Nejlepší Xbox 360 hry roku 2010

Jaké nejlepší hry letos nabídla konzole Xbox 360? Probrali jsme se záplavou všech her roku 2010 a zvolili ty, které by vám neměly uniknout.
Nejlepší Xbox 360 hry roku 2010

Konec roku, tradiční čas na meditaci nad tím, co všechno jsme v (stále ještě) aktuálním roce hráli. A co z toho nebyly úplné blbiny. Níže najdete vybraných 10 nejlepších her za rok 2010 pro konzoli Xbox 360. Jak už je u současné generace konzolí zvykem, většina her je multiplatformní a výborné exkluzivní tituly vyšly pouze tři. Najdete je hned na začátku. Pokud byste zařadili do žebříčku něco jiného, klidně se ozvěte v diskuzi.

TIP:  Nejlepší PC hry roku 2010
Nejlepší Playstation 3 hry roku 2010

Halo Reach

Poslední Halo od Bungie se vrací na začátek příběhu, kdy nás zavede na postupně ničenou planetu Reach. Ikonický zelený skafandr Master Chief má tentokrát dovolenou, hlavní roli má hned celý tým Spartanů a hlavně bezejmenný nováček, kterého ovládáte. Reach je jako tradičně velmi zábavnou FPS, která vsází na výborné přestřelky nabuzené výtečnou umělou inteligencí. Jako tradičně zásadní roli hraje obrovský multiplayer.

VIDEO: 3312 'Halo Reach - A Spartan Will Rise trailer'

[Karel Kališ]:Každá přestřelka dokáže do maximální míry vybičovat vaši pozornost a taktické myšlení. Kdy se stáhnout, kdy útočit, kdy změnit zbraň…je to takový kolotoč. Jen jsou na něm místo sedaček kulomety a laseromety. Nejlepší na tom však je, že hra je fér (pokud to, že stojíte proti přesile je fér). Pokud vás zabijí, je to jen vaše chyba – byli jste příliš pomalí, nepřesní, hloupí a příště to musíte změnit. (Více o hře)

 

Alan Wake

Pět let se čekalo na nové dílo Remedy, tvůrců neo-noir akce Max Payne. Za ty roky se z původně otevřené hororové akce vyklubal lineární horor říznutý epizodním stylem vyprávění. Dlouhá doba vývoje Alanovi lehce ublížila, nicméně stejně se jedná o zatraceně atmosférickou hru s výtečným příběhem beroucím si za vzor dílo Stephana Kinga. Nádherné prostředí amerického severozápadu přímo láká k procházkám po lese, ovšem Temnotou ovládnutí Taken z takové vycházky dělají noční můru. Časopis Time nedávno označil díky dospělému příběhu Alana Wakea za nej hru roku a my je chápeme.

VIDEO: 2682 'Alan Wake - X10 trailer'

[Karel Kališ]:Stejně jako ve skutečném životě proti Tmě funguje Světlo. Baterka je zbraň, pouliční lampa bezpečné útočiště a pohyblivé reflektory ekvivalent plamenometu. Baterka v levé ruce Alana dokáže zbavit protivníky (zde zvané Taken) ochranné vrstvy Temnoty, revolver v ruce pravé je dokáže zbavit života. Základním herním prvkem je tak střídání svícení levým a střílení pravým triggerem. (Více o hře)  

 

Fable III

Fable se postupně z casual RPG vyvinulo v ultra casual RPG, ovšem stále představuje velmi unikátní, atmosférickou a zábavnou hru. Třetí díl vás vtělí do role prince (či princezny), který se musí postavit svému tyranskému bratru a vytáhnout industriální království Albion z úpadku a despocie. Anebo se můžete stát ještě větším despotou vy. Opět si můžete založit vlastní rodinu, vychovat děti, stát se magnátem s nemovitostmi a provádět spoustu dalších zábavných činností.

VIDEO: 3538 'Fable III - CG trailer'

[Jakub Zikmund]: Kde Fable III získává body, je ztvárnění Albionu. Časový posun do herně neokoukaných kulis rozvíjejícího se indiustriálního věku funguje perfektně. Albion se navíc s každým královským rozhodnutím rozvíjí – zrekonstruovat městský chudobinec anebo místo něj zřídit hampejz? Vypustit krásné jezero kvůli dolům? Nebo obnovit staré město poškozené útokem na královský palác? Všechna tato rozhodnutí se podepíšou na vzhledu jednotlivých lokací, což může motivovat k opakovanému hraní. (Více o hře)

 

Splinter Cell Conviction

Conviction představuje restart série Splinter Cell, kterým se měla přiblížit širšímu publiku. Přeci jen původní trpělivá stealth akce vyžadovala své specifické publiku. Nový Spliter Cell se naopak blíží akčním hrdinům typu Jasona Bourna či seriálového Jacka Bauera. Přerod ze sterilního technotrhilleru Clancyovského formátu vstříc emotivnímu honu za pomstou je též jednou ze zásadních změn. A výsledek? Výborná hra, která nepostrádá tempo a dokáže nadchnout každého fanouška akčních filmů. Pravda, hardcore fanoušci prvních dílů mohli být zklamáni.

VIDEO: 2813 'Splinter Cell: Conviction - launch trailer'

[Karel Kališ]: Prostředí nabízí celou řádku míst k ukrytí, kromě toho lze šplhat po zdech, ručkovat po římsách, vyskakovat z oken, lézt po trubkách a provádět spoustu dalších prostocviků. Kde ve starších dílech byl postup vpřed výsledkem dlouhého zkoumání a opatrného plížení, tam vás Conviction nutí jednat rychle – počkám, až se strážný otočí, pak šup přeskočit zídku, doklouznout ke zdi, v podřepu se připlížit k okapu, svižně nahoru, přeručkovat k oknu a hop dovnitř. (Více o hře)

 

Mass Effect 2

Na začátku tohoto roku nás uchvátila space opera, která svou výpravností a spádem předčila většinu novodobých her. Skvělý příběh si zde podává ruku s vypilovanými herními mechanismy a takřka filmovým podáním, což znamená jediné – koupí tohoto titulu získáte jedno z nejlepších akčních RPG/stříleček za posledních několik let. Jenom pozor na to, ať vás opojný virtuální vesmír nevtáhne nadobro.

VIDEO: 2587 'Mass Effect 2 - launch trailer'

[Karel Kališ]: Díky komplexnímu světu, který je radost poznávat, vám nebude vadit ani určitá průměrnost hlavní zápletky, respektive její špatné dávkování, kdy po spektakulárním úvodu přichází slabší místo uprostřed, aby vše uzavřel opět našlápnutý závěr. Za vše může hlavní premisa, kdy Shepard je vyslán poprat se s novou hrozbou galaxie a k tomu si musí vytvořit tým těch nejlepších z nejlepších. (Více o hře)

 

Red Dead Redemption

Příchod Red Dead Redmption do herního světa byl poněkud kostrbatý, nicméně výsledek stojí rozhodně za to. Westernové Grand Theft Auto nabízí výborný příběh s propracovanými postavami, nádherný svět plný veškerých propriet divokého západu jako jsou zaplivané saloony, nekonečné pastviny či hluboké lesy. Tradiční mix nápaditých hlavních, vedlejších a bonusových úkolů navíc nabízí dlouhou herní dobu. Pro milovníky kovbojů, inidánů i špinavých mexikánů představuje Red Dead Redemption dokonalý ráj. Ostatně ne nadarmo hra sbírá herní ocenění po tuctech.

VIDEO: 2776 'Red Dead Redemption - trailer'

[Karel Kališ]:V Red Dead Redemption pochopitelně funguje systém střídání dne a noci a počasí. Ostatně, jak byste si chtěli jinak vychutnat souboj v pravé poledne? Nebo odjíždět vstříc zapadajícímu slunci či si vychutnávat bezmračnou noc uprostřed pouště, kdy je měsíc velký jak kolo do vozu? Však i pořádná bouřka, kdy máte klobouk vražený hluboko do čela a provazce deště nemilosrdně bičují krajinu, má něco do sebe. A tohle všechno v Red Dead Redemption zažijete. (Více o hře)

 

Bayonetta

Bayonetta v zářivém světle představuje občas nepochopitelný talent japonských tvůrců pro míchání naprosto odlišných prvků. V jádru se sice jedná o klasickou third person rubanici, ale tak neskutečně originální, stylovou a svou, až to bere dech. V které jiné hře totiž hrajete za čarodějku, která má smrtící oblek ze svých vlasů a po desítkách masakruje zmutované anděly? Netradiční prostředí a celková záměrně přehnaná a prvoplánovitá násilnost a erotičnost patří za hlavní pilíře, které ovšem stojí na naprosto pevných základek fantastického soubojového systému. Bayonettu si můžete odpustit jedině v případě, že nemáte rádi akční řezanice nebo japonskou ulítlost.

VIDEO: 2517 'Bayonetta - gameplay trailer'

[Karel Kališ]: Nejde jen o fantaskní výtvarný styl a svět, sexy hrdinku s upnutým latexovým oblečkem, drsně svůdným pohledem a brýlemi či brutální zakončovací údery, kdy nakopáváte anděly do ocelových panen či pod gilotinu, nebo si na monumentální bossy přivoláváte ještě monumentálnější pekelné zrůdy vytvořené z vašeho vlasového oblečku (varování „částečná nahota“ není na krabici jen tak), aby je roztrhali na cáry. (Více o hře)

 

 Assassin’s Creed: Brotherhood

Nový díl Assassin’s Creed sice nemá v názvu trojku, ale klidně rozsahem by klidně mohl fungovat jako plnohodnotné pokračování. Příběh opět sleduje italského šlechtice Ezia, kterého tentokrát vysílá konat jeho zabijácké povolání od Říma. Ten představuje nejlépe zpracované město v celé sérii a nabízí obrovskou porci zábavy k vyřádění. Tvůrci vzali povedenou hru a leštili a brousili, tuhle přidali nový nápad, támhle osekali nefunkční prvek, jinde zase trochu zrychlili tempo, aby ve výsledku přinesli hru sice podobnou, avšak zároveň osvěžující a hlavně stejně zábavnou jako byl předchůdce. Dlouhou herní dobu navíc prodlužuje inovativní multiplayer.

VIDEO: 3603 'Assassins Creed: Brotherhood - Rome story trailer'

[Karel Kališ]: V Brotherhood je neustále co dělat a počet vedlejších aktivit je neuvěřitelný. Pokud pomineme to nejméně nápadité, jako sbírání vlajek, pokladů a peříček, narazíte tu opět na hledání skrytých vzkazů na vrcholech památek, nechybí 6 rozsáhlých lezeckých lokací s odměnou v podobě speciálního brnění, kromě toho můžete likvidovat válečné stroje Leonarda da Vinci, lovit významné Templáře, plnit speciální úkoly pro cechy a tak dále. Rozhodně jsem nezmínil všechno. (Více o hře)

 

Split/Second

Ďábelskou rychlost a adrenalin prýštící z žil přineslo arkádové závodění Split/Second a na dlouhé hodiny dokázalo zabavit starší i mladší závodníky. Pravděpodobně nenajdete jinou závodní hru, kde by byly tratě do takové míry zničitelné – zběsilé vybuchování všeho kolem totiž může uškodit nejen vám, ale i vašim soupeřům. Když potom v průběhu závodu odpálíte most a projedete pod ním šílenou rychlostí, nastane ta pravá závodní nirvána.

VIDEO: 2877 'Split Second - Making Of The Game HD'

[Michal Šodek]: Zapomeňte na stereotypní ježdění po okruhu, Split/Second rozebralo závodní žánr na kousky a složilo úplně novou skládanku. Opustilo boje o co nejrealističtější jízdní model nebo co nejvíce licencovaných vozů a vyjelo z garáže jako čistá arkáda.A to explozivně zábavná. Absence odpočítávání do startu i možnosti manuálně řadit dává na vědomí, že tu nepůjde tolik o hráčovy přesné reakce nebo sílu auta, ale o znalost mapy. To podtrhuje i decentní HUD, kde byste minimapu hledali marně, dokonce ani tachometr si na obrazovce svoje místo nenašel, setkáte se jen s pořadím, zbývajícím časem/počtem okruhů a zvláštními 3 políčky. (Více o hře)

 

Singularity

Singularity ve své nejprostší podobě vlastně představuje slepenec podařených a provařených prvků z různých stříleček poslední doby. Jádrem je to klasická lineární střílečka z prvního pohledu, která vás žene od jednoho konce úrovně k druhému. Ovšem v okamžiku, kdy dostanete speciální rukavici, se kterou lze manipulovat s časem, se z obyčejné FPS se stává „chytrá“ FPS. Pomocí posunu času můžete rozdrolit kryt překvapenému Sovětovi, odprásknout ho a následně si betonovou schovku vybudovat pro sebe. Rozbité spínače vracíte do doby, kdy byly ještě funkční, překvapené protivníky posouváte do doby, kdy budou zaručeně mrtví a tak dál.  V Singularity je s časem prostě zábava a stylové prostředí kdysi sověty ovládaného ostrova, kde se něco zatraceně nepovedlo, je už takový bonus.

VIDEO: 2113 'Singularity - trailer' 

[Karel Kališ]: Singularity uhrane už svojí úvodní obrazovkou. Obří srp čnící nad hladinou rozbouřeného moře a podivný pestrobarevný světelný úkaz na pozadí naladí na správnou pochmurnou notu. I tisíckrát omílaný výsadkový úvod, ve kterém chrabří američtí vojáci letí prozkoumat tentokrát tajemný ostrov, jež Sověti v 50. letech změnili v masivní výzkumné centrum mysteriózního prvku E99, funguje na svoji provařenost výtečně. (Více o hře)

 

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |