Nikdykde – Nevěřte metru. Za žádných okolností.

Jednou za čas se na našem trhu objeví kniha, která je absolutní bomba. Je docela problém něco takového odhadnout, protože takové knihy obvykle píšou autoři, kteří nejsou moc známí. No ale vy máte mě a já vás na tyto knihy upozorním. Možná jste už někdy byli v Londýně. Je to vcelku hezké město. Ale jen do té chvíle, než se propadnete do jeho podsvětí.
Nikdykde – Nevěřte metru. Za žádných okolností.
Jednou za čas se na našem trhu objeví kniha, která je absolutní bomba. Je docela problém něco takového odhadnout, protože takové knihy obvykle píšou autoři, kteří nejsou moc známí. No ale vy máte mě a já vás na tyto knihy upozorním. Možná jste už někdy byli v Londýně. Je to vcelku hezké město. Ale jen do té chvíle, než se propadnete do jeho podsvětí.

Nemluvím teď o podsvětí ve smyslu kriminálním, nýbrž o podsvětí ve smyslu jiného světa. A to se stane i hlavnímu hrdinovi Nikdykde – Richardu Mayhewovi. Stačilo k tomu jednou neuposlechnout snoubenku a udělat JEDEN dobrý skutek. A průšvih je tu. Richard zachrání mladou dívku jménem Dvířka a nechtěně se dostane do světa existujícího pod Londýnem. Světa, kde jsou bestie a andělé – do světa, kde smrt je běžnou součástí dne.

Problém ovšem je, že nestačí vrátit se nahoru na Trafalgar Square a vyspat se z kocoviny. Jakmile se jednou octnete „dole“, svět „nahoře“ na vás zapomene. A tak se mladý úředník Richard vydává na strastiplnou cestu za získáním svého starého dobrého úřednického života. A jak už asi tušíte, značně ho to změní…

Neil Gaiman nám předkládá výborně vyprávěný příběh, který je napsaný podle oblíbeného seriálu BBC 2. Rozhodně však k jeho čtení nepotřebujete znát seriál (který u nás asi nikdy nepůjde – stačí se podívat na vztah všech našich televizí k fantastice). Jediné co potřebujete, je několik hodin volna, protože pokud nejste fanoušek toliko „konzervativní“ fantasy, zhltnete tento příběh za večer. A nikdy nebudete litovat utracených peněz.

Jistě má to i své stinné stránky. V pražském metru už se nikdy nebudete cítit v bezpečí (ne že byste mohli i teď), do Londýna už asi nepojedete (za což se s vámi asi rozejde vaše přítelkyně, se kterou jste tam původně chtěli jet) a hezkým mladým dívkám volajícím o pomoc z temné uličky se raději budete vyhýbat…

Ano, i taková dokáže být síla sugesce, která vychází z této knihy. Abych pravdu řekl, nikdy jsem si nemyslel, že by autor komiksů (kterým původně Gaiman je) mohl napsat něco tak geniálního. Geniální je totiž jediné, co se dá o této knize napsat. Nikdy jsem nečetl nic podobného – ale je také možné, že jsem fantasy analfabet. Osobně se domnívám, že i lidé, kterým tato kniha nepřiroste k srdci, budou muset uznat, že je v ní cosi převratného a vtíravého, co se vám nikdy nevypaří z hlavy. Mně se při slově Nikdykde vybaví Londýnská podzemka, která bude to první, co v Londýně vyzkouším, až se tam jednou dostanu.

Pokud jste mi doteď neuvěřili, že je tato kniha vážně tak dobrá, zkuste si zajít do jakéhokoliv fantasy knihkupectví a položit tuto otázku: „Jaké je to Nikdykde?“ Moc by mě překvapilo, kdyby o něm někde nemluvili v superlativech. Pokud se vám líbí pouze Tolkien, Feist a další podobně píšící autoři, zapomeňte že jste kdy tento článek četli, toto je trochu jiné pojetí fantasy.

Na této adrese se dozvíte další informace o seriálu.

Autor Neil Gaiman
Název Nikdykde (Neverwhere)
Vydavatel Polaris
Počet stránek 300
Cena 169 Kč

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 75 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A