Nikdykde – Nevěřte metru. Za žádných okolností.

Jednou za čas se na našem trhu objeví kniha, která je absolutní bomba. Je docela problém něco takového odhadnout, protože takové knihy obvykle píšou autoři, kteří nejsou moc známí. No ale vy máte mě a já vás na tyto knihy upozorním. Možná jste už někdy byli v Londýně. Je to vcelku hezké město. Ale jen do té chvíle, než se propadnete do jeho podsvětí.
Nikdykde – Nevěřte metru. Za žádných okolností.
Jednou za čas se na našem trhu objeví kniha, která je absolutní bomba. Je docela problém něco takového odhadnout, protože takové knihy obvykle píšou autoři, kteří nejsou moc známí. No ale vy máte mě a já vás na tyto knihy upozorním. Možná jste už někdy byli v Londýně. Je to vcelku hezké město. Ale jen do té chvíle, než se propadnete do jeho podsvětí.

Nemluvím teď o podsvětí ve smyslu kriminálním, nýbrž o podsvětí ve smyslu jiného světa. A to se stane i hlavnímu hrdinovi Nikdykde – Richardu Mayhewovi. Stačilo k tomu jednou neuposlechnout snoubenku a udělat JEDEN dobrý skutek. A průšvih je tu. Richard zachrání mladou dívku jménem Dvířka a nechtěně se dostane do světa existujícího pod Londýnem. Světa, kde jsou bestie a andělé – do světa, kde smrt je běžnou součástí dne.

Problém ovšem je, že nestačí vrátit se nahoru na Trafalgar Square a vyspat se z kocoviny. Jakmile se jednou octnete „dole“, svět „nahoře“ na vás zapomene. A tak se mladý úředník Richard vydává na strastiplnou cestu za získáním svého starého dobrého úřednického života. A jak už asi tušíte, značně ho to změní…

Neil Gaiman nám předkládá výborně vyprávěný příběh, který je napsaný podle oblíbeného seriálu BBC 2. Rozhodně však k jeho čtení nepotřebujete znát seriál (který u nás asi nikdy nepůjde – stačí se podívat na vztah všech našich televizí k fantastice). Jediné co potřebujete, je několik hodin volna, protože pokud nejste fanoušek toliko „konzervativní“ fantasy, zhltnete tento příběh za večer. A nikdy nebudete litovat utracených peněz.

Jistě má to i své stinné stránky. V pražském metru už se nikdy nebudete cítit v bezpečí (ne že byste mohli i teď), do Londýna už asi nepojedete (za což se s vámi asi rozejde vaše přítelkyně, se kterou jste tam původně chtěli jet) a hezkým mladým dívkám volajícím o pomoc z temné uličky se raději budete vyhýbat…

Ano, i taková dokáže být síla sugesce, která vychází z této knihy. Abych pravdu řekl, nikdy jsem si nemyslel, že by autor komiksů (kterým původně Gaiman je) mohl napsat něco tak geniálního. Geniální je totiž jediné, co se dá o této knize napsat. Nikdy jsem nečetl nic podobného – ale je také možné, že jsem fantasy analfabet. Osobně se domnívám, že i lidé, kterým tato kniha nepřiroste k srdci, budou muset uznat, že je v ní cosi převratného a vtíravého, co se vám nikdy nevypaří z hlavy. Mně se při slově Nikdykde vybaví Londýnská podzemka, která bude to první, co v Londýně vyzkouším, až se tam jednou dostanu.

Pokud jste mi doteď neuvěřili, že je tato kniha vážně tak dobrá, zkuste si zajít do jakéhokoliv fantasy knihkupectví a položit tuto otázku: „Jaké je to Nikdykde?“ Moc by mě překvapilo, kdyby o něm někde nemluvili v superlativech. Pokud se vám líbí pouze Tolkien, Feist a další podobně píšící autoři, zapomeňte že jste kdy tento článek četli, toto je trochu jiné pojetí fantasy.

Na této adrese se dozvíte další informace o seriálu.

Autor Neil Gaiman
Název Nikdykde (Neverwhere)
Vydavatel Polaris
Počet stránek 300
Cena 169 Kč

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |