetového Doupěte a jejich osobní žebříčky. Můžete s nimi nesouhlasit, můžete jimi opovrhovat, házet na ně špínu a kydat hnůj. Ale také s nimi můžete o tomto tématu diskutovat, případně prezentovat vlastní žebříček "nej" her roku 2004. O týden později vám pak představíme naši vizi roku 2005. Ale dost už tlachání, pojďme na to.

Martin Boček, šéfredaktor Doupě.cz

Překvapení roku 2004

Half-Life 2 (recenze)

Prostě jsem nevěřil. Nevěřil jsem, že vyjde do Vánoc; a pochyboval jsem, že vůbec vyjde. A ejhle - nejen, že Half vyšel, ale on dokonce vyšel navzdory všem soudním sporům Valve vs Vivendi včas! A co víc - dokonce to byla dobrá hra, která splnila prakticky vše, co autoři slibovali! Inu, jak vidno, zázraky se dějí i dnes...

   

Nejlepší hry roku 2004

1. GTA: San Andreas (recenze)

Co byste chtěli slyšet? Beztak každý z vás přečetl všechny dostupné recenze; kdo má PS2 ji už hraje a kdo nemá, jen skřípe zuby. Tahle hra je prostě NEJ.

   

2. The Sims 2 (recenze)

Nudíte se? Pak si zahrajte hru, ve které půjde přesně, ale PŘESNĚ o ty samé věci, které děláte a řešíte i vy sami v reálném světě. Až jednou uvidíte člověka, který má už půl hodiny zpoždění na schůzku s přítelkyní, protože si v Simsech odehrává usmiřování svého alter ega a jeho přítelkyně poté, co přišel pozdě na schůzku, pochopíte jedno: ne Doom, ale tahle hra je to pravé zlo. A jak zábavné!

3. Half-Life 2 (recenze)

Gravity gun prostě vládne...

 

4. Jagged Alliance 2 Wildfire (recenze)

Remake staré legendy, který udělali sami fanoušci. Lepší je snad všechno kromě toho nejviditelnějšího - tedy grafiky, hudby, zvuků... Ale koho to zajímá, když AI je konečně inteligentní, zbraně realističtější, mise těžší a celá hra zábavnější?
 
5. Chaos Legion (recenze)

Tato hra příliš nevynikla; dokonce ji spousta recenzentů odsoudila jako totální propadák. Navzdory tomu ale měla výborný příběh a k tomu něco, co mě u ní prostě přinutilo sedět a dohrát ji celou hned dvakrát. Možná to není žádná pecka rozměrů Half-Life 2, ale i tak mi tahle hra připravila jedny z nejlepších herních zážitků uplynulého roku.

Zklamání roku 2004

Doom 3 (recenze)

Nechápejte mě špatně. Nepovažuji Dooma 3 za špatnou hru; to ani náhodou. Důvod, proč mě tak zklamal, je potřeba hledat jinde. Jsem totiž člověk, kterému FPSka prakticky nic neříkají; a jedním z mála, která jsem kdy měl rád byl Doom 2. Doufal jsem, že se ty zlaté časy, kdy jsme po školní síti hráli Map01 do zblbnutí, ještě alespoň na chvíli vrátí - a své naděje jsem upínal právě k Doomu 3. A... A ono nic.

Nejlepší česko-slovenská hra: Mafia PS2
Nejlepší pokračování: GTA: San Andreas
Nejhorší hra roku: Spider-Man 2
Grafický skvost roku: Warhammer 40.000: Dawn of War
Nejoriginálnější hra: SingStar
Nejlepší nedoceněná hra: Chaos Legion

Kamil Gric, šéfredaktor magazínu Doupě

Překvapení roku 2004

Warhammer 40,000: Dawn of War (recenze)

Přestože za vrchol strategických zážitků loňského roku považuji o několik řádků níže zmíněné Rome: Total War, mé překvapení roku Warhammer 40,000: Dawn of War dokonale splnilo veškerá očekávání. Vedle kvalitní částí pro jednoho hráče totiž disponuje také povedeným multiplayerem.

    

Nejlepší hry roku 2004

1. Half-Life 2 (recenze)

Gordon Freeman se vrátil ve skvěle hratelném dílku, které jako by konceptem i hratelností z oka vypadlo svému předchůdci. Pár vad by se sice našlo, ale i tak patří Half-Life 2 mezi špičku loňského roku a jeden z titulů, na které se ani v budoucnu nezapomene. Jen ty zapáchající odklady vydání by se hodilo ještě naposledy tvůrcům vytknout.

2. Far Cry (recenze)

Prostředí malého a o to malebnějšího karibského ostrůvku mě lákalo ještě před tím, než se Far Cry stal celosvětově diskutovanou jarní perlou. Nápaditá hratelnost, okouzlující zpracování a nebývale velkorysý pocit volnosti, který nebývá pro FPS podobného ražení typický. Toužíte-li v současném churavém počasí po osvěžujícím výletu, ostrůvek zábavy jménem Far Cry vám jej nabízí.

3. Rome: Total War (recenze)

Strategických hodů jsme si loni užívali do sytosti. V mém soukromém žebříčku zvítězil historický, ale o to více povedený Rome: Total War. Atraktivní prostředí římského impéria v sobě spojovalo nejen úchvatné a propracované 3D bitvy, ale především detailně propracovanou oblast managementu, získávání moci a nadvlády. Toužíte-li změnit lidské dějiny, máte jedinečnou příležitost.

  

4. World of Warcraft (preview)

Od dob Ultimy Online mě výrazněji nezaujala žádná online hra. Byl tu tolik propagovaný Dark Age of Camelot, bylo tu bezpochyby kvalitní a propracované sci-fi Anarchy Online. Blizzardi ve svém World of Warcraft stvořili velkolepý svět, který kypí fantasy prvky, dobrodružstvím a obdivnou atmosférou. Není co dodat.

5. Ballance (recenze)

Mějte mě za blázna, lynčujte mě. Mezi směsicí akčního a strategického šílenství se našlo jen několik her, u kterých jsem si báječně odpočinul. Na jedné straně to bylo vtipné a už poměrně neoriginální Neighbours from Hell 2, na té druhé Ballance, báječný mix logiky a skvělé hratelnosti. Logické hry pořád žijí.

Zklamání roku 2004

Hitman: Contracts (recenze)

Netajím se tím, že mi byl vždy sympatický. Hitman, Tobias Rieper či chcete-li kódové jméno 47, vždy mi byl nájemný vrah z tvorby dánské společnosti IO Interactive sympatický. S třetím dílem však jako by odešla hratelnost hardcore prvního i atmosféra druhého dílu. A po novinkách či jakýchkoliv inovacích jakoby se v nejnovějším pokračování také slehla zem.

Nejlepší česko-slovenská hra: Hidden & Dangerous 2: Sabre Squadron
Nejlepší pokračování: Half-Life 2
Nejhorší hra roku: Spider-man 2
Grafický skvost roku: Far Cry
Nejoriginálnější hra: Evil Genius
Nejlepší nedoceněná hra: Ballance

Jan Morkes, zástupce šéfredaktora Doupě

Překvapení roku

Sid Meier: Pirates! (recenze) 

Vždy když slyším o remaku nějaké slavné pecky, dělá se mi husí kůže. Vývojáři sice vždy slibují starou skvělou hratelnost v novém kabátě, ve výsledku to však dopadá špatně. Vznikne titul disponující nádhernou grafikou a konceptem sice vzdáleně připomínajícím svého předchůdce, nicméně upraveným (lépe řečeno zjednodušeným) pro masový trh 21. století, který se nakonec nelíbí nikomu. Ale proč to vlastně všechno vykládám, na Pirates! z toho vůbec nic neplatí. Což mě, upřímně se přiznávám, docela překvapilo. Velice příjemně.

   

Nejlepší hry roku 2004

1. Half-Life 2 (recenze)

Je to bez debat. Letošní rok patřil Half-Lifu. Nejdřív spekulacím, kdy konečně vyjde, pak úžaslému sledování pozadí sporu mezi Valve a Vivendi a následnému neméně paralyzujícímu hraní. Ano, také jsem Gabe Newellovi nevěřil ani nos mezi očima, ale musím se nyní omluvit. Half-Life 2 je božská akce se skvělou grafikou a hlavně hratelností, a proto si zlato určitě zaslouží.

2. Rome: Total War (recenze)

I když Středozemě je pro mě srdcovou záležitostí, musím se chtě nechtě přiklonit k Římanům. Prapor jejich vojsk vlál v žánru strategií nejvýše. Skvělá kombinace ekonomického a bojového režimu doplněná povedenou grafikou. Co víc si můžeme přát?

3. The Sims 2 (recenze)

Sims 2 jsou dalším dlouho odkládaným pokračováním. Výsledek byl však neméně povedený. Za sebe oceňuji především aspirace Simáků a umírání, které dávají hře dynamiku a cíle, které jsem postrádal v "příliš hračičkovském" prvním díle.

   

4. Far Cry (recenze)

Do tropů se většinou jezdí na pasivní dovolenou. Že ani ta aktivní nemusí být na plážích a v džungli špatná, dokazuje případ německého zázraku loňska Far Cry. Zároveˇtaké boří mýtus, že prostředí FPS musí nutně být depresivní.

5. NHL Hockey

Grafiku to má nemoderní, vyrobeno je to kdysi v herním pravěku, vlastně to sem vůbec nepatří. Ale co mám jiného dělat s hrou, která se stala mým milým společníkem ve chvílích, kdy jsem si potřeboval chvíli odpočinout od práce? Hratelnost má první díl známé série od EA Sports stále skvělou.

Zklamání roku

Locomotion (preview)

Transport Tycoon Deluxe bohužel zůstal nepokořen. Naprosto, s prominutím, debilní systém pokládání kolejnic, nijak nevylepšená grafika a nepříliš povedený systém pohřbily naděje na korunovaci nového krále ekonomických strategií. A šaliny ve městech to nezachránili.

Nejlepší česko-slovenská hra: Hidden and Dangerous 2: Sabre Squadron
Nejlepší pokračování: Half-Life 2
Nejhorší hra roku: Mortyr 2
Grafický skvost roku: Half-Life 2
Nejoriginálnější hra: Sid Meier: Pirates!
Nejlepší nedoceněná hra: Mashed

Martin Zavřel, vedoucí konzolové sekce Doupě

Překvapení roku 2004

Forbidden Siren

Kde se vzala tu se vzala, nikdo ji nečekal a nikdo jí nevěřil. Přesto je tato hra, vydaná exkluzivně pro PlayStation 2, zřejmě nejrealističtějším a nejděsivějším survival hororem současnosti. Naprosto perfektní (v rámci zpracování obličejů přímo revoluční) technické zpracování, inteligentní scénář a přísně realistické, živoucí prostředí dodává této děsivé hře náboj, jaký žádná jiná nemá. Kdo nevyzkoušel, nepochopí. Za sebe hovoří také skutečnost, že ji řada lidí dodnes nedohrála - desítky náročných úrovní vydrží na dlouho řadu děsivých nocí.

Nejlepší hry roku 2004

1. Halo 2 (recenze)

Těžko se to vysvětluje, ale Halo 2 je prostě dokonalá hra. Cítíte to od prvního doteku ovladače a slyšíte to, jakmile vám domácí kino rozduní první filmová scéna s monumentálními chorály. Jádro bude zřejmě v perfektně vybalancované obtížnosti a hratelnosti, nicméně svoji zásluhu na jedinečném kouzlu Halo 2 má nepochybně jedinečný design prostředí a postav. Vynikající příběh a vše výše jmenované nasadili korunu na hlavu nejzábavnější hry, kterou jsem si tento rok užil.

2. Far Cry (recenze)

Nádherná grafika, špičková hratelnost, doposud nepřekonaná umělá inteligence a nezapomenutelná atmosféra tropického ostrova… král akčních her na PC.

   

3. Doom 3 (recenze)

Z hlediska hratelnosti možná nebyl tak dokonalý, nicméně jedinečná grafika a atmosféra vykonaly své. Návrat do Pekla se pro mě stal jedním z nejzábavnějších herních momentů roku.

  

4. Half-Life 2 (recenze)

Výborný design, stylová atmosféra a především nezapomenutelné hrátky s fyzikou v mém žebříčku nedokázaly vynahradit plytký scénář s trapně useknutým koncem. Deathmatch ale hrajeme dodnes.
 
5. Silent Hill 4 (recenze)

Náročný zážitek pro psychicky nevyrovnané hráče se mi nesmazatelně zapsal do duše v podobě velké černé šmouhy. I když autoři trochu experimentovali s novými prvky v hratelnosti, dočkali jsme se typicky strhujícího příběhu, jedinečného soundtracku a vražedné hry na city.

   

Zklamání roku 2004

Final Fantasy X-2 (recenze)

Final Fantasy X-2 se jejím důrazem na girl-power v duchu Charlieho Andílků nezachránila ani špičková grafika, ani zábavný soubojový systém. Co to k čertu bylo za pokus?

Nejlepší česko-slovenská hra: Hidden And Dangerous 2
Nejlepší pokračování: Halo 2
Nejhorší hra roku: Spider-Man 2
Grafický skvost roku: Far Cry
Nejoriginálnější hra: Forbidden Siren
Nejlepší nedoceněná hra: Forbidden Siren

Jan Horčík, editor Doupě DVD

Překvapení roku 2004

Ground Control 2 (recenze)

Seveřané mají skvělé nápady a dokáží je přednést v nanejvýš estetické formě. To platí i pro Massive Entertainment, kteří na svůj Ground Control 2 bezchybně aplikovali recept Warcraftu III a definitivně tak přetvořili žánr realtime strategií do zcela nové podoby. Od uvedení GC2 už tenhle žánr nikdy nebude jako dřív. A tahle poučka se bude jistě dát aplikovat i na mnoho jiných titulů v dnešním přehledu.

  

Nejlepší hry roku 2004

1. Grand Theft Auto: San Andreas (recenze)

Jestli je nějaký důvod, proč si pořizovat konzoli PlayStation 2, je to GTA: San Andreas. Obrovská, detailní, zábavná, stylová simulace života gangstera v 90. letech.

2. Doom 3 (recenze)

Narozdíl od Valve dodali id Software přesně to, co slibovali - perfektní hororovou podívanou. Více než novou hrou byl Doom 3 předělávkou starých dobrých Doomů do nového grafického kabátku. A proto nezklamal.

3. Full Spectrum Warrior (recenze)

Máte-li chuť na něco opravdu nového a neotřelého, zkuste Full Spectrum Warrior. Jeto taktická akce, realtime strategie nebo ? Těžko říct, v každém případě je to pekelná zábava. Tedy, ne taková jako v Doomu 3, ale stejně intenzivní.

4. World of Warcraft (preview)

Hráči online her na západě mají novou modlu. A zároveň nového antikrista. World of Warcraft nabízí skvělou zábavu na dlouhé noci.

    

5. Halo 2 (recenze)

Druhý důvod, proč kupovat konzoli - tentokrát ovšem Xbox od Microsoftu. V podstatě je to jenom akční hra. Ale akční hra, která vás bude dlouhé hodiny bavit tak, jako vás už dlouho žádná jiná nebavila.

Zklamání roku 2004

Half-Life 2 (recenze)

Nadávejte mi, kamenujte mě, mučte mě na skřipci. Neříkám, že Half-Life 2 není hodně dobrá hra. Jen říkám, že jsem od ní čekal víc, než jen lineární střílečku s naprosto jedinečnou fyzikou, uhrančivou grafikou a výbornou architekturou. Valve mě prostě zklamali.

Nejlepší česko-slovenská hra: Jets`n`Guns
Nejlepší pokračování: GTA: San Andreas
Nejhorší hra roku: Counter-Strike: Condition Zero
Grafický skvost roku: Half-Life 2
Nejoriginálnější hra: Perimeter
Nejlepší nedoceněná hra: Castle Strike

Petr Kolář, redaktor Doupě.cz

Překvapení roku 2004

Half-life 2 (recenze)

Jednoznačně HL2, a to už jen z toho důvodu, že vyšel. Přes všechny problémy a odklady neskončil v kategorii forever. Až do poslední chvíle jsem nevěřil, že vážně vyjde. Ono obecně každá hra, které se zveřejní zdrojové kódy ještě před vyjitím, je napůl pohřbená. HL2 mi však vrátilo naději, že mnohé tituly se mohou i po letech vývoje podařit. Už se těším na DN Forever ;).

Nejlepší hry roku 2004

1. Jagged Alliance: Wildfire

Po dlouhé době vyšla strategie, která mě absolutně pohltila a po pořádném požvýkání vyplivla. Dobré věci z předchozích dílů zůstaly, mnohé špatné byly opraveny. Kdyby takot vypadala veškerá pokračování, mohli bychom se na ně těšit.

2. Vampire: The Masquerade - Bloodlines (recenze)

Chcete dokonalé RPG z prostředí World of Darkness? Tady je! Přesná kopie stolních pravidel, svoboda pohybu, spousty možností hry.

   

3. Need for Speed: Underground 2 (recenze)

Konečně pořádné vylepšení staré dobré série, která ale v spoledních letech začala skomírat. Za jedno z nejlepších vylepšení považuji to, že na sebe jednotlivé závody navazují.

   

4. Tony Hawk`s Underground 2 (recenze)

Přibyly krásné novinky, stará hratelnost ale zůstala - tomu říkám dobrý recept na úspěch. Skejťáci všech zemí, spojte se!

5. Half-Life 2 (recenze)

Bez dalšího komentáře.

Zklamání roku 2004

Warhammer 40k: Dawn of War (recenze)

Zklamání bylo více, v poslední době asi hodně zasáhl Warhammer 40k, ale ne kvůli kvalitám hry, ale špatným předpokladům z mé strany. Ale více mě zklamalo Sacred. Tento rádo-by-Diablo-killer se ze začátku zdál skvělý, čím více jste ale do hry pronikali, tím více vás srážela na kolena. Zdlouhavost do akce prostě nepatří a běh na několik hodin přes mapu také ne.

Nejlepší česko-slovenská hra: Berušky 2
Nejlepší pokračování: Jagged Alliance: Wildfire
Nejhorší hra roku: Sacred
Grafický skvost roku: Everquest 2
Nejoriginálnější hra: série Yetti Sports
Nejlepší nedoceněná hra: Jagged Alliance: Wildfire

Souhlasíte? Nesouhlasíte? Řekněte nám svůj názor! Příští týden se zde opět setkáme, a to u výhledu do roku 2005.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole