Nintendo Revolution – revoluční pojetí revoluce

Přístroj, který zničí současné představy o herní zábavě a nastaví zcela nové hranice... Tohle byly nenaplněné sliby Nintenda z E3. Nyní se ale rouška tajemství poodhalila a my se můžeme podívat, jaký tedy Revolution bude. Pojďte nahlédnout společně s námi.
Nintendo Revolution – revoluční pojetí revoluce

Ředitel společnosti Nintendo Satoru Iwata na E3 konferenci ohledně připravované next-gen konzole Revolution rozhodně nešetřil superlativy. Revoluční konzole, revoluční ovládání, revoluční možnosti, revoluční přístup... Jenže tyto superlativy byly to jediné, co nabídl. Žádné ukázky nebo alespoň koncepty, nic. Jen sliby.

Tak takhle vypadá revoluce

Revoluce nebo REVOLUCE?

Dlužno přiznat, že tentokrát vše nasvědčuje tomu, že ony bombastické sliby budou dodrženy a Revolution bude představovat skutečnou revoluci. Jenže revoluce ještě nutně neznamená pokrok – vždyť jak nás učí historie, ne všechny revoluce bojovaly za pokrok; ne všechny revoluce také uspěly a i ty, které uspěly, se mnohdy ukázaly jako krok špatným směrem a postupně jejich výsledky prostě... vyprchaly. Takže co Nintendo?

Mám-li se přiznat, když jsem se poprvé podíval, byla moje reakce jednoznačně negativní. Měl jsem pocit, že horší koncept ovladače jsem snad v životě neviděl. Pak jsem si ale začal číst technické podrobnosti, specifikace a další a moje znechucení se postupně začalo měnit v nadšení – a obdiv. Nintendo slíbilo revoluci v ovládání i v samotném přístupu k hraní a v interakci hráče se hrou a tohle všechno skutečně nový ovladač nabízí. Ale dost řečí, pojďme se společně podívat na TO...

  

Revoluce jako na dlani... Doslova:-)

Ovladač od televize?

Svým tvarem nový ovladač nejvíce připomíná klasické dálkové ovládání televize. Ovšem celkovým tvarem veškerá podobnost končí. Na horní straně ovladače se pod klasickým směrovým křížem nachází tlačítko A a pod ním v řadě vedle sebe Select, Home a Start. Vzhledem ke způsobu držení ovladače si nejsem jist, zda nebude hrozit občasné náhodné zmáčknutí těchto tlačítek dlaní ruky během hraní, obvzláště nejvíce vpravo umístěného Startu; nicméně předpokládám, že totéž napadlo i samotné Nintendo a že tento problém se tedy nevyskytne. O něco níže se pak na horní straně ovladače nacházejí ještě tlačítka „a“ a „b“, a to je vše. Tlačítko B je umístěno na ergonomicky tvarované dolní straně ovladače.

Vepředu se pak nachází klasický wireless a dozadu se dá připojit druhá část ovladače, připomínající jakýsi malý joystick. Ten se drží v dlani druhé (obvykle levé) ruky a kromě palcového analogu nabízí ještě další dvě tlačítka, připomínající klasické R a L tlačítka současných ovladačů. Nicméně toto je, podle slov Iwaty, pouze jedna z možných připojitelných nadstaveb. Další budou představeny časem...

Kouzelná krabička od strýčka Iwaty

Až potud vypadá vše v pořádku a normálně. Pokud se ale podíváme dovnitř tohoto zařízení, nebudou nám oči stačit přecházet a rozum chápat. Protože možnosti, které ovladač Revolutionu podporuje, jsou... Na „obyčejné“ herní zařízení prostě neuvěřitelné.

Začneme zlehka. To, že je celý ovladač bezdrátový jsme již zmínili; a ostatně co na tom. To se přeci u next-gen konzolí očekává, ne? Vibrace už dnes také nikoho neohromí, bez ohledu na fakt, že jsou v obou ovladačích. Multifunkčnost připojitelných nástavců již také byla zmíněna. zatím nic moc, ale... Ale teď teprve se dostáváme k tomu, co Revolution opravdu umí.

 

Ukázka možných barevných provedení Revolutionu

První zásadní inovací je fakt, že s ovladačem se dá hra ovládat nejen tlačítky, ale i právě samotným ovladačem. Že mi nerozumíte? Je to prosté. Mávnete ovladačem zprava doleva – a (dejme tomu) katana v rukou vaší postavy udělá totéž. Už? Ovladač rozlišuje standardních šest směrů – doleva a doprava, nahoru a dolů a dopředu a dozadu. Dokáže poznat a rozlišovat délku i rychlost pohybů, které s ním děláte a promítnout pohyb ovladače v prostoru do hry.

Kromě toho dokáže rozlišovat náklon podle obou svých os – tedy rotace do stran či náklon směrem nahoru a dolů. Ve výsledku tak lze ovladač využít nejen na mávání mečem či bubenickými paličkami, ale hry by měly být schopny rozlišit i to, na které místo na obrazovce míříte a podle toho reagovat.

Genialita v genialitě

Potenciál tohoto nápadu pro střílečky je, jak asi každého napadne, skutečně neuvěřitelný. V levé ruce již zmíněný připojitelný analogový ovladač pro kontrolu pohybu, v pravé ruce „mířidlo“ v podobě základního ovladače umožňující střílet na kterékoli místo na obrazovce...

Využití v bojovkách či arkádách, kde bojujete zbraněmi, bylo nastíněno již výše: sek a švih, bod nebo kryt... Cokoli uděláte vy svým ovladačem, udělá i vaše postava ve hře.

Co se týče například strategií, při dobře odvedené práci může být tento nový ovladač dokonalým zástupcem myši. Levou rukou se posouváte po mapě, zatímco pravou namíříte tu sem, tu támhle a rychle zadáváte úkoly svým jednotkám. Stejně tak může zastoupit myš například i u adventur či RPG – a v jejich případě navíc nabídne již zmíněnou možnost ovládat zbraně.

Podtrženo a sečteno nabízí ovladač Nintenda Revolution skutečně obrovský potenciál. Je schopen zastat myš či klasický gamepad či joystick a při tom současně nabídnou možnosti, o nichž se nám ani nesnilo. A to je v dnešní době, kdy mnozí tvrdí, že „všechno už tu bylo a nic převratného se už objevit nemůže“, opravdu malý zázrak.

  

Tak takhle nějak to prý funguje :-)

Revoluce – cesta do nebe nebo do pekla?

Revoluce, kterou Nintendo nabízí, je skutečně něco, co nikdo nečekal. Nový ovladač nabízí úžasné možnosti, které svou podstatou mohou posunout definici pojmu hraní do zcela nového rozměru. A právě ta genialita a převratnost celého konceptu se současně může stát největším problémem nové konzole. Uvědomíte-li si, jak originální a zcela odlišné od všech současných systémů ovládání Revolution je, asi vám dojde i podstata celého problému.

Udělat konverzi hry z jiné platformy na Revolution bude totiž díky tomuto ovládání prakticky totéž, jako udělat novou hru. A uvážíme-li podíl Nintenda na herním trhu, hrozí, že nastane obdobná situace jako u handheldu NDS: Originální koncept i ovládání, série více či méně  geniálních her z vlastní produkce a pouze pár produktů jiných herních společností.

Ale doufejme, že takto originální nápad nezapadne a že se Revolutionu bude skutečně dařit – a že se třebas s obdobným ovládáním za čas setkáme i u konkurenčních konzolí.

Download (trailer Revolutionu, 18 MB): Doupě

Download (projev Satoru Iwaty, 105 MB): Doupě

Update: 17. 9. 10:15

Podařilo se nám nalézt obrázek, který přesně ukazuje, co myslelo Nintendo prohlášením, že "na novém ovladači budou bez problémů hratelné i staré klasické hry". Posuďte sami...


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole