Nintendo 64 – neprávem opomíjená konzole

Víte, co je to Nintendo 64? Jedná se o konzoli, která se u nás v republice drží jaksi v pozadí, ačkoliv svým výkonem převyšuje stále populární PlayStation a existuje pro ni řada naprosto jedinečných her, které by neměly uniknout nikomu, kdo to s hraním myslí skutečně vážně. Ne neprávem bývá N64 označována jako opomíjený král.
Nintendo 64 – neprávem opomíjená konzole
Víte, co je to Nintendo 64? Jedná se o konzoli, která se u nás v republice drží jaksi v pozadí, ačkoliv svým výkonem převyšuje stále populární PlayStation a existuje pro ni řada naprosto jedinečných her, které by neměly uniknout nikomu, kdo to s hraním myslí skutečně vážně. Ne neprávem bývá N64 označována jako opomíjený král.

N64 váží necelý kilogram a na šířku má přibližně 25 cm, nicméně její síla je i v dnešní době překvapující a v mnoha ohledech jedinečná, pokud jde o poměr ceny a výkonu hardware. Srdcem přístroje jsou dva 64-bitové procesory, jeden hlavní a jeden pomocný pro grafiku, které dohromady s revolučně zastaralým (hezké spojení slov, co říkáte) systémem využívaných médií (nevím o jiné současné konzoli, která by pracovala s herními cartridge – kazetami) umožňují při nízkém rozlišení (daném omezenými možnostmi televizorů) neskutečně bohaté a především naprosto bezkonkurenčně rychlé operace, které oceníte zvlášť u závodních her a osobně musím přiznat, že jsem na konzolích nehrál rychlejší a lépe vypadající závody, než je N64 verze Racera podle první epizody Hvězdných válek – a to mám Wip3out opravdu hodně rád.

Další fascinující věc je dokonalá absence jakéhokoliv loadování neboli nahrávání hry, prostě vložíte kazetu, zapnete přístroj a během pár vteřin jste ve hře. V okamžiku, kdy se do přístroje dostane el. proud, stává se z konzole a herní kazety jeden kompaktní celek a k výměně dat dochází rychlostí cca 500MB za vteřinu (v rámci DRAM paměti), což umožňuje plynulost a rychlost, jaká zalahodí i těm nejnáročnějším – jedinou stinnou stránkou je, že vyjmutí kazety se hrou z přístroje pod proudem může vést k destrukci obojího (což je potřeba ohlídat zvláště u menších dětí).

Nechci se tu nijak zvlášť rozepisovat o technických podrobnostech, ale pokud mám uvést několik zajímavostí, je to třeba 256 úrovní průsvitnosti povrchu (což způsobuje mimo jiné skutečně nádherné efekty v souvislosti s vodou - ve hře, ne na konzoli samotné), tri-lineární mipmapping, anti-aliasing (vyhlazování zubatých okrajů, nově například u druhého PlayStationu) a v neposlední řadě digitální zvuk, samplovaný až na 48 Khz (což je lepší, než CD a na cartridge-hru poměrně úžasné).

Zkrátka a dobře jde o velice slušný stroj, neprávem opomíjený a ještě nespravedlněji zavrhovaný, přičemž s nástupem GameCube (nová konzole od Nintenda, která se chystá svést boj s PS2 a X-Boxem) je na tom N64 velice podobně, jako DreamCast od Segy, který je přitom obecně více uznávaný. Nicméně možná byste byli překvapeni, kolik lidí i u nás v republice N64 má a vsadím se, že vaše překvapení by bylo ještě větší po odhalení faktu, že drtivá většina z nich je se svým přístrojem nadmíru spokojena. Rychlá a snadná obsluha, podpora 4 hráčů u většiny sportovních her, skutečně originální a dokonale funkční ovladač… to všechno hovoří jasně pro N64, stejně jako zmíněné kvalitní tituly – třeba 3D akce Perfect Dark, jednoznačně nejlepší verze plošinovky Mario (64), a především hra, která dostala jako jedna ze tří na světě absolutní hodnocení od vysoce prestižního japonského videoherního magazínu, Zelda – Ocarina Of Time (druhou takovou je mlátička SoulCalibur na DreamCastu a třetí zcela výjimečné MGS-like RPG Vagrant Story na PlayStationu).

N64 stojí aktuálně asi 5.500,- Kč, přičemž za verzi se zmíněným Mariem zaplatíte 6.000,- a s pekelně rychlou, chytlavou a zkrátka dobrou závodní hrou Racer 6.500,-. V ceně je samozřejmě kabel pro TV (Cinche nebo Scart), napájecí kabel a ovladač, který je docela zážitek jen vidět, natož jej držet a používat (nemohu si pomoci, skvěle mi sednul) – samostatně se tento ovladač dá koupit za 1.000,- Kč.

Mezi další zajímavosti patří Expansion Pack (1.300,- Kč), sloužící k posílení operační paměti konzole (což umožní rychlejší a plynulejší hraní ve vyšším rozlišení), Saving Modul (600,- Kč) pro ukládání pozic z her (nicméně drtivá většina titulů jde ukládat přímo na svou vlastní kazetu) a Rumble Pack (650,- Kč), umožňující vibrování ovladače (jako např. Dual Shock u PlayStationu).

S přílivem nových a kvalitních titulů (Tony Hawk, nová Zelda – Majora´s Mask) má N64 svoje pevné místo ve světě videoher a jako takové bude mít i své pevné místo na stránkách Doupěte. Doufám, že vás to těší stejně jako nás.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

19.  6.  2018 | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Skvělá akční parodie Totally Accurate Battlegrounds dočasně zdarma

Skvělá akční parodie Totally Accurate …

Je to free, tak proč to nezkusit.

7.  6.  2018 |
Agony: přehnaně odporné (recenze)

Agony: přehnaně odporné (recenze)

Kdo ví, třeba každý z nás jednou skončí v pekle. A pokud to tam vypadá jako v Agony, rozhodně se nemáme na co těšit.

7.  6.  2018 | | 3 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |