NHL 2001 – o rok starší, o rok lepší

Přelom září a října již několik let patří vydání jedné z nejpopulárnějších a zároveň nejprodávanějších sportovních her na počítači. NHL patří v Electronic Arts k nejžhavějším titulům, jehož vydání posvěcené oficiálními licencemi je takticky plánováno vždy na začátek skutečné sezóny severoamerické hokejové ligy, která nese název podle putovní trofeje pro vítězný tým - Stanley Cup. Nejinak je tomu i letos a jedna z nejočekávanějších her roku před pár dny dorazila na pulty herních prodejců.
NHL 2001 – o rok starší, o rok lepší

Žánr: sportovní
Minimum: PII 233 MHz, 32MB RAM, 4x CD-ROM, 150 MB HDD, zvuková karta podporující Direct Sound
3D: ano
Multiplayer: protokol IPX pro hraní po LAN, 56k modem nebo lepší připojení pro hru po Internetu
Výrobce: EA Sports
Distributor:
Electronic Arts

Přelom září a října již několik let patří vydání jedné z nejpopulárnějších a zároveň nejprodávanějších sportovních her na počítači. NHL patří v Electronic Arts k nejžhavějším titulům, jehož vydání posvěcené oficiálními licencemi je takticky plánováno vždy na začátek skutečné sezóny severoamerické hokejové ligy, která nese název podle putovní trofeje pro vítězný tým - Stanley Cup. Nejinak je tomu i letos a jedna z nejočekávanějších her roku před pár dny dorazila na pulty herních prodejců. Co v ní můžeme najít? Kompletní sestavy všech třiceti týmů kanadskoamerické NHL (oproti loňsku se nabídka rozšířila o další dva – Minnesottu Wild a Columbus BlueJackets), dvacítka národních mančaftů, AI je zase oproti loňsku na vyšší úrovni a ještě některé další novinky. Tohle je v kostce to, co najdete v krabici s nadčasovým označením NHL 2001.

Pohled první
Zabředneme-li krátce do historie hokeje z dílny EA Sports, zjistíme, že letošní ročník je v pořadí již desátým hokejem, který byl představen hráčské veřejnosti. Kdo patří k pamětníkům, uzná, že i přes kolísavou kvalitu, které jednotlivá vydání představovala, se NHL udrželo vždy na špici žebříčků hodnocení. Engine, který se párkrát změnil, je nyní už několik let stejný, pouze dochází k jeho šperkování a vychytávání mušek. Nejinak je tomu i letos. Ti, kdo počítačový hokej již nějaký ten pátek hrají, na první pohled poznají, že rozhraní až na novou grafiku nedoznalo přílišných změn. Stejně tak na první pohled stejné je i ovládání a jeho možnosti včetně voleb pro pravidla hry. Co je ovšem nové jsou modifikovatelná nastavení hry. Nyní si už každý může upravit hru podle svého navolením její celkové rychlosti, přesnosti střel, přihrávek, velikosti zrychlení hráčů, jejich agresivity, napadání, lehání do střel, zachytávání přihrávek, atd. atd. Voleb je poměrně hodně a nechybí ani takové věci jako třeba elasticita puku a jeho další fyzikální vlastnosti. Konečně si tedy může každý nastavit hru tak, aby odpovídala jeho gustu. Nechybí k tomu ani již z loňska převzatá možnost nastavit každému týmu zvlášť před zápasem úroveň hráčů v poli a brankářů, čímž ještě jemněji můžete doladit hru tak, aby odpovídala vaší úrovni, stylu hry a splňovala to, co od ní čekáte.

NHL 2001NHL 2001

NHL 2001NHL 2001

Veliký kus práce je vidět i v pohybech a inteligenci hráčů při vlastní hře. Hned poznáte, že pohyby jsou zase mnohem věrnější a plynulejší. Oceníte to nejvíce při zpomalených záznamech, kde i při velice pomalém přehrávání jsou všechny pohyby krásně plynulé. S tím koresponduje i nová možnost přehrávání záznamů v podstatě jakoukoli rychlostí v rozmezí od 1 do 200 %, takže si můžete krásně vychutnávat zajímavé okamžiky, které vám hra přinese. Co se týká AI počítačem řízených spolu/protihráčů, tak i zde je vidět veliký posun. Počítač víc brání již ve středním pásmu a nemáte tudíž zdaleka tolik gólových příležitostí, jako tomu bylo v minulosti. Spoluhráči si najíždějí do míst, kde byste je rádi měli a nenutí vás sólovat, ale naopak se dá velice dobře kombinovat a držet soupeře v šachu přihrávkami v útočném pásmu. I v přesilovce pokud uzamčete soupeře v obraně můžete šikovně přihrávat a hledat si výhodnou pozici, do které vám spoluhráči mazaně najíždějí. Dokonce i když například pravým obráncem odjedete z jeho postu, přeskupí se automaticky vaši spoluhráči tak, aby byli optimálně rozestavení a vaše místo zaujme některý z nich. Kdo si navíc vzpomene na frustrující práci golmanů s pukem za vlastní brankou, bude potěšen tím, jak chytře si nyní brankáři v podobných momentech počínají. Další posun v AI je ten, že počítač už na stejné situace reaguje různými způsoby. Například loni byl tutový gól nájezd na brankáře ve dvou a příčná přihrávka, na niž golman reagoval tím, že se skácel v brance a z 90 % tak dostal gól. Nyní si někdy golman vyjede a přihrávku zlikviduje, jindy ve stejné situaci jen přejede od jedné tyčky ke druhé a váš záměr vyčíhá, jindy si lehne na zem a odkryje vám horní část branky, atd. A podobně je tomu i jinde ve hře. Vylepšené je i tečování střel, kde již nedochází k eskamotérským kouskům a nadpřirozeným jevům v podobě puku, který pendluje v nemožných úhlech za zcela bezmocného golmana. K tomu, aby hráč mohl puk tečovat je nutné, aby stál v šikovné pozici před brankou, navíc golman není proti tečovaným střelám zdaleka tak bezmocný jako loni a je potřeba tečovat opravdu z šikovné pozice, aby byla šance skórovat. Řada tečí, stejně jako přihrávek se nepodaří vůbec, což dodává hře na realitě a dělá ji zajímavou. Pryč je tedy strohá strojová přesnost a stereotyp, čímž je hra mnohem variabilnější a tím i zajímavá.

NHL 2001NHL 2001

NHL 2001NHL 2001

Novým prvkem ve hře je letos tzv. „momentum“, což by se dalo volně přeložit třeba jako „nálada“. Jedná se o to, že pokud se týmu daří, zvyšuje se jeho momentum a hráči jsou o poznání rychlejší, přesnější, mají prostě „formu“. Naopak je tomu u jeho soupeře, který naopak hraje v tu dobu pod tlakem a tím pádem i hůř. Momentum se neustále přelívá mezi oběma týmy podle toho, jak si v zápase vedou (vidíte jej při hře vedle ukazatele skóre). Když budete útočit, střílet na branku a úspěšně bodyčekovat soupeře, vaše momentum poroste. Pokud budete hrát pasívně a nepřesně, budete momentum ztrácet a soupeř se bude dostávat do varu. Momentum je šikovná myšlenka, která má hře přinést větší napětí, odměňuje aktivní hráče a dává hře tempo po celý zápas.

NHL 2001NHL 2001

Pojďme se nyní bavit o tom, jakou hru vlastně NHL 2001 nabízí. Zde nenajdete v podstatě nic nového, spíše naopak. Samozřejmostí je rychlý zápas mezi libovolnými týmy (tedy i stejnými proti sobě) s nastavením libovolných pravidel a herních voleb, které ve hře najdete. U těchto nastavení došlo kromě již zmiňovaného rozšíření o spoustu herních voleb i k možnosti si tato různá nastavení ukládat a následně načíst to, které potřebujete. Novinkou je rovněž možnost nastavení délky třetin od pěti do dvaceti minut po jednotlivých minutách. Další herní možnosti jsou turnaj pro osm, dvanáct nebo šestnáct týmů, playoff severoamerické ligy a asi to nejlepší – sezóna 00/01 v Stanley Cupu. Není to tedy nic nového a vesměs se jedná o herní možnosti převzaté z minulých ročníků v podobě, na kterou jsem zvyklí. Síťová hra je zde zastoupena klasickou hrou pomocí protokolu TCP/IP a je rovněž možné hrát přes Internet.

NHL 2001NHL 2001

EA tvrdí, že NHL2001 podporuje nově i analogové ovladače, tzn. mělo by se u patřičného ovladače projevit, jak moc jej nakloníte. Tohle jsem bohužel nezkoušel, ale věřím, že to bude pravda.

NHL 2001NHL 2001

Co ze hry definitivně zmizelo jsou možnosti tréninků, které se loni zvaly Coaching drills. Jsou pryč a je to dost škoda, protože kdyby se na nich trochu zapracovalo, mohly být šikovnou pomůckou pro ty, kteří se NHL teprve učí nebo chtějí natrénovat některé finty, speciální klávesy, kombinace apod. Další věc, která ze hry zmizela, ale která nemá vliv na samotnou hru je sestřih adrenalinových momentů loňské ligy v úvodním intru. Úvodní filmeček se nyní skládá čistě z rychlých videoshotů ze samotné hry. Nutno dodat, že pěkně udělaných, nicméně přeci jen to není úplně to, nač jsme u EA zvyklí. Abych řekl pravdu, po skončení tohoto intra jsem čekal, že se teprve rozjede to pravé, ale ono tam už nic nebylo. Inu, zatím pro mě zůstává nepřekonané intro k NHL 99 se skvělou hudbou mého oblíbence Davida Bowieho, prokládanou rychlými shoty a vynikajícím komentářem („Oh ooooh, he’s not down.....Barnaby shoots...Great save Joseph.....and he scoooooooresss... a jim podobné.)

NHL 2001NHL 2001

Loni přišlo NHL 2000 s možností importování vlastního (nebo vlastně jakéhokoliv) obličeje přímo do hry. Nyní máte možnosti rozšířené i o vytvoření a import vlastního znaku na dres. Zůstala možnost vytvoření vlastních hráčů a týmů, takže letos může vaše venkovské družstvo hasičů nastoupit proti hvězdám NHL i pod znakem obce, za jejíž bezpožárovost se na svých schůzích modlí. Nechybí ani obchodování s hráči tak, jak jsme na to zvyklí včetně možnosti vytvoření týmu snů. Ještě mě napadá, že jsem si vlastně nikde nevšiml, že by byla použita při sporné brance kamera, takže zřejmě i ta je definitivně pryč.

NHL 2001NHL 2001

Pohled druhý
A jak se tedy NHL 2001 hraje? Zpočátku skvěle. Kombinací toho všeho, co jsem zde popisoval si můžete navolit hru s parametry, které se vám budou líbit. Kdo rád jezdí od brány k bráně a spaluje jednu akci za druhou, ten si může zapnout mód arkády, zvýšit tempo hry, nastavit agresivitu hráčů na max a vyhnat přesnost přihrávek a střel. Za zápas se pak dostane do mnoha desítek šancí a i gólů bude asi habaděj. Kdo naopak má raději větší realitu, tempo hry zvolí mírnější, sníží přesnosti a i další parametry, kterých je opravdu dost si vyladí tak, aby se hokej na počítači co nejvíc přiblížil tomu, který zná ze stadionů či alespoň z televize. Čtyři stupně obtížnosti včetně řady nastavení v rámci každé z nich vystačí na dlouho jak těm, kdo teprve začínají, tak i těm zkušeným. Velice kladně hodnotím to, že již není nutné mít natrénovanou nějakou tu tutovku k tomu, abyste byli schopni skórovat a můžete se naopak plně odevzdat taktikám a kombinacím na vyšachování protivníkovy obrany včetně golmana, sem tam se ujme i tvrdá dělovka od modré, tečovaná dorážka z bezprostřední blízkosti branky apod. Po chvíli hraní ale narazíte na jevy, které se vám nebudou zdát až zase tak fajn, jak se zpočátku jevily. Zjistíte třeba, že ať máte nastavené automatické nebo ruční míření, má vaše snaha o vyslání střely do určité části branky pramalý (neřkuli pražádný) vliv. Buď trefíte přímo rožek, nebo to naperete rovnou do golmana. Proč to tak je nevím, rozhodně vás to ale nepotěší. Pak totiž nechápu ta všechna hejblata k nastavení hry, když v koncovce je to degradováno automatikou. třeba takové prostřelení brankáře bombou z metru se mi nikdy nepovedlo. Další věcí, které si po čase všimnete bude to, že počítačoví hráči dávají góly z pozic, o kterých se vám jenom zdá. Jakoby byl předem určen výsledek se pak můžou jevit rychlovky, ve kterých dokáže počítač nasázet sérii branek během několika málo vteřin a obrátí tak výsledek proti vám, aniž byste měli pocit, že jste nějak ve hře polevili.

NHL 2001NHL 2001

NHL 2001NHL 2001

Veliký vliv má na hru i momentum, kterýžto prvek má zásadní vliv na to, jakou výkonnost hráči týmu podávají. Vliv na hru je obrovský a získání maximální úrovně je dílem vyhraného buly, sražení soupeřova hráče a propagační střely od modré, jinými slovy je to otázka několika vteřin. Tohle dělá počítač velice rád a pak půl třetiny jezdí na vaši branku jako o závod a vy se snažíte zoufale doplížit aspoň k červené čáře a odtud střílet na jeho branku v naději, že aspoň takto mu trochu z jeho formy uberete. Rozdíl mezi hráči je pak asi takový, jako když jeden má čerstvou pětku, zatímco ten druhý už několik minut nestřídal. Druhou možností, jak přelívat momentum na svoji stranu je pomocí klávesy pro Big Hit srážet protivníka na led. V tom je ale háček, neboť trefit mnohem rychlejšího soupeře není vůbec jednoduché, navíc se za to chodí často ven, takže následuje oslabení a tím pádem se zase začne soupeř pakovat momentem. Při hře zjistíte i další věc, jako například to, že počítačoví hokejisté na vás zkouší kdejaké parádičky, otočky apod., při nichž jsou prakticky nezastavitelní. Pokud si tohle budete chtít dovolit vy, budete s největší pravděpodobností smeteni obráncem a přijdete o puk. A to nejhorší z celého NHL přijde při trestných nájezdech. Ty jsou opravdu za trest. Je to především impotence počítače při jejich zahrávání. Hráči nejsou vůbec schopni dát z nájezdu gól. A to hra obsahuje i samostatný režim jen pro trestná střílení!!! Jak je možné tohle předložit hráčům, to opravdu nechápu. Zkoušel jsem tento režim mnoha desítkami nájezdů a ANI JEDNOU jsem od počítače nedostal branku. A co víc. Nedostal jsem nikdy branku ani v případě, že jsem vůbec nechytal(!), pouze jsem nechal golmana stát v brance (pokud máte nastaveno, že v případě nerozhodného zápasu následují trestná střílení, máte automaticky nastaveno ruční ovládání vlastního brankáře, to samé platí i v režimu trestných střílení). Ať dělal počítač co chtěl, všechny jeho pokusy skončily na mém brankáři a nikdy nic neprošlo za jeho záda. Tak tohle beru jako zcela neomluvitelné obrovské mínus. Občas vám budou ještě vrzat zuby při některých zákrocích golmanů, když občas zcela zbytečně vyjedou hodně před branku a tam se rozplácnou a vy budete doufat, že puk ze soupeřovy hokejky vaši branku mine. Naopak jindy stojí puk kousek před brankářem, dokola daleko široko nikdo a golman stojí na místě a čeká, až přijede útočník a napere to do něj, ne-li rovnou do branky, což se ale nestává. Tohle jsou věci, na které po delším hraní začnete přicházet a hlavně ty zkušenější to bude přivádět občas k šílenství.

NHL 2001NHL 2001

NHL 2001NHL 2001

Hokejové fanoušky nepotěší ani to, že je vidět záměr tvůrců se zavděčit nejširšímu trhu. Když si totiž prohlížíte jednotlivé týmy a jejich úrovně, zjistíte, že zdaleka všechny doslova převálcuje Kanada a ani naši reprezentanti, navzdory svým titulům se jí ani nepřibližují. Co se týká síťové hry po Internetu, ta má fungovat buď připojením se k IP adrese toho, s kým chcete hrát, ale má fungovat i hra přes servery EA. Pokud tuto možnost zvolíte, dostanete se na webové stránky serveru, kde se zaregistrujete (v neděli to ještě nešlo), pak se dostanete do uvítací stránky a tam to prozatím končí na nějaké chybě scriptu. Ale pracuje se na tom a je možné, že se každým dnem budou programátoři EA blížit stavu, kdy to opravdu bude provozu schopné. Nechci ani kritizovat, ani dávat nějakou naději. Přeci jen kdo hry od EA zkoušel kdy po Internetu přes jejich server hrát ví, že i když už pár let je tato možnost v jejich hrách zastoupena, ještě nikdy to pořádně (jestli vůbec nějak) nefungovalo. Ale zkusme být optimisty a věřme, že třeba právě nyní přichází doba, kdy tohle všechno bude minulostí.

NHL 2001NHL 2001

NHL 2001NHL 2001

Z toho, co jste si přečetli vyplývá, že NHL je poněkud rozporuplná hra. Naštěstí těch kladů je víc než neduhů a když přivřeme oko nad tím, co ještě není doladěné, tak si můžeme zahrát velice dobrý hokej. Zasvěcení už znají i každoroční vyšlechtění vydáním patche, který to nejhorší vždycky nějak vyřeší a hra se po jeho nainstalování posune o kus dál. Webové stránky tvůrců jsou na www.easports.com, kde najdete i odkaz na stránky NHL 2001, šikovně se vyvíjí i stránky www.nhl2001.com, kde najdete nové informace, odkazy na recenze a obrázky z hry, utility pro editování kde čeho a další a další užitečné věci k této hře. Upozorním ještě, že už je venku i první oficiální patch na tuto hru, který opravuje několik menších chybiček a tento týden by měly vyjít i aktuální sestavy mužstev severoamerické NHL, rovněž přímo od tvůrců hry. Oficiální patch si nestáhnete jako soubor, ale volbou Check For Update, která se vám při instalaci vytvoří, si své NHL updatujete. Ti, kdo nemají na počítači s NHL Internet mají zřejmě smůlu nebo si aspoň budou muset počkat nebo najít někde link, který jsem zatím nikde neobjevil.

Grafika: 9/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 8/10
Spousta novinek, hodně zábavy, vynikající tradice – NHL 2001 nezklamalo
Celkové hodnocení: 8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

9 největších herních kontroverzí, které otřásly herním průmyslem

9 největších herních kontroverzí, které otřásly he…

Pojďte se s námi podívat na několik skutečně kontroverzních titulů herního světa. Některé jdou vážně za hranu.

26.  7.  2021 | |14 N/A
Ladislav Novák
Téma
Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si teď…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

29.  7.  2021 | |46 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Sony potichu vyrobilo novou revizi PS5. Je o 300 gramů lehčí

Sony potichu vyrobilo novou revizi PS5. Je o 300 g…

Sony už po necelém roce vyrábí upravený PlayStation 5

22.  7.  2021 | |1 N/A
Lukáš Václavík
PlayStation 5PS5Sony
Hry zadarmo nebo se slevou: letní akce PlayStationu a válečný Verdun zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: letní akce PlayStation…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  7.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo nebo se slevou: ultimátní akce a řežba Mothergunship zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: ultimátní akce a řežba…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

30.  7.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
12 nejlepších herních sluchátek: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

12 nejlepších herních sluchátek: skvělý zvuk, pros…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Dáme vám tipy na osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

19.  7.  2021 | |25 N/A
Daniel Pánek
SluchátkaTéma
Vybrali jsme 50 úchvatných herních lokací, které musíte navštívit ještě letos

Vybrali jsme 50 úchvatných herních lokací, které m…

Některé jsou krásné, některé zajímavé a některé prostě jen výjimečné. Vybrali jsme 50 herních lokací, která nás zaujaly a rozhodně je musíte navštívit.

včera | |7 N/A
Vojtěch Matušinský
GalerieTéma
Hity na cestě: jaké hry si zahrajete v srpnu 2021. Samurajové a motorky

Hity na cestě: jaké hry si zahrajete v srpnu 2021.…

Ani druhá polovina prázdnin na tom s novinkami není vůbec špatně. Na své si přijdou hlavně fanoušci strategií a skákaček.

1.  8.  2021 | |1 N/A
Martin Nahodil
Agenda