Nintendo 64 – neprávem opomíjená konzole

Víte, co je to Nintendo 64? Jedná se o konzoli, která se u nás v republice drží jaksi v pozadí, ačkoliv svým výkonem převyšuje stále populární PlayStation a existuje pro ni řada naprosto jedinečných her, které by neměly uniknout nikomu, kdo to s hraním myslí skutečně vážně. Ne neprávem bývá N64 označována jako opomíjený král.
Nintendo 64 – neprávem opomíjená konzole
Víte, co je to Nintendo 64? Jedná se o konzoli, která se u nás v republice drží jaksi v pozadí, ačkoliv svým výkonem převyšuje stále populární PlayStation a existuje pro ni řada naprosto jedinečných her, které by neměly uniknout nikomu, kdo to s hraním myslí skutečně vážně. Ne neprávem bývá N64 označována jako opomíjený král.

N64 váží necelý kilogram a na šířku má přibližně 25 cm, nicméně její síla je i v dnešní době překvapující a v mnoha ohledech jedinečná, pokud jde o poměr ceny a výkonu hardware. Srdcem přístroje jsou dva 64-bitové procesory, jeden hlavní a jeden pomocný pro grafiku, které dohromady s revolučně zastaralým (hezké spojení slov, co říkáte) systémem využívaných médií (nevím o jiné současné konzoli, která by pracovala s herními cartridge – kazetami) umožňují při nízkém rozlišení (daném omezenými možnostmi televizorů) neskutečně bohaté a především naprosto bezkonkurenčně rychlé operace, které oceníte zvlášť u závodních her a osobně musím přiznat, že jsem na konzolích nehrál rychlejší a lépe vypadající závody, než je N64 verze Racera podle první epizody Hvězdných válek – a to mám Wip3out opravdu hodně rád.

Další fascinující věc je dokonalá absence jakéhokoliv loadování neboli nahrávání hry, prostě vložíte kazetu, zapnete přístroj a během pár vteřin jste ve hře. V okamžiku, kdy se do přístroje dostane el. proud, stává se z konzole a herní kazety jeden kompaktní celek a k výměně dat dochází rychlostí cca 500MB za vteřinu (v rámci DRAM paměti), což umožňuje plynulost a rychlost, jaká zalahodí i těm nejnáročnějším – jedinou stinnou stránkou je, že vyjmutí kazety se hrou z přístroje pod proudem může vést k destrukci obojího (což je potřeba ohlídat zvláště u menších dětí).

Nechci se tu nijak zvlášť rozepisovat o technických podrobnostech, ale pokud mám uvést několik zajímavostí, je to třeba 256 úrovní průsvitnosti povrchu (což způsobuje mimo jiné skutečně nádherné efekty v souvislosti s vodou - ve hře, ne na konzoli samotné), tri-lineární mipmapping, anti-aliasing (vyhlazování zubatých okrajů, nově například u druhého PlayStationu) a v neposlední řadě digitální zvuk, samplovaný až na 48 Khz (což je lepší, než CD a na cartridge-hru poměrně úžasné).

Zkrátka a dobře jde o velice slušný stroj, neprávem opomíjený a ještě nespravedlněji zavrhovaný, přičemž s nástupem GameCube (nová konzole od Nintenda, která se chystá svést boj s PS2 a X-Boxem) je na tom N64 velice podobně, jako DreamCast od Segy, který je přitom obecně více uznávaný. Nicméně možná byste byli překvapeni, kolik lidí i u nás v republice N64 má a vsadím se, že vaše překvapení by bylo ještě větší po odhalení faktu, že drtivá většina z nich je se svým přístrojem nadmíru spokojena. Rychlá a snadná obsluha, podpora 4 hráčů u většiny sportovních her, skutečně originální a dokonale funkční ovladač… to všechno hovoří jasně pro N64, stejně jako zmíněné kvalitní tituly – třeba 3D akce Perfect Dark, jednoznačně nejlepší verze plošinovky Mario (64), a především hra, která dostala jako jedna ze tří na světě absolutní hodnocení od vysoce prestižního japonského videoherního magazínu, Zelda – Ocarina Of Time (druhou takovou je mlátička SoulCalibur na DreamCastu a třetí zcela výjimečné MGS-like RPG Vagrant Story na PlayStationu).

N64 stojí aktuálně asi 5.500,- Kč, přičemž za verzi se zmíněným Mariem zaplatíte 6.000,- a s pekelně rychlou, chytlavou a zkrátka dobrou závodní hrou Racer 6.500,-. V ceně je samozřejmě kabel pro TV (Cinche nebo Scart), napájecí kabel a ovladač, který je docela zážitek jen vidět, natož jej držet a používat (nemohu si pomoci, skvěle mi sednul) – samostatně se tento ovladač dá koupit za 1.000,- Kč.

Mezi další zajímavosti patří Expansion Pack (1.300,- Kč), sloužící k posílení operační paměti konzole (což umožní rychlejší a plynulejší hraní ve vyšším rozlišení), Saving Modul (600,- Kč) pro ukládání pozic z her (nicméně drtivá většina titulů jde ukládat přímo na svou vlastní kazetu) a Rumble Pack (650,- Kč), umožňující vibrování ovladače (jako např. Dual Shock u PlayStationu).

S přílivem nových a kvalitních titulů (Tony Hawk, nová Zelda – Majora´s Mask) má N64 svoje pevné místo ve světě videoher a jako takové bude mít i své pevné místo na stránkách Doupěte. Doufám, že vás to těší stejně jako nás.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A