Nepravdivé mýty o hraní aneb je důvod bát se her?

Vědecký časopis hardvardské univerzity Working Knowledge nedávno přišel se zajímavým výzkumem. Podle něj není hraní počítačových her jen nějaká zábava mladých a zbytečná ztráta času, nýbrž zajímavý způsob, jak si například zbystřit smysly nebo se připravit na budoucí povolání. Takže v čem jsou hráči počítačových her jiní? Přesně na tuto otázku Američané hledali odpověď.
Nepravdivé mýty o hraní aneb je důvod bát se her?

Co vyroste z generace, která prosedí celé dny před obrazovkami počítačů? Proč už děti místo hřištím a kopané s kamarády dávají přednost společnosti vrahů a jim podobných individuí na monitorech počítačů? Kdo může za stoupající kriminalitu? Kdo je viníkem toho, že dětem přibývají dioptrie a stávají se z nich poloslepé opičky? Ukažme si prstem.

   

Hraní World of Warcraft pry může být nebezpečně návykové

Ministerstvo zdravotnictví varuje: Nehraní her je škodlivé!

Vyrůstají s palcem na mobilu a rukama na klávesnici, případně se sluchátkem na uchu. Nikdy nepoznali skutečný svět, nikdy neopustili „skutečnost“ virtuálního světa, nikdy nebyli s kamarády venku… Takové jsou dnešní děti, které schovány pod rouškou anonymity mnohdy nerozpoznáte od dospělých; vlastně jim to společnost sama umožňuje. Všechny ty různé chaty, diskusní fóra a další komunikační prostředky jsou jako předurčené k nezávaznému „pokecu“ a vydávání se za osoby starší a často i jiného pohlaví, národnosti, či třeba povolání. Zamysleli se už ale dnešní mladí nad podstatou toho nejobyčejnějšího - tedy proč jsou tady? Ve filozofických otázkách se necítí doma, a tak raději dávají přednost užívání si života před uvažováním nad tím, „proč by si ho měli užívat“.

„Celé dny prosedíš u počítače, co z tebe jen bude?“

Na každou otázku by měla existovat univerzální diplomatická odpověď, bohužel v tomto případě ji nelze určit až s takovou jistotou. Pravděpodobně by došlo ke střetu zájmů, jedno je však jisté – mladí i staří se shodnou na tom, že jádro pudla je skryto v rodině a prostředí, v němž dítě vyrůstá. Pokud odmalička svého potomka zbavíte jakékoliv materiality a vychováte z něj - s prominutím - magora, který bude kompostovat i v kapse, jak to jednou dělala Líza v Simpsnech… Prostě rodiče, rodiče, rodiče – nic jiného.

Abychom ale jen nekritizovali; s tím, jak jsou děti stále samostatnější a rychleji dospívají, současně i získávají zkušenosti a jsou schopny se přizpůsobit takřka všem možným povoláním. Je jim totiž defacto jedno, co budou dělat. Už odmalička jsou vedeny k tomu, že není důležité, co budou dělat, ale kolik za to zinkasují. To není moc dobré, leč mnohdy pravdivé. Nejnovější průzkumy harvardské univerzity ale přichází s překvapivými výsledky.

   

Neškodná bojovka, nebo příprava malých vrahů na budoucí povolání?

Na druhé straně totiž výše zmíněný průzkum poukazuje na to, že hráči mají ve většině případů mnohem lepší pracovní morálku než lidé do světa počítačových her nezasvěcení. Důvod hráčského nadšení je vcelku logický; mladší generace si vybírá práci, která ji baví a na rozdíl od zastaralého „budu dělat cokoliv, jen abych užil rodinu“ se neuvolí pro dělání v ledajakém oboru. Najdou se určitě i výjimky, ale obecně se dá říct, že mladí se v první řadě dívají na to, co budou dělat. V práci samotné je důležitý hlavně motivační systém, jenž by neměl být ani nijak přehnaně přísný, ale také ne mírný. Hráči jsou zvyklí na různé questy, na jejichž konci je vždy čeká nějaká odměna.

„Všechno se dá napravit“

Rodiče ke svým potomkům a jejich vztahům k počítačovým hrám přistupují spíše skepticky. Jistě dobře znáte z vlastní zkušenosti onu známou větu „Už zase sedíš u toho stroje?“. V Harvardu ovšem poukazují na to, že pokud je člověk psychicky a fyzicky v pořádku, přináší mu pobyt před počítačem samá pozitiva. Dnešní mladý člověk se totiž podle výsledků testů odlišuje od minulé generace hned v několika podstatných aspektech; k životu přistupuje mnohem optimističtěji a s nadhledem.  

Stejně tak je dnešní člověk mnohem odolnější proti neúspěchu - hraní her ho totiž naučilo, že ne vždy musí vyhrát a pokud už po prvenství touží, musí si ho zasloužit. Na druhou stranu si údajně dnešní mladí mnohdy nepřipouštějí vlastní chybu; ale když už nějakou udělají, touží po její nápravě, což už povětšinou není možné…Zároveň jim však častá návštěva virtuálního světa dává pocit toho, že mohou vše a vlastně také nic. Nikomu nevěří a všechno si musí sami vyzkoušet. Na rozdíl od virtuálního života ale tomu skutečnému chybí možnost „load“.

   

Někdy mohou být hry i mírumilovné, jak dokazuje simulátor pštrosích závodů jménem Ostrich Runner

„Jak vás změnily počítačové hry?“

Na stránkách GameGirlAdvance.com se nedávno objevila zajímavá anketa, která se ptala hráčů na jednu prostou otázku: „Jak vás změnily počítačové hry?“ Odpovědi byly skutečně více jak zajímavé…

  • Od té doby, co hraju GTA, mám při skutečné zácpě na dálnici občas bizarní nápady. Mám chuť přejít do protisměru a řítit se naproti ostatním autům, nebo ukradnout nějaký pořádný sporťák a pořádně to rozjet… Hraní mi pomohlo i v překonání mého strachu z řízení; jízda po dálnici je vlastně jako hraní Night Ridera – stačí se držet mezi čárami.
  • Když jsem hrával Velkou námořní bitvu o Atlantik, chtěl jsem vědět víc o lodích, které jsem ovládal, dozvědět se víc o druhé světové válce, víc o lidech, kteří se tohoto hrozného konfliktu účastnili… Díky hrám jsem získal schopnost vyhledávat informace. Zlepšil jsem se i v matematice, když jsem musel neustále propočítávat, na jak dlouho mi ještě vydrží palivo.
  • Závodní hry mi pomohly rozvinout mé řidičské instinkty. Přesně totiž dokážu odhadnout, jak a kam mám otočit volantem, kdy můžu očekávat smyk a dokonce už umím odhadnout, kdy se dá srážce zabránit přidáním plynu spíš než bržděním.
  • Díky hrám jsem se naučil anglicky.
  • Hry mě naučily číst. Možná mě to naučili už rodiče, ale právě až počítačové hry mě naučily prokousávat se těmi tunami textu – dávaly mi tu správnou motivaci, kterou mi rodiče nedokázali poskytnou :-)
  • Jednou jsem hrál hru Anarchia dva dny v kuse a pak jsem přišla do školy v krátké sukni, těsném černém tričku a podezřívavě jsem se dívala kolem sebe, přesně jako moje postava ve hře. Po tak dlouhém hraní jsem jednoduše zapomněla, jak vypadá skutečný svět.
  • Dříve jsem se bál zůstat doma sám, ale hry mě naučily, že není nic na tom, zůstat doma jen s joystickem a bavit se dlouhé hodiny jen hraním…
  • Střílečky mě naučily trpělivosti. Vydržím dlouhé hodiny čekat na jedinou věc; dříve jsem odcházel od filmu po pěti minutách, když mě nechytil hned ze začátku.

   

Pravý opak všech nenásilných her – The Punisher

Závěrem nezbývá, než si to shrnout. Na jedné straně máme hráče. Do jisté míry kapitola sama pro sebe – pracovití, optimističtí, nadšení ze života a plní elánu. Na druhé straně barikády stojí tzv. „herní panici“, tj. lidé do světa počítačových her nezasvěcení. Jakkoliv to zní hloupě, z vědeckých výzkumů z poslední doby je zřejmé, že jsou to právě oni, kteří budou za několik let tím nejslabším článkem společnosti. Co z toho vyplývá? Hrajte hry! Děláte to pro své dobro…

Zdroj: TASR, Working Knowledge, Yahoo , GameGirlAdvance.com


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce