NHL 16: konečně pořádný hokej? (recenze)

vytisknout velikost písma
NHL se vrací a chce nám dokázat, že ještě za něco stojí. Jak tedy dopadl nejnovější ročník?

Jak jinak začít recenzi každé pravidelně vycházející sportovní hry, než větou “opět po roce je tu nový díl ze sportovní série XY”? Nijak, takže tedy: Opět po roce je tu nový díl ze sportovní série NHL s číslovkou 16. Zda si vývojáři novým dílem napravují reputaci či pouze doplnili to, co měl obsahovat již předchozí ročník, se dočtete v naší recenzi.

NHL 15 a půl?

Ten příběh všichni známe - NHL 15, které vycházelo jako první ročník na PS4 a Xbox One, a těšilo se na něj mnoho hráčů, se moc nepovedlo. Vždyť víte - chybějící módy, sountrack a tak dále. Na druhou stranu velký posun v grafice a menší vylepšení fyziky a hratelnosti hru zachránilo, a pokud vám šlo pouze o to zahrát si dobrý hokej, měli jste k dispozici slušnou hru. Nicméně podobný průšvih by vývojářům podruhé zřejmě neprošel, a proto přichází NHL 16 s mnoha vylepšeními.

NHL™ 16_20150923125754.jpgNHL™ 16_20150923125835.jpgNHL™ 16_20150923130045.jpg

Začněme obsahem - ano, do NHL se vrací všechny oblíbené módy. V rychlosti tedy jejich souhrn. Pro offline hraní je k dispozici Rychlý zápas, Be a GM (ujmete se role generálního manažera a vedete svůj tým v průbehu mnoha sezón, trejdujete, upravujete formace, vedete rozhovy s hráči a samozřejmě i hrajete), Be a Pro (zde hrajete pouze za jednoho hráče, snažíte se zlepšovat, propracovávat se soupiskou co nejvýše a samozřejmě sníte o Stanley cupu), Sezóna (podobné jako Be a GM, ale bez té “omáčky” okolo, pouze trejdujete a hrajete), Trénink, Play Off, Offline nájezdy a NHL Moments Live. Online si užijete přátelský zápas, Hockey Ultimate Team, EASHL, online týmovou hru a také online nájezdy.

Možností je mnoho a věřím, že letos si opravdu každý vybere. A pokud ne? Zbývá jedině nasadit brusle a jít si zahrát opravdový hokej. Trochu se u některých módů zastavím. Například Be a Pro obsahuje mnoho vylepšení a konečně vás tento mód bude bavit. Co vás po verzi z minulého ročníku napadne jako první? Ano, když jste s vaším hráčem na lavičce, můžete tento čas přeskočit a nemůsíte celou dobu sledovat dění na hřišti.

NHL™ 16_20150923130145.jpg

Druhým závažným problémem bylo, že jste začínali rovnou v NHL a níž jste se dostat prostě nemohli, i když byste hráli sebehůř. To je naštěstí také odstraněno a začínáte v nižší soutěži a do NHL se musíte propracovat svými výkony. V Be a GM je hlavní novinkou interakce s hráči, kdy musíte pomocí promluv k celému týmu, nebo k jednotlivcům, udržovat soudržnost mužstva. Občas se vám hráč ozve z nějakým přáním, případně je potřeba psychicky podržet zraněného útočníka. Voleb není mnoho, ale jedná se o příjemné oživení. Součástí NHL je samozřejmě i česká extraliga a v kombinaci s přítomností Sezón si můžete zahrát celou sezónu za váš oblíbený tuzemský tým (Dynamo do toho!). Jedinou vadou na kráse jsou ne zcela aktuální soupisky českých týmů.

NHL™ 16_20150923130231.jpgNHL™ 16_20150923130236.jpgNHL™ 16_20150923130241.jpg

EASHL, celým názvem EA Sports Hockey League, chyběl zřejmě největšímu počtu hráčů. Jde o online mód, ve kterém ovládá každý hráč jednoho hokejistu, najednou může tedy hrát až 12 hráčů. Svému hráči nově můžete určit jakousi roli - utočník může být střelec, hračička, tvůrce hry a podobně. Zde nejspíše zakotví hráči, kteří mají vytvořený vlastní tým a hrajou vždy ve stejné sestavě. Pokud si chcete “jen tak” zahrát podobný mód, je tu online týmová hra, která je založena na stejném principu. Zde je však největší problém právě v nesehranosti hráčů a 58 minut z 60 je zápas jeden velký chaos.

To hlavní se odehrává na ledě

Vybrali jste si herní variantu, oblíbený tým a pořádně uvázali brusle? Dobrá, jdeme na led. Před zahájením zápasů na vás čekají pěkné záběry na arény, které bohužel občas nejsou úplně plynulé. Úvodní slovo komentátorů je také podobné NHL 15 - tedy reální komentátoři, kteří každý zápas nějak uvedou. Variant na každé dva soupeře mají několik a tak se vám hned neoposlouchají, i když je většinou stejně budete přeskakovat. Bohužel lehkým zklamáním je komentář, který se celkem často opakuje, a to i přesto, že byl letos obohacen o mnoho nových hlášek.

NHL™ 16_20150923125710.jpgNHL™ 16_20150923125808.jpgNHL™ 16_20150923125816.jpg

Samotná hratelnost je sice podobná té z předchozího ročníku, ale dočkala se několika vylepšení. Puk se chová reálněji. Letos opravdu. Nedrží na hokejce jako přilepený, občas uskočí před střelou a máte pocit že ho nemáte vždy pod kontrolou na 100%. Konečně je také ve hře více využíváno střední pásmo a přechod přes něj, takže i hra ve středu pole je nyní důležitá. Při útočení se více zapojují (a i samotná hra je více využívá) obránci na modré čáře. Celkově mám prostě ze samotného hraní lepší pocit, zase jsme o kousíček blíže realitě. 

NHL™ 16_20150923125835.jpg

Pro nováčky je připraven výborný způsob výuky, implementovaný přímo do zápasu. Během hraní se vám zobrazuje, kam právě nahrajete, při střílení je v brance malý terč, kam máte mířit. Rady dostáváte i k vhazováním, bodyčekům, klíčkám a podobně. Pro nováčky opravdu skvělá možnost, jak se zlepšit. A nejen novým hráčům slouží reakce trenéra, které jsou vidět vždy při přestávce nebo při jakékoliv návštěvě menu v zápase. Tyto reakce byly přítomny už loni, ale letos mi přijdou zajímavější a hlavně variabilnější. Trenér má připomínky k vaší útočné i obranné hře a k celkové souhře týmu.

         

PS4
Dostupné pro: PS4, Xbox One
Žánr: Sportovní | Hokejový simulátor
Výrobce: EA Canada
Začátek prodeje: 17. září 2015
  • Velká nabídka módů
  • Grafické zpracování
  • Hratelnost
  • Vylepšená fyzika
  • Neaktuální soupisky ELH
  • Soundtrack
  • Časté opakování animací
    

NHL 16 se hraje opravdu skvěle, pro majitele předchozí verze se nejedná přímo o revoluci, ale také nejde jen o upgrade soupisek, takže i těmto hráčům můžeme koupi doporučit. Graficky se hra také mírně posunula kupředu - v hledišti vidíte maskoty, radující se po gólu a povzbuzující diváky, hráčům rostou vousy, led je vždy ke konci třetiny viditelně poškozený a podobné maličkosti, které potěší. Mezi mínusy letos opět patří soundtrack, který je monotóní a nezajímavý a také lehce nepřehledné a hlavně pomalé menu.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Umělecké pojetí hry Hellblade opravdu vyráží dech (galerie)

Umělecké pojetí hry Hellblade opravdu …

Akční fantasy thriller Hellblade možná plachtí u většiny pod radarem. To by ale byla osudová chyba.

23.  7.  2017 |
10 důvodů, proč s koupí Nintendo Switch ještě počkat

10 důvodů, proč s koupí Nintendo Switc…

Nintendo Switch je velmi zajímavá konzole, což nás inspirovalo k článku o tom, proč byste si tuto konzoli měli koupit. Z jiného úhlu pohledu však trpí mnoha chybami, kvůli kterým byste si ji naopak určitě kupovat neměli.

17.  7.  2017 | | 5 N/A
Apple znovuobjevil rozšířenou realitu. Vývojáři už předvádí parádní aplikace

Apple znovuobjevil rozšířenou realitu.…

Apple pravděpodobně přetransformuje další důležitý segment - rozšířenou realitu.

16.  7.  2017 | | 2 N/A
Virtuální realita na E3: nejzajímavější pecky veletrhu

Virtuální realita na E3: nejzajímavějš…

Na letošní E3 se nezapomnělo ani na fanoušky virtuální reality. Na konferencích se jim sice nevěnovalo valné množství pozornosti, ale i tak se mezi oznámenými tituly objevilo pár dobře vypadajících kousků. Je libo pecky od Bethesdy jako je Fallout nebo Doom ve VR? A co takhle nějaké exkluzivity na PSVR? To všechno tady najdete.

14.  7.  2017 |
10 důvodů, proč běžet do obchodu pro Nintendo Switch

10 důvodů, proč běžet do obchodu pro N…

Nintendo Switch představuje nový svěží herní zážitek, který se velmi liší od hraní na Xbox One a PS4. Přinášíme vám 10 důvodů, proč byste si tuto konzoli měli koupit.

12.  7.  2017 | | 16 N/A
Herní agenda: výhled na sportovní a závodní pecky roku

Herní agenda: výhled na sportovní a zá…

Jako každý rok nás čeká na podzim nálož sportovních her. Čeká nás letos nějaké extra překvapení, nebo prostě dostaneme „jen“ další díly již zaběhlých značek? Čtěte dál a dozvíte se více!

20.  7.  2017 |
Wolfenstein: The New Order, aneb proč rádi střílíme nácky (galerie)

Wolfenstein: The New Order, aneb proč …

Wolfenstein: The New Order nám v roce 2014 připomněl, že zabíjení nacistů je jednou z nejzábavnějších herních činností. Připomeňme si ho galerií před tím, než vyjde druhý díl.

včera | | 7 N/A
Humble Bundle má vynikající nabídku na hry od Telltale

Humble Bundle má vynikající nabídku na…

Slevové akce na hry jsou běžné a občas máte dokonce pocit, že se prodejci snad zbláznili. Momentálně se to stalo obchodu Humble Bundle, který prodává hry od Telltale za vynikající ceny.

20.  7.  2017 |