Nintendo DS Lite - hands-on dojmy

Když jsem shlédl fotografie monstrózně dlouhých front v Zemi vycházejícího slunce, říkal jsem si, že to je snad horší než když u nás za totality přivezli banány. Na druhou stranu, Japonci šílí kvůli každé maličkosti. Jedna taková maličkost je i DS Lite, které se před několika dny dostalo do spárů i nám.
Nintendo DS Lite - hands-on dojmy

Tiše předpokládám, že jste na tenhle článek klikli ve snaze dozvědět se něco o DS Lite a ne omylem, po tom, co vám zavřelo druhé okno, když jste zběsile klikali na odkaz "NudeBritneySpearsMustSeeNoFake". Jistě tak už o NDS víte vše, a kdyby náhodou ne, můžete si o něm počíst v naší monstrózní recenzi. A pro vás ostatní mám také radu: nestahujte porno a raději si přečtěte naše lehké pojednání na téma Lite. Jsme hrdí, že vám jej přinášíme jako první v České republice.

Design

Na fotografiích to nemusí být až tak zřetelné, ale vězte, že díky re-designu je NDS teď nejen hezčí, ale i povážlivě menší. Rozměry původního NDS jsou 148,7x84,7x28,9 mm, Lite verze má elegantních 133x73,9x21,5 mm. Kromě konkrétních rozměrů se na miniaturní vizáži DS Lite podílí hlavně provedení designu.

  
Tak to je on *  Logo na vrchní straně * Sezame, otevři se

Celým konceptem DS Lite jasně směřuje ke svému stájovému kolegovi - Revolutionu. Směrový kříž je dokonce naprosto shodný s tím, který Nintendo předvedlo v ranné verzi ovladače Revolutionu (viz níže). Pokud se člověk lépe podívá, narazí i na stopy další inspirace. Celá neaktivní strana (rozuměj ta, kde nejsou displaye) přístroje je "pokrytá" vrstvou průhledné umělé hmoty, což v důsledku způsobuje, že se zavřené DS Lite více leskne, působí křehčím a především dražším dojmem. Inspirace ve "skutečně" drahých hračkách jako je PSP nebo I-Pod je nasnadě.

Na každý pád DS Lite vypadá úchvatně a v porovnání s designérským dinousaurem, jakým je jeho předchůdce, to platí dvojnásob. Je pro nás skutečnou záhadou, proč Nintendo hodlá i nadále pokračovat s výrobou původních NDS paralelně s výrobou DS Lite.
Miniaturizace s sebou však přináší jeden drobný neduh, který souvisí s hrami pro GBA. Cartridge pro Gameboy Advance sice do DS Lite bez problému zasunete, budou z něho však nevzhledně vyčuhovat, což u tak úhledného přístroje nevypadá vůbec dobře.

Ovládání

  
Staršímu bráchovi to moc nesluší * Co je malý, to je hezký * Spodní strana se příliš neliší

I na poli ovládání přináší DS Lite několik malých změn a narazíme i na jeden průšvih.
První změnou, kterou okamžitě zaregistrujete, je naprosto odlišný digitální osmisměr. Ten je oproti tomu původnímu výrazně menší, ale i podstatně tužší, což rozhodně není na škodu. V tomhle směru se DS Lite s původní NDS verzí jen těžko srovnává, protože i předešlý osmisměr patřil k tomu nejlepšímu, co se na handheldech urodilo, a zda vám nová verze sedne lépe bude záležet na vašem osobním vkusu. Měl jsem možnost prohnat se na Lite hrou Tony Hawk`s American Sk8land a i po čertech složité a na digital pekelně náročné triky, mi šly jako po másle.
 
Tlačítka A, B, X a Y zůstala beze změny a jejich reakce a dostupnost je stejně bezproblémová jako dřív. Zmizelo nám ale tlačítko on/off a to úplně. Tedy, ne, že by se DS Lite jednou zapnulo a bylo puštěno na věčné časy. O zapínání se teď stará jezdec na pravém boku přístroje, který je pevně v jedné poloze a chvilkovým přesunutím do polohy druhé docílíte vypnutí či zapnutí. Možná není od věci podotknout, že jezdec je téměř shodný s tím, co najdeme u PSP, s tím rozdílem, že krátkým podržením DS Lite rovnou vypneme a do sleep módu se dostaneme stejně jako dříve, tedy pouhým zavřením přístroje. Kosmetickými změnami prošel i stylus. Ten se nezasouvá shora jako dříve, ale ze strany. Podstatnější je, že samotný stylus dost změnil tvar. Je teď delší a mohutnější.

  
Black and White * Koho si jen vybrat * Že by klid před bouří?

Je pravda, že i mistr tesař se někdy utne, ovšem u tak krystalicky čistě povedeného kousku, jakým DS Lite bezpochyby je, je to více než překvapivé. Řeč je o dvojici tlačítek Start a Select. Ta byla přesunuta do pravého dolního rohu, což by samo o sobě nijak nevadilo. Co nás však zaráží, je fakt, že místo skutečných tlačítek před sebou máme dvě miniaturní tečky, které se mi navíc povedly zmáčknout pouze nehtem. Pro menší prstíky by to až takový problém být nemusel, avšak průměrně velká ruka dospělého muže je prostě nezmáčkne (pokusu o zmáčknutí se zúčastnili tři vyvolení včetně mojí maličkosti). Alespoň ne dost rychle. Pokud po vás hra bude chtít aktivní používání těchto tlačítek, jste jednoduše namydlení. Naštěstí se hry většinou soustředí na používání ostatních tlačítek, kterých má NDS potažmo DS Lite dost. Problémy se dvěma nepovedenými tlačítky v celkovém nadhledu nejsou tak dramatické, jak to vypadá. Kazí ale celkový dojem naprosté dokonalosti, na který mělo DS Lite slušně našlápnuto.

Nintendo Double Supercontrast

  
PSP vs Nintendo DS * Všimněte si jezdců na vypínání/zapínaní, jsou téměř shodní * Nintendo v konkurenčním boji vždycky používalo nefér praktiky

Dalším obrovským překvapením byly displaye. I když je celý přístroj mnohem menší, velikost obou zobrazovacích jednotek zůstala na původní velikosti. Displaye tak nyní zabírají relativně větší část předního panelu, což ale nijak nevadí. Co se ale změnilo podstatně je kvalita a preciznost zobrazení, kterými se jak horní, tak spodní, dotykový, display, chlubí. Nikdo jistě nemůže tvrdit, že by displaye "starého" DS byly nekvalitní, spíše naopak. Skutečné srovnaní s neuvěřitelně ostrými a kontrastními displayi Lite verze však nesnesou ani náhodou. Jen těžko říct, jak technici z Nintenda dokázali obraz tak výrazně vylepšit. Lví podíl na tom jistě má podsvícení, kterému přibyla jedna úroveň a pokud si ho zapnete na maximum, uspokojivým způsobem s ním v noci osvítíte jednu středně velkou místnost (skutečně). I když suplování baterky pravděpodobně nebude pro pořízení tohoto krasavce ten správný důvod.

Na hraní bylo krásně vidět jak za tmy, tak za jasného denního světla, bez nepříjemných odlesků a žádného zkreslení obrazu se nedočkáte ani při pohledu ze strany.
Sečteno, podtrženo, displaye NDS Lite jsou dnes jasná handheldová špička. Svého předchůdce překonávají o celou třídu a i v porovnání s konkurenčním PSP vycházejí s hlavou vztyčenou. Se svým podstatně větším PSP kolegou se sice displaye DS Lite svými parametry srovnávat nemohou, nicméně ať se na to díváme z které chceme strany, obraz na DS Lite vypadá lépe. Mnohonásobně větší ostrost obrazu dodá koneckonců i některým hrám podstatně jiný rozměr. Jen se třeseme, jak DS Lite bude vypadat Metroid Prime Hunters.

Zvuk jako víno

  
Displaye jsou úžasně kontrastní * Stejná je otravná úvodní obrazovka i základní menu * V ruce se drží dobře

Změně neušla ani zařízení pro příjem a reprodukci zvuku. Mikrofon se nám posunul doprostřed kloubu mezi oba displaye, což bych osobně neviděl jako nejšťastnější řešení, protože když si do něho budete chtít zařvat pěkně zblízka musíte přístroj úplně narovnat a zadruhé si tím pravděpodobně pěkně poprskáte obrazovky. Funguje ale bezproblémově a dokonce to vypadalo, že moji dva Nintendogs na DS Lite poslouchají o něco lépe než na původním NDS. I když to mohlo být tím, že jsem jim dal po měsíci konečně nažrat…
Podobně přepychově jako luxusní displaye působí i reproduktory. Schválně jsem si na zkoušku pustil stejnou hru na NDS a potom na DS Lite. Rozdíl byl nejen znatelný, ale přímo diametrální. Zvuková aparatura originálního NDS proti tomu z DS Lite působí jako laciné chrastítko.

Lehký souhrn

Nintendo DS Lite vychází ze svého revolučního předchůdce a jeho nový sexy design, skutečně kapesní rozměry a hardwarová vylepšení ho předurčují k úspěchu. Lite verze svého předchůdce překonává po všech stránkách a pokud nad koupí NDS uvažujete, stoprocentně vám doporučujeme počkat na DS Lite. Na druhou stranu, pokud již NDS vlastníte, jistě nebudete chtít utratit několik tisíc za něco, co už v podstatě máte.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A