Nejlepší Playstation 3 hry roku 2010

Náš týden s nejlepšími hrami roku 2010 pokračuje. Vybrali jsme deset těch nej her pro konzoli Playstation 3, které by vám neměly ujít.
Nejlepší Playstation 3 hry roku 2010

Ach, konec roku, tradiční čas na meditaci nad tím, co všechno jsme v (stále ještě) aktuálním roce hráli. A co z toho nebyly úplné blbiny. Níže najdete vybraných 10 nejlepších her za rok 2010 pro konzoli Playstation 3. Jak už je u současné generace konzolí zvykem, většina her je multiplatformní a výborné exkluzivní tituly vyšly pouze tři. Najdete je hned na začátku. Pokud byste zařadili do žebříčku něco jiného, klidně se ozvěte v diskuzi. 

TIP:  Nejlepší PC hry roku 2010
TIP:  Nejlepší X360 hry roku 2010

Heavy Rain

Absolutními hodnoceními dost šetříme, ale Heavy Rain si 10/10 si zaslouží. Heavy Rain totiž není až tolik hra, jako neskutečně intenzivní intereaktnivní thriller. Napínavý příběh o šíleném vrahovi, který unesl syna hlavního hrdiny, se v klidu dokáže porovnávat s výbornými filmy, navíc na rozdíl od filmových špektáklů zde hrdinu můžete ovládat. Vlastně hned několik hrdinů, Heavy Rain je zajímavý i větvením, kdy některá z postav může umřít a přesto lze hru bez problémů dohrát.

VIDEO: 2627 'Heavy Rain - Gone Gold trailer'

[Karel Kališ]:O co tedy jde? O emoce: strach, napětí, vzrušení, bolest, zmatek, smutek, deprese, ale i lásku a štěstí. Heavy Rain pojí city dohromady jako ocelové nosníky a pevně jimi vyztužuje fasádu představující filmový příběh a samotné herní prvky. Ve hře narazíte na spoustu zdánlivě zbytečných činností, které mají ale zásadní funkci – navodit tu správnou atmosféru a tím vtáhnout nebohé hráče do děje takovou silou, že se z nich stávají loutky s otevřenou pusou tupě zírající na obrazovku. (Více o hře)

 

God of War 3

God of War od prvního dílu nasadil laťku third person akčním rubačkám hodně vysoko. Svoji kvalitu potvrdil i prostřednictvím druhého pokračování, tentokrát už určeného pro Playstation 3, které díky tomu představuje naprostou vizuální pastvu. Kromě toho nechybí tradiční ingredience: svižný bojový systém se spoustou komb, sympatický antihrdina, trhání protivníků na kusy, úžasné souboje s monstrózními bossy… prostě hra, kterou nesmíte minout.

VIDEO: 2767 'God of War 3 - Launch trailer'

[Jan Sedlák]: Třetí díl (no vlastně čtvrtý) není nic jiného, než vygradované předchozí díly. Princip hry je naprosto totožný, vše je však více zakulacené, uhlazené, bez dřívějších mezer, s mnohem velkolepějšími scénami a hlavně s naprosto úchvatnou grafikou. Ta je tím nejlepším, co současné konzole dokáží nabídnout a musím říct, že PS3 má za poslední dobu skutečně must have tituly, kvůli kterým se sluší tuto platformu pořídit. (Více o hře)

 

Gran Turismo 5

Šest let trvalo čekání na další díl fenomenální závodní série Gran Turismo. Kazunori Yamauchi si naložil na záda pořádnou dávku práce – ve hře je přes 1000 vozidel, desítky tratí, hned několik typů závodů včetně rallye, Nasacaru a motokár, speciální manažerský mód a spousta dalšího. Pravda, tahle monstrózní nálož je kompenzována celou řádkou ústupků, jako chybějící vymodelované kokpity ve spoustě vozidel, skřípajícím kolizním systémem a dalšími chybkami.  Přesto je lahůdka v Gran Turismo 5 jezdit.

VIDEO: 3413 'Gran Turismo 5 - TGS 2010 trailer'

[Ondřej Škoch]: První letmý polibek. Projíždím závody motokár. Fantazie. Jednak vynikající bodové hodnocení, ale hlavně famózní zábava. Zkuste si v motokárách triky, na které jste zvyklí z aut, pohoříte. Tam, kde byste v zatáčce přibrzdili, tady pomůže naopak přidání plynu. Tedy ve správné chvíli. NASCAR. Trest Boží, Alláhova pěst. Drtím ovládač, skřípu zuby, komentátor mě jemně upozorňuje, že cílem není srazit všechny „kuželky“. Zvládnuto. Kaluže potu, beru druhý ovládač. (Více o hře)

 

Red Dead Redemption

Příchod Red Dead Redmption do herního světa byl poněkud kostrbatý, nicméně výsledek stojí rozhodně za to. Westernové Grand Theft Auto nabízí výborný příběh s propracovanými postavami, nádherný svět plný veškerých propriet divokého západu jako jsou zaplivané saloony, nekonečné pastviny či hluboké lesy. Tradiční mix nápaditých hlavních, vedlejších a bonusových úkolů navíc nabízí dlouhou herní dobu. Pro milovníky kovbojů, inidánů i špinavých mexikánů představuje Red Dead Redemption dokonalý ráj. Ostatně ne nadarmo hra sbírá herní ocenění po tuctech.

VIDEO: 2829 'Red Dead Redemption - Life In The West 2'

[Karel Kališ]:V Red Dead Redemption pochopitelně funguje systém střídání dne a noci a počasí. Ostatně, jak byste si chtěli jinak vychutnat souboj v pravé poledne? Nebo odjíždět vstříc zapadajícímu slunci či si vychutnávat bezmračnou noc uprostřed pouště, kdy je měsíc velký jak kolo do vozu? Však i pořádná bouřka, kdy máte klobouk vražený hluboko do čela a provazce deště nemilosrdně bičují krajinu, má něco do sebe. A tohle všechno v Red Dead Redemption zažijete. (Více o hře)

 

 Assassin’s Creed: Brotherhood

Nový díl Assassin’s Creed sice nemá v názvu trojku, ale klidně rozsahem by klidně mohl fungovat jako plnohodnotné pokračování. Příběh opět sleduje italského šlechtice Ezia, kterého tentokrát vysílá konat jeho zabijácké povolání od Říma. Ten představuje nejlépe zpracované město v celé sérii a nabízí obrovskou porci zábavy k vyřádění. Tvůrci vzali povedenou hru a leštili a brousili, tuhle přidali nový nápad, támhle osekali nefunkční prvek, jinde zase trochu zrychlili tempo, aby ve výsledku přinesli hru sice podobnou, avšak zároveň osvěžující a hlavně stejně zábavnou jako byl předchůdce. Dlouhou herní dobu navíc prodlužuje inovativní multiplayer.

VIDEO: 3664 'Assassins Creed: Brotherhood - Launch trailer'

[Karel Kališ]: V Brotherhood je neustále co dělat a počet vedlejších aktivit je neuvěřitelný. Pokud pomineme to nejméně nápadité, jako sbírání vlajek, pokladů a peříček, narazíte tu opět na hledání skrytých vzkazů na vrcholech památek, nechybí 6 rozsáhlých lezeckých lokací s odměnou v podobě speciálního brnění, kromě toho můžete likvidovat válečné stroje Leonarda da Vinci, lovit významné Templáře, plnit speciální úkoly pro cechy a tak dále. Rozhodně jsem nezmínil všechno. (Více o hře)

 

Bayonetta

Bayonetta v zářivém světle představuje občas nepochopitelný talent japonských tvůrců pro míchání naprosto odlišných prvků. V jádru se sice jedná o klasickou third person rubanici, ale tak neskutečně originální, stylovou a svou, až to bere dech. V které jiné hře totiž hrajete za čarodějku, která má smrtící oblek ze svých vlasů a po desítkách masakruje zmutované anděly? Netradiční prostředí a celková záměrně přehnaná a prvoplánovitá násilnost a erotičnost patří za hlavní pilíře, které ovšem stojí na naprosto pevných základek fantastického soubojového systému. Bayonettu si můžete odpustit jedině v případě, že nemáte rádi akční řezanice nebo japonskou ulítlost.

VIDEO: 2553 'Bayonetta - launch trailer'

[Karel Kališ]: Nejde jen o fantaskní výtvarný styl a svět, sexy hrdinku s upnutým latexovým oblečkem, drsně svůdným pohledem a brýlemi či brutální zakončovací údery, kdy nakopáváte anděly do ocelových panen či pod gilotinu, nebo si na monumentální bossy přivoláváte ještě monumentálnější pekelné zrůdy vytvořené z vašeho vlasového oblečku (varování „částečná nahota“ není na krabici jen tak), aby je roztrhali na cáry. (Více o hře)

 

Darksiders

The Legend of Zelda, kde místo pidižvíka v zelené čepici hrajete za nas*aného boha války, tak by se nějak ve zkratce dali popsat Darksiders. Hra ve své podstatě představuje akční RPG, i když se to v úvodu nemusí zdát.  Apokalypsa skončila už před nějakou stovkou let a vládu nad betonovou džunglí lidí převzala ta pravá džungle. A démoni. S jedním ze Čtyř příšerných jezdců apokalypsy procházíte rozsáhlým světem, prolézáte dungeony, řešíte hádanky a hledáte další část výzbroje, které vám zpřístupní cestu dál. A po cestě svým mečem, ze kterého by šla odlít socha svatého Václava i s náhradním koněm, masakrujete všechny, co se vám postaví do cesty. Zábava, ne?

VIDEO: 2508 'Darksiders: Wrath of War - trailer' 

[Karel Kališ]: Zničené domy, popraskané silnice plné rezavějících vraků, hromádek kostí a suti, to je už pomalu zapomenutá vzpomínka na dávno zničené lidstvo. Celé ulice se propadly a zaplavila je voda prospívající bohaté vegetaci, břečťan omotává sloupy pouličního osvětlení, mohutné stromy prorůstají zdmi paneláků a jejich větve zakrývají kdysi pestrobarevné billboardy. Další část města zase kompletně zasypal popel, kterým se provrtávají gigantičtí červi jako vypadlí z knih Franka Herberta, o kus dál se tyčí hrubé dřevěné věže snažící se prokutat k něčemu cennému… (Více o hře

 

Singularity

Singularity ve své nejprostší podobě vlastně představuje slepenec podařených a provařených prvků z různých stříleček poslední doby. Jádrem je to klasická lineární střílečka z prvního pohledu, která vás žene od jednoho konce úrovně k druhému. Ovšem v okamžiku, kdy dostanete speciální rukavici, se kterou lze manipulovat s časem, se z obyčejné FPS se stává „chytrá“ FPS. Pomocí posunu času můžete rozdrolit kryt překvapenému Sovětovi, odprásknout ho a následně si betonovou schovku vybudovat pro sebe. Rozbité spínače vracíte do doby, kdy byly ještě funkční, překvapené protivníky posouváte do doby, kdy budou zaručeně mrtví a tak dál.  V Singularity je s časem prostě zábava a stylové prostředí kdysi sověty ovládaného ostrova, kde se něco zatraceně nepovedlo, je už takový bonus.

VIDEO: 3048 'Singularity - manipulace s časem: Gravity HD' 

[Karel Kališ]: Singularity uhrane už svojí úvodní obrazovkou. Obří srp čnící nad hladinou rozbouřeného moře a podivný pestrobarevný světelný úkaz na pozadí naladí na správnou pochmurnou notu. I tisíckrát omílaný výsadkový úvod, ve kterém chrabří američtí vojáci letí prozkoumat tentokrát tajemný ostrov, jež Sověti v 50. letech změnili v masivní výzkumné centrum mysteriózního prvku E99, funguje na svoji provařenost výtečně. (Více o hře)

 

Tom Clancy’s H.A.W.X. 2

Leteckých her je dnes už jako šafránu a každá nová, zvlášť povedená jako H.A.W.X. 2, potěší. Milovníci simulátorů si musí dát krok zpátky, protože tady jde o klasickou arkádu, kde kašlete na palivo, munice do kanónu je nekonečno a raket desítky. Zdejší dogfighty představují proudový ekvivalent Světových válek – dramatické úhybné manévry, vymetání všech koutů oblohy, vybírání střemhlavého pád nad špičkami stromů, nekonečné spršky munice porcující mraky (a s trochou štěstí i nepřátelská letadla), kouřové vlečky vypálených raket štrikující obzor… prostě lahůdka pro romantickou Top Gunovskou duši. Dvojka brnká na jemnou hollywoodskou notu filmového zážitku, tvůrci přidali spoustu drobností, aby si hráč opravdu připadal jako by seděl za kniplem.

VIDEO: 3187 'Tom Clancys H.A.W.X. 2 - Trailer'

[Karel Kališ]: Do velké míry se tak hra podobá střílečce Modern Warfare, a to neříkám jen kvůli tomu, že v jedné misi místo do kokpitu usednete za palubní zbraně AC – 130. Jde i o celkový přístup. Třeba hned v první misi začínáte rolováním na runway, poměrně nudnou věcí, která ale výborně navozuje pocit, že jste opravdu tam. Snad každá z dvacítky příběhových misí má skrytou nějakou libůstku, zajímavost, což funguje jako skvělá motivace pro hraní. (Více o hře)


 

Need for Speed: Hot Pursuit

Kdo si v dětství nehrál na policajty a zloděje? A komu to vydrželo až do dnešních let? Nevíme jak vám, ale lidem z Criterionu určitě. Jinak by totiž nemohli naservírovat tak povedenou závodní hru ozvláštněnou honičkami s policií. Jestliže si chcete užít opojný pocit rychlosti, příjemný jízdní model a adrenalin kvůli blikajícím majáčkům za vašimi zády, jste na správné adrese. A pokud vás náhodou ujíždění mužům zákona přestane bavit, můžete piráty silnic nahánět pro změnu vy.

VIDEO: 3682 'Need for Speed:Hot Pursuit - Launch trailer'

[Petr Kolář]: Jízdní model (slovo simulace se mi ve spojení s Need for Speed pochopitelně příčí) je víceméně příjemný. Nemusíte řešit nějaké přehnané brzdění, závody plynule utíkají, a vy se vesele kloužete od kraje ke kraji, v lepším případě jen mezi krajnicemi. Trošku zamrzí, že nitro využijete jen na rovinkách, když se ze zatáčky prostě nevyhrabete, stejně jako jízda za protivníkem vám nedá výhodu po vyjetí ze vzduchového pytle, ale jen doplní nitro. Buď vám tento systém sedne a budete se skvěle bavit, nebo si jen nadávat, proč jste nezkusili demo. (Více o hře)

 

 


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A