Nintendo Land – zábavní park bez vstupného (recenze)

Wii Sports se staly základním pilířem úspěchu Wii. Jestli to samé udělá Nintendo Land pro Wii U netuším, ale hra je to zábavná a nápaditá.

Nintendo Land se snaží být pro Wii U tím, čím bylo Wii Sports pro Wii. Tedy kolekcí hříček, které každému v krátké době představí možnosti nové herní konzole. Daří se to, ovšem Nintendo Land není tak kouzelně přímočarou kolekcí jako Wii Sports, protože i samotný GamePad je rozhodně komplexnějším ovladačem než Wii-mote. Nintendo Land nabízí celkem 12 atrakcí, tedy miniher, a jak už to bývá, některé jsou zábavné více a jiné zase méně.

Land 01.jpg

Vítejte v Nintendo parku

Monita.jpgCelá hra je stylizovaná jako zábavní park ve stylu Nintenda. Na začátku se se svým Mii ocitnete jen na opuštěném náměstí, kde vás přivítá docela bizarní maskot – robotická Monita. Už za pár okamžiků se vám ovšem zpřístupní všechny atrakce (minihry není naštěstí potřeba odemykat postupně), o pár her později se začnou do parku trousit další Mii, objeví se vláček jezdící mezi atrakcemi a postupně si za získané peníze můžete svůj park upravit k obrazu svému. Přidat různé trofeje, sochy, a tak podobně. Motivace pro delší hraní tu prostě je, i když žádnou příběhovou linku, či něco podobného, nečekejte.

Samotné minihry se pak dělí na ty čistě pro jednoho hráče (6 kousků), týmové pro 1 až 5 hráčů (3 minihry) a kompetitivní pro 2 až 5 hráčů (3 minihry). Pokud budete hrát sami, stačí vám GamePad, pro multiplayerové vyřádění však už musíte mít Wii-moty a nunchaky z Wii, což se vám může pěkně prodražit, pokud je nemáte už z Wii. Ovšem rozhodně bych doporučil si je sehnat, protože právě multiplayerové minihry představují vrchol kolekce. Ale projdeme si to pěkně postupně

Minihry pro jednoho hráče

Octopus Dance

Octopus Dance je asi nejméně povedenou minihrou v celé sbírce. Staví na digitální hře Game & Watch Octopus, kterou můžete znát, protože u nás byla k dispozici ruská kopie. Zatímco v původním vzoru jste se snažili s potápěči lovit poklady a nenechat se přitom chytit chapadly chobotnice, Nintendo Land verze je rytmickou hrou, kde pohybujete analogovými páčkami podle vzoru na obrazovce.

Stupeň zábavnosti: 5/10

Octopus.jpg

Yoshi's Fruit Cart

Jednoduchá logická hříčka. S vozíčkem ve tvaru Yoshiho musíte sbírat ovoce rozházené po obrazovce. Dělá se to prostým nakreslením čáry od startu, přes všechny kousky ovoce, až do cíle. Pouze pokud posbíráte všechno ovoce, otevře se brána do další úrovně. Zní to jednoduše, ovšem vtip je v tom, že na obrazovce GamePadu nevidíte ovoce, pasti, ani další překážky. To je vidět na obrazovce televize, takže musíte kreslit trasu podle vašeho odhadu.

Stupeň zábavnosti: 7/10

Yoshi.jpg

Balloon Trip Breeze

Hra postavená na stařičkém Balloon Fightu. Črty stylusu po displeji nadnášíte svoje Mii s balónky na zádech. Cílem je se dostat u z jednoho bodu do druhého, posbírat po cestě všechny balónky a vyhnout se překážkám. Akce se odehrává na televizi, na GamePadu je přiblížený obraz blízkého okolí.

Stupeň zábavnosti: 6/10

Ballon.jpg

Captain Falcon's Twister Race

Závodní F-Zero se vrací! No, možná ne úplně v podobě, jaké bychom chtěli. Twister Race je závodem vznášedel, které ovládáte nakláněním GamePadu. Vtipné je, že ten držíte vertikálně a na displeji je vidět trať z nadhledu, zatímco na televizi je vidět trať z pohledu za vznášedlem.

Stupeň zábavnosti: 7/10

Fzero.jpg

Donkey Kong's Crash Course

Samozřejmě, že v Nintendo Land nemůže chybět ani úplně první legenda Nintenda – Donkey Kong. Tady má hra podobu rozlehlého bludiště, kterým musíte prohnat svůj vozíček. Pohybujete jím nakláněním GamePadu, tlačítky L a R nakláníte rampy, foukáním do mikrofonu zvedáte plošinky a tak dále. Trať je rozlehlá a nástrahy početné, takže vám bude trvat, než se dostanete do cíle.

Stupeň zábavnosti: 7/10

Donkey.jpg

Takamaru's Ninja Castle

Jediná minihra, jejíž předloha vám asi nebude nic říkat, protože jde o hru, která vyšla jen v Japonsku. Nicméně tady hrajete za ninju, který vrhá šakeny na obrazovku a likviduje protivníky. V podstatě jde o klasickou střílecí hru ve stylu Duck Huntu, jen místo mačkání spouště šviháte prstem po displeji GamePadu. Velmi zábavné.

Stupeň zábavnosti: 8/10

Ninja.jpg

Týmové minihry

The Legend of Zelda: Battle Quest

Zelda v Nintendo Land kombinuje šermování a střílení. Šermujete pomocí Wii-mote stejně jako ve Skyward Sword, střílí se pomocí GamePadu. V nabídce je 16 úrovní, kterými se můžete probíjet sami, či s dalšími hráči (4 šermíři a 1 střelec). Pohyb je automatický, obtížnosti vysoká a zábava ostatně taky.

Stupeň zábavnosti: 7/10

Zelda 01.jpg

Metroid Blast

Všechny týmové minihry jsou obsahem výrazně bohatší než ostatní a nejvíce je to vidět na Metroid Blast. Minihra nabízí 3 různé módy: jeden kooperativní, dva kompetetivní. V Assault Mission všech pět hráčů spolupracuje a ničí protivníky, v Surface-Air Combat se snaží 4 hráči na Wii-motech s nunchaky sestřelit pátého hráče, který ovládá GamePadem vesmírnou loď a ostatní bombarduje. Ground Battle je pozemním bojem o tokeny.

Stupeň zábavnosti: 8/10

Metroid.jpg

Pikmin Adventure

Pikmin Adventure se snad už ani nedá nazývat minihrou, protože v podstatě představuje jemně osekanou verzi plnohodnotných Pikminů. Jeden hráč hraje za Olimara a črtáním po displeji GamePadu vrhá Pikminy po protivnících, další 4 hráči mohou ovládat takové přerostlé Pikminy (vlastně jde o Mii s Pikmin čepicí). Je tu i kompetitivní mód.

Stupeň zábavnosti: 9/10

Pikmin.jpg

Kompetitivní minihry

Mario Chase

Mario Chase jste mohli vidět už dřív, protože jde o do finále dotažené tech demo Mii Chase, kterým Nintendo ukazovalo asynchronní multiplayer. Jedná se phru na honěnou. Čtyři hráči hrající na rozdělené obrazovce televize nahánějí pátého, který hraje na GamePadu. Proti přesile má výhodu v tom, že na displeji vidí mapu úrovně a pohyb ostatních. V plném počtu hráčů je to absolutní nářez. Jako ostatně všechny minihry.

Stupeň zábavnosti: 8/10

Chase.jpg

Luigi's Ghost Mansion

Určitá varianta na Mario Chase. Čtyři hráči loví v bludišti pátého – ducha. Ten je neviditelný, ovšem ozařují jej občasné blesky a zraňuje světlo z baterek lovců. Pokud se jim však dostane do zad, může je na chvíli zmrazit. Lovcům v blízkosti ducha vibruje ovladač, takže mají indikaci lokace cíle a mohou spolupracovat (vlastně by měli) v jeho obklíčení.

Stupeň zábavnosti: 9/10

Luigi 01.jpg

Animal Crossing: Sweet Day

Další varianta Mario Chase, tentokrát s obráceními rolemi. Čtveřice hráčů se snaží jako tým posbírat daný počet sladkostí a nenechat se přitom chytit strážemi. Ty jsou dvě a obě ovládá hráč na GamePadu – každým analogem jednoho. To může být občas chaotické, ale pomáhá mu i to, že pohyb sběračů se postupně zpomaluje s tím, kolik mají nasbíráno sladkostí.

Stupeň zábavnosti: 9/10

Animal 01.jpg

Krásné a zábavné

I když mají minihry svoje plusy i mínusy, žádná z nich není absolutní propadák, naopak celá řádka jich nabízí obrovskou porci zábavy. Fanoušci Nintenda určitě ocení i chytré zpracování původních vzorů, kterému jen pomáhá použití známých melodií – když jsem slyšel hudbu z Ballon Fight, prostě jsem se nevyhnul pobavenému úšklebku a nostalgické vzpomínce. Ostatní musí ocenit grafické zpracování, které je sice poměrně jednoduché, ale nádherně barevné a roztomilé. Tohle prostě dokáže Nintendo skvěle.

Animal Crossing.jpgZelda.jpg
 

Pokud máte Nintendo Land jako součást Premium balení Wii U a navíc vlastníte pár ovladačů z Wii, jste wiismátí, pardon, vysmátí. Nintendo Land vám nabídne obrovskou porci zábavy hlavně při hraní s dalšími hráči, protože v ten okamžik je Nintendo Land zlatým grálem. Na rozdíl od Wii Sports se dá na delší dobu zabavit, i když jste sami.

Horší je to v případě, že byste si chtěli Nintendo Land pořídit separátně. Kompletní set (pokud nepočítám konzoli Wii U) vás vyjde na dalších zhruba 8000 Kč: hra, senzor bar k Wii U, plus čtyřikrát Wii-mote a nunchuk. A to už si nejsem jistý, že dokáže jedna sbírka miniher ospravedlnit. Ale to nechám na vás.

Dostupné pro: Wii U
Žánr: Arkády | Kolekce miniher
Výrobce: Nintendo | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 30. listopad 2012
  • Nápadité a zábavné minihry
  • Stylové grafické zpracování
  • Asynchroní multiplayer
  • Je součástí Premium packu
  • Pár slabších miniher
  • Potřebuje Wii ovladače
Související články
  1. Wii U se začne prodávat na konci listopadu a ve dvou verzích
  2. Nintendo Land má být pro Wii U něco jako Wii Sports pro Wii

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Forza Motorsport 7: vstup giganta na scénu (recenze)

Forza Motorsport 7: vstup giganta na s…

Na okruh se vydal další z velkých favoritů letošního závodu o titul závodní hry roku 2017. Forza Motorsport 7 je konečně tady, pojďme si jí tedy rozebrat kousek po kousku.

3.  10.  2017 | | 4 N/A
Herní agenda: zářijový výběr jako předzvěst podzimních hitů

Herní agenda: zářijový výběr jako před…

První měsíc tohoto školního roku je za námi, a tak je čas na naši pravidelnou agendu. Podzimní sezóna je v plném proudu, takže si konečně můžeme vychutnat pecky jako druhé Destiny, datadisk k Dishonored nebo nové závody Project Cars. To ale není ani zdaleka všechno.

4.  10.  2017 |
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A