Nejočekávanější hry roku 2004: Závody, simulátory a sporty

Naposledy jsme se ponořili do hlubin věštecké koule, abychom z ní vylovili odpovědi na palčivé otázky, které trápí většinu hráčů. Která hra konečně překoná věhlas Colin McRae Rally 2? Jaké stíhačky se hodí pro letošní leteckou sezónu? Co nového přinesou sportovní hry? Toto a mnoho dalšího se dozvíte pohromadě jen v dnešním přehledu.
Nejočekávanější hry roku 2004: Závody, simulátory a sporty
Série článků Nejočekávanější hry roku 2004:
  Neojčekávanější hry roku 2004: 3D akce
  Neojčekávanější hry roku 2004: strategie
  Nejočekávanější hry roku 2004: RPG
  Nejočekávanější hry roku 2004: Akce a adventury
  Nejočekávanější hry roku 2004: Závody, simulátory a sporty

ZÁVODNÍ

Colin McRae Rally 4

Ač to vypadá nepochopitelně, Colin McRae Rally 2 i Colin McRae Rally 3 má na svědomí stejné studio. Ptáte se proč je to nepochopitelné? Jednoduše proto, že zatímco dvojka zůstala v myslích fanoušků zapsána jako jedna z nejlepších her všech dob, což je meta, od které se třetí díl závodů se známým skotským jezdcem vzdálil na několik závodních etap. Bude tedy docela zajímavé sledovat, kterým směrem se vydají autoři tentokrát. Majitelé konzolí si čtvrtého Colina pochvalovali, ale budou stejné

Typ:

arkádová rallye

Výrobce:

Codemasters

Vydavatel:

Codemasters

V ČR:

Cenega

Vychází:

duben 2004

Stránky:

Codemasters

ingredience jako v případě PS2 či Xboxu zabírat také na PCčkáře? Čtvrtý díl překvapí mimo jiné návratem ke kořenům automobilové zábavy. Na cestu se totiž kromě vybraných vozů současné WRC špičky vydají také automobily s pohonem přední nápravy a nezapomnělo se ani na staříky let osmdesátých. Hra sice nedisponuje oficiální licencí šampionátu, přesto se podíváte alespoň na typově podobné tratě. Co se týče hratelnosti, očekávejte opět spíše arkádovější styl jízdy, který by však dle nedávno vydané recenze neměl být tak neovladatelný jak bylo častým zvykem minule. Suma sumárum, mohlo by to být zajímavé, velice zajímavé...

  

Pro: Majitelé konzolové verze byli velice spokojeni, tak proč by to nemohlo vyjít i na PC?

Jak se těšíme?

88%

Proti: Minulý díl se příliš nepovedl.

Související články: demo, recenze CMR 3

Richard Burns Rally

Typ:

realistická rallye

Výrobce:

Warthog

Vydavatel:

SCi

V ČR:

Cenega

Vychází:

březen 2004

Stránky:

www.richardburnsrally.com

Nejen Colin má svou vlastní hru. Do herního byznysu vlétl i další britský jezdec, Richard Burns, jehož hry se dočkáme ještě toto jaro. Oproti svému konkurentovi se Richard hodlá ve své hře více soustředit na realismus. Abyste se dostali mezi jezdeckou elitu, budete muset nejprve úspěšně projít několika testy, které zjistí, zda-li se za volant hodíte. Ani poté nebudete mít na růžích ustláno. Každá větší chyba může ze slibně rozjetého závodu udělat trapnou epizodku ve vaší závodnické kariéře. Nečekejte žádné „s motorem nebo bez, do cíle dojedu stejně“. Chování vozu by mělo být maximálně realistické, a tak pong mezi okolními stromy bude tou pravou cestou pouze k diskvalifikaci ze závodu. Autoři se dokonce soustředí na takové detaily jako okolní zvířenu či záchrannou helikoptéru, které mají být důkazem úžasné fotorealističnosti grafiky (ta vypadá opravdu úžasně). Počet aut (osm) není také vůbec špatný a jelikož by mělo mít každé vlastní chování a zóny deformace, mohla by hra zaujmout také dlouhou životností. Uvidíme již brzy.

  

Pro: Hra, která se klade za cíl věrné zobrazení rally závodů.

Jak se těšíme?

87%

Proti: Což možná bude také znamenat, že nezaujme každého.

Související články: trailer

TOCA Race Driver 2: Ultimate Racing Simulator

Typ:

monstrózní závodní hra

Výrobce:

Codemasters

Vydavatel:

Codemasters

V ČR:

Cenega

Vychází:

květen 2004

Stránky:

Codemasters

Malý krok pro tvůrce, velký skok pro lidstvo? Nebo snad naopak? Ať už jste v případě TOCA Race Driver 2 optimističtí či nikoliv, je celkem jasné, že hra bude pokračovat ve šlépějích svého předchůdce. Jeho šíři by však měla v mnohém zvětšovat. Záběr druhé TOCY (ve skutečnosti však čtvrté) by měl zahrnovat snad vše na co si vzpomenete – rally, formule, cestovní vozy, offroady, závody na ledu, na okruzích, ve městě… Zahraniční šťastlivci, kteří měli možnost hru vyzkoušet, si pochvalovali také inzerované realistické zpracování a chování vozů. Když už jsme k nim zabrousili, ve hře mají být více než tři desítky vehiklů. Nečekejte žádné trabanty, ve stáji čekají Fordy, Jaguary, Aston Martiny a další výdobytky moderní techniky. Jako minule bude důležitou roli hrát režim kariéry. V něm budete postupně vydělávat peníze v méně prestižních závodech a ligách, abyste na závěr stanuli v kokpitu formule 1. TOCA vypadá opravdu velice zajímavě, a pokud se zlepšilo od minule chování vozu, máme se v květnu na co těšit.

  

Pro: Závodní hra od A až do Z.

Jak se těšíme?

81%

Proti: Pokud však zůstane nepochopitelné ovládání vozu, pak jsou všechny závody zbytečné.

Související články: recenze TOCA Race Driver

Xpand Rally 
 

Typ:

rally a rallycross v jednom

Výrobce:

Techland

Vydavatel:

Strategy First

V ČR:

?

Vychází:

2. pololetí 2004

Stránky:

http://xr.techland.pl/

Víte, co může mít společného akce a závodní hra? Překvapivě víc než si myslíte. Konkrétně v případě polského Techlandu je to grafický engine. Tvůrci jej totiž nejprve využili pro nadprůměrnou střílečku Chrome a nyní jeho inovovanou verzi implantovali překvapivě do docela jiného žánru – připravované závodní hry Xpand Rally. Právě technické zpracování by mělo tvořit jeden ze základních kamenů, na nichž bude titul stavět. Tradiční povídání o tom, jak realistická a věrná hra bude, však nejsou jediným, čím se Xpand Rally chlubí. Zajímavě vypadá zařazení ekonomických aspektů do rally hry. Jedině úspěch v závodech vám zajistí dostatek financí na opravu vozu, případně koupi vylepšení. Jestli se vám zajídá klasické závody, určitě vás potěší, že v nabídce šampionátu  jsou jak klasické rally závody, tak rallycross.

  

Pro: Polští tvůrci by mohli přinést do žánru zajímavé inovace.

Jak se těšíme?

76%

Proti: Přesto reference v podobě FPS nejsou zrovna dech beroucí.

Související články: trailer  
 

Juiced

Typ:

pouliční závody

Výrobce:

Juiced Games

Vydavatel:

Acclaim

V ČR:

?

Vychází:

2004

Stránky:

nejsou

Pomalu skomírající sérii Need for Speed postavil na nohy, a tak Acclaim doufá, že pomůže i jemu při vstupu mezi elitu závodních her. O čem je řeč? O tuningu, který by stejně jako v NFS: Underground měl hrát hlavní roli v nedávno oznámené hře Juiced. Vydavatel neponechal vůbec nic náhodě. Jednak získal licence na více než padesát vozů, mezi nimiž nechybí Toyota, Honda, Nissan, Dodge, Ford, Mazda Mitsubishi, Pontiac, Volkswagen či Fiat. Navíc se ve hře objeví i věrné kopie všemožných součástek a tuningových vychytávek. Juiced nebude klasickou závodní hrou, ve které byste sedli do auta a postupně projeli všechny závody, které vám program naservíruje pod kola. Postup ve hře bude nelineární a krom vašich schopností bude také záležet i na vašem chování při závodě. Vytlačováním protivníků ze silnice si asi moc příznivců nezískáte. Co se míry realističnosti týká, Juiced by se měl podobat NFS, čili realita jen do té míry, aby se to dalo jednoduše ovládat. Budou však všechny tyto zmíněné přednosti stačit na NFS?

  

Pro: Spousta tratí, spousta vozů, tuning.

Jak se těšíme?

74%

Proti: Z dobrých ingrediencí už mockrát vznikla nepoživatelná směs.


SIMULÁTORY

Trainz Railroad Simulator 2004

Typ:

simulátor vláčkoviště

Výrobce:

Auran

Vydavatel:

Auran

V ČR:

CD Projekt

Vychází:

koncem března

Stránky:

www.railroadsimulator.com

Kdo si stýská po dobách poklidného mládí s pokojíčkem proměněným v jedno velké vlakoviště, které však nahlodal zub času, nemusí věšet hlavu. Australské studio Auran totiž zjistilo, že takovýchto lidí je víc, a proto vydalo několik zajímavých kompilací s jednoduchým názvem Trainz. Nejnovější díl s podtitulem Railroad Simulator 2004 opět odstraní několik dalších nedostatků vůči „realitě“ na koberci. Ve hře si opět budete moci vyzkoušet řízení mnoha lokomotiv od počátku železniční historie až po současnost, ke slovu se však dostanou i další povolání. V roli kontrolora budete řídit provoz a určovat trasy svým vlakům. Anebo si můžete zahrát na manažera v jakémsi minitycoonu, který bude simulovat ekonomické pochody oblasti. Nebude chybět ani tradiční editor misí a vzhledem k obrovské komunitě, která se okolo hry vytvořila i záruka dlouhé životnosti díky umění internetových nadšenců. Díky problémům s lokalizací se vydání hry v ČR zdrželo, ale podle posledních informací bychom se měli dočkat ještě tento měsíc.

  

Pro: Vše pro nadšence vláčků v jedné krabici.

Jak se těšíme?

83%

Proti: Zabavit se ale bude muset sám.

Suvisející články: recenze Trainz

IL2 Sturmovik: Battle over Europe

Typ:

datadisk letadel z 2.sv.v.

Výrobce:

Russian Rocket

Vydavatel:

GMX Media

V ČR:

Playman

Vychází:

květen 2004

Stránky:

nejsou 

Příznivci vzdušných soubojů to na PC v poslední době nemají lehké. Letecké simulátory se dostaly díky svému hardcore zaměření na samý okraj vydavatelského zájmu. Naštěstí se na obloze vynořily čerstvé posily z východu – ruské IL2 Sturmoviky. Už první hra nadchla snad všechny milovníky žánru a jejich důvěru nezklamal ani díl druhý, který s podtitulem Zapomenuté bitvy opanoval všem žebříčkům obliby mezi simulátory v minulém roce.  Pro letošní rok však autoři počítají jen s datadiskem. Ten nabídne 12 kampaní, které však skýtají možnost stovek misí. Největším tahákem však bezesporu je online dynamická kampaň, ve které se situace bude odvíjet od úspěchů či neúspěchů na bitevním poli. Za zmínku stojí také fakt, že se hra odehrává poprvé na západní frontě, takže se můžeme těšit na ovládání většiny amerických a německých stíhaček, které se spolu ve druhé světové válce střetly.

  

Pro: Datadisk nejlepšího leteckého simulátoru roku 2003.

Jak se těšíme?

80%

Proti: Nutnost vlastnit původní hru.Microsoft Train Simulator 2

Typ:

simulátor strojvůdce

Výrobce:

Microsoft

Vydavatel:

Microsoft

V ČR:

Microsoft

Vychází:

červenec 2004

Stránky:

Microsoft

V případě, že místo domácího kolejiště raději sníte o řízení několikasettunových železničních kolosů v reálu, pak tu pro vás rok 2004 nachystal jinou lahůdku – Microsoft a jeho Train Simulator, který se více než na vše ostatní soustředí na realistické zpracování práce strojvůdce. A jak záhy zjistíte, tato práce není vůbec jednoduchá. Sice koleje vedou jenom rovně a ztratit se po cestě nemůžete, ale naučit se rozjíždět, zastavovat anebo správně projíždět zatáčky není jen tak jednoduché. Dvojka nabídne pět nových tratí zpracovaných dle slov tvůrců do nejmenších detailů. Detailní by měly být i nové lokomotivy, které budete muset ukočírovat. Moderní diesely a prehistorické parní mašinky se ovládají úplně jinak. A to ještě navíc může začít pršet nebo sněžit a hned je zase na dlouhou dobu o zábavu postaráno. Svět Train Simulatoru bude živější, nádraží plná lidí spěchajících za prací, zboží k převozu a zaměstnanců drah, kteří se budou podobně jako vy snažit splnit náročný jízdní řád. Mise jsou čím dál tím náročnější, limity šibeničnější, lidé nervóznější... Chcete zkusit, jestli máte na to, stát se strojvůdcem?

  

Pro: Nejrealističtější ztvárnění řízení vlaku.

Jak se těšíme?

77%

Proti: Podobně jako Flight Simulator tato hra opravdu NEBUDE pro každého.

Související články: recenze Train Simulator

SPORTY

Salva od EA Sports

Typ:

sporty

Výrobce:

EA Sports

Vydavatel:

EA

V ČR:

EA

Vychází:

podzim

Stránky:

www.easports.com

Ve sportech bohužel není příliš co řešit. Jako obvykle na podzim vybalí EA Sports svoji nabídku, na nichž naprostá většina konkurentů jednoduše nemá. Zvláště na PC. I přes nového konkurenta v podobě Pro Evolution Socceru 3 si EA udržela dominantní postavení ve všech třech hlavních sportech – hokeji, fotbalu i basketbalu. Momentálně se jako obvykle o nových dílech příliš nemluví a jediné, co se na internetu dá najít, je několik wishlistů pro tvůrce. No, za poslední roky jsme si už zvykli, takže pravděpodobně nebude příliš složité uhádnout, že ročníky s číslovkou 2005 budou realističtější, věrnější a zábavnější než kdy předtím. Trochu se zlepší grafika, přibudou nové funkce (mezitím se nenápadně pár ztratí, aby bylo, co přidávat příště)  a penízky se jen posypou. Nebo se snad stane zázrak?

  

P.S.: Asi ne, EA před nedávnem ohlásila další fotbalový simulátor věnovaný evropskému šampionátu. Těžko očekávat, že za půl roku vymyslí tvůrci něco neotřelého.

Pro: Nejlepší sporty na PC.

Jak se těšíme?

60-80%

Proti: Nedají se očekávat příliš velké změny (zejména u fotbalu/hokeje).

 

Souboj fotbalových manažerů

Jméno:

Championship Manager 5

Výrobce:

Beautiful Game Studios

Vydavatel:

Eidos

V ČR:

Cenega

Vychází:

podzim 2004

Stránky:

www.championshipmanager.co.uk

Jméno:

Footbal Manager

Výrobce:

Sports Interactive

Vydavatel:

Sega

V ČR:
?
Vychází:

podzim 2004

Stránky:

www.sigames.com 

Ne všude bude panovat poklidná atmosféra. Docela zajímavá situace nastala na poli fotbalových manažerů. Rozešel se vydavatel a výrobce nejznámějšího z nich – Championship Manageru. Nyní každý zvlášť připravuje vlastní hru. Eidos coby vlastník licence a tedy i značky svěřil tvorbu vlastnímu týmu Beautiful Game Studio, které momentálně pilně pracuje na pátém dílu hry chystaného na podzim 2004. Sports Interactive, kteří vlastní kód a obrovskou databázi hráčů, se nejprve dohodli se Segou na pětiletém kontraktu, načež oznámili, že jejich Football Manager vyjde rovněž koncem roku. Schyluje se tedy k velkému boji, na poli manažerů nevídaném. A to určitě do všeho promluví také Total Club Manager od EA.

  

Championship Manager 4

Pro: Konkurence je hráči vždy vítaná

Jak se těšíme?

95%

Proti: Překoná po roztržce někdo slávu Championship Manageru?

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |