Nejslavnější bitvy století pro kované stratégy zdarma!

Počítačový stratég má těžký život. Většinou už samotné stratégovo rodinné prostředí likviduje jeho jedinečný talent dokonalým a promyšleným psychickým terorem, jak jen to jde. Nejen že nikdo nemá pro jeho genialitu pochopení, ale navíc si všichni ještě dovolují jej rušit z jeho vrcholně hlubokého zadumání a pravidelně mu tak kazit dlouho promýšlené operace.
Nejslavnější bitvy století pro kované stratégy zdarma!
Počítačový stratég má těžký život. Většinou už samotné stratégovo rodinné prostředí likviduje jeho jedinečný talent dokonalým a promyšleným psychickým terorem, jak jen to jde. Nejen že nikdo nemá pro jeho genialitu pochopení, ale navíc si všichni ještě dovolují jej rušit z jeho vrcholně hlubokého zadumání a pravidelně mu tak kazit dlouho promýšlené operace.

Namísto procházek s přítelkyní memoruje postavení armád velkých bitev a před spaním si na nástěnné mapě spolu se zapíchanými vlaječkami přehrává nejslavnější bitvy všech dob, které vskutku rázně pohnuly kolem osudu a ještě před tím než ulehne a nechá si zdát něco pěkného třeba o Napoleonovi, napíše si třicet stran poznámek a komentářů k zítřejším bitvám. Když chmatácký kapsář zaboří svou pracku do stratégovy kapsy v domnění, že nalezne pár drobných, aby uživil své dítě a tři ženy (nebo to bývá naopak…? Teď nevím…), nahmátne pouze vojenskou mapu a hrst figurek.

A právě takovým tvrdým stratégům je určena následující hra!

Vážení čtenáři!
To, že čtete tuto recenzi, je zázrak srovnatelný pouze s nálezem kompletního inventáře Alexandrijské knihovny. Samotný osud se proti mně, nebohému recenzentovi, spikl na všech frontách. Když jsem nalezl na Internetu plnou freewarovou verzi (jářku 330MB k downloadu) nového remaku Steel Panthersů od Martrix Games, mé strategické JÁ bylo na vrcholu blaha, ale mé hamižné JÁ mi (správně) říkalo, že sypat finance do (bezedné) pokladničky našeho milovaného Telecomu asi nebude ta správná cesta. Přemluvil jsem proto našeho ctěného šéfredaktora (skrytá lichotka… (WOW – pozn. šéfredaktora)), aby ji downloadnul a k orecenzování poskytnul. Uběhlo pár týdnů, stačilo napsat několik (desítek) výhružných mailů oběma směry a právě DNES je ten slavný den, kdy se Steel Panthersové s podtitulem World at War dostali ke mně. Po počátečním rituálu, který pravidelně provádím v případě vydání dobré strategie mi již nic nebrání titul nainstalovat a s nebývalou radostí v srdci jej pořádně zasmažit…

Steel Panthers: World at WarSteel Panthers: World at War

…ale, bylo by nečestné a nesportovní (zdravím Mirka Dušína) nezačít od samotného začátku…

Abych si po instalaci celou atmosféru hry řádně vychutnal, uvařil jsem si čaj s rumem, na stole rozložil známé knihy "Koktejly" od Sergeje Molotova a "Turistický průvodce východní Evropou 1942-1944" s podtitulem "Trůdnaja Daróga", nacpal si fajfku pravým hrubým Ruským tabákem (vskutku lahodné kuřivo tenhle "Taras Bulba", jak praví klasik, některé kousky v něm obsažené nehoří ani v peci…) a od přítele, který právě buduje kariéru v armádě, jsem vyhandloval svoji sbírku časopisů "Vzorný voják - ročník 1974" za tankistickou kuklu. K dokonalé atmosféře provizorního mobilního velitelského štábu pak už stačilo jen zatlouct dveře, rozsypat kolem stolu pár rozbitých cihel a prken, na zeď nalepit plakát s Vůdcem a jde se na to…!

Steel Panthers: World at WarSteel Panthers: World at War

(…o 127 čajů s rumem, 411 dýmek a několik desítek bitev později)

Tak. Zahráno, otestováno a prověřeno. Jelikož Steel Panthers: World at War (dále si dovolím používat jen SP) jsou gigantickým herním projektem fandů původních Steel Panthers I., jsou natolik kvalitním kusem software, že pro ně neexistuje žádný slovní a slohový ekvivalent (snad kromě citoslovcí). Nepopsatelným se mi jeví už samotný fakt, že jde o FREEWRE! A navíc, jak již bylo řečeno, dělali jej fandové z různých koutů světa sami pro sebe a to je přirozeně na výsledku (sakra) znát.

Takže, o CO vlastně jde ?
Předně, SP jsou v podstatě staří dobří Steel Panthers I. od SSI, "pouze" upravení pod Windows a vylepšení skoro k dokonalosti. Jelikož předpokládám, že stratégové jdou podle názvu recenze najisto, zkrátím úvodní definici díla na minimum.

Steel Panthers: World at WarSteel Panthers: World at War

SP jsou strategickou a taktickou tahovou hrou, vynikajícím simulátorem reálného bojiště a bojů vůbec, na kteréžto se tu pohlíží z hlediska menších bojových jednotek. Tj. žádné divize, ale každá figurka zastupuje narozdíl např. od skvělého Panzer Generala skutečně jen jednu jednotku. Válčí se na hexové (šestiúhelníkové) mapě a boje jako takové jsou situovány do rozmezí let 1930-1949 (vskutku zajímavá datace).

Ostatní profíky, kteří znají všechny Panthery jako své boty, patrně zajímá, v čem se liší od dílů předchozích a zdalipak to vlastně vůbec stojí za zahrání… Co tu tedy jednoho potěší a nepotěší?

Plusy
 • Samozřejmě vylepšená AI protivníka, navíc široce modifikovatelná
 • Kvalitnější zvuk a grafika se rozumí samo sebou
 • Použití více jednotek než v původních Steel Panthers I. S každým novým patchem se přitom upravují jak staré jednotky, tak se přidávají obrázky, vyměňují ty černobílé za barevné atd.
 • Absolutně skvělý editor scénářů, bitev a kampaní
 • Vše co souvisí se spatřováním jednotek, pravděpodobností zásahu a počítáním poškození vylepšeno
 • Větší zapojení terénu do hry a přímé ovlivnění jednotek, např. automaticky lepší krytí v úvozu u řek
 • Před nákupem jednotek si můžete prohlédnout, kde bude další bitva
 • Infantérie způsobuje mnohem menší suppression obrněným jednotkám (logické)
 • U bitev se často stává, že jednotky nemají plný stav munice tj. opět je to mnohem reálnější, než když ve starší verzi vždy všechny jednotky začínali plně napakované, což někdy ve scénářích působilo "divně"
 • Kulomety jsou teď mnohem smrtelnější zbraní, vzpomeňte si, jaká to byla zbytečná jednotka se třemi panáčky, okamžitě zabitelná a né zas až tak užitečná, teď jsou pěkně vybalancovaní a docela dobře použitelní
 • Morálka pro zakopané jednotky je vyšší, rovněž jednotky útočící "assaultem" na tank (nebo něco podobného) mají ze zákopu větší šanci uspět
 • Kouř se po několika tazích zanáší na jiné hexy větrem
 • Systém počítající poškození je natolik šílený, že počítá i s úhly a sklonem panzíře spolu s jeho tloušťkou v milimetrech, super!
 • Počasí různých typů podle místa bitvy přímo ovlivňující všechny vlastnosti jednotek
 • Systém jednotek, držících si při bitvách zhruba svůj národní charakter (i v závislosti na tom, jaký je rok) byl vylepšen
 • Přibylo pár nových národů, komunistická Čína, Španělsko, Filipíny…
 • Přibylo pár typů jednotek ve smyslu "skupin" tj. stíhače tanků, transportní letectvo atd.
 • Auta se můžou poškodit při pokusech typu průjezd bažinou atd.
 • Opět nám přibylo mnoho nových terénů, namátkou: vinice, sady, bahno (neplést s bažinami), hluboká voda, …
 • Při editaci scénárií můžete přiřadit formacím počítače waypointy
 • Zůstal nám systém dynamického generování kampaně (prostě, zadáte si na začátku stát za který budete hrát, kolik bitev si chcete odehrát a v jakém časovém rozmezí budete na frontě působit)
 • Několik set dalších vylepšení a updatů kam se člověk podívá

Mínusy
 • Mapa mohla být větší, pravda, je sice tak akorát, ale mám takové podezření, jestli ona nějak přímo nesouvisí s AI
 • Sem tam chybí nějaký ten obrázek, ale pracuje se na nich
Pokud jste hráli (resp. stále hrajete) předchozí díly, neexistuje pro Vás jediná výmluva, proč SP minout. Je to dokonalá strategicko-tahová zábava na dlouhou dobu. Ve hře přímo je tuším 50 scénářů a jenom asi 3 kampaně, což je ale hravě vyváženo možností hrát kampaně náhodně generované. Navíc, na stránce Matrix Games se to jenom hemží kvalitními scénáři z různých období války. Dokonce můžete provádět takové kejkle, jako třeba objednat si na svůj mail scénář, ve kterém se vyskytne určitý znakový řetězec. Co to znamená? Jednoduché, třeba jste absolutní milovník bitvy u Kurska, zadáte si "Kursk" a po vypsání dalších detailů (mail atd.) už jenom sem tam zkontrolujete schránku, je-li tam kýžený scénář k dispozici.

Steel Panthers: World at WarSteel Panthers: World at War

Vzhledem ke komplexnosti a brutální složitosti celé hry je téměř jisté, že nějaký historický šťoural najde nějakou drobnost typu "… ale tenhleten pancíř byl ve skutečnosti mnohem tlustší! " což lze jednoduše vyřešit s pomocí několika dostupných editorů, kterými si snadno upravíte jednotky k obrazu svému…

Steel Panthers: World at WarSteel Panthers: World at War

Zkrátka, dokonalost s velkým D. Mimochodem, mám takový pocit, že takhle skvělou hru už NIKDY NIKDO zadarmo nevydá, proto neváhejte a stahujte o několik set šest.

Stalingrad, 1943, 17. ledna
Nad zasněženou plání se zvolna vznáší kouř ze střelného prachu smíchaný s dýmem z hořících strojů a s dušemi padlých soldátů. Kolik z nich snilo svůj velký sen o vítězství… a věřili mu vůbec? Začalo opět sněžit a bílý závoj pozvolna halí zbytky Německé jednotky do bílého rubáše. Jediný přeživší člověk, asi dvacetiletý světlovlasý mladík ztěžka přešel k nebližšímu stromu a zvolna otevřel malý deníček v kožených deskách, uchopil tužku a začal pomalu psát.

"… Před chvílí zmrzl Kurt, jsem tedy jediný kdo přežil. Jsem si jistý, že führer vidí naši odvahu a že naše oběť přinese Německému národu konečné vítězství, které mu po právu patří… Deutschland, Deutschland über alles! "Stále sněží… už i ten malý kožený deníček s překrásně vyvedeným nadpisem "Hans Joachim Henkoff" pomalu zapadá sněhem.

Někde v dálce se ozvala harmonika…


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 24 N/A
Fotografové vyrazili do Řecka, nafotili nádherné snímky v AC Odyssey

Fotografové vyrazili do Řecka, nafotil…

Stejně jako Origins i Odyssey nabízí propracovaný fotorežim. A umělecké kousky na sebe nenechaly dlouho čekat!

8.  10.  2018 | | 7 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
Zabíjení bezbranných hráčů ve Fallout 76 vás přijde draho

Zabíjení bezbranných hráčů ve Fallout …

Zabíjet bezbranné se ve Falloutu 76 moc nevyplatí.

10.  10.  2018 | | 5 N/A