Nejlepší střílečky za rok 2011 (téma)

Sezóna vyhlašování nejlepších her za rok 2011 pomalu začíná, takže začneme i na Doupěti. Vybíráme nejlepší střílečky tohoto roku.
Nejlepší střílečky za rok 2011 (téma)

Do konce roku 2011 zbývá posledních pár týdnů, moc nových her už také nevyjde, tak proč nezačít s tradičním zúčtováním? V průběhu následujících týdnů postupně na Doupěti budeme psát o nejlepších hrách za rok 2011. Tentokrát ovšem nebudeme hry třídit podle platformy, ale podle žánru. Beztak většina titulů vychází v současnosti multiplatformě. Dnes se zaměříme na asi aktuálně nejpopulárnější žánr – first peron střílečky. Níže najdete ty nejlepší akce, které vyšly letos a vysloužily si od nás hodnocení 8/10 a lepší. A jako obvykle, je to redakční výběr a vesele s ním můžete nesouhlasit v diskuzi pod článkem.

Deus Ex: Human Revolution

Platformy: PC | Xbox 360 | Playstation 3

Human Revolution dokazuje, že všechny střílečky nemusí být jen naskriptované lineární koridory. Ve hře se ocitnete v poměrně nedaleké budoucnosti, kdy vládu nad světem pomalu získávají nadnárodní korporace a lidstvo začíná experimentovat s kybernetickým zlepšováním těla. Prostě cyberpunk jak víno. Human Revolution nabízí poměrně solidní RPG prvky v podobě vybírání si implantátů, vedlejších úkolů a možnosti hrát podle svého. Drsný zabiják? Neviditelný cyberninja? Je to jen na vás.

VIDEO: 4638 'Deus Ex Human Revolution - conspiracy trailer'

Deus Ex: Human Revolution je vším, co by si mohl fanoušek prvního Deus Ex přát. Soudný fanoušek, který dokáže pochopit, že doba se přeci jen posunula a nostalgie je občas mrcha zrádná, chtělo by se dodat. Deus Ex: Human Revolution je vším, co by mohl chtít současný hráč znuděný lineárními střílečkami typu Call of Duty. Hra vám totiž přináší otevřenost, svobodu a volbu. (recenze)

 

Crysis 2

Platformy: PC | Xbox 360 | Playstation 3

Crysis 2 vyměnila zelenou džungli prvního Crysis za džungli betonovou. Pokračování výtečné střílečky vás nechá ve zničeném New Yorku čelit mimozemské invazi a smrtící epidemii. Kladem Crysis 2 je možnost volby herního stylu. Unikátní nanooblek vám dává schopnosti jako větší výdrž, rychlost či krátkodobou neviditelnost, takže záleží jen na vás, jak toho využijete při potyčkách s nebezpečnými protivníky. Ať už lidskými nebo mimozemskými.

VIDEO: 4191 'Crysis 2 - Launch trailer'

Jak se říká: šaty dělají člověka. A takový futuristický nano oblek v Crysis 2 z vás udělá dokonce nadčlověka – schopného skákat z mrakodrapu na mrakodrap, běžet rychleji než automobil, odkopnout kontejner deset metrů daleko a případně se zneviditelnit optickou kamufláží (což se hodí nejen na šmírácké návštěvy do dámských šaten). Nano oblek je prostě hvězda, v Crysis 2 taková, že v podstatě ani nezáleží na tom nýmandovi, který se skrývá uvnitř. (recenze)

 

Battlefield 3

Platformy: PC | Xbox 360 | Playstation 3

Letošní podzim se pro fanoušky virtuálního válčení nesl ve znamení boje dvou podobných stříleček: Battlefield 3 a Modern Warfare 3. Příběhová část v Battlefield 3 se snaží v porovnání s MW3 navodit iluze přeci jen uvěřitelnějšího konfliktu. Jde jí to, i když je vidět, že tvůrci přeci nemají takové zkušenosti s lineárním pojetím hry. O to lépe jim ovšem jde vytvořit virtuální bojiště a multiplayer je v Battlefield 3 naprosto luxusní záležitostí, kde se bojuje na zemi, ve vodě i ve vzduchu. A zapomenout se nesmí ani na nový grafický engine Frostbite 2, který pasuje střílečku na jednu z nejhezčích her letoška.

VIDEO: 5029 'Battlefield 3 - Multiplayer gameplay'

Hru více hráčů pilují švédští vývojáři už kolik let a v podobě Battlefield 3 se prostě posunuli zase o stupínek výš. Zatímco kampaň se stále přibližuje k Modern Warfare (stačí si vzpomenout na rozdíly mezi Bad Company 1 a 2), multiplayer zůstává svůj. Připravte se tak na masivní bitvy, kde jde hlavně spíš o týmovou spolupráci než špičkový skill. (recenze)

 

Call of Duty: Modern Warfare 3

Platformy: PC | Xbox 360 | Playstation 3

Série Call of Duty představuje posledních pár let vůbec největší herní značku, která rok co rok vydělává stále větší balík peněz. A rok za rokem vypadá pořád stejně. Modern Warfare 3 staví na stále stejných lákadlech, kdy nabízí neskutečně epickou, ale zásadně lineární kampaň, kooperativní mise a akční multiplayer. Spoustě hráčů to už možná leze na nervy, ale zvyšující se prodeje naznačují, že tohle hráči chtějí. A Infinity Ward jim to dokáží dát, ať už si o hře myslíte cokoliv. Modern Warfare 3 je velmi zábavnou střílečkou, která dokáže zaujmout holywoodsky akční kampaní a chytlavým systémem odměn v multiplayeru. 

VIDEO: 4996 'Call of Duty: Modern Warfare 3 - Redemption trailer'

Na rozdíl od druhého dílu působí děj kompaktněji a dá se lépe sledovat, nicméně snaha vyrazit hráči dech neustálou záplavou monumentálních momentů zůstala. Jednou se tak snažíte prostřílet přes Wall Street po svých, abyste o chlup později kropili nepřátelské Hindy z palubních zbraní vrtulníku a po pár minutách se v akvalungu snažili přepadnout nepřátelskou ponorku. To si piště, že vám ta kovová potvora propluje přímo nad hlavou. Mimochodem, právě jsem popsal zhruba první půlhodinu hry. (recenze)

 

Bulletstorm

Platformy: PC | Xbox 360 | Playstation 3

Bulletstorm se vymyká ostatním zde zmíněným akcím, protože si nehraje na žádnou vyšší herní vědu a prostě jde jen o střílení (a pravda, je to jediná hra, která není pokračováním). Jistě, nechybí příběhová kampaň, ale jádrem hry je bodový systém, díky kterému můžete být zatraceně kreativní v likvidování protivníků. Bullestorm lze brát za nového Duka Nukema tam, kde Forever zklamal. Je to hra vulgární, nekorektní, brutální a zároveň velmi zábavná. A pravda, pestrobarevné prostředí tropické planety je taky hodně sexy.

VIDEO: 4082 'Bulletstorm - Launch trailer'

Rozstřílíte protivníka na mraky? Dostanete deset bodů. Za headshot si připíšete už bodů padesát. Ovšem pokud si bičem přitáhnete výbušný sud, kopem ho nasměrujete mezi skupinu otrapů a následně do něj vystřelíte? Stovky bodů budou jen lítat. Stejně jako končetiny všech zúčastněných akrobatů. Způsobů likvidace je hodně přes stovku a právě vaše ochota a snaha je postupně objevovat je hlavním motorem zábavnosti. (recenze)

 

Killzone 3

Platformy: Playstation 3

Majitelé konzolí Playstation 3 se letos měli – vyšly pro ně totiž hned dvě exkluzivní a vydařené střílečky. Killzone 3 sice asi už nebyl tak očekávaným dílem jako dvojka, která se nesmazatelně zapsala do herní historie svým úžasným trailerem. A ostatně i samotná hra se v několika ohledech odlišovala od konkurence. Killzone 3 některé tyto aspekty smázla (například upravila ovládání) a celkově se posunula k tradičním akcím. Přesto má válka s Helghasty stále unikátní, syrový styl a skvělou atmosféru.

VIDEO: 3858 'Killzone 3 - Story trailer'

Jak už jsem zmínil, herně vsadili tvůrci tentokrát na větší pestrost. Nenechte se mýlit, Killzone 3 je i po adrenalinové injekci stále spíš obezřetnější střílečkou, kde Rambo styl znamená brzkou pozvánku k restartu checkpointu. Systém přilnavého krytí se opět stane vaším věrným známým a to navzdory nové vychytávce, kdy vás mohou oživit parťáci, pokud padnete. Bohužel systém oživování je lehce nevyzpytatelný, protože ne vždy je parťák po ruce a ne vždy je ochoten vás vrátit na nohy. (recenze)

 

Resistance 3

Platformy: Playstation 3

Druhá z exkluzivních PS3 stříleček. Resistence 3 je klasická lineárně/koridorová akce s hrstkou „wow“ momentů (obvykle v podobě příšery o rozměrech panelového domu), intenzivními přestřelkami a nápaditými zbraněmi. Takže prakticky to samé, co předchozí díly. Trojka ovšem vyniká depresivně posmutnělou atmosférou, kdy se zbytky lidstva zoufale ukrývají před smrtícími mimozemšťany. Pestré střídání prostředí a strhující tempo hrají Resistance 3 do karet a hra by rozhodně neměla chybět v žádné sbírce akcechtivého hráče. Mimochodem, Resistance 3 jako z mála aktuálních her vsází na systém léčení v podobě klasických lékárniček.

VIDEO: 4483 'Resistance 3 - E3 11 trailer'

Ač by se po klišoidním příběhu chtělo říci, že Resistance 3 bude další tuctovou střílečkou, která by jako z oka vypadla předchozím dvěma dílům, není tomu úplně tak. Oproti druhému dílu se totiž herní svět změnil k nepoznání. Je temnější, mnohem temnější a navazuje atmosféru naprosté bezradnosti. Na loukách už nerostou žádné sedmikrásky, protože tady už žádné louky nejsou. Smradlavá Chiméra se na naší planetě začala usazovat a všude jsou její lepivé hnusné plody. Resistance 3 už není o divokých přestřelkách při invazi vetřelců, ale o plíživém, kradmém stylu v temnotách, kdy je lepší nebýt příliš vidět. Tady už totiž nejste doma. (recenze)

 

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce