Nejlepší hry roku 2005 podle Doupěte

Jen dvě věci na světě jsou nevyhnutelné. Za prvé: New York Rangers letos vyhrají Stanley Cup. Za druhé: Země provedla další otočku kolem Slunce a my vám opět nabízíme přehled všech herních skvostů, kterým jste v uplynulém roce věnovali dlouhé hodiny.
Nejlepší hry roku 2005 podle Doupěte
Seznam kapitol
  1. Nejlepší hry roku 2005
  2. Nejlepší hry loňského roku podle autorů Doupěte

Téměř celý předloňský rok se nezvykle nesl v duchu first person shooterů. Herní scenérii spláchla vlna akčních her, mezi kterými nejvíce zářily kusy jako Doom 3, Half-Life 2, či Medal of Honor: Pacific Assault. Rok 2005 byl ale rokem změn. Světový trh očekával drastický nástup konzolí nové generace, konkrétně Xbox 360. Technologický skvost od firmy Microsoft měl převzít žezlo herních platforem a nastolit samovládu. V prosinci roku 2005 se dostal na trůn. Zatím se její Veličenstvo jen rozhlíží. Otázkou však je, zda se dokáže v tak silné pozici udržet.

Nepředbíhejme však. V dnešním článku jsme pro vás vybrali 12 her, které se budou dlouho slunit v záři roku 2005. Symbolicky každá z nich přestavuje jeden herní měsíc, po který pro vás redakce Doupěte připravovala každodenní zpravodajství. Kandidátů, kteří měli být zapsáni na zlatou listinu, bylo letos víc než dost. S těžkým srdcem jsme vybírali dvanáct z nich tak, aby se dostalo na nejdůležitější z nich a přitom jsme neopomenuli žádný z klenotů. Příští pátek vám nabídneme přehled těch nejočekávanějších her pro rok 2006, nyní se však seznamte s hlavními hity uplynulé sezóny.

Leden

World of Warcraft

Hned zkraje roku 2005 se rozpoutalo davové šílenství kolem vydání WoW. Firma Blizzard přišla na trh s MMORPG v kabátku fenomenálního světa Warcraftu. Poprvé v historii tak svět Warcraftu doslova ožil před očima hráče. Kouzelnou hratelnost a atmosféru umocňovalo množství národů a povolání pro každou z ras. O hru byl (je) takový zájem, že množství hráčů čekalo na serverech mnohahodinové fronty, než se na ně vůbec dostala řada. Blizzardu se podařilo vytvořit nový kult na poli počítačových her. Recenzi pro zpětné ohlédnutí za tímto skvostem vám přinášíme níže.

  

Recenze: World of Warcraft

Únor

Metal Gear Solid 3

Jedna z nejočekávanějších konzolových her přelomu roků 2004 a 2005 nakonec spatřila světlo světa na začátku loňského roku a nedovedu si představit hráče, kterého by zklamala. Jako vždy nabídla úchvatné filmové představení, které překoná snad jen čtvrtý díl. Jádro konfliktu se pro tentokrát neodehrávalo v technologické budoucnosti, ale době studené války – v šedesátých letech minulého století. MGS 3 je hra, o které bychom mohli mluvit dlouhé hodiny, přičemž bychom se rozplývali nad její grafikou a dokonalým příběhem. Víc nám však prozradí emotivní ohlédnutí a recenze Lenky Vlkové.

  

Recenze: Metal Gear Solid 3

Březen

Brother in Arms

Řekli byste, že válečných her, a FPS především, je už herní trh naplněn k prasknutí a s podobnou hrou již nikdo ledy neprolomí? Chyba lávky! Akční hra Brother in Arms (jež se nepřímo inspiruje stejnojmennou sérií Stevena Spielberga) rozvířila vody ustáleného herního žánru. Krom klasické poutavé akce z druhé světové války, včetně mnoha výjevů ze Dne D, disponovalo Bratrstvo neohrožených zbraní v podobě netradičního ovládání, které bylo mimochodem strůjcem oné geniální atmosféry titulu. Na seznamu nejlepších her roku 2005 rozhodně nesmí chybět.

  

Recenze: Brothers in Arms

Duben

Tom Clancy`s Splinter Cell: Chaos Theory

Představte si, že těsně před usnutím ležíte na posteli, všude kolem je tma a ticho, jen odraz pouliční lampy vrhá do vašich oken kousíček světla, díky kterému můžete vidět případný stín před vaší postelí. Tiše ležíte, soustředíte se na dýchání a snažíte se v meditacích vnímat všechny zvuky, které se mísí se zdánlivým tichem. Zdá se, že je všude klid a mír, ale najedenou vám někdo přikryje ústa polštářem. Někdo, koho jste neslyšeli a neviděli, přestože kolem vás bylo ticho a kolem vaší postele kruh světla. Do vaší horké hlavy zavítají dvě kulky z pistole s tlumičem. Byl vás navštívit Sam Fischer. Jeho jarní dobrodružství v Chaos Theory patří k těm nejpovedenějším a vy jste si je určitě museli vychutnat.

  

Recenze: Splinter Cell: Chaos Theory

Květen

Psychonauts

Rok 2005 přinesl i několik her, které jsou originální do morku kosti. Od dob Grim Fandanga neměli hráči takovou možnost okusit „trhlou“ hru jako s Psychonauts. Hra však byla „trhlá“ správným směrem. Žánrově by se dala přirovnat k mixu akční adventury a plošinovky. Kromě kolegy Adama Plechatého recenzoval hru šéfredaktor časopisu Doupě Kamil Gric.Ten o hře dodnes mluví snad i ze spaní, neboť jeho nadšení v době vydání Psychonauts bylo srovnatelné snad jen reakcí Vladka Dobrovodského těsně po výhře cen za 10 milionů korun. Více napoví jeho komentář ve druhé kapitole článku a samozřejmě Adamova recenze.

  

Recenze: Psychonauts

Červen

GTA: San Andreas

Po geniálním a velkolepém herním nástupu GTA: Vice City bylo loňské letní vydání GTA: San Andreas pod pečlivým dohledem všech fanoušků série a samozřejmě všech herních redaktorů. Megalomanské pojetí vyžití se ve velkoměstě, ochuceno o gangsterské války a spory s podsvětím, si opět získalo srdce všech hráčů (alespoň pro letní měsíce). A koho nebavila kampaň v GTA: SA, běhal po městě, kradl auta a poslouchal mp3 skladby z alternativního rádia. Zkrátka a dobře – poslednímu GTA musel přijít na chuť snad každý. Pokračování série zaznamenalo úspěch jak na PC, tak na konzolích.

  

Recenze: GTA: San Andreas

Červenec

Fable

Dvoutisící pátý rok vdechl život mimořádným strategiím a geniálním RPG. Jedním z nich je i Fable. Od ostatních RPG by se v mnohém nelišil, kdyby neoplýval tak detailním zpracováním, které doprovází tvůrčí důraz na krásné pohádkové detaily ještě pohádkovějšího světa. Obrovský potenciál, obrovské možnosti, krásná hudba a malebná grafika. Kolega Petr Kolář trefně charakterizoval Fable jako dokonale pohádkovou hru. Více již v jeho dojmech.

  

Recenze: Fable

Srpen

Fahrenheit

Moje osobní hra roku spatřila světlo světa na podzim. Pod pojmem interaktivní film jsem si do té doby nepředstavoval nic zajímavého, nicméně Fahrenheit mě vyvedl z naivity. Hra oplývá vynikajícím krimi příběhem, přičemž hráč se dostane do kůže vícero postav. Jak pachatele, tak vyšetřovatele zločinu. Fahrenheit možná nemá dokonalou grafiku, nic jej ale nepřekoná v rámci ovládání a herního konceptu. Jen občas zmáčknete několik tlačítek pro provedení úkonu, aby si herní dění mohlo vesele odkráčet dál a uneslo vás přímo do napínavého filmového příběhu, kde se točí kolotoč vražd a tajemných událostí. Kdo nehrál Fahrenheit, musí tak učinit v dohledné době!

  

Recenze: Fahrenheit

Září

Black and White 2

Peter Molyneux dokázal krom hry Fable v letošním roce mnohem víc. Již první díl strategie Black and White pochvalně mířil ukazováčkem na osobu Molyneuxe. Tvůrce Popolous 3 (strategie, v níž si hrajete na boha) převedl do druhého pokračování černobílé hry vše co nasliboval pro díl první a dotáhnul tak myšlenku geniálního pojetí strategie do konce. Abych citoval kolegu Davida Slámu: „Teprve s druhým dílem Black and White může Molyneux říct Ano, takhle jsem to chtěl už poprvé!“. Hra vládne zcela odlišným ovládáním oproti jiným strategiím a nejen proto je jedním z nejzářivějších klenotů tohoto žánru pro rok 2005.

  

Recenze: Black and White 2

Říjen

Age of Empires 3

Jedna z nejočekávanějších RTS roku 2005 se povedla na výbornou. Autoři dokázali skloubit báječnou hratelnost mistrovské série s novými prvky a přitažlivou grafikou. AoE3 vládne skvělými misemi v rámci kampaně, klasicky silným multiplayerem a výbornou umělou inteligencí nepřátelských jednotek. Zpočátku se oživená legenda sice potýkala s menšími technickými problémy, kdy množství hráčů vypadával ze hry zvuk, avšak autoři se zachovali pohotově a svou chybu rychle napravili novým patchem.  Age of Empires 3 se na rozdíl od svým předchůdců odehrává v kolumbovské Americe a další díly (ano, slyšíte správně) by se měly posunout až do současnosti. Sečteno, podtrženo, AoE3 je spolu s Black and White 2 kandidátem na strategii roku 2005.

  

Recenze: Age of Empires 3

Listopad

Quake 4

V záplavě skvělých akčních her podzimu vyhrála těsně pekelná Quake 4. Zdatnou konkurencí jí však byly Call of Duty 2 a hrůzu nahánějící F.E.A.R. Quake 4 však ze všech tří jmenovaných oplývá propracovaným příběhem, jenž doprovází detailní grafika a silná hratelnost. Recenze na akční jedničku loňského podzimu se ujal náš šéfredaktor Martin Boček.

  

Recenze: Quake 4

Prosinec

NFS: Most Wanted

Za poslední cukrovinku herního trhu pro rok 2005 jsme zvolili arkádové závody Need For Speed: Most Wanted. Série NFS toho prožila opravdu hodně. Rokem 1997 odstartovat svůj závod napříč herními silnicemi úspěšný NFS 2 a o tři roky později kraloval (a mnohým počítačům dodnes kraluje) vynikající Need For Speed: Porsche Unleashed. Dle mého názoru, i podle mnohých fanoušků série, je právě tento díl pravým symbolem Need For Speed. Paradoxní přitom je, že se jako jediný ze série NFS zabývá pouze jedním typem auta. Avšak – s příchodem NFS: MW jsme se jen utvrdili v tom, že klasické, a zdůrazňuji čistě arkádové, závodění je silnou parketou Most Wanted. David Sláma a Petr Kolář toho času strávili celý víkend v redakci Doupěte, aby mohli všechny aspekty závodění důkladně otestovat.

  

Recenze: Need For Speed: Most Wanted

 

To byly nejlepší hry roku 2005 z pohledu redakce Doupěte. Na spoustu z nich se samozřejmě nedostalo, čehož jsme si vědomi, nicméně ty, které jsme vybrali, svému žánru dělají čest.

V další kapitole článku se můžete dočíst, jaké hry si v roce 2005 oblíbili jednotliví redaktoři.

A jaká je vaše hra roku 2005?


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A