No One Lives Forever 2 - první dojmy

Dnešní den je do jisté míry netradiční. Jeho stěžejní vlajkovou lodí je jediný titul, volné pokračování nejlepší akční hry roku 2000, titulu No One Lives Forever. Kromě rozhovoru, který snad po troše hledání najdete v okolí tohoto textu, vám dnes nabízím také první dojmy ze hry samotné. Zachová dvojka odlehčený styl svého předchůdce? Bude to další špičková hra letošního podzimu?
No One Lives Forever 2 - první dojmy

Návštěva kanceláří společnosti Cenega byla už od prvního počátku zajímavá. Brzké ranní vstávání, autobusové dostihy a následné projíždění dopravními kalamitami postihnuté Prahy. Přes změť podobných problémů jsem se propracoval až do centra této distribuční společnosti. Byl jsem usazen do malé "kukaňky", které kromě monitoru a PC vévodil také televizor, video a konzole PlayStation 2. Inu, ideální to pokoj, kterým by nepohrdnul žádný z mnoha tisíců českých pařanů.

Mým úkolem samozřejmě nebylo prohlížet každý milimetr kanceláří a zázemí firmy Cenega, nýbrž blíže prozkoumat očekávaný druhý díl nejlepší akční hry roku 2000, titulu No One Lives Forever. Tak se také stalo - téměř nedýchaje jsem několik hodin vychutnával všechny slasti této hry. Jaká je? Bude schopná měřit se s konkurencí v podobě takových pecek jako Unreal 2, Doom III či Halo? To vám poví mé dnešní první dojmy umocněné dalším otestováním hratelné demoverze, která se na Internetu objevila v minulých dnech.

 

 

Cate Archerová - nejlepší agenta pod sluncem

V hlavní roli hry se opět objevuje Cate Archerová, populární to dáma a hrdinka prapůvodního No One Lives Forever. Na první pohled se tato osůbka nikterak nezměnila - nepopírám, díky přidání několika tisíc polygonů a vylepšení grafiky vůbec je ještě atraktivnější dámou, jejímž vnadům (není tím myšleno jen poprsí) neodolá nejeden herní mužský protějšek. Jinak si uchovala neskrývaný smysl pro humor, trochu sarkastického chování a v neposlední řadě také schopnosti, které vyráží dech mnohým kolegům opačného pohlaví. Ideální žena, se kterou si však není radno zahrávat. Jinak byste toho mohli setsakramentsky litovat!

Ocitnout se v roli ženy coby hlavní hrdinky hry není stále nic běžným, speciálně pak v případě klasických stříleček v první osobě. O to příjemnější však může být pro někoho zjištění, že si tentokráte vyzkouší chování a reakce osoby něžnějšího pohlaví. Jak konec konců nepsaný zákon káže, jsou ženy a dívky mnohem jemnější a kultivovanější, pravým opakem svých drsných mužských kolegů. I když i Cate působí na první pohled jako neškodná muška, pod něžným zevnějškem se skrývá dravost, smysl pro povinnost a naprostá loajalita. Nutno však podotknout, že i přes tyto své dispozice umí Cate ve správných okamžicích využít dar, kterým jsou ženy obdarovány - krásu, schopnost okouzlit muže.

S ženou se však nesetkáte jen v hlavní roli hry. Už první minuty strávené s dvojkou mě jasně přesvědčily, že se alespoň protentokráte autoři rozhodli obsadit něžnější pohlaví i do dalších rolí - ať již do několika hlavních či vedlejších, kterými mohou být například neskutečně otravné bojovnice. Příjemné zpestření, které snad ocení i feministky z řad hráček.

Cate Archerová rozplétá nitky záhady

Původní No One Lives Forever se kromě jiného chlubil také skvělým příběhem, jehož rozplétání nitku po nitce vám zabralo nemalou chvíli. Ani druhý díl nebude odlišný. Vězte tedy, že se podíváte při rutinní misi na území Japonska, poté však budete muset sami čelit konkrétní hrozbě. Nehodilo by se o příběhu více prozrazovat, proto ani já tak neučiním.

 

 

Jisti si však můžete být alespoň tím, že vás čekají některé staré známé postavy, což není nikdy na škodu. Vhodná bude také krátká zmínka o obtížnosti. Zatímco vypuštění teaser a také konečná demoverze bude pro většinu ostřílených hráčů procházkou růžovým sadem, překonat jakoukoliv misi preview verze nebylo zrovna jednoduchým úkolem. Uvidíme, jakou cestou se vydají samotní tvůrci, hře by zřejmě slušela obtížnost vyšší, ale to je jen můj subjektivní dojem.

A abych nezapomněl - pro své potřeby bude mít tentokráte k dispozici Cate opravdu hodnotnou sbírku zbraní, stejně jako několik novinek. Jako vždy nebude chybět ani řada užitečných předmětů, které vám vypomohou v mnoha nečekaných situacích, za všechny jmenujme už v prvním dílu vyskytující se parfém pro zničení těl padlých nepřátel.

Prohledávání a odtáhnutí těl nepřátelských vojáků

Propracována byla také možnost prohledat tělo vaší oběti. Samotný proces bych mohl rozdělit na dva jeho "typy" - tím prvním, který vás v chladných ránech zatíží jen na několik vteřin, je letmé posbírání všech zbraní a většinou takřka volně ležících předmětů. Budete-li však pečlivější a obětujete více ze svého drahocenného času, prohledejte tělo celé (o stavu tohoto procesu vás bude informovat indikátor), můžete tak získat cenný dopis, předmět či lékárničku. A garantuji vám, že v mnoha případech se i dobře pobavíte. Ale o humoru se zmíním až dále.

Za velmi užitečné a příjemné zpestření budete jisto jistě považovat také možnost odtáhnutí těl nepřátelských vojáků - v mnoha případech a situacích bude totiž nežádoucí, abyste byli prozrazeni přítomností mrtvoly, na kterou nepřátelští vojáci vcelku pochopitelně reagují okamžitým vyhlášením poplachu. Stále mi však není jasné, jak je možné, že si sličná Cate poradí z metrákovým chlápkem tak snadno. Inu, u agentů není nic nemožné a u něžného pohlaví to platí dvojnásob.

Zakomponování RPG prvků

Kromě již zmiňovaných inovací se však bude druhý díl chlubit také přítomností RPG prvků. V poslední době jsme svědky několika novodobých trendů, které se po úspěchů jiných titulů snaží využít i nově vznikající projekty - právě sem zapadá využívání prvků her jiných žánrů, což je také případ NOLF 2. Tím však v žádném případě nechci naznačit, že by tato změna byla špatná. Pouze upřesňuji, že samotní autoři nepřišli s ničím revolučním.

 

 

A o co vlastně jde? Dlužím vám odpověď na zcela zásadní otázku a tak se pokusím vše napravit. Díky provádění všemožných úkonů během hry, za splnění stanoveného úkolu, sebrání všude se válejících vzkazů, za vše podobné budete odměněni odlišnou sumou bodíků - díky nim se pak může Cate zdokonalit ve svých schopnostech, mezi které mimo jiné patří umění zacházet se zbraněmi, skrývat se a tak podobně. I když možná můj text v předchozím odstavci vyzněl negativně, celkově na mě suma sumárum působily zakomponované RPG prvky velmi příjemně.

Ožehavá otázka umělé inteligence

Mezi největší nedostatky moderních her stále patří nedokonalá umělá inteligence protivníků, ale i vlastních spolupracujících NPC postav. Vědomi jsou si toho také tvůrci ze společnosti Monolith a tak je jednou ze stránek hry, na které byl při vývoji dán velký důraz, je právě AI. Výsledkem snažení všech lidiček zodpovědných za NOLF 2 by měli být skutečně inteligentně se chovající nepřátele, stejně tak vaši souputníci. Kolikrát už jsme podobné řeči měli možnost slyšet? Nesčetněkrát, co je na nich pravdy v tomto případě?

I když jsem pro své účely neměl k dispozici kompletní verzi hry, demo i preview verze mě o nadstandardní kvalitě AI přesvědčily. Postavy se sice čas od času chlubily známými nedostatky, za všechny snad jmenujme občasnou slepotu, jinak si však po této stránce zachovává hra drobný náskok před svými soupeři. Vše je ovlivněno také samotným programováním NPC postav, autoři se snažili vše vyřešit lišáckým způsobem a pokud to jen trochu bylo možné, vyhnuli se přímému skriptování.

 

 

Postavy tak skutečně reagují na okolní dění - pokud vás spatří, pokusí se aktivovat všudypřítomný alarm, eventuelně vás ve větším počtu přímo odstranit. Přesto je na autorech, aby umělou inteligenci zbavili několika drobných šmouh na kráse. Pokud se jim to na sto procent podaří, což ještě nedokázal takřka nikdo, pak před nimi smekám.

Grafika, ozvučení a zpracování vůbec

Přiznám se, že příjemným překvapením i zklamáním v jednom pro mne byla hudba a ozvučení hry vůbec. První díl patřil i po této stránce mezi špičku, ten druhý se jisto jistě pokusí navázat na předchozí úspěchy. Motivy songů jsou v mnoha případech velmi působivé a přesně zapadají do atmosféry okolního prostředí - na druhé straně bez mučení přiznávám, že se poměrně často opakují, což hře příliš neprospívá. Uvidíme, co nabídne plná verze.

Ozdravovací kůrou prošla také grafika. Jak jistě mnozí pamětníci tuší, prvnímu dílu byla vytýkána především slabší grafika, která však díky svému osobitému stylu měla jisté kouzlo. Ani v případě dvojky neupustili autoři od trochu staromódního enginu LichTech, který však byl od základů překopán. Po několika hodinách strávených s novým bratříčkem musím bez mučení zdůraznit, že druhý díl se po stránce grafiky a vizuálního zpracování může měřit i s těmi nejpovolanějšími. Stejně jako Ondru Kozinu v případě jeho testu dříve vydaného teaseru, i mě zaujala především propracovaná krajina.
 
V případě každého titulu musí hráč zaplatit nemalou daň. Nezmiňuji se však tentokráte o jistě nemalých částkách, které je každý pařan donucen zaplatit za vybranou hru. Temnou stránkou NOLF2 se tak zatím jeví především hardwarové nároky, které jsou na můj vkus přehnané - pokud si chcete vychutnat krásu agentky Archerové v nejvyšší možné kvalitě, budete muset vlastnit přístroj s procesorem o frekvenci zhruba 2 Ghz a také grafickou kartou GeForce 3. Nedělají se vám z toho vrásky na čele?

 

Humor - stále je tu s námi!

První díl exceloval nejenom po stránce hratelnosti. Neznám nikoho, koho by po několika hodinách výborně nepobavil svébytný humor, kterým se původní NOLF chlubil - všudypřítomné vtípky, speciální předměty, nezaměnitelné hlášky a mnohé další, i to vše bude dominantou druhého dílu.

Cate se vrací a opět zazáří!

Bez mučení se přiznám, že už původní díl No One Lives Forever mně do jisté míry učaroval. Nebylo to sličnou Cate Archerovou, jak by se mnozí mohli nesprávně domnívat, ale fantastickou hratelností a silným singleplayerem, který sám o sobě sliboval zábavu na několik probděných nocí. I když můj článek ještě nevyřkne závěrečný verdikt a definitivní rozuzlení vám tak přinese až recenze, již nyní nepochybuji, že ani volné pokračování nebude zklamáním. Už teď si navíc můžete vyzkoušet povedenou a již zmiňovanou demoverzi - najdete ji zde.

Snad po mém preview neodmítnete ani krátké interview, které jsme pro vás připravili.

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce | First-person akce
Výrobce: Monolith Productions

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |